Letërsia Ruse.

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga crazy, 16 Feb 2004.

 1. Shkrimtari

  Shkrimtari Forumium maestatis

  letersia ruse eshte si gjith letersite e cdo kombi.nuk ka ndonje ndryshim.
   
 2. dr love

  dr love Locus omnem

  Letrrsia ruse..flas per prozen..eshte e mrekullushme.
  Ka ndjenje pasion deshira eshte e gjalle dhe e kuptueshe nga te gjithe.
  DASHURIA E PARE..LUFTA DHE PAQJA...ANA KARENINA..
  etj jane kryevepra.
   
  Airbourne likes this.
 3. Wishmiss

  Wishmiss Valoris scriptorum

  PERGJERIM

  Oh, po te jete e vertete,
  Se naten kur gjithcka pushon,
  Kur rrezet heneza e zbete,
  permbi murrana i vershon,
  Shkretohen varret e nemitur
  Dhe hijet bredhin neper terr,-
  Do thirrnja miken e zhuritur:
  Tek une eja menjehere!

  M'u cfaq ashtu sic ishe ti
  Perpara ndarjes plot trishtim,
  E ftoht' e zbehte, si qiri,
  Ne prag te fundit gjith mundim.
  M'u cfaq porsi nje yll i ndritshem,
  Si ze i leht' apo si ere,
  Apo si nje vegim i frikshem,-
  S'ka gje: ti eja menjehere!...

  Spo te therras per te qortuar
  Me hijen tende, njerezine,
  S'po te therras per t'i zbuluar
  Territ te varrit fshehtesine,
  Dyshimet nuk me brejne mua;
  Po te therras me shpirtin vrer,
  Qe te te them me mall: te dua.
  Jam yti, eja menjehere!


  Pushkin
   
  Airbourne, guest17 and dr love like this.
 4. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  ËNDËRR
  (Сон)
  Boris Pasternak

  N’ëndërr vjeshta, në dritare si hije,
  Qeshnin miqtë, qeshje ti pa pushuar
  Dhe, njësoj si skifter i vrarë bie,
  Më reg’tinte zemra ndër duart e tua.

  Por koha ecte, plakej e përkeqej,
  Kalbte dhe hujt e gardhit të oborrit
  Agu ndër dritare përbaltte qelqet
  me lotët e përgjakur të shtatorit.

  Por iku koha, u plak, e ronitur
  Si akulli kriset, mëndafshi griset.
  Dhe në çast heshte ti, mbete nemitur,
  Jehon’ që shuhet, si gjumë që prishet.

  U përmenda. Si vjeshtë, qe ende terr
  Agimi dhe era rendnin duke sjellë,
  Si qerrja lë byk dhe byk pas vetes merr,
  Rreshta mështeknash që rendnin në qiell.

  shqipëroi Maksim Rakipaj

  PS: shyqyr nuk paska dhe.....pergezime HAPESIT te TEMES.
  Me vjen QUDI qe....nuk jane turrur....masat.
   

Shpërndajeni këtë faqe