Jorgo Bllaci

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga Komita2006, 15 Oct 2006.

 1. Komita2006

  Komita2006 Primus registratum

  Re: Jorgo Bllaci

  ***
  S`e marr vesh , o Jorgo , punen tende :
  Gjithe naten endesh vetmitar .
  Mblidhe more veten , se u cmende !
  Mendje do na shesesh apo cfare ?


  Gjenden fshehtesite e kesaj bote
  Me nje harpe krahut , sic ben ti ?
  E ne fund te fundit , fjala jote
  As qe ngroh e as qe ftoh njeri ,


  Se ti s`kuvendon me njerezine ,
  Po me zogj e me korije flet , -
  Edhe kur kendon per dashurine ,
  Qane me mall e perdellime prêt .


  Pika qe s`te bie , kur na thua
  Se na qenke keq melankolik !
  Po c`na duhen vuajtjet e tua ,
  Kur ne kemi halle plot , or mik !


  Nuk te them : braktise poezine ! –
  Eshte e rende kjo per shpirtin tend .
  Por , te pakten rro me njerezine ,
  Ne kerkon te shkruash gje me mend !


  Ja , keshtu me veten kuvendova ,
  Zemercelur dhe me guxim ,
  Kur nje tog me vjersha pervelova
  Ne nje nate prilli plot shkelqim …
   
  guest17 likes this.
 2. Komita2006

  Komita2006 Primus registratum

  Re: Jorgo Bllaci

  ***

  Oh, c`nate! Prej tokes se thelli,
  Nje hymn i mahnitshem ushton
  E can madheshtor neper qiellin,
  Ku hena me rete vallzon.


  Dhe pishat me mall perqafojne
  Feneret e rruges kudo ;
  Te dehura hijet lodrojne
  Dhe dridhen e puthen nen to.


  Pas tyre dikur, si femije ,
  Me miken ne rendnim me vrap
  E ndalnim t`i kapnim, po hijet
  Na shkisnin e putheshin prap.


  Nuk di per sa kohe vazhduam
  Te rendnim ashtu plot hare ,
  As di si pastaj u bashkuam
  Me lodren e tyre dhe ne.


  Mbaj mend vetem fjalet qe shkane
  Aq embel nga buzet e saj :
  “ I dashur, vec ty te kem prane,
  Pa jeta rrjedhe vete pastaj…“


  Dhe nata, e bukura nate,
  Ushtimen pushon rreth nesh;
  Keshtu si tani,hene e arte
  U fsheh edhe humbi pas resh.
   
  Artin and guest17 like this.
 3. guest17

  guest17 Forumium maestatis

  Më pëlqen shumë jorgo bllaci..është një nga poetët më të mirë!më vjen keq që s'ka emrin që duhej të kishte në letërsinë tonë!flitet shumë më tepër për të tjerë,që s'kanë as një te qindën e talentit të tij..
   
  Artin likes this.
 4. guest17

  guest17 Forumium maestatis

  Shumë poezi të bukura!një poet i vërtetë..
   
 5. guest17

  guest17 Forumium maestatis

  ne vitet tona,s'duhet te genjejme
  me lote shpirtin,se s'ia vlen,vella,
  qe dashurine e vogel ta shperblejme,
  keshtu si ti ,me dhembje te medha!

  J.bllaci
   
 6. guest17

  guest17 Forumium maestatis

  kaq deshira ne po mbajme fshehur,
  sa dhe vetes trembemi t'ia themi,
  rrugeve te jetes,si te dehur
  endemi dhe s'dime se ku vemi...

  J.bllaci
   

Shpërndajeni këtë faqe