Historia e Mirdites

Diskutime tek 'Historia Shqiptare' filluar nga Mirditor, 20 Jul 2003.

 1. albana kela

  albana kela Guest

   
  Sonia007 likes this.
 2. mirdita

  mirdita Papirus rex

  Shum interesante qenka kjo historia e mirdites
   
 3. INIT

  INIT Forumium maestatis

  Historia e Mirdites eshte vertete shume e bukur !!! ( Eshte nje oaz i folkut dhe traditave te lashta shqiptare ) :);):)
   
 4. mirdita

  mirdita Papirus rex

  Une nuk e paskam degjuar kurr kete histori tash e lexova dhe e pash se qenka shum e bukur dhe interesante:)
   
  sweetangel86 likes this.
 5. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  Shtrirja gjeografike.
  Si bashkim 12bajrakesh Mirdita,shtrihet ne drejtim te Shkodres e Vaut te Dejes eshte cepi veri-perendimor i Mirdites,vazhdon kufiri nga Shkodra ne Lezhe e cila ndjek kreshten e maleve neper Shite,Kreshte,Vele,Molung e deri ne Trodhen e cila e ndan me Krujen dhe eshte skaji jug-perendimor i Mirdites,nga Trodhna vijon kufiri me Matin dhe kthehet ne veri Zalli i Karices ku derdhet Uraka ne Mat,me pas neper Zallin e Gjocajve del ne Livadhin e Pelave kufi me Dibren qe eshte skaji jug-lindor i Mirdites,kufiri me Dibren vijon kreshtave te maleve drejt veriut,kunore Qafe Merkurthe,Frashe e Guri i Kuq,duke zbritur ne katundin Lajthiza te Oroshit,ne majen e zepes ndan me Lumen,ketu eshte skaji veri-lindor i mirdites,nga Qafa Kumbulles nisi kufiri ne Puke dhe del ne Qafe te Malit,pastaj zbret ne rrjedhen e siperme te Fanit te Madh,deri Lume-Shtylle kalon Suken e Zeze,majen e Thate,livadh Kabashe duke lene Malin e Terbunit ne ane te Pukes,del ne ndermjetes,kalon permes Gomsiqje,kalon ne katundin Mdhue e pastaj zbret ne Drin.
   
  Dreamer and Sonia007 like this.
 6. mirdita777

  mirdita777 Guest

  mua me intereson nese dikush e din, familja Gjidoda cilit fis i takon?

  faleminderit
   
 7. elsushe

  elsushe Primus registratum

  pershendetje jam nga maqedonia saktesisht nga fshati orash rajoni tetov dhe me intersoj dicka ne lidhje me bajraqet, sepse dhe ne vjem nga krahina e mirdites te njohur ne rethin ton si familje bajraktaresh ku kemi emra eminent dhe njihemi nje nder familjet me te vjetra te ashtuquajtur ARNORET ku rezultojm me shum trashigimtar bajraqtaresh tecilet jan EJUP BAJRAKTARI SHABAN BAJRAKTARI ELEZ BAJRAKTARI ku kulminacionin e me te lart e aritem gjat sunduesit te ksaj zone ISMAN BAJRAKTARIT ku qe prej asaj kohe e deri me sot kemi ruajtur vlerat tona materiale sidhe ato te shkruajtuara e qellimi im asht se historianet shqiptar duhen te din se bajraqtaret e mirdites shtriheshin deri ne rethin ton Tetov dhe dua te me sqarojn se a egziston fshati ARNI JU LUTEM TE ME TREGONI
   
  Dreamer likes this.
 8. elsushe

  elsushe Primus registratum

  Edhe dicka me intereson se fis i ashtuquajtur ARNORET a egzistojn ne rethin e Mirdites apo te Kuksit
   
 9. Lumicoka1

  Lumicoka1 Primus registratum

  Une jam nga fshati Arnor i Rrethit te kukesit.Kam mjaft material historik,por dua dhe une te me japish sa me shume te dhena per Arnoret ne historine...
   
 10. Lumicoka1

  Lumicoka1 Primus registratum

  Ato historikisht ,me histori te madhe patriotike jane pjese e zones se (Bajrakut )te LUMES (KUKES
  Arni dheArnoret ekzistojne dhe ndodhen ne Rrethin e Kukesit.Dua te dij me shume per Arnoret e fshatit tuaj.Ju lutem te me ktheni pergjigje dhe ruani korespodencen me mua
   
 11. FENIKSI

  FENIKSI Forumium maestatis

  Mirdita nje bazament i themelit te Shqiptarise.
   
  -Zana-, joetisti_ and Lumicoka1 like this.
 12. Lumicoka1

  Lumicoka1 Primus registratum

   
 13. -Zana-

  -Zana- e...Thjeshte

  Njerezit me te beses , qe kam takuar nga afer , persa I perket Shqiptarise... Ne pergjithesi . Copash behen , nuk te Lene ne balte. .. Shikojne punen e tyre, nuk merren me fjale. ... Dijne ta respektojne femren.

  Do ta vizitoj nje dite ,nga afer.
   
  FENIKSI likes this.
 14. Lumicoka1

  Lumicoka1 Primus registratum

  Je shume e sakte dhe e dur ne mendime te sakta .Respekte per mirekuptimin
  bin
   
  -Zana- likes this.
 15. Lumicoka1

  Lumicoka1 Primus registratum

  Ju lutem me kethe pergjigje per sa din per arnoret
   

Shpërndajeni këtë faqe