Frida Kahlo

Diskutime tek 'Fotografia dhe Piktura - Artet Figurative' filluar nga Odea, 5 Feb 2004.

 1. Odea

  Odea Primus registratum

  Re: Frida Kahlo

  Interesting fact Turing, ndonje fakt interesant mbi artin e saj gjete?

  Zog, duhet te kundershtoj me ty per vete faktin qe universalizmi nuk ka te beje fare me bukurine e nje pikture apo dicka artistike. Do doja shume qe te mos te ia ulje vlerat nje artisteje vetem nga fakti qe nuk ka ngjashmeri me artistat e tjere dhe me ler te te them qe eshte pikerisht ky fakt qe e ben ate kaq te vecante dhe qe i dha nje fame te menjehershme pas zbulimit te pikturave te saj. Gjithmone kam menduar qe universalizmi ne art nuk duhet te jete objektiva e artistit dhe e vezhguesit por origjinaliteti i shprehur nepermjet piktures. Nuk ka rendesi se ne cfare menyre e ke vizatuar as long as shpreh dicka qe terheq syrin si dhe mendjen.


  Odea
   
 2. zog

  zog Primus registratum

  Re: Frida Kahlo

  edhe une du te t'kunderluj [​IMG]
   
 3. I love new york

  I love new york Primus registratum

  Re: Frida Kahlo

  frieda herself was bisexual too which explains lehtesine nqs mund te thuet keshtu te tradhetive te Diegos deri diku /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 4. bebi

  bebi Primus registratum

  Re: Frida Kahlo

  me sa kujtoj une, frida filloj "karrieren" e tradhetive mbas deshperimit te saj te shaktuar nga trahdetite e te shoqit... kaloj ne faza te pakandshme dhe mandej u degradu si person...

  zog /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 5. Odea

  Odea Primus registratum

  Re: Frida Kahlo

  Kujt i nxjerr gjuhen ti ere mistrec?
  Nejse, noi gjo per Friden ke? E kam llafin, ndonje fakt interesant se me sa shof te gjithe jane gati te komentojne mbi jeten me shume se sa per artin e saj. Sa keq, mua me pelqen shume arti i saj. Psh, ajo me shtyllen kurrizore per mendimin tim eshte fantastike fare. E ka shprehur shume shume bukur realitetin e hidhur lidhur me shendetin e saj. Shtylla e saj kurrizore gjithmone ka qene e dobet dhe prandaj ajo shtylla antike aty eshte e plasaritur (kshu ti them?).
  Plus, Frida ngeli e cale nga kemba e djathte (nuk ishte e majta sic e mbaja mend une, por e djathta) si pasoje nga poliomeliti qe mori kur ishte e vogel dhe prandaj ka vendosur tere ato gozhda te medha ne anen e djathte te kembes.
  Gozhdat e tjera neper trup personifikojne dhimbjet qe kishte ajo ne vendet e treguara.
  Gjithashtu, ato rripat e bardhe personifikojne ato mekanizmat apo korsete qe duhet te vishte qe te ia mbanin kurrizin ne vend.

  Kur e kam pare per here te pare pikturen jam ndjere shume cuditshem pasi ishin ndjenja te perziera, ndjeva mjerimi dhe liri (nuk e di as vete pse por ai sfondi me jep nje sens lirie, kam vend ku te iki e te ia fus vrapit nga tmerri) dhe nuk e di as vete se pse ky kombinim. Mjerimi kuptohet nga lotet dhe mimika e fytyres se saj, kurse liria ndoshta nga ajo qe thashe me siper, sfondi me ate shkretetiren me jep besimin qe kam mundesi te kthehem e te fluturoj tutje me eren qe me valevit floket e fustanin...
  Kam bere nje pikture (pikture i thencin) edhe vete ku piktura e Frides mu be muza ose influencoi ne idene time. Me pelqen shume qe te jem ne maje te nje kodre duke pare mbi horizontin e kaltert dhe te erret qe puthet me detin. Ne hapesire kam rete e zeza qe me ushtimen tyre kercenuese me bejne te ditur qe se shpejti do vijne e do me japin nje dush te mire /pf/images/graemlins/laugh.gif lol

  Odea
   
 6. zog

  zog Primus registratum

  Re: Frida Kahlo

  me behet qejfi qe pelqen Friden bile kjo tregon qe ke shije ndaj piktures. Frida eshte me te vertete piktore shume e mire, piktura e saj eshte gjithe jete.

  mu me pelqen shume ai autoportreti me emrin e saj siper. e ka qa. friden nuk e njihja me perpara, e njoha nga ai piktori qe ka bere ate portretin qe postova. ai e vleresonte shume punen e saj.

  po me ra rasti do te diskutoj prap me te per te ditur diçka me shume, ndoshta mbi kufizimet e punes se saj ose rangun qe mban ajo ne hierarqine e piktures botrore.

  te bej te fala. /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 7. Odea

  Odea Primus registratum

  Re: Frida Kahlo

  Hmmm...ka shume kohe qe dua te postoj ketu por asnjehere skam kohe e marrte e mira. Kush do e marri iniciativen te na vendosi ca foto te tjera se une e shof qe sdo kem mundesi edhe per ca kohe ne vazhdim...

  Anyway, do kisha shume deshire te flisja per te pasi Frida per mua perfaqeson femren independeti, shpirtin rebel dhe luftarak si dhe ate pasionant e te meshirshem te femres. Frida per mua eshte nje nga simbolet e mia me te preferuara per te treguar se femrat jane aq te forta sa te brishta.


  Odea
   
 8. Turing

  Turing Primus registratum

  Re: Frida Kahlo

  Kete pikturen meposhte e ka bere shume pak kohe pasi u divorcua nga Diego.

  [​IMG]
   
 9. shine*

  shine* Primus registratum

  Re: Frida Kahlo

  Shume domethenese pikturat e Frides, te bejne te mendosh... por stili i te pikturuarit nuk eshte nje nga te preferuarit e mi. Megjithate thx per informacionin. /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 10. ana karenina

  ana karenina Primus registratum

  Re: Frida Kahlo

  Tjeter eshte historia e pikturave dhe tjeter piktura ne vetvete. Une bej cudi me te dyja :eek: Historia e tyre i perket vete autores dhe eshte reflektim i botes se saj dhe jo te dikujt tjeter (perfshi shikuesin) kurse piktura me perket edhe mua qe e shof. Te them te drejten kjo lloj pikture me ngjall frike, edhe duke i ditur historine ose interpretimin :shrug:
   
 11. Odea

  Odea Primus registratum

  Re: Frida Kahlo

  Yeah, shume piktura te saj kane elemente te erreta dhe te japin ndjenjen e deshperimit, frikes dhe dhimbjes. Nuk e di pse jam kaq e terhequr pas pikturave te saj. Ndoshta ngaqe objektet e shprehura ne pikture jane te nderthuara ne nje menyre qe te ben per vete, te ben te shohesh sa me shume qe te zbulosh se cfare po ndodh me verte aty. Frida gjithmone e ka shprehur qe ajo nuk ishte surrealiste por realiste, pikturonte jeten e saj dhe jo enderrat.
  Gjithmone e ka shprehur qe jeta e saj ka qene si nje enderr e gjate e cila merrte forma te ndryshme. Njehere e bukur, here tjeter e tmerrshme. Per mendimin tim ketu qendron dhe bukuria e pikturave te saj, rrezatim i dy konflikteve, e mira dhe e se keqes dhe shikuesi i ndjen qe te dyja ne momentin qe vezhgon pikturen.

  Ah, Frida, pse vrave veten mi klyshe? Sdo kisha lene pa e taku vallai... /pf/images/graemlins/frown.gif


  Odea :book:
   
 12. ana karenina

  ana karenina Primus registratum

  Re: Frida Kahlo

  Po une pse nuk shof asnje ane te mire ose t ebukur te keto pikturat e Frides? /pf/images/graemlins/frown.gif
   
 13. ana karenina

  ana karenina Primus registratum

  Re: Frida Kahlo

  Po une pse nuk shof asnje ane te mire ose te bukur te keto pikturat e Frides? /pf/images/graemlins/frown.gif
   
 14. Turing

  Turing Primus registratum

  Re: Frida Kahlo

  Pse, ajo nuk vdiq si pasoje e operacioneve te shumta qe kishte dhe si pasoje e demtimit serioz te shtylles kurrizore?

  Me sa di une ky ishte shkaku i vdekjes se saj apo jo?
   
 15. Turing

  Turing Primus registratum

  Re: Frida Kahlo

  Ah, perseri ne dileme !!!

   
 16. ana karenina

  ana karenina Primus registratum

  Re: Frida Kahlo

  Artistet kane nje bote te frikshme :rolleyes:
   
 17. Odea

  Odea Primus registratum

  Re: Frida Kahlo

  Ajo bota e frikshme i shtyn te behen artista...apo nuk eshte kshu? :kiss:


  Odea
   
 18. Danae

  Danae Primus registratum

  Re: Frida Kahlo

  arti nuk mund te kufizohet ne nje bote te vetme,artistet kufizohen vetem ne art.
   
 19. ana karenina

  ana karenina Primus registratum

  Re: Frida Kahlo

  Jo gjithmone :shrug: Dmth jo gjithmone perfundojne ne artista pavaresisht se shtysen mund ta kene edhe shume te forte /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 20. ana karenina

  ana karenina Primus registratum

  Re: Frida Kahlo

  Se harrova, quhet talent impulsi shtytes, e duhet ta kesh ne gene ate te shkrete /pf/images/graemlins/tongue.gif
   

Shpërndajeni këtë faqe