Ca vargje nga unë,e panjohura!

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga e panjohura, 8 Dec 2015.

 1. ShKoDRaN_PuRo

  ShKoDRaN_PuRo Papirus rex

  pse nuk boton ndonji liber ? them do kesh sukses :)
   
  e panjohura likes this.
 2. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  Flm.Hektor12,qe me lexoni dhe gezohem qe ju pelqejn....Po ne fakt jane nje perditshmeri e imja keto shkrime...
   
 3. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  Ndoshta pas ,,ikjes''sime i boton dikush....:)...Flm.
   
 4. ShKoDRaN_PuRo

  ShKoDRaN_PuRo Papirus rex

  me pelqejn varxhet tek ti ..Por sme pelqen te jesh pesimiste ndaj vetes tende ..sidomos kjo pergjigje qe mke kthy :)
   
  Airbourne likes this.
 5. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

  E dashur «e panjohura» ,
  U rregjistrova ne kete forum sot me 25 Shtator 2016, me synimin e pare qe t'ju kontaktoj per te shprehur shqetesimin e madh qe ndjeva kur lexova dy tre mesazhet e tua te fundit te ketij filli diskutimi. A eshte thirrje per ndihme apo thjesht veteshpalosje momentale e thellesise se ndjenjes tende per humbjet e medha qe jeta pa meshire te ka servirur?

  Ashtu qelloi qe me 21 Shtator, pervjetorin e 10-te te vdekjes se tim ati, une lexova me nje fryme te gjitha poezite e tua. E kote te them, kur hasa ne poemat e tua per tet Ate, lotet nuk me mbaruan. Ka pena te fuqishme, por ti tashme e njohur «epanjohura» me drodhe sic dridhet nje lis i lashte nga nje furtune e madhe. Uroj te degjoj prej teje qe cdo gje eshte ne rregull me ty.

  PS. Ne nuk e dime nese ka laps e leter atje PERTEJ por Qiell dhe Det ka. Ndoshta AI do te perdore Detin si Boje per te shkruar Qiellin ....Nuk e di ne se e di ate kengen : Sikur Qielli te ish leter, edhe Deti te ish Boje, nuk do te shkruaja une gje tjeter, vecse ty te dashuroj. Kujdesu per veten. Mirudegjofshim e ndoshta Mirupafshim.
   
 6. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Eshte VAJZE e MIRE AJO.UNE i DESHIROJ te kete GJETUR BUZEQESHJEN duke e krahasuar me ca flokerrica nga USA qe po ju dalin rrudhat e fytyres nga te qeshurat.....chit e chat.
   
  Passion- Al and e panjohura like this.
 7. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  Kamë ngelur e njejta...


  Unë nuk kamë ndryshuar
  kamë mbetur e njëjtë;
  si një shkëmb i bardhë
  që ngrihet nga deti,
  qielli nuk është blu
  pafundësi e ujit të thellë,
  dhe era fryen pa pushuar
  mbi një shkumë të bardhë
  valët e tua shqetësuar.

  Unë nuk kamë ndryshuar;
  ngela një lis që krijon hije
  mbi shtratin tuaj të ftohët,
  ndalova të kënduarit
  e vetmuar veshur me të zezë,
  u përpoqa për të fluturuar
  por kisha krahë të thyera.

  Unë nuk kanë ndryshuar;
  jamë një re që sjelli shi
  i cili derdhet në pika të pastra
  në puset tuaja të thata,
  ngela errësira e harresës
  e cila nuk sjell lumturi
  në gjumin tuaj nuk erdha
  ngela nën këmbët tuaja......
   
  Passion- Al and brenatohyseni like this.
 8. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  Sonte......

  Engjëjt e harruar mbërritën sonte
  për të më kujtuar jetën para jetës,
  se zemra është duke rrahur në mua
  përsëri fshij lotët dhe i drejtohem vetvetes....

  Për të gjetur se pse jamë e mërzitur
  dhe pse natën nuk fle,vetëm rrijë shtrirë..
  ku çelësi për gjetjen e sekreteve pa vrejtur
  ka humbur diku,t'a gjej është shum vështirë.....

  Edhe sa do të zgjasë ky kërkim nuk dijë?
  dicka në mua është më e fuqishme
  edhe pse e gjithë bota pëshpërit: "I dashur!",
  unë ngela duke qarë,u bëra e mërzitshme.....

  Hënën dhe tokën, tokën dhe detin,
  detin dhe kripën, dritën dhe errësirën.
  asnjë nuk flejnë, sepse po presin për agim,
  dhe shpirti është disi i lodhur,në ta kërkon mëshirën.....

  Derisa sekreti ngadalë, ngadalë zbulohet...
  Po po.. 'pak vdekje' do ishte ndihmë për mua,
  e zgjuar jamë,dhe shpirti më torturohet,
  inkurajoi dëshirën për t'u ringjallur,por ajo u shua.....
   
  TinkerBell and Passion- Al like this.
 9. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum


  Kur nje bebe e vogel filloi te flase te gjithe u gezuan VECSE kur filloi te permendte emrat e te dashurve keta te fundit filluan te vdisnin. Permendi gjyshen. Gjyshja kaput. Permendi te emen. E ema kaput. I ati filloi te dridhej. Kur me ne fund bebi permendi te atin, asnje gje nuk ndodhi. Prit e prit e prit, vjen lajmi qe kishte vdekur komshiu.

  Morali i historise: Mallkimi bie mbi te vertetin dhe jo mbi ate qe presupozon ti te jete i verteti.
   

Shpërndajeni këtë faqe