Bing-Bang i ri

Diskutime tek 'Shkenca' filluar nga merc, 6 Sep 2008.

 1. merc

  merc Forumium praecox

  Bing-Bang i ri

  Ne 10 Shtator pergatitet te filloje eksperimenti me i madh qe eshte ndertuar deri tni (Large Hadron Collider). Ky eksperiment qe ka kushtuar 6 billion dollare kaper qellim te rikrijoje kushtet pas Bing-Bang-ut. Praktikisht duhet te krijoje nje mikro vrime te zeze qe te ndaloje kohen ose te na coje ne nje dimension tjeter... Shume orgnizata te ndryshme tentojne te ndalojne kete eksperiment pasi mendohet se ai do te jete fundi i botes.
  Me shume info the links i keni ktu:
  10 Sep - We all will die
   
 2. Al-Punk

  Al-Punk Still here

  Re: Bing-Bang i ri

  The Large Hadron Collider (LHC) is the world's largest particle accelerator complex, intended to collide opposing beams of 7 TeV protons. Its main purpose is to explore the validity and limitations of the Standard Model, the current theoretical picture for particle physics. The LHC was built by the European Organization for Nuclear Research (CERN), and lies under the Franco-Swiss border near Geneva, Switzerland.

  The LHC is the world's largest and the highest-energy particle accelerator. It is funded and built in collaboration with over eight thousand physicists from over eighty-five countries as well as hundreds of universities and laboratories. The idea of the Large Hadron Collider (LHC), began in the early 1980s. The first approval of the project by the CERN Council occurred in December 1994 and the first civil engineering construction work began in April 1998.

  The collider is currently undergoing commissioning while being cooled down to its final operating temperature of approximately 1.9 K (−271.25 °C). Initial particle beam injections were successfully carried out on 8-11 August, 2008, the first attempt to circulate a beam through the entire LHC is scheduled for 10 September 2008,[4] and the first high-energy collisions are planned to take place after the LHC is officially unveiled, on 21 October 2008.

  When activated, it is theorized that the collider will produce the elusive Higgs boson, the observation of which could confirm the predictions and "missing links" in the Standard Model of physics and could explain how other elementary particles acquire properties such as mass. The verification of the existence of the Higgs boson would be a significant step in the search for a Grand Unified Theory, which seeks to unify three of the four known fundamental forces: electromagnetism, the strong nuclear force and the weak nuclear force, leaving out only gravity. The Higgs boson may also help to explain why gravitation is so weak compared to the other three forces. In addition to the Higgs boson, other theorized particles, models and states might be produced, and for some searches are planned, including supersymmetric particles, compositeness (technicolor), extra dimensions, strangelets, micro black holes and magnetic monopoles

  Although a few individuals have questioned the safety of the planned experiments in the media and through the courts,[13] the consensus in the scientific community is that there is no basis for any conceivable threat.

  SIGURIA
  Concerns have been raised in the media and through the courts about the safety of the Large Hadron Collider on the grounds that high-energy particle collisions performed in the accelerator might cause disastrous events, including the production of dangerous micro black holes (mBHs) and strangelets. Two CERN-commissioned reports have reviewed the safety of the LHC particle collisions and concluded that there is no basis for any conceivable threat.

  On 21 March 2008, a complaint requesting an injunction to halt the LHC's startup was filed by a group of seven concerned individuals against CERN and its American collaborators, the US Department of Energy, the National Science Foundation and the Fermi National Accelerator Laboratory, before the United States District Court for the District of Hawaii. Following the publication of the LSAG report, the US Government called for summary judgment of the suit against the government defendants.

  On 26 August 2008, suit was filed against CERN in the European Court of Human Rights in Strasbourg alleging the Large Hadron Collider poses grave risks for the safety of the 27 member states of the European Union and their citizens. The request for an injunction was summarily rejected on the 29th, leaving the case that it violates the right to life still pending.
   
 3. Al-Punk

  Al-Punk Still here

  Re: Bing-Bang i ri

  A nuk eshte i njejti argument mbi te cilin mbeshtet Engjej & Demon i Dan Brown?

  Aty tregohet sikur kundershtaret me te medhenj te ketij eksperimenti jane institucionet fetare. (Fantashkenca eshte gjithmone e bazuar ne nje realitet)
   
 4. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Re: Bing-Bang i ri

  Ketyre organizatave do t'u bente shume mire shpirterisht te shihnin "Shume zhurme per asgje" nga Shekspiri. Si dhe te mesonin pak me shume rreth botes qe i rrethon dhe te kuptojne qe shkenca nuk ekuivalentohet me pseudo-shkencen.

  LHC (Large Hadron Collider) eshte sot per sot maja e teknologjise, tere eksperienca e njerezimit dhe njohuria e grumbulluar, e fokusuar per te studiuar perhere e me mire ate cfare na rrethon. Eshte ne cdo drejtim nje arritje per te cilen vlen te jemi krenare.
   
 5. Wii

  Wii Grupi i të moçmëve!

  Re: Bing-Bang i ri

  nese LHC do te perbente nje rrezik,kete gje nuk mund te shpjegoje me mire se ata qe jane marre me ate pune (si nga ana teorike dhe nga ana praktike) dhe nuk mund te dale nje gazetar i thjeshte qe ka degjuar 2-3 gjona per vrimat e zeza a ku ta di une dhe te pershkruaj nje katastrofe! personalisht jam i nje mendimi me Gurax per sa i perket menyres se si duhet pare LHC dhe gjerave qe do jete ne gjendje te zbuloje. edhe nese nuk do zgjidhte asnje gje te re,thjesht teknologjia e perdorur per ta ndertuar dhe vene ne pune paraqet nje avancim mjaft te madh per shkencen e cila do ndodhej nje hap me afer kuptimit se si funksionon universi dhe cilat jane elementet perberes te tij. e nese ky eksperiment do arrinte ato synime qe ka, kush e di se sa aplikimeve mund tu hapet rruge.
   
 6. Hellena

  Hellena Primus registratum

 7. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Re: Bing-Bang i ri

  Vendndodhja dhe permasat e LHC.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 8. GJYSHI

  GJYSHI Gjyshi

  Re: Bing-Bang i ri

  Shume spekullime te vertete dhe te paverteta qarkullojne per kete projekt,megjithate burra e gra hani e pini se po i vje funi botes
   
 9. atman

  atman Forumium maestatis

  Re: Bing-Bang i ri

  Ky eksperiment ka per qellim, jo ate qe ka shkruajtur temehapesi, por tjeter gje. Krijimin e materies, jo pas materies, sepse per shkencen eshte e njohur kjo gje, por si u krijua materia. Ndryshimi eshte i dukshem.
  Frika eshte e shpjegueshme , eshte frika e injorances masive e besimtare, sepse mbrapa gjithe flaurise qe po ngrihet nga pseudoshkencetare, apo ndonje avokat, qendron feja. Istitucionet fetare e me sakte Vatikani. Pse-ja eshte e shpjegueshme. Realizimi i suksesshem i eksperimentit do te thote perfundimisht shkoni ne djall (apo te Djalli?!)me besimin tuaj te Zoti. Dime si u krijua materia dhe natyrisht gjithe pasojat qe rrodhen me pas.
  Sa per dijeni, para pak çastesh perfundoi me sukses faza e pare e eksperimentit. Vijon me tej shkenca dhe njeriu drejt njohjes se Gjithesise pjese e te ciles eshte si pjelle dhe ndryshues i saj.
   
 10. merc

  merc Forumium praecox

  Re: Bing-Bang i ri

  Nuk eshte problemi se do vije apo jo fundi botes (mbetet ne fuqi viti 2012 gjithsesi)por qe ceshtjet teknike te eksperimentit i jane mbajtur sekret qeverive qe nuk kane financuar ne kete projekt apo mediave.
   
 11. merc

  merc Forumium praecox

  Re: Bing-Bang i ri

  Nqs krijohen "vrima te zeza" mund ti hedhim plehrat aty???
   
 12. GJYSHI

  GJYSHI Gjyshi

  Re: Bing-Bang i ri

  Ja u gjet zgjidhja e mbeturinave /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/lol.gif
   
 13. jimmy84

  jimmy84 Primus registratum

  Re: Bing-Bang i ri

  Prandaj premtoi Edi Rama qe do zgjidhej problemi i Sharres?

  Mua s`me pelqen kjo puna e eksperimentit. Dhe kjo jo nga frika e "fundit te botes" se nuk kam shkencofobi si puna e atyre qe "kane hudh poshte Darvinin".
  Per mua pyetja eshte: A jemi ne gati per kaq shume njohuri?
  U shpik baruti....menjehere lindi TOPI.
  U shpik dinamiti....perdorimi i pare ne ushtri.
  U zbulua energjia atomike.... u hodhen 2 bomba atomike.
  E njejta gje edhe me radioaktivitetin, aviacionin,lendet kimike dhe biologjike etj etj etj.
  Biles mund te themi qe pothuajse CDO SHPIKJE ka kaluar njehere ne perdorim te ushtrise dhe me pas ka kaluar ne perdorim civil.
  Do ndodhe kjo edhe ne kete rast? (Dhe me kete nuk kam parasysh vetem "bomben antimaterie" te Dan Braunit)

  Cdokush mund te thote:"Dakort, po perfitim nga keto zbulime i ka tejkaluar "kostot" qofte edhe ato njerezore".
  Po me kete nivel njohurish a mund te jemi te sigurte qe perfitimiet do t`i kalojne "kostot"?
  Besoj se na ngelet vetem te shpresojme.

  Nejse,zhurma "anti-CERN" eshte e kote per mendimin tim. Se une kam pershtypjen qe eksperimente te tilla kaq kolosale behen pa zhurme dhe kur kane marre fund fillohet me fazen "publike" apo "mediatike".
   
 14. Singapuras

  Singapuras Primus registratum

  Re: Bing-Bang i ri

  <div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: atman</div><div class="ubbcode-body">Ky eksperiment ka per qellim, jo ate qe ka shkruajtur temehapesi, por tjeter gje. Krijimin e materies, jo pas materies, sepse per shkencen eshte e njohur kjo gje, por si u krijua materia. Ndryshimi eshte i dukshem.
  Frika eshte e shpjegueshme , eshte frika e injorances masive e besimtare, sepse mbrapa gjithe flaurise qe po ngrihet nga pseudoshkencetare, apo ndonje avokat, qendron feja. Istitucionet fetare e me sakte Vatikani. Pse-ja eshte e shpjegueshme. Realizimi i suksesshem i eksperimentit do te thote perfundimisht shkoni ne djall (apo te Djalli?!)me besimin tuaj te Zoti. Dime si u krijua materia dhe natyrisht gjithe pasojat qe rrodhen me pas.
  Sa per dijeni, para pak çastesh perfundoi me sukses faza e pare e eksperimentit. Vijon me tej shkenca dhe njeriu drejt njohjes se Gjithesise pjese e te ciles eshte si pjelle dhe ndryshues i saj. </div></div>

  Atman,interpretimi jot ofendon ate 'Orientimin Fondamental' qe asht qendror tek si maxhoriteti i njerzve praktikisht e teorikisht, bajn jetet e tyne nen Fene.

  Nuk asht e sjellshme nga ana jote.Dhe besoj qe as ti nuk do ndiheshe i gezuar sikur te ndodhte ty.

  Per sa i perket Eksperimentit, qellimi i tij eshte te krijoje nje replike ne miniature te kushteve fillestare pas Big-Bangut, i cili sipas disa shkencetareve ndolli para afersisht 15-20 billion vjetesh.

  Mes shumices se shkenctarve ka nje konsensus universal qe Universi eshte konekuence e ketij fenomeni kozmologjik(Big-Bangut). Por tashme vemendja e tyre ne kete eksperiment eshte me se shumti e perqendruar ne perpjekjet per ti dhene nje pergjigje te llogjikshme pyetjes " c'fare ndolli me MATERIEN e Krijuar pas Big Bangut?"! (Natyrisht evidenca e nxjerre do te perforconte teorine e tyre rreth krijimit te Materies dhe rjedhimisht origjines se universit).
  Ky eksperiment po ndermerret ne kuader te ketyre perpjekjeve.

  Megjithate per te arrit ne nje percaktim te qarte, eshte e domosdoshme te detektohet ajo particle elementare e njohur si Higgs Boson ose 'Particle e Zotit" (Particle of God)qe i jep Materies Mase!

  Qysh nga prpjekjet fillestare te Francois Eglert e Robert Brut ne 1964, e deri me sot, kjo particle hipotekale nuk asht izolu as detektu. Shkenctaret besojne qe do ta zbulojne nepermjet ketij eksperimenti. Ndoshta do ja arrijne ose ndoshta jo. Por per dicka te jen te sigurt,qe po kerkojne pergjigje ne vendin e formen e gabuar...e c'faredo particle apo fenomeni te zbulohet,e le te quhet Higgs Bosson apo Higs atman, ai mbetet thjesht nje fragment tejet i vogel I KAPITALIT TOTAL TE DITURESE SE KRIJIMIT HYJNOR TE UNIVERSIT.
  Un besoj qe Zoti ka krijua universin e gjithcka qe shifet e nuk shifet. Gjithcka ndjehet e nuk ndjehet.
  Kto nuk jane artikulacione abstrakte ku shkenca e syt e ballit nuk munden me shkua...Perkundrazi disa nga shkenctaret e Universitetit Monash ku studjoj une, edhe pse indirekt, gjithnje e ma shum po konfirmohen tek ideja qe shpjegimet NATYRORE te apostujve te Big Bangut dhe atyre Darviniane, etj etj, rreth Zanafilles e Universit dhe Rraces njerezore ndoshta duhet rishikua...e rivlersua ne terma te 'DICKAJE te MBINATYRSHME"...

  (Per materiale me kontakto ne privat)
   
 15. merc

  merc Forumium praecox

  Re: Bing-Bang i ri

  Po nqs nga ky eksperiment nuk do te dilte gje ne drite megjith kostot e medhaja cfare duhet te bejne "autoret" e projektit?
  Do te kerkojne fonde me te medhaja per projekt tjeter?
  Sigurisht qe zbulimi i origjines sone eshte shume i rendesishem por ka projekte te tjera shume te rendesishme si Zbulimi i vaksines per sherimin e HIV/AIDS, ose lufta under urise ne boten e trete qe spretendojne as 1/1.000.000 e fondeve qe ka marre CERN
   
 16. merc

  merc Forumium praecox

  Re: Bing-Bang i ri

  Megithate sic thone pa prish gje smeson dot kshu qe le te leme miliona veta te vdesin nga uria, miliona te vdesin nga semundjet dhe te zbulojme bing-bangun
  URRAAAAAAAAAAAAAAAAAAA /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/eusa_naughty.gif
   
 17. Singapuras

  Singapuras Primus registratum

  Re: Bing-Bang i ri

  Qysh kur ka fillu dreqi me u interesu per 'mireqenjen' e njerezimit me kaq pasion? Apo ndoshta semundjet dhe uria qe kane pllakos boten na sugjerojne KAHER besa.. ka fillu KAHER...:)

  ( Lojnat menjane,HalfE***, parimisht mendoj qe ke te drejt kujt duhet ti jepet prioritet. Por fatkeqeisht jane disa agjensi e struktura bizensi si (Kompania farmauceutike Cipla (indiane), Bayer etj etj) apo poltike me influence boterore qe u intereson fianciarisht apo strategjikisht, perhapja e disa semundjeve 'te ashtuquajtura te pasherueshme" etj ne masat njerezore, dhe sabotojne zbulimin e vaksinave parandaluse, apo kurove sheruese! Atyre nuk u intereson parandalimi apo sherimi i semundjeve. (Madje pa hy thelle, ka zera qe disa nga keto semundje si Sida jane kriju nga kta Agjensi-Kompani-Korporata etj).Sepse kjo do te perkthehej falimentim per bizneset gjigande farmaceutike te specializuara ne manufakturimin e produkteve medikale per TRAJTIMIN (jo sherimin) e ketyre semundjeve. Strategjia e "KURIMIT" u garanton atyre market e konsumatore te perhershem. Ata jane te interesuar t'ua zgjasin agonine te semureve vetem me qellim qe tu shesin ilacet e tyre.
   
 18. atman

  atman Forumium maestatis

  Re: Bing-Bang i ri

  I dashur gangster, mua nuk me preokupon aspak fakti qe t'i ndihesh i fyer nese besimi fetar dhe veçanerisht krishterimi, si per mua dhe nje pjese te njerezimit, jane nje patologji masive e cila duhet kuruar nepermjet psikoterapisteve.
  Kjo persa i perket fese, persa i perket eksperimentit ti po gabon serish rende, diku thua qe je student, kjo nenkupton njohuri jo te plota si per çfare po studion edhe per te tjera, psh n kete fushe mund te dish terma teknike me shume ose mund te jete edhe nje te duket sikur... keshtuqe megalomania eshte e kuptueshme, si student qe je... rishtar i thone. Sikur te kishe degjuar apo ndjekur mire persene e ekpserimentit qe ka 15 vjet qe po pergatitet, nuk do te kishe ngulur kembe, por meqenese ngul kembe po ta shpejgoj edhe njehere dhe shpjegimi im nuk vjen nga mendja ime sepse nuk jam anetar i grupit shkencetar qe merret me kete gje, por kam ndjekur me vemendje prej kohesh, çdo informacion, kjo per shume arsye, nder to kurioziteti im i veçnte, nder to fakti qe italianet luajne nje nga rolet kryesore ne kete eksperiment teorikisht (ne grupin e shkencetareve bejne pjese nje shumice italianesh) dhe teknikisht, nje pjese e mire e tekonologjise se perdorur eshte italiane. Pra, intervistat e shkencetareve thone se nuk behet fjale per te vertetuar nje konsensus(budallallek apo jo - logjikisht nuk qendron mbi ato permasa) por per te vertetuar nje gje me te rendesishme si LINDI UNIVERSI i cili e ka daten e tij te lindjes dhe gjenezen e tij jo nga perrallat patologjike fetare qe mund te zgjojne interes ne femijeri e nanuritin mendje te turbulluara qe kane nevoje per te qene te kufizuara sepse nuk orientohen dot brenda humllojshmerise se natyres, por nga ai moment kur LINDI THERMIJA E PARE E ATOMIT - materia.
  Madje asnje nuk e quan therrmije e Zotit, te pakten ata qe po merren me kete eksperiment. Pastaj eshte teper qesharake kjo gje, sepse po ikni si te marre drejt pafundesise vetem e vetem per t'i shpetuar semundjes. Semundja kurohet, nuk shmanget. Ne fillim zoti ishte shume afer, pastaj shkoi aty ne hene, pastaj ca me lart e keshtu me kalimin e kohes, iku me tej pastaj andej nga kashta e kumtrit, pastaj diku me tej, tashme po mundoheni ta futni edhe brenda atomit. Mire qe nuk e kane te gjithe kete mendje sepse bota sot do te qe nje planet te çmendurish, ku njerzit do te shqyenin njeri tjetrin ne emer te zotit. Ose duke qene brenda atomit dhe trupi tone eshte i perbere nga atome, gje qe na ben pjese te pandashme universsit, por kjo nuk u pelqen, atehere Zoti brenda atomit, ne brenda atomesh, Zoti brenda nesh, ne brenda Zotit - secili eshte nje Zot. Konkluzion logjik apo jo?

  Une di qe pa mua
  Zoti asnje çast s'mund te jetoje
  Nese une zhdukem, ai duhet
  domosdoshmerisht te vdese...


  thuhet ne nje poezi te mesjetes...

  Te gjithe shkencetaret qe bejne eksprimentin e kane shprehur shqetesimin e peshtjellimit qe ka ngritur feja kunder eksperimentit. E kane thene troç sepse eshte keshtu. Edhe njeriun do ta bejme edhe gjithçka tjeter do te behet per te njohur jeten sepse vetem keshtu mund te kundershtojme vdekjen.
  Kupton zoti student?


  Nese ekseprimenti ralizohet me sukses, marrin fund njehere e mire patologjite masive dhe i rikthehemi natyres duke e respektuar ate.
  Jam kurioz te di si e shpjegon ti perse Zoti tend nuk pengon perhapjen e universit me nje shpejtesi me te madhe nga sa mendohej?
  Perse Zoti nuk e frenon energjine e zeze qe po ja shkaterron ate qe e krijoi? Kjo energji po tallet me t dhe nese ne nuk do te jemi ne gjendje te njohim natyren do te varrose edhe vete Zotin? Jo, s'ka varr kjo energji eliminon materien dhe do ta fike universin njesoj sikunder fikim driten ne shtepi para se te fleme.
   
 19. Mono

  Mono Primus registratum

  Re: Bing-Bang i ri

  o Atman,
  Ke fol si ata te Shkolles se Partise, me asnje argument shkencor dhe vetem me mllef idealist.

  "Zoteria Student" te ka treguar qe ka nje formim fizik dhe te ka argumentuar dicka. Ti cfare ke formimmi ke sepse vetem llafe ne ajer thua.

  Eksperimenti eshte per te pare cfare ke me tej nje pikepyetje shkencore qe deri tani nuk njihej. Ashtu si atomi nuk ishte elementi me i vogel i pandashem, ashtu dhe shume rregulla te tjera shkencore jane thyer dhe dhe do vazhdojne gjate gjithe ekzistences senjerezimit. Asgje te keqe nuk ka pare askush nga shkenca dhe eksperimentet. Fuqia nukleare u keqperdor ne nje lufte, por me shume probabilitet eshte e ardhmja jone ne nje bote ku burimet natyrore jane ne pakesim cdo dite.
   
 20. Singapuras

  Singapuras Primus registratum

  Re: Bing-Bang i ri

  [Edituar]
  Je msu me kta ktu me u sjell si kurvic virtuale se me ba me has ne djem a cika shqiptare taman te msojn mir etiken e sjelljes e maners.

  Nuk jam ktu me te kujtua se c'ka jan studentat e studimi [Edituar] por dua me te than shkurt qe Na permbushim urdhnin e Zotit me fitua Ditunin e me e perdor ate ne te mir te vetit e njerzimit, na jena legjislatort e bots e cdo dituni, perparim e rregull social poltik, ekonomik ndaj se ciles ti je I detyrum me u nenshtu vjen ne egzistence nepermjet nesh! Pik.
  Ka individe qe studjojne ne universitete Superklas e ditunia e forca e tyne asht epakrahasushme por nuk vijn ktu me u vetmburr [Edituar], por ulin kryt e I dedikohen zhvillimit te tyne multidimensional. [Edituar]

  Ne shkrimin tem un e ndjeva obligim me ekulibrua diskutimin ,tu drejtu vemendjen te thelbi I ceshtjes, te cilin ti e kishe bastardhu me artikulime ofenduese. Nese kerkon konflikt konflikt to gjesh.

  [Edituar]Ti ban lojna fjalsh se edhe ne pershkrimin tan te masiperm te eksperimentit ti e ke deshmu qe kam te drejte. Ne literaturen shkencore ka nje aboundance referencash e citimesh qe e mbeshtesin intepretimin tem.

  Pytjet e tua nuk jane geniune. Jan djallzore por mor azmatik un e kam pergjigjen e pershtaatshme per ty.

  Energjia e zeze sipas disa shkenctarve asht ajo form energjie e PERCEPTUME qe saturon pjesen ma te malle te hapsines kozmike, dhe qe po sipas ktyne shkenctarve stimulon ekspansionin e universit me shpejtesi ma te malle se asht parashiku.. Ky fenomen mendohet te rrezikoje egzistencen e tokes. Por kta [Edituar]shkenctarsh e kurvat e e tyne si puna jote me ane te ketyne shpjegimeve po mbillni frik e terror ne njerzim per te zhvat fonde per vehte (se perndryshe kishin met pa pune) e devia vemendjen ne gjana kote ne mnyr mesigurua dominimin e tyne. Egzistenca e Energjise se Zeze (per egzistencen e se ciles un kam shum dyshime) dhe forca shkatrrimtare e saj asht argumentative dhe jo statike. Matjet e saj tregojn qe asht homogjene dhe ska shum densitet gje qe e ban te veshtire izolimin e saj ne kushte labroatori. Megjithse ajo mund te bashkveprojn vetem me forcen gravitacionale (jo me forca tjera kozmike) ajo nuk do ket impakt shkatrrus ne toke sepse nuk e ka pas tash 5 billion vjet qysh se mendohet te ket egzistu. P'se duhet ta kete tani hmm? Apo se kta shkenctar kan nevoj per lek? Dhe per tju pergjigj kesaj pytje (pse nuk e ka shkatrru universin ma pare?) kto pergjigjen oh po natyra e kesaj energjie asht e shenderrusheme , kajher bahet e rrezikshme per universin e kajher favorizuese per egzistencen e tij.

  Kta shkenctar po tallen me njerzimin e djersen e tyne tu ju shti friken si fmive me prradha shkatrrimi universi e jete. Njeriu qe ka syt e ball e ment ne kry, sja ka friken asgjaje pervec Zotit qe ke Krijua Universin e Jeten. E kur Njerzit tja ken friken Zotit kurr nuk do ket luftna as fenomene shkatrruse qe jen vepra te djallit e ndjeksve te tij e qe ndollin vetem kur njerzimi ndjek doktrinen e djallit.

  Kjoft ky Univers deshmitar i ktyne fjalve te mija ne shekuj te shekujve te ardhshem.


  Gangster.
   

Shpërndajeni këtë faqe