World Bank/IMF: Shpetimtar apo shkatrrimtar?

dirty vegas

Primus registratum
World Bank/IMF: Shpetimtar apo shkatrrimtar?

Kohet e fundit World Bank dhe IMF po akuzohen per destabilizim te ekonomive te vendeve ne zhvillim. Cfare roli kan luajtur ne Shqiperi keto dy organizata monetare (ndihmuse apo destabilizuese)? Cfare mardheniesh duhet te ket Shqiperia me keto organizata ne te ardhmen?
 

njolle e zeze

Primus registratum
Re: World Bank/IMF: Shpetimtar apo shkatrrimtar?

imf dhe world bank mbanin Argjentinen si student A+ dhe nuk ishte deri vone qe gabimet dolen ne pah! edhe pse ato akoma nuk e pranojn dicka te tille dhe akoma e fusin ne telashe te me tejshme duke ofruar "borxhe" qe te fusin kembet ne nje kepuce.

shqiperia duhet te rri sa me larg se nuk i ka pa kush hajrin ta shoh shqiperia.

nuk kam shume njohuri ne lidhjet aktuale qe shqiperia ka me keto organizata kshq kush mundet le te na pasuroj dhe ne te tjereve!
 

kledi

Primus registratum
Re: World Bank/IMF: Shpetimtar apo shkatrrimtar?

Fillimisht postuar nga njolle e zeze:
[qb] imf dhe world bank mbanin Argjentinen si student A+ dhe nuk ishte deri vone qe gabimet dolen ne pah! edhe pse ato akoma nuk e pranojn dicka te tille dhe akoma e fusin ne telashe te me tejshme duke ofruar "borxhe" qe te fusin kembet ne nje kepuce.

shqiperia duhet te rri sa me larg se nuk i ka pa kush hajrin ta shoh shqiperia.

nuk kam shume njohuri ne lidhjet aktuale qe shqiperia ka me keto organizata kshq kush mundet le te na pasuroj dhe ne te tjereve! [/qb]
edhe une them qe ajo organizate eshte krijuar per te mbajtur nen kontroll ekonomine e vendeve ne zhvillim duke ju dhene borxhe meafat shlyerje shume vjecar,por me interesa shume te larta me kete sistem vene nen kontrollshtetet ne zhvillim
 

komino

Valoris scriptorum
Re: World Bank/IMF: Shpetimtar apo shkatrrimtar?

ata faktikishti ofrojne shqiperise MODELE zhvillimi
na takon ne qe ti pershtasim me realitetin shqipetar
 

dirty vegas

Primus registratum
Re: World Bank/IMF: Shpetimtar apo shkatrrimtar?

ato jo vetem i ofrojne modele ...po i japin edhe zgjedhjen: "..na ket model ..ose s't japim ndihma monetare!"
 

dirty vegas

Primus registratum
Re: World Bank/IMF: Shpetimtar apo shkatrrimtar?

Statement on the Occassion of the World Bank and IMF Meetings

Oilwatch
April 15, 2000WASHINGTON, DC -- The role, the constitution and the politics of the International Monetary Fund and of the World Bank have been strongly questioned at the international level for the social and environmental impacts that they have caused in the non-industrialized countries.

The governments and the social, environmental and human rights organizations of the Third World have criticized how the World Bank and the International Monetary Fund make decisions and have exposed them, because they are the vehicle that condemns the economies of the Third World to progressive de-capitalization.

These institutions impose their policies on the Third World by accusing these countries of corruption, overlooking that corruption is a two way relationship, where there are just as many who corrupt as those who are corrupted, and that this problem will not be solved while the bases and origins are not address.

The World Bank and the International Monetary Fund are promoting in the Third World countries, the liberalization of investments and commercial competition as part of globalization. These policies have forced an increase in oil production and impose a model of deregulation and privatization of the energy sector that brings about an intensification of environmental, social and economic problems in the Third World.

The energy policies brought about by these bodies, have played a central role in the destruction of local resources, through an economical model based in the promotion exportation that have severe social and environmental impacts, and through the proposition of models based on large infrastructures.

The World Bank is supporting the construction of a series of oil and gas pipelines that will cross fragile and forested areas, like the Chad-Cameroon pipeline, the West Africa gas pipeline, the gas pipelines to be constructed in Indonesia, the Bolivia-Brazil gas pipeline. All of these have been strongly questioned for social and environmental reasons.

Additionally, the World Bank development programs, spring from a false concept of poverty, they disregard that the countries of the Third World are rich in biodiversity, in resources, in culture, and that, we are decapitalized owing to the economic measures imposed by them, which implies the intensive extraction of raw materials and the reduction of the state budget in education, health, and social aspects.

Moreover, they disregard that the industrialized model is not a model to follow, it presupposes the environmental space and the resources of other countries or regions of the world. A model that has been being established and increasing an ecological debt of the countries of the North to those of the South.

The policies related with clean energy, social justice and local development should be address within a fare relationship between countries and where the interests of the southern countries are adequately represented. These are the conditions needed to resolve the energy problems, above technical considerations, and from a perspective of energy sovereignty including the sources of energy production, fair distribution and control of the entire energy process.
 

njolle e zeze

Primus registratum
Re: World Bank/IMF: Shpetimtar apo shkatrrimtar?

si perfundim shqiperia behet e kufizuar si nje nga qent e Pavlovit

imf dhe Wb thon -hidhu ne themi -Sa lart

nuk ja vlen dhe per kete mjafton te shohesh shtetet e tjera qe po vuajn nga kjo ndihme qe vetem kerkon te percaj "third world" dhe ta mbaj gjithmon invalide dhe keshtu siguron perfitimin e vet.

ne bangladesh para ca kohesh nje kompani qe prodhonte Norplant- Contraceptive- me lidhjet qe kishte me shtetin e USA beri nje marrveshje qe amerika do ti jepte bangladeshit ndihme finaciare vetem nese do te pranonte qe grate te merrnin Norplant qe futej ne trup per 5 vjet. ne fakt ky ishte eksperiment qe ilaci te aprovohej nga FDA dhe keto perdoren dollarin si incentive per te "blere" keto gra te cilat nuk kishin rrugezgjidhje tjeter ose te pakten nuk u lane nje te tille. si perfundim ilaci u aprovua nga FDA po nuk zgjati shume qe keto gra filluan te ankohen nga efekte anesore.
ndihma te tilla me kushte te fshehura nuk kemi nevoje. kush i jep te drejten imf dhe wb qe te luaj zotin. jo vetem qe vune ne rrezik jeten e ketyre grave po gjithashtu dhe grave amerikane qe fundja morren kompensim kur hodhen kompanin ne gjygj. ne siperfaqe jan si Krishti , shpetimtare te problemeve te botes qe vet i kan krijuar kohe me pare vis a vis kolonializm, imperalizm, kapitalizm, globalizm.

po keshtu dhe me shume shtete te tjera. shpresoj qe shqiperia te mos bi ne kete grracke se zorr se u shpeton.
 

njolle e zeze

Primus registratum
Re: World Bank/IMF: Shpetimtar apo shkatrrimtar?

se pash kete pergjigjen tende se po shkruaja timen. ju keshilloj te lexoni "GLOBAL PROBLEMS AND THE CULTURE OF CAPITALISM" nje zberthim fantastik !!!
 

komino

Valoris scriptorum
Re: World Bank/IMF: Shpetimtar apo shkatrrimtar?

wb eshte nje banke

qe te jape kredi duhet te kerkoje nje plan investimi

ata mendojne

po te ishit te afte te benit plane investimi nuk do ishit bote e trete

keshtu qe e bejne vete dhe ne pranojme "nese duam" e ata na njapin kapitaliet

tani: ne mund te permiresojme planin e tyre duke i pershtatur vendit tone
nese i pelqen ku plan e modifikuar e pranoje, nese jo na imponojne te parin.


kjo mund te ishte pikenisja torike dhe nga ketu mund te fillojme te komplikojme gjerat
te fusim ne loje interesa te tjera
te mendojne se mund te behen experimente
etj etj etj

Vetem qe nuk mund te pergjithesojme por duhet vleresuar modeli i zhvillimit.

gjithca ne jete dueht pare me sy kritik - edhe fmn e wb - por kjo nuk do te thote qe dyshimet jane gjithmone te verteta

a ka ndonje propozim se si mund te bejme ndryshe (pa fmn e wb - qe duhet te shohin interesat e veta)?????
 

babi

Primus registratum
Re: World Bank/IMF: Shpetimtar apo shkatrrimtar?

Fillimisht postuar nga gene:
[qb] a ka ndonje propozim se si mund te bejme ndryshe (pa fmn e wb - qe duhet te shohin interesat e veta)????? [/qb]
Gene po si mendon se nuk ka asnje propozim, sepse ne Shqiperi (me gjithe trurin e rrjedhur jashte) ka shume njerez te mençur qe mund te bejne propozime te cilat mund te jene shume me fitimprurese per ne shqiptaret dhe ekonomine tone. Problemi eshte tek qeveria qe kemi e cila ia ka lene keto gjera ne dore (perse eshte e detyruar ta beje kete une nuk e di) FMN dhe WB e keshtu ne nuk na ngelet gje tjeter vec te jetojme pasojat.

Une akoma nuk e shikoj apo kuptoj se ku jane te mirat qe kane sjelle planet e zhvillimit te FMN pervecse na kane dhene 10 leke e 9 i kane marre vete nepermjet punonjesve mostra te tyre qe i rrasin ketej.

Nderkohe qe mendoj se ke nje tendence insistuese per te shtruar pyetje direkte a thua se fati i politikes dhe ekonomise eshte ne doren e ndonje AF-isti. Besoj se e ke kuptuar qe asgje nuk eshte ne doren tone.

:book:
 

komino

Valoris scriptorum
Re: World Bank/IMF: Shpetimtar apo shkatrrimtar?

une jam i mendimit se kritikat DUHEN motivuar qe te merren seriozisht dhe duhen dhene alternativa (apo duhen identifikuar sakte personat qe mund et japin alternativa e te ndihmoen)

besoj se e te instaluar power point ne comp

une (kur akoma studioja business ne te mesme) i perdorja shpesh ato modelet e gatshme e ia pershtatja punes sime - tani perdor disa modele me te avancuara
te njejten pune propozoj te behet edhe tani
nuk eshte se ne shqipetaret jemi te paafte, por 50 vjet ekonomi e centralizuar na la lene pa modele ne arkiva - LE TE SHFRYTEZOJME ATO QE NA BEJNE TE TJERET

e theksoj prape

kritika eshte e pranueshme kur eshte e motivuar dhe jepen alternativa apo te paken nje rruge per te gjetur alternativat
nuk jemi ketu per te zgjidhur problemet e botes po as per te lodhur gishtat e per te shfryre inatin /pf/images/graemlins/smile.gif
 
Top