Tragjedia e Beratit. tradhetite qe ju bene kombit nga Tradhetaret anadollake

Albinos

Primus registratum
Tragjedia e Beratit. tradhetite qe ju bene kombit nga Tradhetaret anadollake

Ketu flitet se kush e tradhetoi Skenderbeun, Luftetarin e Paepur te Lirise se kombit shqiptar Sulltan Mehmeti II i zene ne Anadoll me princat e Karamanise dhe te Mendeshes, nuk dergoi ndonje ushtri kunder Shqiperise gjate vitit 1451
Kjo i la pak kohe te lire Skenderbeut qe te merrej me rindertimin e vendit dhe organizimin e mbrojtjes.
Nderqi muret e keshtjelles se Krujes dhe i vuri ne gjendje qe ti qendronin topave te rende.Ndertoi nje fortese te re ne Modrice mbi nje lartesire te mail Shar, per tju mbyllur turqve hyrjen e Dibres se Poshtme pas humbjes se stefingradit.
La aty nje garnizon prej 400 vetesh nen kumanden e Gjergj Stres Balshes, i cili duhej te vezhgonte levizjet e ushtrive armike kur vinin nga Maqedoniadhe te jepte shenje me top.
Nisi te nderonte gjithashtu njendertese tjeter ne kep te Rodonit, tek gryk ku derdhet Drini ne det..

Nje mengjes kur po dilte nga Kruja per te vatjur te kepi i Rodonit, iu qas nje i panjohur dhe i tha se ne pyllin e krrabit i kishin zene pusi per ta vrare

<ul type="square">
[*]Ketu fillon nje pisllik anadollakesh shqiptare
[/list]
shkruajtur nga une dhe jo autori

Nje reaprt i Gardes udergua menje dhe zbuloi tete veta te armatosur te fshehur ne nje shpelle.
Ne perpjekjen qe u be per ti kapur te gjalle, pese prej tyre u vrane dhe tre te tjere u kapen gjalle.
Keta ishin turq te derguar prej sulltan(moterqi....rit) per te vrare Skenderbene.

Kishi ardhur ne pyll te udhehequr nga dy shqiptare ata nuk ishin shqiptare po ata ishin tradhetare (citim nga une dhe jo autori)qe mbeten te vrare bashke me tre shoket e tyre.

Nu dinin se cili kapedan shqiptar u a dha te dy udheheqesit per ne pyll te krabit, mbasi shoket e tyre qe u a vrane nuk kishin treguar .

Dyshimi i pare ra mbi Dukagjinet, te cilet ne ate kohe ishin Armiq me Skenderbeun dhe leke dukagjini kishte fame te keqe per kesi punesh
Por keta me pas u shpejguan u betuan dhe dolen te lare.
Atehere dyshimi kaloi mbi bijte e Arianitit, Mbi Moisi Golemin dhe Hamza Kastriotin, te cilet pak me vone dole tradhetare njeri pas tjetrit

Duke vazhduar me tutje Mosi Golemi prej Dibre mendoi te behej sundimtar i Arberise me ndihmen e turqve dhe vasal i Turqise
<ul type="square">
[*]U nis nga Stambolli(Kostandinopoja)ne prill te vitit 1456 prej 15000 kaloresish dhe mberriti ne kufi per te permbysur Skenderbene dhe per ti hedhur prangat e roberise atdheut
[/list]

Skenderbeu, mbreti dhe zoti i vertete i shqiptareve doli ne prite tradhetarit Golemi me nje ushtri prej 12000.

Pjese tjeter neser
 

Albinos

Primus registratum
Re: Tragjedia e Beratit. tradhetite qe ju bene kombit nga Tradhetaret anadollake

Vazhdojme tradhetine e Moisi Golemit

Me 18 maj te dy ushtrite u rreshtuan kunder njera tjetres .
Thuhet se ndeshja filloi me dyluftim homerik:
Nje kapadai turk kerkoi te matej me trimin e shqiptareve.
I dolli perpara zharija Gropa dhe pas nje perpjkje te ashper , e shtriu te vdekur Anadollakun.
Atehere Mosi Golemi prej Dibre per ti ngritur moralin ushtrise turke(Moisiu ishte shqiptardoli perpara dhe ftoi ne dyluftim Skenderbeun.
Ku ju leshua perpara per ti plotesuar deshiren, megjithese rrethi i tij u perpoq ta ndalonte.
Por Moisiu kur pa Skenderbeun, nga turpi ose frika, smundi te qendronte por i kertheu freret kalit dhe dhe u terhoq me vrapne mes talljeve dhe vershellimave te ushtrise shqiptare.
Nje rrebesh i forte e ndaloi ate dite betejen, e cila u zhvillua te nesermen me 19 maj ne fushen e Oranikut.
Moisiu(tradhetari shqiptar)luftoi si i terbuar, por megjithate ushtria e tij u dermua plotesisht duke lene 10000 te vrare dhe te plagosur.
Pas kesaj disfate, Moisiu i penduar erdhi e kerkoi ndjese Skendebrut, i cili e fali , e ja ktheu prape pasurine dhe i dha shkallen qe kish pasur nushtri
Pastaj Mosiu sherbeu me besnikeri deri ne fund nen urdherat e Skenderbuet
 

gezim lame

Primus registratum
Re: Tragjedia e Beratit. tradhetite qe ju bene kombit nga Tradhetaret anadollake

nje shenim te vogel
qe ta kesh parasysh

mund te thuash sa te duash Moisi Golemi princi i Dibres (ky ishte titulli qe mori prej skenderbeut se mbahej udheheqes i tyre por asnje se ndoqi ate ne tradheti) por mos thuaj prej Dibres

sa per sqarim Moisi Golemi ishte prej Kanines se Vlores dhe nipi i Gjergj Aranitit
X
 

kastriot

Primus registratum
Re: Tragjedia e Beratit. tradhetite qe ju bene kombit nga Tradhetaret anadollake

Fillimisht postuar nga ximi:
[qb] nje shenim te vogel
qe ta kesh parasysh

mund te thuash sa te duash Moisi Golemi princi i Dibres (ky ishte titulli qe mori prej skenderbeut se mbahej udheheqes i tyre por asnje se ndoqi ate ne tradheti) por mos thuaj prej Dibres

sa per sqarim Moisi Golemi ishte prej Kanines se Vlores dhe nipi i Gjergj Aranitit
X [/qb]
Po mos u merrni me nje bukeshkeles dhe provokator si Nardi alias Anton alias pe.illi.sh alias etj etj. Ai ka per detyre vetem te mbjelli percarje dhe te denigroje shqiptaret.Per fat te keq ka disa ketu ne AF qe u pelqen te jene te share nga ai, ose nuk jane shqiptare dhe prendaj nuk u ben pershtypje sjellja e ketij me 100 pseudonime.


Kastriot


Kastriot
 

Albinos

Primus registratum
Re: Tragjedia e Beratit. tradhetite qe ju bene kombit nga Tradhetaret anadollake

kASTRIOT mos ma dhiej temen se jam ne punim e siper per te nxjerre tradhetaret e kombit.
Se sa pseudonime kam une, ky nuk eshte problem i yti.
Neqoftese te pelqen te debatosh, atehere debato.
Ne te kundert mos nxirr cfare te mban barku brenda
Postuar nga tradhtari matjan Kastriot
Po mos u merrni me nje bukeshkeles

Zoti kastriot
Ciles fe i perket?
Me jep nje pergjigje dhe une te faktoj neqoftese je tradhtar apo jo?
 

geek

Primus registratum
Re: Tragjedia e Beratit. tradhetite qe ju bene kombit nga Tradhetaret anadollake

pershendetje albinos, teme interesante /pf/images/graemlins/wink.gif
...vetem se po pres vazhdimin.
ciao
 

Albinos

Primus registratum
Re: Tragjedia e Beratit. tradhetite qe ju bene kombit nga Tradhetaret anadollake

Vazhdojme me shkrimin ne fjale.

Nje tradheti tjeter e shqiptareve
Ne tetor te vitit 1456 nje tjeter tradheti ngjau ne rradhet e shqiptareve
Gjergj Stres balsha nip motre i Skenderbeut, ju leshoi truqve keshtjellen e Modrices kundrejt nje shume te hollash

Qe te dukej qe keshtjella ra nga moskujdesja, ai bashke me te gjithe garnizonin, doli per gjah nje dite te caktuar, duke i lene portat hapur dhe Turqit hyne brenda pa derdhur gjak.
Gjergji me te vellane, Gjok Stres Balshen u arrestuan dhe u derguan ne burg ne Napoli.
Por tradhetia arriti kulmin me 1457, Kur Hamze Kastrioti, nipi dhe bashkepunetori me i afert i Gjergj kastriotit, u hodh ne anen e turqve

Hamza moterqi....ri ishte djali i vellait me te madh te skenderbeut dhe i nje zonje turke, e cila jetonte akoma ne Turqi.
Qe ne fillim te kryemngritjes, Hamzai pat sherbyer prane te ungjit si krahu i djathte i tij.
Ishte i zoti i zgjuar trim dhe dinte te fitonte zemren e ushtareve.
Skenderbeu i pat besuar kumanda te ndryshme dhe te rendesishme dhe ai qe treguar ne lartesine e duhur.
por kishte ca kohe qe ankohej kundrejt t ungjit sepse ky nukja shperbelente sherbimet aq sa vlenin ose nuk i pat dhene pjesen e principates qe i takonte.

Ja se cfare kerkonte tashme Tradhetari me i madh i kombit shqiptar dhe trahdetari i Heroit Kombetar Gjergj Kastriotit Hamza moterqi...ri.

Per sa kohe Skenderbeu qe i pamartuar, Hamzai shpresonte te mbetej trashegimtari i tij.
Por kur ai u martua dhe sidomos kur lindi nje djale, me 1456, Hamzai humbi cdo shprese per te trasheguar principaten e kastrioteve.
I shtytur ndoshat edhe nga Venediku dhe i keshilluar prej se jemes e cila kishte ardhur ta shihte, Hamzai kaperceu kufirin fshehurazi me grua dhe femije dhe shkoi ne Kostandinopoje ku u vu ne sherbim te Sulltan kufomes.

Kjo ishte nje nga ngjarjet me Fatkeqe qe ju perplasen mbi krye Gjergj Kastriotit, sepse kete radhe tradhetari ishte nga gjaku i Kastrioteve, pat qene bashkepunetori me i mire i tij dhe ja njihte mire strategjine dhe manovrimet teknike.

ne korrik te vitit 1457, Hamze Kastrioti(ju betohem qe nuk dua ta shkruaj mbiemrine tij, por autori e ka vendosur dhe smund ta ndryshoj) hyri ne Shqiperi me nje ushtri turke prej lart me 50.000 vetash, shumica kalores, nen komanden e Isak Bej Evronizit, i ciliishte provuar ne luften kunder shqiptareve.
Kumandari turk kishte urdher te keshillohej per cdo pune me hamzen , te cilin Sulltani e kish emeruar Sundimtar te Krujes(akoma nuk e kish marre Krujen, mirepo Sulltani ishte sulltan, cituar nga une dhe jo autori).
Kesaj rradhe Gjergj Kastrioti duhej te perdorte nje strategji te re , nje plan pazbuluar deri me atehere, sepse hamza ia njihte mire menyrat e taktikes dhe strategjise, e njihte mire vendin dhe ushtrine shqiptare.
Fuqia e Skenderbeut arriti ne 12.000 veta. Kerkoi ndihmen e Aleateve, kreret shqiptare i derguan nja 5.000 ushtare. '
Papa Kalisti i coi ushqime dhe municione.
Alfonsi i Napolit smundi ta ndihmonte(edhe ky alfonsi ne gop te semes i qofte me rracen e vet cituar nga une dhe jo autori)

Hamzai fillon keshillimet me kumandarin turk, per ta kthyer Shqiperine ne toke turke
Ai Hamzai(kur ja permend edhe emrin me vjen te vjelle)e keshilloi komandarin turk se duhej cfarosur shtria shqiptare, perpara keshtjellave dhe se ishte e kote qe te rrethohej Kruja, neqoftese Gjergj Kastrioti me fuqine kryesore te tij do ngelej mbrapa kraheve .
Keshtu ushtria turke kaloi prej Dibre
ne Matin e Abdi Baletes duke ndjekur Gjergj Kastriotin, i cili beri sikur u tremb dhe terhiqej.
Me ne fund dha pershtypjen se ushtria e tij u shpartallua dhe se ai po vinte rreth per te shpetuar veten.
Kjo manove r e tij u besua si e vertete sepse me 31 korrik, kumandari i Venedik(viktimes) ne Durres, Marko Diedo, lajmeronte dogjin e republikes qe Gjergj Kastrioti po endej maleve per te shpetuar koken , i braktisur prej te gjithe krereve te cilet kishin shkuar te bashkoheshin me turkun.
Teke mbremje, kete manover e besuan si duket edhe Hmaze Kastrioti me Isak Bej Evrenozin, te ciet spo e shihnin gjekundi ushtrine shqiptare
Turqit zbriten ne lumin e Matit dh e vendosen kampin ne fushen e Albulenes,afer Milotit, ne perendim te malit te tumenishtit.
Gjergj Kastrioti i kish fshehur ushtrine e tij rreth ketij malidhe spo jepte shenja gjekundi.
Si kaluan ca jave pa ngjare gjekafshe, disiplina u clirua ne ushtrine turke, rojet u ckujdesen sidomos diten ne kohen e vapes ku sparashiehj ndonje rrezik, disa flinin disa shtriheshin hijeve, kuajt kullosnin te lire, kumandaret bisedonin nese duhej te prisnin akoma apo ti versuleshin Krujes.
Por diten e 7 shtatorit, Gjergj Kastrioti e ndau ushtrine ne tri pjese dhe i goditi Turqi nga tri ane te ndryshme, mu ne piskun e vapes atehere kur keta nuk e prisnin.
Sulmi i tij qe aq i rrufeshendhe aq i papritur saqe turqit nuk paten kohe te formonin as rrjeshtat e as te organizonin njesite e tyre per nje qendrese te rregullt.
Prandaj ne fushen e Albulenes u be kerdia, ku thuhet se mbeten 20.000 turq te vrare.
Midis 1500 roborve ishte dhe Hamze Anadollaku te cilin e zuri te gjalle Zaharia Gropa dhe ja pruri te lidhur Gjergj Kastriotit
Plackat ishin te panumerta, kuaj ukapen me mijera.
Ne tenden e kryekumandarit, Gjergj Kastriti gjeti nje shume te madhe hollash , gjysmen e te ciles ja dha Mois Golemit(ish tradhetarit) per zotesine dhe trimerite e jashtezakonshme qe ky tregoi ate dite.
Moisiu u a shperndau ushtareve te vet.
Hamza Kastriotin , Gjergj Kastrioti e dergoi te burgusour ne Napoli, ashtu sic kishte bere per Gjergj dhe Gjok Stres balshajn.

Fitorja e Albulenes ishte nje nga me te plotat dhe me t shkelqyarat qe pat korrur Gjergj Kastrioti
Buja e saj ne Evropes qe e madhe.
Papa Kalisti III ne dhjetor te atij viti i dha Gjergj Kastriotit titullin Kapiten i Pergjithshem i Selise se Shenjte


Nuk kuptoj dicka ne kete mes:
Perse nuk ja u preu kokat Gjergj Kastrioti Hamzase dhe tere atyre qe tradhetuan?
Faaaaaap, Faaaaaap dhe nuk do dilnin me tradhetare te tille sepse edhe populli sheh drejtuesit e tij qe tradhetojne dhe me pas ky popull nuk e ka problem per asgje, tradhetine, nderrimin e fese, harrimin e gjuhes shqipe, shqiptarine etj

Pjesa tjeter per me vone
 

gezim lame

Primus registratum
Re: Tragjedia e Beratit. tradhetite qe ju bene kombit nga Tradhetaret anadollake

o albinos
se shton fjalet dhe komentet e tua te "bukura" per historine tone kjo sdo koment
por aman mos e censuro "autorin" nga e ke marre tregimin
p.sh. ka detaje te sakta se ajo ushtria e skenderbeut perbehej rreth 90% me luftetare nga Dibra e Mati(i Baletes) si i thone fjales :
Rri shtrember por te pakten flit drejt
seshte se kam ndonje mendim te shkelqyeshme per personin Baleten por chyjne ketu zonat e shqiperise se kush eshte me e mire apo me e keqe
 

Albinos

Primus registratum
Re: Tragjedia e Beratit. tradhetite qe ju bene kombit nga Tradhetaret anadollake

Libri e ka titullin "Vendi qe ze Skenderbue ne historine e Shqiperise" nga Abaz Ermenji dhe neqoftese une kam censuruar autorin, atehere merr e hap librin dhe shiko se ku esht bere censurimi
Jam shume real ne ato qe kam shkruajtur dhe nuk kam arsye te cenuroj shkrimet apo veprat e autoreve te medhenj shqiptare .

Ximi ke ndonje gje per te shkruajtur?
Atehere shkruaje dhe do jem shume dakort.
sa per Moisi Golemin jam dakort meqe ti e dike se nga e ka preaardhjen sepse autori nuk e thote ne librin e tij se Moisiu na qenka Vlonjat, megjithese autori nuk merret shume me biografine e figurave te ndryshme ne liber.

Eshte nje gabim i imi, ne lidhje me preardhjen e Mosi Golemit dhe te falenderoj per nderhyrjen ne kohe.
Tung
 

gezim lame

Primus registratum
Re: Tragjedia e Beratit. tradhetite qe ju bene kombit nga Tradhetaret anadollake

Fillimisht postuar nga Albinos:
[qb] Libri e ka titullin "Vendi qe ze Skenderbue ne historine e Shqiperise" nga Abaz Ermenji dhe neqoftese une kam censuruar autorin, atehere merr e hap librin dhe shiko se ku esht bere censurimi
Jam shume real ne ato qe kam shkruajtur dhe nuk kam arsye te cenuroj shkrimet apo veprat e autoreve te medhenj shqiptare .

Ximi ke ndonje gje per te shkruajtur?
Atehere shkruaje dhe do jem shume dakort.
sa per Moisi Golemin jam dakort meqe ti e dike se nga e ka preaardhjen sepse autori nuk e thote ne librin e tij se Moisiu na qenka Vlonjat, megjithese autori nuk merret shume me biografine e figurave te ndryshme ne liber.

Eshte nje gabim i imi, ne lidhje me preardhjen e Mosi Golemit dhe te falenderoj per nderhyrjen ne kohe.
Tung [/qb]
albinos
ne fund te cdo shkrimi mund te vendosesh mendimet e tua dhe ska problem fare te pakten te marrim vesh se cili eshte mendimi yt dhe cili i A.Ermenit(per mua eshte pune fare mediokre) se po e ben lemsh fare
gjithe te mirat
X
 

mostro

Putraku
Re: Tragjedia e Beratit. tradhetite qe ju bene kombit nga Tradhetaret anadollake

na po dalim nga lidhjaa!!
brrrrrrrrrr---ja boni kastrabeu dhe ata ja mathen.
ahahahaaa cer teme si perralle.... /pf/images/graemlins/wink.gif
 

Albinos

Primus registratum
Re: Tragjedia e Beratit. tradhetite qe ju bene kombit nga Tradhetaret anadollake

Putrako e shoh qe qenke magjyp elbasani dhe faenderoni Mehmet Shehun ku nuk ju a zhduku rracen.
Sa per temen, le te mos te duket perralle sepse neqoftese nuk kupton origjinalitetin e mendimeve dhe shkrimeve ketu, do ngelesh duke henger mafishe gjith jeten.

Nuk behet fjale per Krishtin ketu po diku tjeter dua te dal.
Megjithate mos qaj kryet per ta pjerdhur diskutimin.
 

mostro

Putraku
Re: Tragjedia e Beratit. tradhetite qe ju bene kombit nga Tradhetaret anadollake

Me falnii dashur nqs ju kam prishur sa do pak kete teme kaq interesante.desha vetem vetem ti jepja pak tone humori.gjithesesi nuk e di sec nenkupton me fjalen magjyp albasoni sepse nuk jam duke e lidhur hic me temen ne fjale.ore djalosh ketu behet fjale per burrat e qemotit dhe jo per magjyper albasoni.te lutem shume mos dil nga tema sepse po na ul interesin e kesaj teme sa te bukur po aq madheshtore.
te rroje lidhja e pejes :eek:
 

kastriot

Primus registratum
Re: Tragjedia e Beratit. tradhetite qe ju bene kombit nga Tradhetaret anadollake

Fillimisht postuar nga Albinos:
[qb] kASTRIOT mos ma dhiej temen se jam ne punim e siper per te nxjerre tradhetaret e kombit.
Se sa pseudonime kam une, ky nuk eshte problem i yti.
Neqoftese te pelqen te debatosh, atehere debato.
Ne te kundert mos nxirr cfare te mban barku brenda
Postuar nga tradhtari matjan Kastriot
Zoti kastriot
Ciles fe i perket?
Me jep nje pergjigje dhe une te faktoj neqoftese je tradhtar apo jo? [/qb]
O Albinos o koke lope ku e more vesh ti se une jam matjan??????
Apo je bere edhe fallxhor keto kohet e fundit?????

Sa per fene time, dua te them se kjo eshte nje ceshtje personale, megjithate ma merr mendjen se ti e din mjaft mire se kujt feje i perkas une.
Une i perkas,para se gjithash, fese se Shqiptarve, pra Shqiptarise
Mos harro tabletat e MATADONIT se te qetesojne nga pak.


Kastriot
 
Top