TOEFL, GMAT, GRE!

Kordelja

Valoris scriptorum
TOEFL, GMAT, GRE!

Kush i ka dhene qofte edhe njerin nga keto provime dhe cilat kane qene pershtypjet e veta?

Ndonje keshille?

Ndonje sugjerim per programet/librat/publikimet me te mira per studimin paraprak te tyre?

Do e vleresoja shume pershtypjen dhe ndihmen tuaj /pf/images/graemlins/smile.gif
 

alinos

Forumium maestatis
Re: TOEFL, GMAT, GRE!

Toeflin ta sjell une nje kopje computer based. Paper-based duhet te pys Danin nese e ka /pf/images/graemlins/smile.gif
 

CoolAngel

Primus registratum
Re: TOEFL, GMAT, GRE!

Nga ato tre provime kam dhene vetem GMAT ne dhjetor te 2002. Nuk me eshte dukur provim i veshtire, megjithate kjo varet gjithmone nga njohurite qe ke mbi gjuhen angleze dhe matematiken ne pergjithesi. Une kam perdorur nje nga librat e KAPLAN botim i 2002-it. Nuk kam shpenzuar shume kohe per te mesuar, sepse jane me teper njohuri qe mblidhen ne vite dhe jo para provimit. Librat me teper te ndihmojne te kesh nje ide se si jane te organizuara pyetjet dhe cfare te presesh nga provimi. Rezultatet gjithmone varen nga shkollat ku ke ndermend te aplikosh. Nqs pretendon per ndonje universitet te mire, eshte mire te kesh mbi 670 pike.

Nqs ke ndonje pyetje me specifike te lutem shprehu. /pf/images/graemlins/wink.gif
 

beshbossi

Primus registratum
Re: TOEFL, GMAT, GRE!

sa per toeflin une e kam te shtunen keshtu qe do te te them pas 17 janarit!!! :cry: :cry: :cry: sa frike!!!!!!!!!
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: TOEFL, GMAT, GRE!

Nje version te GMAT e kam dhene dhe une dhe e kam studiuar, me eshte dukur shume i bukur si provim.

Ceshtja eshte se une ka shume mundesi t'i jap te treja /pf/images/graemlins/laugh.gif ne kohe te afert nga njeri tjetri dhe jam e hapur per cdo sugjerim e keshille te mire apo edhe materiale.Nuk e di ende nese ky qe jepet ne shqiperi eshte paper based apo computer based, per dy te tjeret jam thuajse e sigurt qe jane computer based dhe te them te drejten kjo me trishton pakez.

Per GRE s'kam as edhe nje ide /pf/images/graemlins/frown.gif

Per dy te tjeret shqetesohem fare pakez, por mirepres cdo gje qe dini juve nga eksperiencat qe kini. /pf/images/graemlins/smile.gif

Alinossssssss, :kiss: une kam nje botim te vjeter te 1994 dhe pa u regjistruar online ( qe do te thote pa paguar parate dhe fiksuar daten e provimit) nuk mi postojne librat dhe CD-te /pf/images/graemlins/frown.gif keshtu qe te jam shume mirenjhese edhe pse kete provim nepermjet intervisteve mund ta menjanoj. /pf/images/graemlins/wink.gif

Mendoni qe dy shkolla te ndryshme kerkojne dy lloje te ndryshme provime pranimi /pf/images/graemlins/frown.gif eshte shume e lodhshme /pf/images/graemlins/frown.gif
 

CoolAngel

Primus registratum
Re: TOEFL, GMAT, GRE!

Fillimisht postuar nga Kordelja:
[qb] Mendoni qe dy shkolla te ndryshme kerkojne dy lloje te ndryshme provime pranimi /pf/images/graemlins/frown.gif eshte shume e lodhshme /pf/images/graemlins/frown.gif [/qb]
Shumica e shkollave te kerkojne te njejtin provim per nje dege te caktuar. Nuk e di cfare ke ndermend ti, por per shembull nqs aplikon per MBA eshte standart qe GMAT-in te kerkojne. Nuk di ndonje qe te kerkon edhe GRE edhe GMAT. I might be wrong. :rolleyes:

Hajt suksese Kordele! :wave:
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: TOEFL, GMAT, GRE!

Po alinos, te lutem /pf/images/graemlins/smile.gif

LemonDrop, nuk thashe GRE dhe GMAT e njejta shkolle, madje nuk specifikova asgje.Rasti eshte qe njera kerkon TOEFL dhe GRE, nderkohe qe tjetra kerkon TOEFL dhe GMAT. /pf/images/graemlins/laugh.gif ...e une po aplikoj per te dyja /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

Florus

Forumium maestatis
Re: TOEFL, GMAT, GRE!

Pervec TOEFL-it ato tjerat nuk i paskam degjuar :rolleyes: di qe ne pergjithesi ne Europe pranohen TOEFL-i & IELTS kurse ne USA duhet SAT-i :book:
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: TOEFL, GMAT, GRE!

FloBo nuk po njohim vetem per njohuri te avancuara te gjuhes angleze, gjera te cilat provohen nepermjet atyre provimeve qe thua ti, po flasim (GRE,GMAT) edhe per njohuri baze algjeber, gjeometri, logjike, analitike etj etj /pf/images/graemlins/laugh.gif eshte me e nderlikuar puna vlla /pf/images/graemlins/laugh.gif ishalla nuk te bie rasti te njihesh me to se djerset curk kane me te dale /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

Ledio

Primus registratum
Re: TOEFL, GMAT, GRE!

O Alinos sikur ta kisha edhe une nje kopje te Toeflit do me behej qefi.
A ma siguron.
Faleminderit. :wave:
 

bengu

Primus registratum
Re: TOEFL, GMAT, GRE!

une kam pas bo IELTS dhe SAT /pf/images/graemlins/laugh.gif , po te interesoi te them dicka per to.

besoj se IELTS pranohet ne cdo vend ku pranohet TOEFL (same thing)
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: TOEFL, GMAT, GRE!

Nuk te pyeta cfare provimesh ke dhene /pf/images/graemlins/laugh.gif te pyeta nese ke ndonje keshille per te me dhene dhe meqe e shihke si ngjashmeri ndermjet atyre qe ke dhene ti dhe ketyre qe do jap une, me thuaj se ku duhet bere kujdes ose si mesohet me lehte /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

bengu

Primus registratum
Re: TOEFL, GMAT, GRE!

ene pyt ene si pelqe pergjigja :shrug:

per IELTS, une kisha probleme me pjesen e trete, me nxorren nje gazete me 4-5 faqe qe duheshte ta lexoj dhe pastaj ti pergjigjesha rreth 40 pyetjeve. po deshe te dish cfare pytje kishte, ma shkruj ne privat /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: TOEFL, GMAT, GRE!

Ore ju duheni vrare /pf/images/graemlins/laugh.gif me meshoni permbi trysnine qe kam para tre :eek: provimeve njeri me i cuditshme se tjetri :eek:

Nuk me thua si e pate hallin me kohen e vene ne dispozicion, ajo me tmerron mua /pf/images/graemlins/frown.gif tik-taku ne koke /pf/images/graemlins/frown.gif
 

bengu

Primus registratum
Re: TOEFL, GMAT, GRE!

kam degju se IELTS ka vetem nje pjese teper pra te katerten, interview. koha mu duk e shkurte vetem per pjesen me lexim (nuk ishte e treta po e dyta me fal). nuk kishte kohe te lexosh dhe kuptosh e edhe me pak tu pergjigjesh gjithe atyne pytjeve, per ate edhe kisha noten me te dobet nga te gjitha pjeset.
 

Guest
Re: TOEFL, GMAT, GRE!

ket TOEFL e kam ber qe ne shkolle te mesme , vallaj gje me te thjeshte s'ka se kuptoj pse i jepni kaq renci .....boh
 

CoolAngel

Primus registratum
Re: TOEFL, GMAT, GRE!

Hidhi nje sy kesaj faqes www.gre.org. Ka gjithe ate informacion per GRE.

Per GMAT mos e ki problem fare per kohen sepse ke shume here me teper nga c'te duhet. Fillon me ato dy essay analitike dhe ke gjysem ore kohe per secilen. Pastaj ke ate pjesen e testit qe eshte multiple choice. Ketu pyetjet jane mixed (quantitative & verbal), megjithate ti e paske provuar njehere kete provim keshtu qe e ke nje fare ideje si eshte. Provimi ne kompjuter funksionon keshtu: Fillohet me pyetje te veshtiresise mesatare dhe per cdo pyetje qe ti pergjigjesh drejt, pyetjet fillojne veshtiresohen, ose ne te kundert nqs pergjigjesh gabim edhe niveli i veshtiresise ulet. Per te vendosur piket ne provim merren parasysh numri i pyetjeve qe u je pergjigjur, nqs u je pergjigjur drejt ose gabim si dhe niveli i veshtiresise dhe karakteristika te tjera statistikore per secilen pyetje. Ok, Kordele te uroj fat edhe na ndero /pf/images/graemlins/wink.gif !

Nje sqarim te vogel per ata qe nuk i kane degjuar ndonjehere se cfare jane GRE dhe GMAT; keto jane teste qe perdoren ne universitet amerikane ne perzgjedhjen e studenteve per programe te nivelit pasuniversitar (Master programs and such).
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: TOEFL, GMAT, GRE!

Te gjitha sitat i kam pare dhe kam lexuar pothuaj cdo gje /pf/images/graemlins/smile.gif E vleresoj shume interesimin tend LemonDrop. /pf/images/graemlins/smile.gif
Une nuk kam dhene GMAT por nje "sort of" MAT qe ishte bazuar ne GMAT dhe kam marre 95% te pikeve te mundshme /pf/images/graemlins/wink.gif por sic thashe ishte shume i reduktuar nga ana sasiore dhe ishte "paper based", per kete "computer based" nuk e kam idene dhe testet e vetem qe kam bere ne kete baze kane qene IQ Tests /pf/images/graemlins/laugh.gif dhe ishin shume stresuse /pf/images/graemlins/laugh.gif .

Desha te dija me shume ndonje experience personale sesa materiale nga rrjeti, pasi ato i kam perpire kam kohe.

Sic e thashe dhe me lart, per GRE s'kam as edhe nje ide te vetme /pf/images/graemlins/laugh.gif
 
Top