Shqiptaret te Follorines dhe Kosturit ??

prespari

Primus registratum
Shqiptaret te Follorines dhe Kosturit ??

Te dashur forumista,

Jam duke kerkuar informata rreth Shqiptareve te ketyre dy rretheve pra Follorina dhe Kosturi.. Ne the gjith hartat te shqiperise etnike keto dy rrethe jane brenda por nuk gjej dot informata te sakta per Shqiptaret te kesaj ane...psh, Sa jane sot? sa ka pasur? ne cillat fshatra jane?

Me interesojne keto dy vende pse jane shume afer vendit prej ku kane lindur prinderit tim pra Prespe(IRJM)une jam lindur dhe jetoj ne Australi,
Kam nje llidhje me rrethin e Follorines-Ku fshati "Pepli" eshte fshati i lindjes te stergjyshes time, por ajo nuk eshte gjale dhe familija e saj nuk jetojne me ne kete fshat por ne Turqi.

Pra nese dini me shume per keto vende ju lutem te me ndhimoni..fal do nje gabim me shkrim...
Pres pergjegje :wave:
 

ilirjan

Primus registratum
Re: Shqiptaret te Follorines dhe Kosturit ??

Shqiptaret e asaj zone jane ASIMILUAR 100% ne GREKE.

Zona VERILINDORE e Greqise eshte zona me ANTISHQIPTARE dhe me FILOSLLAVE ne kete vend.

Shumica e popullates se kesaj zone eshte e perbere nga SLLAV (bullgar), VLLEH, POND (azia e vogel)
 

Luftar

Primus registratum
Re: Shqiptaret te Follorines dhe Kosturit ??

Ashtu si familja e gjyshes tende edhe te tjeret jane debuar prej andej. Dhe te gjith jane zevendesuar me greker prej Turqise (eshte bere nderrim popullsie) pas luftes se dyte boterore. Une kam jetuar ne Grqi 8 vjet, nje here ne televizion kam pare nje emision per zonen greke te Prespes dhe banoret e saj. Mes shume fjaleve te bukura per natyren atje, dha edhe disa ankesa te banoreve atje, se qeveria i paskesh harruar ata, se nuk i kishte mbajtur premtimet e dhena.Pervec tokes qe ua falen, u kishin premtuar mbeshtetje ne te holla ne qofte se do te jetonin atje.Kur i kishin cuar atje u kishin thene se: do jeni ketu per te mbrojtur atdheun (greqin)nga shqiptaret
 

OROSHI

Primus registratum
Re: Shqiptaret te Follorines dhe Kosturit ??

Nder pergjigjet me serioze(per nje problem kaq kombetar)eshte kjo e Luftetar :thumbsup: :thumbsup:
Dihet qe shqiptaret e Greqise u nderruan me Greket e Turqise, nga nje marreveshje qe u arrit ndermjet qeverise Turke dhe asaj Greke,pra te flasim sot per Follorinasit do te thote qe po flasim per Greket e vendosur aty mbas kesaj marreveshje.Dikush qe di me teper le te na e thote.
Ju lutem pak me serioze kur eshte puna per historine tone :angel: .
 
Top