shitmensat

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: Shitmensa!

E pra, i ket s'e kisha dit. S'e kisha dit se shumica e shoqnis teme kekan barbar. S'e kisha dit as se na ina shqiptar veç se identifikohena si islamik.

PZN, Shqipnia asht sot njashtu si asht se ka shum niera q1 e menojn si ty, n'mos për pun dini e feje, e menojn për gjana tjera e s'dum shoshoqin e jina xheloza për çka tjetri n'ven q1 me kqyr se çka mund t'bajm vet.
Megjithkta un e di se fjalt e mija jan turçe për ty e se ti ke me menu përhera se problemi i Shqypnis jan myslimant, d.m.th pothujse krejt Shqipnia. Po ti munesh me kthy n'Bjeshk e me qit bagtin me kullot e s'ke me ni kerrken me t'sha fen ase me me sha Kombin. Bagtia t'nep diçka s'paku, jo si ti q1 s'din çka me dhanun se s'vjen 2 qindarka me than.
 

Sirena

Primus registratum
Re: Shitmensa!

Yhyy sa komplekse paske ti pzn...Jemi te gjithe shqiptare dhe nuk e ben feja dike me te mire apo me te keq.
Permbaju temes pa kaluar ne ofendime.
 

pzn

Forumium praecox
Re: Shitmensa!

<div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: Kondra</div><div class="ubbcode-body">1-E pra, i ket s'e kisha dit. S'e kisha dit se shumica e shoqnis teme kekan barbar.
2-S'e kisha dit as se na ina shqiptar veç se identifikohena si islamik.
</div></div>

1- hap syte ku ecen, dhe bindesh qe ky vend asht kape prej barbaris.

2- bota na identifikon si isklamike .
 

Diddy19

Su@mi
Re: Shitmensa!

Botes as nuk i plas hic per ne pzn. Kjo asht e keqja.

Gjithsesi ne Shkoder ka ma shume katolike se myslimane kshuqe flej rehat se Shkodra s'ka mbete mbrapa pse asht myslimane.
 
Re: Shitmensa!

<div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: pzn</div><div class="ubbcode-body"> eshte nje bidonville oriental.... </div></div>

/ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/lol.gif

Mos guxoni ti mbyllni me temat ku shkruan PZN!
 

abs

nuk e di...
Re: Shitmensa!

/ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/eusa_naughty.gif Nelka /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/eusa_boohoo.gif


Ne na e keqkuptoni dialektin besa, qe na tingellon si shitmensa. fundja nepermjet shitmendjes qellimi jon' i indirekt'shem asht' me nxit ide t'reja, motivacion e kurajo.

Do isha kurioze me dit' cfare ndienje/pershtjellimi shkakton tek ju shitmendja jone? /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/confused.gif
jo pergja, por vec athere do' t'dim' se si me u interpretu, fol me ju me 1fjal /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/yay.gif


ps: plus qe s'jena plotsisht dakort me kto sinonime qe na keni dhane, si dhe shume te pakta sinonimet.
 

abs

nuk e di...
Re: Shitmensa!

Pa ‘perkthej’ iher kto dy shembuj t’vetem qe kena ktu n’menü /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/eusa_think.gif

<div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: SHTEGTAR</div><div class="ubbcode-body">Nji far Ritvani i her po mu hapte se Shkodrant kan ma klas, ne krah tjeter po i vite era sqetull e palame. E sa shemuj kam si puna e ktij... </div></div>

separi shume t’shkurt e paskeni pas dialogun, do t’doja me dit’ ma shume c’fare t’ka thane Ritvani,
dhe pse ne at’moment i ka ardh era sqetullave- ka dal direkt prej pune? punon pune fizike?s'ka pas uje? nje arsye e ka kjo, ndersa qe shkodrant kan' MA klas kjo don sqarim ma t’gjat mor ta marrsha /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/smile.gif
masanej nuk thu qe, sa mire ky djal mendon kshtu?
Si do t’ishte po te kishte thell n’tru te rregjistrume mendimin “ na jena fundi i njerzimit” apo ku ta di un’?
do binte n'depresion (thojne psikologet) /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/wink.gif


<div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: SHTEGTAR</div><div class="ubbcode-body">Kurse Brunilda i thote njanes un te blej me ca ke maj katunare pavarsisht se kjo tjetra ishte prej Kruje. N'krah tjeter claiming benefits ne UK... </div></div>

dmth Brunida paska pare boll /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/bier.gif
Me ket katundare paska pas nevoj me u ngrit pak ma nelt /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/lol.gif
dmth me u ul ma poshte gjeografikisht /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/eek.gif qef qef kjo dynja /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/grin.gif

E din qe shkodrant vet kan Namen “ t’hift vedja n’qef”, i paska ra virusi ksaj. ngushllime /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/crazy.gif

PS: na bini dhe ma material please shume, se e kam hobby 'perkthimin' /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/devilchilli.gif
 

u74

Primus registratum
Re: Shitmensa!

<div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: pzn</div><div class="ubbcode-body">e keqja e shkodranve, vecanersiht atyne mysliman asht se kujtojn se jan ala ne kohe te sulltanit, e do e mkthejshin me qef ate kohe....shkodrani tipik asht hipokrit, i pabese, qylxhi, rrenacak, tendencialisht injorant dhe perpiqet ta mulojne injorancen e tij me agresion ndaj tjereve, shkodrani asht demel dhe shume shume morracak dhe pabuks. shkodra ne pjesen katolike mund te kete kene perendimore dikur, por si te gjitha halet mne qiell te hapun qe ne me pompozitet i quajme qytete shqiptare, eshte nje bidonville oriental.... </div></div>


Holle , holle mor bir i paske ra ne te jo vec me Shkodren por me tan Shqiprine . Por ndamja katolik e musliman nuk me duket shume e gjetun se me than te drejten nje m...t i ndam pergjysm jane...!
 
Re: Shitmensa!

<div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: abstract</div><div class="ubbcode-body"> /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/eusa_naughty.gif Nelka /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/eusa_boohoo.gif
</div></div>

Pas grekeve dhe tipave nga rrethet qe jetojne ca vite ne Tirane, ju i beni me shume reklame vetes. Mos u merzit se dhe medalja e bronxit vend nderi eshte /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/lol.gif


Grricem pak, te dish te besh publicitet eshte aftesi e madhe e te ndihmon te ecesh perpara, kot si ben reklame mal'soreve PZN dicka di /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/grin.gif
 

abs

nuk e di...
Re: Shitmensa!

mos, me zhgenjeve! /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/angry1.gif

moj po t'kishin ken' mundsite (tv,radio,pc,trafiku i udhtimeve, plazheve, etc)t' mundshme qysh kur e t'u konktaktoheshim qysh at'here, s'do na vejshe n'vend t'tret, por gricu ti se un' ket rreshtin kam prit /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/eusa_boohoo.gif

<div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: Nelka</div><div class="ubbcode-body">
...te dish te besh publicitet eshte aftesi e madhe e te ndihmon te ecesh perpara, ... </div></div>

tesh po baj nje piruet dhe dal n'ket' vendin ku jetoj. ktu permendet menyra e vetvlersimit te amerikanve. psh: kur nje amerikan shkon me u paraqit per pune flet shume (pa u skuq-thojne vendalijte) mbi vehten dhe aftesite e tyne.

po ta shohim ne ket' kendveshtrimit shit'mendjen ose vet'vlersimin (na doli dhe nje sinonim)e shkodranve at'here na paskan kopju amerikant ne - t'shes pak mend /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/devil.gif me ket'rast!

pyetja eshte se SI dhe SA...pra sic thot nje shok jemi- Masa eshte ajo qe e gre apo e ul kandarin /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/wink.gif

tung.
 

hawk

Primus registratum
Re: Shitmensa!

Ca kan kta maj abstrakt??

I paskena marr n'qaf na malcort,i paskena tradhtu,jena kshtu e jena ashtu....pa ather pse kan ardh n'Shkoder??
Pse ka pas than ai malcori n'Amerik kur e kan pyt sa vjet ke shkoll-kam jetu 15 vjet n'Shkoder??!!

Ku e merr me pas ken aq t'kqij se kishim nej ma t'paster.
 

Admir

Forumium maestatis
Re: Shitmensa!

Ritvani kishte dal per qef si puna jeme kushrin. Kurse Brunilda...apapapa shembuj tipik te shitmensave. Pa breke n'b.yth edhe tan pordh.

Me ken te tan si ti abs...do i kacarrosha te tan po qe pra se kekan do qe ta shpifin e per ma shume korisin pjesen e mire te shkodranve.
 

hawk

Primus registratum
Re: Shitmensa!

C'argumenta eeee....
Mi ban t'fala Ridit.
Kot me t'pyt,ti ku e merr buken??
 

Admir

Forumium maestatis
Re: Shitmensa!

Veteranve nuk mund i thush jo. T'fala t'sigurta neser. Po nga kush? Nesje, nga nji shkodran me men...

N'Lezhe e marr buken. A e ke pa njoft Rrokun e druve si veteran q1 je?
 

Marsida

Primus registratum
Re: Shitmensa!

E paskeni ba Ritvanin si prralla e mushkajs!
Athere, shkodrant jane shitmensa se kan qa me shit hehe edhe kujt si pelqen skena qa me i ba......ishtu asht e bame kja bote, disa nelt e tjert poshte!

Masanej mas ja futni kot, se qa jane neper rrethe t'shkodres marojn me than se jane shkodran denbabadem.....e tesh fillojn edhe na shajne, ja ju kshu, ja po ju ashtu........O njerz, nqose sju pelqejme, deren e dini ku asht, shkoni ka keni ardh!!!!!
a ka ba vaki, nuk ju man kush me zori....manej pse te marre jeni ju me u marr me shitmensa ah? ja mar po as qe bahet fjale!!!!

qa e kam than bukur eeeee, hehe si perfundim, jena shitmensa boll edhe mirboll ja bajme...

me tmira tanve tesh
 

pzn

Forumium praecox
Re: Shitmensa!

<div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: Vintage</div><div class="ubbcode-body">Botes as nuk i plas hic per ne pzn. Kjo asht e keqja.

Gjithsesi ne Shkoder ka ma shume katolike se myslimane kshuqe flej rehat se Shkodra s'ka mbete mbrapa pse asht myslimane. </div></div>

shkodra ka ma shume katolike vetem tash 15 vjet, dhe alleluja, mas 400 vjetesh dominimit te fese se pushtuesit....
 

u74

Primus registratum
Re: Shitmensa!

Simas tana gjasave Shkodra sot ka pak ma shum banore te fese muslimane sesa katolike . Po ky fakt nuk eshte shume i rendesishem ! Sepse shumica e shqiptareve fene e kane me teper si hobi ose mjet identifimi dhe perfitimi ne situata caktuara sesa ushqim shpirteror , dhe kjo vlen per shkodranet ne vecanti. D.m.th fene e shohin me tifozllek ose si pike e perbashket e nje grupi per te perfitu ne kurriz te nje grupi tjeter ne nje moment te caktuar . Per mu dy jane faktoret kryesor qe e cojne Shkodren dhe tan shqiperine ne kete gjendje qe jane sot .

1- Pushtimi i stergjatun qe shqiptaret kishin prej Perandorise Osmane per 500 vjet .
2- Komunizmi i eger per 50 vjet .

Keta dy faktor krijun vakum te tan shqiptaret pa dallim feje dhe krahine.

Perandoria Osmane kishte si mision nenshtrimin e njerezve politikisht, ekonomikisht dhe nga ana shpirterore , qe ne nje fare menyre ia arriten . Jo se osmanet kishin noj gja kunder shqiptareve ne vecanti por keshtu vepruan me te gjithe perfshi edhe paraardhesit e turqeve te sotem .Biles ne vete familjen e Osmanllinjeve jane me dhjetra rastet kur njeri nga te bijte e Sulltanit kane vra gjithe vellezrit e tjere ne menyre qi ai te behej sulltan . Ka pase raste kur vete i biri i sulltanit ne bashkpunim me jeniceret ka rrezue edhe baben prej fronit per tu ule vete ne te !? Masanej vete feja ne hirarkine e Perandorise Osmane eshte pare thjesht si nje vegel politike qe eshte perdore ne funksion te perandorise , d.m.th vetem politike .

Per komunizmin dihet ajo pune se kujtimet dhe zgarat te njerezit jane me te freskta . Qellimi i komunizmit ishte krijimi i njeriut te ri qe prej zeros . D.m.th e kaluara duhej te mohohej ne pergjithsi ose interpretohej simas leverdise se tyne ne raste te vecanta . Referenca kryesore e komunizmit ishte "shih sa te mbaruar keni qene dhe shih sa te perparuar iu beme ne" . Nen kete efekt toksik shume njerez mohuan gjithcka dhe vazhdojne edhe sot e kesaj dite te mohojne gjithcka . E kam fjalen ne vecanti per ata njerez qe kujtesa e familjes dhe preardhjes familjare nuk shkon me larg se sa baba dhe nena "intelktuale" ne epoken komuniste , tuj jetu me tollona , dhe ne brezi i ri i "demokracise" me tv me ngjyra , pc dhe ipod dhe mundesine per te shetitur ne rruget e perendimit pa pase frige se dikush mund t'ia ngjise per xhakete nga mprapa .

Po te shohesh vetem aspektin e perkatesise fetare, qe gjithsesi sot per sot nuk eshte faktori kryesor qe percakton sjelljen e shkodraneve apo te shqiptareve ne pergjithsi .
Ve re se pjesa muslimane vuan nga nje fe e pareformume dhe me mungese lidershipi prej shekujsh . Pavaresisht se si erdhi nder shqiptare kjo fe, edhe une qe nuk jam musliman besoj se kjo fe ne esence eshte paqsore . Por tej mase e abuzume . Vete fakti se nder muslimanet ne bote me te modernizuarit dhe tolerantet jane shqiptaret thote shume ne vetvete. Kini parasysh sa perqind te muslimaneve ne bote perbejne shqiptaret (?)!

Ndersa te katoliket dhe kristianet shqiptare ne pergjithsi feja eshte perdore si nje "bail out" ne situata te caktuara . Edhe pse ai pak modernizim dhe perparim ka ardhe si rrjedhoje e institucioneve fetare kristiane dhe polisive te tyre globale dhe jo vetem per shqiptaret ne vecanti . Prape se prape nuk kane arrite qe te jene ne standartet e nje shoqerie moderne me vlera reale civilizuese . Pjesa me madhe ne rastin me te mire jane dhe ishin kopjuesa pa krijue noj gja te veten tuj u pershtat kushteve specifike te shqiptareve . Civilizimi i sotem te shqiptaret eshte ne pjesen me te madhe reminishence e komunizmit dhe Perandorise Osmane . Krejt te pakta jane shenjat e nje shoqnie moderne qe shohim ne perendim dhe aspirojme aq shum te jemi.

Tuj pas parasysh keto gjana pse duhet te na vije cudi se nje pjese e shqiptareve me c'do kusht mundahen te distancojne vetveten nga kjo hamulli qindra vjecare . Eshte thjeshte nje perpjekje e deshperume per te braktise nje anije te prishun sepse riparimi i kesaj anije nuk shihet e mundeshme ne diapazonin e tyre . Mire se hedhen me komerdare "moderne " ne det por puna eshte a do te mberrijne breg. Edhe tiransit apo shkodranit ma ordinier i duket vetja "aristokrat" si londinezit apo parisienit me te vetmin ndryshim se keta aristokratet tane u rriten tuj gatu gjellen ne nevojtore dhe disa vazhdojne edhe sot e kesaj dite.

Megjithse jam malsor sa do te kisha dashte qe te mos kishte asnje ndryshim midis qytetrimit shqiptar dhe atij anglez bie fjala . Me 100% garanci un si malsor do te kisha qene shum ma i fitum .
Nuk e patme ate risk...!
 

Marsida

Primus registratum
Re: Shitmensa!

As nuk po ja jam lakmine hic as londinezit e as parizianit qe jane londinez e parizian. Na noshta kena gatu gjellen n'nevojtore po njata kushte kena pase e njashtu jena mundu me jetu....kta knej po i kane tana kushtet e kur vjen puna shpine e kane si stalle e jetojne si derra. Nuk don me thane gja, gjella n'nevojtore apo n'oborr apo n'hymje, ransi ka pastertia edhe higjiena.......po nejse nuk asht kja tema ktu.

Manej nuk e shof arsyen me shpjegu pse e tek jena te lumtun se jena shkodran.Jam shkodrane, e tham me plot goje, ti je krenar noshta se je malsor, tiransi asht krenar noshta se asht tirans, e kinezi kenar se asht kinez......as nuk mka shku najhere menja, ah sa keq q1 sjam tironse....arsyet i din tane besoj ska nevoje me ba analize sociopolitikoekenomikokulturore ktu tesh.

Nejse, mu thjesht m'acaroi pak aja puna e aristokratit aglez e francez per ate replikova.
 

Admir

Forumium maestatis
Re: Shitmensa!

I her moj Marsid po m'vjen keq qe po shkrun n'kyt mnyr se je femen e nuk t'shkon. Gjithsesi, sapo e vertetove qe je shitmense edhe ti. Kshuqe s'prish pun edhe pse a keni pa gatu gjellen n'nevojtore, edhe pse keni hala minerat e kohes se xhaxhit, edhe pse vriteni dite per dite si berret neper rruge, edhe pse 1 shpi n'Shkoder kushton sa 1 shpi n'Mamurras, edhe prap ju duket se jeni njishat e te tjeret s'jan kurrgja. Mbase keni ken dikur e tesh po krenoheni me t'kalumen. Krenaria a gja e mir kur nuk ul ken tjeter. Ky asht ndryshimi ndermjet krenarit edhe shitmensit.
 

bebi

Primus registratum
Re: Shitmensa!

Sa shume hall te paska kap' mor zotni shtegu, me shitmendjen tone. Po ti s'thu shyqyr q1 kena ca me shit' e ca me majt per vedi?

Mandej, me vleren sa shitet shpija n'Shkoder e vlereson ti qytetnimin shkodran?
Cudi, keke edhe shqiptar krenar. Po ca t'ban me u krenu me Shqipnine?
Se edhe njata pak te mira q1 ka memedheu, i perkasin t'kalumes, kryesisht t'SHKODRES, njasaj t'kalumet q1 permende.

Shndet, e konsumo ma pak groshe.
 
Top