Shitet News24, Balkanweb, Radio Rash dhe Gazeta Shqiptare

Sic u njoftua dje, Televizioni i njohur informativ News 24 bashke me Gazeten Shqiptare dhe faqen online Ballkanweb, nuk do jenë më pronë e Edisud, me përfaqësues Karlo Bolinon.


Eshte njoftuar zyrtarisht blerja e grupit mediatik nga biznesmenet shqiptarë Irfan Hysenbelliu dhe Artan Santo. Hysenbelliu eshte pronar i gazetes Panorama kurse Santo, drejtor i Bankes Kredins.

Me poshte pjese nga njoftimi zyrtar i Fokus Grup


NJOFTIM PËR MEDIA

Bari/Tiranë. 11 MAJ 2001

Televizioni "NEWS 24", "Gazeta Shqiptare", "RadioRash" dhe portali në
internet i lajmeve "BalkanWeb", që prej ditës së sotme është pronë e
shoqëris shqiptare "Focus Group" SHPK.
"Focus Group" SHPK është themeluar nga zotërinjtë Irfan Hysenbelliu dhe
Artan Santo.
Pronarët e rinj të "NEWS 24", "Gazeta Shqiptare", "RadioRash" dhe portalit
në internet të lajmeve "BalkanWeb", synojnë që të pasurojnë akoma më shumë
vlerat e këtij shërbimi mediatik.
"Focus Group" SHPK
 

Al-Punk

Still here
Sa per ide, mendoni se Balkanweb.com do shkaterrohet tani apo do permiresohet? Nga eksperienca, megjithese cilesia e lajmeve tek Panorama nuk eshte e keqe, puna ne faqe le per te deshiruar me keto ndryshimet e shpeshta te designit dhe humbjen e informacioneve te vjetra.
 

DriniS

Ecejak
Nuk mendoj se eshte shitur thjesht emri i firmes dhe punonjesit do zevendesohen. Kam pershtypjen qe ritmi do vazhdoje po ashtu me te njejtin personel (edhe ne website) por cilesia e informacionit mund te ndryshoje ne varesi te preferencave te pronareve te rinj. Kjo ndodh zakonisht dhe ne bote.
Do isha dakort me shqetesimin tend ne rast se Panorama do mbyllej dhe stafi i saj do zevendesonte ate te News24 dhe Balkanweb-it.
 

Daku

Forumium praecox
Pas Irfanit dhe Artanit jane ata qe e kane ble Ilir Meta dhe Fatos Nano natyrisht me leket e Metes ndermjet bankes Kredins,.
 

Holland2010

Forumium maestatis
Cuna, duhet me marr nje kredi, me bo nje televizion. Me sha shume qeverine per nja nje vit dhe do ju blej direkt Artani, Irfani ose Frangani
Frangani ska cfare te blej me, boll i ka ato qe ka, por si llogjike mire e ke ti Delirium se do dali ndonje qorr servil qe do bjere ne rrejete.
Alsati iku, kohajone, iku, albania iku fare, gazeta shqiptare iku, po ngeli keq Koco per lek gati jane ofertat edhe per shekullin :).

Vetem TOP-KANALI po mbahet dhe ma heq mendjen kur ben si i balancuar :).

me i ndershem Klani (edhe emri vete KLAN eshte shume domethenes.)
Gjithsesi duke qene te tera biznese me humbje veshtire te rezistojne pa u bere pale me njerin apo tjetrin.
Dhe WEB-i sikur po politizohet avash avash...:)
 

Wii

Grupi i të moçmëve!
Kush kontrollon informacionin kontrollon gjithcka sot! Kjo blerje te ben te mendosh se sa do mund te derdhin partite e ndryshme per te pasur mbeshtetjen nga ana e ketij grupi!
 

Sweety el

Locus omnem
Frangani ska cfare te blej me, boll i ka ato qe ka, por si llogjike mire e ke ti Delirium se do dali ndonje qorr servil qe do bjere ne rrejete.
Alsati iku, kohajone, iku, albania iku fare, gazeta shqiptare iku, po ngeli keq Koco per lek gati jane ofertat edhe per shekullin :).

Vetem TOP-KANALI po mbahet dhe ma heq mendjen kur ben si i balancuar :).

me i ndershem Klani (edhe emri vete KLAN eshte shume domethenes.)
Gjithsesi duke qene te tera biznese me humbje veshtire te rezistojne pa u bere pale me njerin apo tjetrin.
Dhe WEB-i sikur po politizohet avash avash...:)
te tera kanalet televizive u shiten por jane bere shume politike.mbajne anen e politikes ne vend te jene te gjitha si top channeli te japin lajme te te tera llojeve por jo japi lajme vetem politike te majte ose te djathte.por edhe faqet e internetit po kalojne politike.
 

Wii

Grupi i të moçmëve!
Drit nona, sheh TVSH (qe teorikisht duhet te mbaje neutralitetin duke qene se secili prej nesh paguan taksa vjetore per ate stacion) te hapet barku, sheh Klanin, sheh Top Channel te hapet barku, kohet e fundit edhe Vizion+ ka filluar te anoje disi, megjithse mund te mbahet akoma si televizioni me asnjeanes nder ato qe jane tani per tani!
Sa per shtypin, mjafton "Shekulli" per te pare deri ne ca pike mund te arrihet njeanshmeria...
 

Holland2010

Forumium maestatis
Drit nona, sheh TVSH (qe teorikisht duhet te mbaje neutralitetin duke qene se secili prej nesh paguan taksa vjetore per ate stacion) te hapet barku, sheh Klanin, sheh Top Channel te hapet barku, kohet e fundit edhe Vizion+ ka filluar te anoje disi, megjithse mund te mbahet akoma si televizioni me asnjeanes nder ato qe jane tani per tani!
Sa per shtypin, mjafton "Shekulli" per te pare deri ne ca pike mund te arrihet njeanshmeria...

Jam plotesisht dakord per fenomenin sesa per emrat ne vecanti qe ju citoni.
Gjithsesi mendoj qe ehste me e ndershem ajo qe ben Shijak TV apo gazeta 55 qe e deklarojne hapur qe jane te njeanshem dhe ti do i sheh e do sheh ndonje kanal tjeter.
E keqja besoj na vjen nga TV KLAN apo TOP Channel qe bejne si te pavarur, jane edhe kombetare dhe ti i sheh me shprese se do shohesh debat dhe sheh vetem ideologji per nje kah dhe balte per kahun tjeter. Dhe thua me vete , kot sa i pashe se dihej cfare krahu do mbanin :)
 

Megg

Carpe Diem
Po ja sot je me PD hap TV ne TVKLAN,je me PS hap TV ne TopChannel,,,
pra sot sheh cdo te shohesh jo ate qe eshte per te pare,,,
Se cili ka mbet asnjanes spo merret vesh,,,per shtypin e shkruar se di fort po per TV ,,,censura ne maksimumin e mundshem...:(
 
Top