Shën Kozmai, "profeti" antishqiptar

cufi_bardhit

Primus registratum
Shën Kozmai, "profeti" antishqiptar

E di qe tek historia nuk lejohen shkrime nga Gazeta, por meqe shkrimi eshte i punuar nga nje nga historianet me te medhenj Shqiptar te diteve tona mendoj se ja vlen te hidhet ketu.
________________________________________________________
 

jimmy84

Primus registratum
Re: Shën Kozmai, "profeti" antishqiptar

Kam ngurruar per nje kohe te gjate te shkruaje tek kjo tema. Dhe jo sepse hapesi i temes kerkon te laje M-ne. me SH-e. Arsyeja ishte se une qe kaq kohe jam deklaruar ateist do zbuloja te verteten. Qe ne fakt jam i krishtere. Po c`lidhje ka kjo me temen?
Lidhja me temen eshte sepse une i krishtere nuk u bera pasi lexova mallkimet, kercenimet dhe gjemimet e Dhjates se Vjeter. Nuk desha te behesha besimtar nga frika. Nuk u bera i krishtere as kur lexova lutjet, pergjerimet dhe butesite e Dhjates se Re. Nuk isha aq sentimental. Pervec kesaj me dukej teper e dyshimte qe Zoti na kishte ardhur ne Toke.
Por gjithshka ndryshoi kur fillova te njihesha me figuren e personazhit te temes (kuptohet nuk u njoha ne kete teme)
Pse? Fare e thjeshte. Mendova perderisa eshte misheruar E Keqja pse te mos misherohej edhe Zoti? Perderisa vete Dreqi na dergoi "birin e tij" ne toke, pse mos t`a bente edhe Zoti? Pse te mos besoj qe Krishti ka patur 12 apostuj kur apostujt e Djallit jane shume me teper dhe vazhdojne te jene shendoshe e mire edhe sot?

Pra te krishtere nuk me beri Krishti, po AntiKrishti. Mark Tueinin jo pa ironi thoshte "Si mund t`a gjykojme Djallin perderisa nuk kemi degjuar versionin e tij?". S`i ve dot faj. Mark Tueini nuk kishte degjuar asnjehere per Antishenjt Kozmain.
 

OROSHI

Primus registratum
Re: Shën Kozmai, "profeti" antishqiptar

Degjo,nuk duhet t'i shohim gjerat vetem nga njera ane.
Nqs shen Kozmai ka ba lufte te papajtueshme kunder pushtuesit otoman(shqiptaret ishin nje nder popujt me colaboracioniste te perandorise otomane)atehere nuk mund ta quajme anti-shqiptar por anti -osman.
Nqs shqiptaret ndjehen te perfaqsuar akoma nga perandoria e halldupeve te mongolise,atehere ta mbajne me shendet pseudonimi:kopilat e osmanellinjve!
 

jimmy84

Primus registratum
Re: Shën Kozmai, "profeti" antishqiptar

Oroshi. Perseri ne debat.
Besoj se "pseudonimi" nuk me drejtohej mua apo jo?
Me aq sa di une Oroshi, Kozi ne fjale nuk fliste kunder perandorise osmane. Ai JETONTE ne Perandorine Osmane. Ai PUNONTE ne Perandorine Osmane (si murg, por njihej nga shteti osman pra s`ishte "ilegal" apo kaçak). Dhe osmanet nuk i sollen asnje pengese me sa di une.
Dhe nuk ishte vetem Kozi. Ishte nje Patriakane e tere nder shekuj e cila nuk linte moment pa mallkuar dhe pa perndjekur gjuhen shqipe dhe mesuesit e saj.

Greqia zakonisht e con Epirin e Veriut deri ne Shkumbin. E di qe edhe Kozi deri ne Shkumbin shkoi kur shetiste neper Shqiperi?

E di edhe ate idene e bukur qe perpiqej te na shpetonte nga turqizimi dhe nga "islamizimi"...po nuk besoj qe "shpetim" na qenkerkesh greqizimi dhe ortodoksizimi. Po ta veme ne kandar nuk e di se kush i ka sjelle me dem shqiptareve, kristianizmi apo islamizmi.
Sa vjet zgjati antishqiptarizmi turk? 500 vjet?
Sa ka zgjatur antishqiptarizmi i krishterimit? Qe me krijimin e Perandorise Romake te Lindjes, qe i bie 1700 vjet, dhe ka qene i dyanshem nga Lindja dhe Perendimi (qe me krijimin e Vatikanit). Dhe kur te mbaroje me dergo nje telegram. (e kam fjalen per greket se e di qe Papa na do fort).

P.S. Me vjen keq qe nuk ndaj me ty, kenaqesine e "ruajtjes se fese se te pareve tane" qe per ty eshte katolicizmi.
 

Al-Punk

Still here
Re: Shën Kozmai, "profeti" antishqiptar

Ky nocioni i ruajtjes se fese te te pareve, qe pretendohet te jete Katolicizmi sipas Oroshit eshte pakes bajez. Para katolicizmit iliret kane pasur nje tjeter besim e para atij dhe nje tjeter.

Sdq, te keqen Kozit po ia shohim dhe sot kur Greket vazhdojne te hapin varreza pseudo ushtaresh heronj qe kane vdekur ne keto troje per keto troje. Ja si ndertohet nje histori fallco
 

jimmy84

Primus registratum
Re: Shën Kozmai, "profeti" antishqiptar

Po beme baba te te ngjaj i thone nje fjale.
Se mos paten "baba" tjeter greket dhe nuk i ngjane.

Si tha ai i pari "Megjithate Bruti thote qe ambicioz dhe Bruti eshte burre i ndershem".
 

OROSHI

Primus registratum
Re: Shën Kozmai, "profeti" antishqiptar

Jymo :))
nuk ishte per ty ai nikname,respekte

Tani,historine e shen Kozmait e kam lexuar diku,para disa vitesh,per fat te keq e kam harru,duhet te kete qene histori bajate :)).

bashkepunimin e klerit grek me pushtuesit otomane kunder cdo gjeje shqiptare,e dime tashme.
Pra,jam dakord me analizat e siperfolesve mbi shenin e Kozmait.
 
Top