Sa e vjeter eshte Delvina (Sarande)...historia ?

Asklipio

Primus registratum
Sa e vjeter eshte Delvina (Sarande)...historia ?

Di ndonje se sa i vjeter eshte ky qytet dhe cila eshte historia e saje? Eshte nje kala ne kete qytet ...kur daton ???
 

Al-Punk

Still here
Re: Sa e vjeter eshte Delvina (Sarande)...historia ?

Per Delvinen nuke di te te them.

Megjithate rrotull saj ndodhen dy vendbanime shume te lashta. Finiqi qe akoma eshte ne germim, dhe Mesopotami.
 

Asklipio

Primus registratum
Re: Sa e vjeter eshte Delvina (Sarande)...historia ?

Flm Mandi ato i di por me intereson vetem qyteti i Delvines sepse aty eshte edhe nje kala qe nuk e di se cfare moshe ka.
 

Ajatollah

Primus registratum
Re: Sa e vjeter eshte Delvina (Sarande)...historia

Ne qytetin modern te Sarandes dikur shtrihej Skela e Onhezmit.Do mundohem te kerkoj dokumente te kesaj zone.
 

pppppaa

Primus registratum
Re: Sa e vjeter eshte Delvina (Sarande)...historia

Edhe une jam nga Delvina, nga Lagjja Mehalle e Dyte qe u quajt keshtu per nder te Ludovikut te II te gjermanise, i cili s'kishte ndonje lidhje direkte me Delvinen po qe ishte i pranishem ne zemren dhe shpirtin e cdo delvinjoti te asaj kohe.

Nga pikpamja gjeografike lagjja ime eshte pak me poshte lagjes se Ioles, te cilen e pershendes me kengen e rradhes "Moj Sarande, moj Delvine" (njekohesisht pershendes dhe Abazin nga Gjermania dhe te gjithe ata qe me duan dhe i dua).

Faleminderit!
 

ados

Primus registratum
Re: Sa e vjeter eshte Delvina (Sarande)...historia

Eshte e vertete qe shumica flasin greqisht ne Delvine..Nqs po, ti bihet me top!! /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

Ruri

Primus registratum
Re: Sa e vjeter eshte Delvina (Sarande)...historia

Une nuk jam nga Delvina po kam kaluar 8 vite shume te lumtura te femijerise time aty...
qe flasin greqisht flasin

iol po mua pse sme ke cuar te kalaja ti moj ?
 

tola77

Primus registratum
Re: Sa e vjeter eshte Delvina (Sarande)...historia

Jo te githe ama flasin greqisht, 30% po, ndersa ne fshatrat reth e rotull flasin me shume.
 

Asklipio

Primus registratum
Re: Sa e vjeter eshte Delvina (Sarande)...historia

Ne delvine flasin greqishteeee /pf/images/graemlins/shocked.gif Nuk eshte e vertete ....une kam bere shkollen nga 4 ne 6 vjete /pf/images/graemlins/laugh.gif atje dhe nuk kisha degjuar ndonje te fliste greqishte pervecse ndonje vurkari sic i themi ne.
 
Top