Njeriu kunder vetvetes....

Hipocrati

Hipocrati
Dikur kam njohur nje vajze qe ecte kunder vetvetes...flijohej per vellane, motren, kunatin....te dashurit dhe shkaterronte ne menyre sistematike te ardhmen e saj
Pata rastin ta shija NENE, ishte bere me djale , dhe po e njejta, kunder vetvetes!
Njeriu kunder vetvetes.... vetemohimi a vlen valle !?
 

Balahk

Locus omnem
Dikur kam njohur nje vajze qe ecte kunder vetvetes...flijohej per vellane, motren, kunatin....te dashurit dhe shkaterronte ne menyre sistematike te ardhmen e saj
Pata rastin ta shija NENE, ishte bere me djale , dhe po e njejta, kunder vetvetes!
Njeriu kunder vetvetes.... vetemohimi a vlen valle !?
per njerezit qe do,PO, ja vlen
 

HipHop-Girl

Papirus rex
Me kujtohet nje shprehje , autorin nuk e mbaj mend kujtesa ime le per te deshiruar ne keto momente
"sikur te shiheshim me vetin sy me sy, kishim me u sha apo me pshty"
Njeriu kunder vetvetes eshte kaq e veshtire te gjesh fundin , nje fill i panderprere nuk e di asnjehere se cfare rrjedhe cfare veprimesh do te ndermarre..Njeriu kunder vetvetes shnderrohet edhe ne armik...vetvetja eshte frike per njeriun.
 

joetisti_

Locus omnem
Dikur kam njohur nje vajze qe ecte kunder vetvetes...flijohej per vellane, motren, kunatin....te dashurit dhe shkaterronte ne menyre sistematike te ardhmen e saj
Pata rastin ta shija NENE, ishte bere me djale , dhe po e njejta, kunder vetvetes!
Njeriu kunder vetvetes.... vetemohimi a vlen valle !?
na pelqen te gjitheve perpjekja deri ne sakrifice e njeriut tone. E megjithate sa mire do te na bente te ndiheshim tek e shikonim qe vete do te ishte jo mire? Nje pjese e miresise qe do t'ia donim te shfaqte kundrejt nesh do te ishte edhe miresia e vetvetes. Edhe te qenet e tij/saj mire.
Por raste te tilla ka. Eshte ndoshta nje mani, apo si mund ta quash, por e koncepton keshtu dhe vetem, dashurine qe ka per te vetet. Nga ana tjeter, po ta veme re me kujdes, te gjithe, ndonese ne doza me te vogla, e kemi.
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
Dikur kam njohur nje vajze qe ecte kunder vetvetes...flijohej per vellane, motren, kunatin....te dashurit dhe shkaterronte ne menyre sistematike te ardhmen e saj
Pata rastin ta shija NENE, ishte bere me djale , dhe po e njejta, kunder vetvetes!
Njeriu kunder vetvetes.... vetemohimi a vlen valle !?


Ne qofte se dikush shpreh se ajo apo ai eshte duke u flijuar apo duke u sakrifikuar per dike tjeter, qofte ky edhe njeriu me i afert, eshte nje njeri hipokrit dhe i urryeshem. Kush eshte ai vella, moter, kunat apo i dashur qe do te ndihej mire me nje pohim te tille?!

Ne qofte se UNE nuk e kuptoj dot jeten dhe nuk e perballoj dot ate pa njerezit qe une dua atehere sakrifica ime do te ishte vetesakrifice dhe jo vetmohim. Vetmohimi eshte mungesa e dashurise per veten. Vetesakrifica eshte dashuria me e madhe qe ushqehet ndaj vetvetes kur kjo e fundit nuk eshte qenie e izoluar dhe vetem kuptohet kur eshte e rrethuar nga me te shtrenjtet e shpirtit.

Edhe pse duket sikur e bej per ty, ky eshte iluzion. E bej gjithcka per VETVETEN.

Le t'a zeme se duhet te kalojme nje ure e cila eshte teper kapricioze dhe e rrezikshme. Kjo ure mban vetem nje njeri i cili ka elasticitet te identifikohet me te gjitha te kundertat te cilat qendrojne ne te dy kahet dhe te cilat qellojne sa here qe kendveshtrimi i tyre preket apo perbuzet. Ne qofte se une jam ne gjendje te bej dicka te tille atehere do te kaloja uren po aq here sa do te me duhej per te kaluar ne anen tjeter te gjithe shpirtrat e njerezve me te dashur. Kjo eshte ura e peshimit te mekatit. Mund te perdoret terminlogji tjeter. Nuk ka problem.

Por si shembull me te thjeshte mund te jap nje thes te mbushur me grure i cili duhet te kalohet ne anen tjeter te ures. Ate thes mund t'a mbaj vetem une. Kam forcen fizike per t'a bere. Ne qofte se anetaret e familjes time nuk do te kishin ate force fizike per te bere dicka te tille atehere une do te mbaja ne kurriz te gjithe thaset e tyre "one at a time". Kjo eshte pagesa. Kete mund t'a bej vetem une.


A eshte vetmohim?

Larg prej saj!

Elohim
 

Tringa_

Primus registratum
Dikur kam njohur nje vajze qe ecte kunder vetvetes...flijohej per vellane, motren, kunatin....te dashurit dhe shkaterronte ne menyre sistematike te ardhmen e saj
Pata rastin ta shija NENE, ishte bere me djale , dhe po e njejta, kunder vetvetes!
Njeriu kunder vetvetes.... vetemohimi a vlen valle !?[/QUOTE
Ne qofte se dikush shpreh se ajo apo ai eshte duke u flijuar apo duke u sakrifikuar per dike tjeter, qofte ky edhe njeriu me i afert, eshte nje njeri hipokrit dhe i urryeshem. Kush eshte ai vella, moter, kunat apo i dashur qe do te ndihej mire me nje pohim te tille?!

Ne qofte se UNE nuk e kuptoj dot jeten dhe nuk e perballoj dot ate pa njerezit qe une dua atehere sakrifica ime do te ishte vetesakrifice dhe jo vetmohim. Vetmohimi eshte mungesa e dashurise per veten. Vetesakrifica eshte dashuria me e madhe qe ushqehet ndaj vetvetes kur kjo e fundit nuk eshte qenie e izoluar dhe vetem kuptohet kur eshte e rrethuar nga me te shtrenjtet e shpirtit.

Edhe pse duket sikur e bej per ty, ky eshte iluzion. E bej gjithcka per VETVETEN.

Le t'a zeme se duhet te kalojme nje ure e cila eshte teper kapricioze dhe e rrezikshme. Kjo ure mban vetem nje njeri i cili ka elasticitet te identifikohet me te gjitha te kundertat te cilat qendrojne ne te dy kahet dhe te cilat qellojne sa here qe kendveshtrimi i tyre preket apo perbuzet. Ne qofte se une jam ne gjendje te bej dicka te tille atehere do te kaloja uren po aq here sa do te me duhej per te kaluar ne anen tjeter te gjithe shpirtrat e njerezve me te dashur. Kjo eshte ura e peshimit te mekatit. Mund te perdoret terminlogji tjeter. Nuk ka problem.

Por si shembull me te thjeshte mund te jap nje thes te mbushur me grure i cili duhet te kalohet ne anen tjeter te ures. Ate thes mund t'a mbaj vetem une. Kam forcen fizike per t'a bere. Ne qofte se anetaret e familjes time nuk do te kishin ate force fizike per te bere dicka te tille atehere une do te mbaja ne kurriz te gjithe thaset e tyre "one at a time". Kjo eshte pagesa. Kete mund t'a bej vetem une.


A eshte vetmohim?

Larg prej saj!

Elohim
 

Tringa_

Primus registratum
Dikur kam njohur nje vajze qe ecte kunder vetvetes...flijohej per vellane, motren, kunatin....te dashurit dhe shkaterronte ne menyre sistematike te ardhmen e saj
Pata rastin ta shija NENE, ishte bere me djale , dhe po e njejta, kunder vetvetes!
Njeriu kunder vetvetes.... vetemohimi a vlen valle !?
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
Sdua te mohoj veten or per ate qe dua shpirtin jap ja kam thene them dhe sdo rresht se theni

Dakort me ty Hektor.

Me pelqen qe je partizan i Hektorit dhe jo i vellait te tij Paridit i cili nuk ishte ne gjendje t'a mbante ne pantallona, duke shkaktuar ne kete menyre shperthimin e nje lufte e cila pati motivin me te dobet te historise njerezore.

Te vritesh dhe te vrasesh per nje femer.

Elena
 

Tringa_

Primus registratum
hektor edhe medea tradheton vendin e vet tradheton babane dhe vret vellaun e vet gjithe per dashurine e jasonit ne nje dashuri te paster te cilter asnjera pale sduhet te sakrifikoj apo te dy nese eshte fjala per dashurine e nje vajze a per dashurine e nenes ajo as qe do te deshironte qe femija e saj te sakrifikoj veten per te tringa
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
na pelqen te gjitheve perpjekja deri ne sakrifice e njeriut tone. E megjithate sa mire do te na bente te ndiheshim tek e shikonim qe vete do te ishte jo mire? Nje pjese e miresise qe do t'ia donim te shfaqte kundrejt nesh do te ishte edhe miresia e vetvetes. Edhe te qenet e tij/saj mire.
Por raste te tilla ka. Eshte ndoshta nje mani, apo si mund ta quash, por e koncepton keshtu dhe vetem, dashurine qe ka per te vetet. Nga ana tjeter, po ta veme re me kujdes, te gjithe, ndonese ne doza me te vogla, e kemi.


Nuk e kisha lexuar me pare. Ne thelb kemi shprehur te njejten gje. Vecse ty te mungon qartesia dhe sjellja e nje shembulli. Dakort me ty.


El
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
Te shkosh kunder vetvetes do te thote gjithashtu te mos jesh ne gjendje te pajtosh te gjitha te kundertat qe jetojne brenda teje.

Ne temen e evolucionit vura re, me keqardhje, biseden qe nje njeri i vetem, ndare ne dhjetra personalitete, ben me vetveten. Edhe pse deshira eshte e madhe, mundesia eshte e vogel qe nje njeri i tille te arrije te krijoje dicka solide. Ai eshte bashkesi e shume entiteteve te cilat shfarosin njeri tjetrin. Kjo mund te jete shenje e nje njeriu te izoluar nga shoqeria si rezultat i nje traume fizike e cila e ka percudnuar fizikisht por jo aq menderisht sa ai te kete harruar ate qe ka qene me pare. Nje njeri fizikisht i pamshem. Dhe demi me i madh qe ai i ka bere vetes eshte mohimi i Krijuesit ndaj te cilit mbahet nje hater i madh. Ku ishte Krijuesi ne momentin e tij me te veshtire?! Dhe pergjigjja qe mund t'i jepet nje njeriu te tille, i cili perfundimisht kerkon te zevendesoje krijuesin, eshte: Une nuk kisha lindur ne ate moment.

Nje njeri normal, perkundrazi, mund te krijoje nje personalitet te kundert dhe te njejte me te tijen per te justifikuar ekzistencen e dy te kundertave te pajtueshme brenda vetes. The sacred feminine!

El
 

Tringa_

Primus registratum
vajzen qe e pershkruajti djalin ne fillim thjeshte ajo vajze eshte alltruiste sa i perket sakrifices eshte dicka krejtsisht tjeter sepse e din se njeriu nuk sakrifikohet vetem per dashurine ndaj njerve por ajo eshte nje bindje ne vete keshtu qe ka njeres qe sakrifikohen per punen per profesionin per shume gjerat te tjera qe e ka pasion sa gazetar jane vrare sa njeres kane humbur jeten per dashurine ndaj pasionit vet prsh steve irwin ai humbi jeten mrekullisht per pasionin e tij etj
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
vajzen qe e pershkruajti djalin ne fillim thjeshte ajo vajze eshte alltruiste sa i perket sakrifices eshte dicka krejtsisht tjeter sepse e din se njeriu nuk sakrifikohet vetem per dashurine ndaj njerve por ajo eshte nje bindje ne vete keshtu qe ka njeres qe sakrifikohen per punen per profesionin per shume gjerat te tjera qe e ka pasion sa gazetar jane vrare sa njeres kane humbur jeten per dashurine ndaj pasionit vet prsh steve irwin ai humbi jeten mrekullisht per pasionin e tij etj


Nga cili vend i Dibres vjen?!


El
 

Thomascaund

Primus registratum
my friends from work and I have been dreaming about. The niche of up to date info here on the website is beneficial and helpful and is going to help my family and friends in our studies all the time. It appears as if all of the members here acquired a large amount of info concerning interesting topics and this page and other categories and types of info also show it. I'm usually not on the internet all day long however when I am bored i'm usually avidly hunting for this type of factual information or things similarly concerning it. If you get a chance, take a look at my site. [color=#000_url]manuscript editproofreading in around near, close to, about, located in, from Centre County, Pennsylvania, [/color]
 
Top