nje teori e cuditshme per venecianet

ramion

Primus registratum
nje teori e cuditshme per venecianet

Ne nje feste ne venezia takova nje rastesisht nje djale venecian dhe ne bisede e siper mora vesh qe ky e kishte mbiemrin ''scuttari''une i cuditur e pyeta nqs kishte origjine shqiptare(pasi mendova se ishte nga shkodra)por ai me tha qe ''scuttari''eshte mbiemer i vjeter tipik venecian,dhe me e bukura qe me tha ishte se,ekzistoka nje teori qe venecianet e hershem pasken origjine ilire(nuk e di ekzaktesisht se per ca periudhe behet fjale por me tha qe behet fjale shume heret)edhe pse kjo teori nuk pranohet nga veneciante e sotem...Nje gje tjeter qe me ben pershtypje eshte se gjuha shqipe ka disa fjale te perbashketa me dialktin veneto p.sh karriges=karrega,pirunit=pirun,gotes=gotta...dhe disa fjale te tjera qe spo me kujtohen tani.Nje gje tjeter eshte qe veneciante ''R'' nuk e kane shume te forte(ashtu si shqiptaret) ndryshe nga pjesa tjeter e italise qe ''R'' normale e shqiptojne si ''RR'' tone(nuk e di nqs me kuptoni)....
Ndoshta eshte vetem nje teori e rreme qe ekziston kot ose ndoshta jo.Dua vetem te di opinionin tuaj nqs keni ndonje informacion tjeter rreth kesaj teme
 

Nobis

Primus registratum
Re: nje teori e cuditshme per venecianet

mos te te beje pershtypje fare
edhe une kam lexuar qe nje nga vertetimet qe gjuha shqipe eshte indo-evropiane eshte se ne i themi Dora - dores, ndersa me indi Dora i thone nr 5. (dmth 5 gishta) /pf/images/graemlins/smile.gif
Plus qe arkeologet kane gjetur gurin me te vjeter te shahut ne shqiperi gjate gerrmimeve e tjere e tjere...
ska qene keshtu si sot shqiperia o djale /pf/images/graemlins/wink.gif
Kemi pasur dhe ne kulture, po na ka dale ky Sinan Hoxha dhe se cna i ka deformuar kenget /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

ilirjan

Primus registratum
Re: nje teori e cuditshme per venecianet

Scutari eshte mbiemer arberesh dhe mendohet qe arberit me kete mbiemer kane origjine nga shkodra

shkodra e hershme quhej skcutari qe do te thote ALEKSANDRIA
 

flamuri-hax

Primus registratum
Re: nje teori e cuditshme per venecianet

po ramion une e kam lexuar nje liber shkence e quajtur Germanen, ne ate liber tregohet vetem histora deri ne vitin 200 pas krishti, ajo liber eshte me shum per historin Gjermane mirepo neseedini se njefr kohe edhe ne i takonim ati grupi si fqinje te Gjermanis, dhe ne ate liber tregohet edhe dy tri faqe edhe per secilin fqinje. e spjegon edhe per Iliret se si ata kishin nje kultur m te lerte se Gjermanet dhe si e kane marr gjermanet edhe treditet e varrimit me urrna D.m.th me e djege Kall te vdekurin dhe me e fut ne asi lloj vazo (po i them vazo se ato quhen URRNA ) simas asaj libre edhe fjala Urrna eshte Fjal ilire mirepo pa spjegim. Si Venecia po ashtu edhe Triesta eshte qytet ilir po flas simas libres emrin triest e spjegon ajo liber mirepo venecien jo Trieste don te thot ( Tri Eshte )
Me falni Por emri i autorin nuk me kujtohet ne moment se e ka lexor para disa viteve
por do ta gjej

aty shkruan edhe por disa qytete tjera qe jan themeluar nga iliret ne itali, do ta shfletoj ate liber dhe dot tju jap infos me teper


P.S. une e kam gjetur ne disa shrime se per qka e mbjn Plisin Shqipetaret ( plisi simbolizon Gjysen e Globit dhe don te thot se Gjys e boteska qen Skipe per ate mos tju vje qudi per asnje send.
 

ramion

Primus registratum
Re: nje teori e cuditshme per venecianet

Me beri pershtypje dhe nje gje tjeter qe e lexova para disa kohesh ketu ne forum.Per sa i perket krahines se toskanes ne itali.Une kam punuar ne nje restorant toskan ne padova ku gatuanin ushqim tipik toskan dhe me bente pershtypje ngjashmeria qe kishim me disa gjellera te tyre si p.sh grosh me mish /pf/images/graemlins/wink.gif /pf/images/graemlins/smile.gif dhe disa te tjera qe spo me kujtohen tani por kishim me te vertet shume ngjashmeri ndryshe nga krahinat e tjera te italise(duke perjashtuar kalabrine dhe disa krahina te tjera ne jug)...Mua me pare nuk me kishte vajtur mendja qe fjala toskan mund te kishte lidhje me fjale tone''Toske'',gjithsesi une do pyes ketej ndonje italian se nga vjen fjala toskan...
 

OROSHI

Primus registratum
Re: nje teori e cuditshme per venecianet

Origjinen e Venedikasve/Venecianeve na e shpjegon edhe Aristidh Kola...gjithashtu edhe Robert Angely..ku thuhet qe kane prejardhje pelasge!!

Nje fakt tjeter eshte qe:kur ishuj te shumte Grek dhe nje pjese e bregdetit veri-perendimor grek ishte ne duart e Venedikasve,keta te fundit kishin aleanca shume te forta me arbereshet aty,si kunder Francezeve ashtu edhe kunder turqve...biles ne shume raste Venedikasit kane marre me mijra familje Ilire/arbenore dhe i kane vendos ne keto vende!!
Estradiotet kane qene ushtare nen vartesine e Venedikut dhe kane marre grada shume te larta..estradiotet kane qene 99% arbereshe te Peleponezit!!
 

TAO-TAO

Primus registratum
nje teori e cuditshme per venecianet

Nje fjale tjeter ne dialektin veneto eshte susta qe eshte e njejte me ate tonen.

Mire qe paskemi disa fjale te perbashketa ne, po nuk me thote njeri i kemi huazuar ne nga venecianet apo kane qene ata qe i kane marre nga ne keto fjale????????'
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: nje teori e cuditshme per venecianet

Sipas burimeve historike, arkeologjike, linguistike, etj., Venetët janë një fis i trungut iliro-italik me shumë përafërsi me Ilirët. Mundet të kenë qenë fillimisht një fis i pastër ilir i cili më pas është përzier apo ka ndjerë influencën kelte.
ka edhe sllavë që thonë që veneti është emër sllav (dhe ku dolën sllavët 2000 vjet para Krishtit...).
 

Asklipio

Primus registratum
Re: nje teori e cuditshme per venecianet

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Me beri pershtypje dhe nje gje tjeter qe e lexova para disa kohesh ketu ne forum.Per sa i perket krahines se toskanes ne itali.Une kam punuar ne nje restorant toskan ne padova ku gatuanin ushqim tipik toskan dhe me bente pershtypje ngjashmeria qe kishim me disa gjellera te tyre si p.sh grosh me mish /pf/images/graemlins/wink.gif /pf/images/graemlins/smile.gif dhe disa te tjera qe spo me kujtohen tani por kishim me te vertet shume ngjashmeri ndryshe nga krahinat e tjera te italise(duke perjashtuar kalabrine dhe disa krahina te tjera ne jug)...Mua me pare nuk me kishte vajtur mendja qe fjala toskan mund te kishte lidhje me fjale tone''Toske'',gjithsesi une do pyes ketej ndonje italian se nga vjen fjala toskan...

[/ QUOTE ]

Nuk do shume per te kuptuar qe Toskana e Italise eshte pasarshese e atij grupi Toskesh shqiptare qe lane Arberine dhe pasandej emertuan Toskane ate vend te Italise ku u vendosen.
 

Guest
Re: nje teori e cuditshme per venecianet

Rastesisht duke lexuar ne nje gazete gjermane nje artikull ne lidhje me landin e bavarise (mynih)autori permendi si kalimthi qe tashme u ditkerka qe prejardhja e popullsise se kesaj republike rridhka prej fiseve shqiptare.I befasuar pyes disa miqte e mi gjermane te kultivuar dhe ata me thane qe edhe ata e kane degjuar nje gje te tille.Kur hyra tek forumi juaj mu kujtua kjo gje .
Mendimi im eshte qe historija e prejardhjes sone dhe e gjithshkaje qe ka lidhje me ne ne europe dhe ne bote vetem sa eshte gervishtur pak nga historianet.Duhet pune kolosale dhe lek i madh te hulumtosh neper te pakten mijera arkivat dhe bibliotekat e europes pa permendur arkivat dhe bibliotekat e pjeses tjeter te botes
 

Guest
Re: nje teori e cuditshme per venecianet

Ne kete faqe historike shume interesante per popujt e lashte te evropes jugore flitet edhe per venetianet e lashte.
Sipas kesaj faqe fjala shqipe vendi ose vendlindja mund te kete mbetur nga emri i fisit Veneti
faqe web
 

Guest
Re: nje teori e cuditshme per venecianet *DELETED*

Post deleted by Mandi
 

Guest
Re: nje teori e cuditshme per venecianet

edhe kristofor kolombi ka qene shqiptar nga bilishti e quanin kristaq kellembi, injoranca e popujve te vegjel vete deri aty sa ta bejne veten si rrenjet e botes
 

Guest
Re: nje teori e cuditshme per venecianet

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
edhe kristofor kolombi ka qene shqiptar nga bilishti e quanin kristaq kellembi, injoranca e popujve te vegjel vete deri aty sa ta bejne veten si rrenjet e botes

[/ QUOTE ]

Ti je vete injorant Une e postova ate faqe disa ore me pare dhe sigurisht as qe nuk e ke lexuar.

SIPAS asaj faqe qe NUK eshte shkruar nga ndonje shqiptar:

Veneti could correspond to Alb. vendi 'homeland, country' hence an Illyrian name.
 

Guest
Re: nje teori e cuditshme per venecianet

Në rradhë të parë po korrigjoj fjalën Urrnë, sepse është shkruajtur gabim. Fjala e saktë është Urnë, me “r” të butë(të paktën siç njihet tani , pa mohuar se në një formë më arkaike mund të ketë qënë me “rr” të fortë.
Pas kësaj mendoj se disa shpjegime mund të hedhin dritë dhe qartësojnë origjinën e saj, duke zhdukur çdo dyshim ose hamendje.
Eshtë plotësisht e vërtetë që cerimonia e varrimeve ka ardhur nga ilirët, sikurse edhe djegia e kufomave dhe vendosja e tyre nëpër enët e veçanta të quajtura Urna.
Në shqip kemi fjalët:
- “Urrë” – pjesë e drurit që vjen pas zemrës dhe shkon gjer te ajo cipë e gjelbër e hollë dhe e njomë që ndodhet posht lëvores së jashtme e që quhet “blanë”, ose lëvore brendëshme.

- “Hu” –huri– dru. Hu gardhi, hu i trashë, prej ahu, pishe etj.

- Urë – copë druri, ose kopaçe që është e ndezur, ose që vazhdon të digjet.
Mendoj se janë të mjaftueshme këto re fjalë për të lidhur në mënyrë logjike prejardhjen e fjalës Urnë e cila mbante brenda hirin e të vdekurit. Cerimonia e dikurëshme bëhej duke e djegur trupin e të vdekurit mbi një turrë dru, kështuqë është e kuptueshme prejardhja e emrit Urnë. Madje edhe Hi-hiri, duhet të ketë të njëjtën prejardhje e natyrisht edhe ena që mbante hirin, sikurse sot quajmë psh, kriporen, etj.

Vë re se i njëjti argument shpesh përsëritet në tema të ndryshme dhe kjo nganjëherë detyron përgjigje të njëjtë, sidomos kur bëhet fjalë për fakte historike.
E kam fjalën për Venetët.
Eshtë një fakt mëse i njohur dhe i pranuar nga istoria që Venetët ishin një degë e trungut Ilir, ose një nga fiset e shumta Ilire dhe një nga më të mëdhenjtë. E kam thënë edhe herë tjetër se në të gjitha tekstet shkollore italiane kur flitet për Venetët, trajtohen si një fis ilir. Po ashtu në një enciklopedi që kam unë “Eureka” e vitit 2000, thuhet tekstualisht: Veneto – Përkatës (ose pjestar) i popullsisë Ilirike të ngulur rreth vitit 1200 para krishtit në brigjet veriore të Adriatikut. Dhe jo vetëm kaq, por shumë autorë të njohur nuk kanë dyshim për prejardhjen ilire të venetëve. Vatra e tyre ka qënë bregu lindor i detit Balltik. (kjo shpjegon edhe prejardhjen e vetë emrit të detit, nga shqipja e vjetër Baltë, sepse atë kohë po e po, por edhe tani një pjesë e bregdetit balltik është ende moçal. Venetët kanë qënë shtrirë pikërisht në gjirirn e Dancingut që dikur quhej Venetikos Kolpos (Z. Majan). Kjo popullsi ilire zbriti posht në brigjet e adriatikut verior, një pjesë midis triballëve dhe maqedonasve dhe një pjesë në Azinë e vogël. Henetët ose Enedi ishin fis ilir. Në Itali kishin si kryeqytet Padovën e sotme, Patavium. (si kuriozitet i dokumentuar vlen të përmendet se 10% e popullsisë së Padovës është me origjinë të vjetër shqiptare).
Emri i lumit Brenta rrjedh nga gjuha venete, si edhe qyteti Brundulum, që i korrespondojnë dy emra të tjerë në jug të Italisë, tek fisi ilir i Mesapianëve: Brentesium dhe Brudisium.
Emri i venetëve lidhet me shqipen “vent-vend” dhe ky ka ardhur nga emri i qytetit Venet Ouendon – Vendon. Eshtë emri i perëndeshës së tokës Vand-Vend-Bendis. Bendis ka qënë e adhuruara e shumicës së popujve Ilirëve. (Benda – fashoja me të cilin lidhim plagët, e ka prejardhjen nga gjuha ilire dhe në Italishten e sotme është pikërisht Benda - fashon, lidh. Ilirët ishin të lidhur pas tokës.
Toponimia e njëjtë ose e përafërt provon origjinën e herëshme si dhe është dëshmi e vjetërsisë së gjuhës shqipe, nga e cila kanë rrjedhur edhe gjuhët e tjera indo-europiane. Pretendimi se nuk ka të shkruajtur është qesharak, sepse çdo gjuhë tjetër e prejardhur nga shqipja e shkruajtur, provon thjesht zhvillimin e saj në degët e ndryshme. Në fund të fundit asnjë pemë nuk i rrit degët e saj njësoj. Ndryshojnë nga gjatësia, nga numri i gjetheve, madje edhe nga ngjyra, varet se në cilën degë të pemës ndodhet. Gjethet që janë lart marrin më shumë dritë se ato posht dhe është natyrale që të zhvillohen më shumë, por megjithatë nuk mund të rronin pa trungun që është po ai, ilir. Pozita gjeografike, mundësitë e pakta të komunikimit e të tjerë faktorë, do t’u jepnin disa gjuhëve drejtim tjetër, aq sa sot duken si të huaja, ose janë të tilla. E nëse gërvisht brenda tyre zbulimet janë befasuese. Mendoj se diskutimet për ne si shqiptarë duhet të përqëndrohen tek provat, të cilat nuk mungojnë.

Përshëndetje të gjithëve nga Atman.
Nuk më pëlqen të shkruaj në anonimitet, por jam i detyruar sepse jo vetëm që identifikimi nuk i njeh të dhënat e mia, por “çuditërisht” edhe kur provova të regjistrohem nga e para, nuk njihej posta ime elektronike!!!
 

kameleoni

Primus registratum
Re: nje teori e cuditshme per venecianet

sa per te qeshur ne shqiptaret.ne e kemi prejardhjen mister dhe ju flisni per iliret???????
hahahahahahahahahahahahahahahah,

nga je kaq i sigurrt qe ne e paskemi prejardhjen nga iliret???

ose me sakte ma vertetoni.

hahahahahahaha
 

DriniS

Ecejak
Re: nje teori e cuditshme per venecianet

Caesar,

Eshte e njejta gje sikur te te thone qe njeriu ka shkelur ne Hene. Ti fillon nga pyetjet si: "Ti nga e di? Pse je kaq i sigurt? Ke qene gje atje per ta deshmuar?" Perderisa jane te pakte njerezit qe e dine kete gje me siguri, e vetmja gje qe mund te bejne te tjeret eshte ta hamendesojne si te vertete derisa te dalin fakte qe i kundershtojne.
 

OROSHI

Primus registratum
Re: nje teori e cuditshme per venecianet

Cesaer...sa per fillim...lexo librin "Iliret" te Aleksander Stipcevic-it dhe do e kuptosh se je me te vertete origjine Ilire(nqs nuk ke bo noj perzierje anadollake).
 
Top