Ligji ne kohen e Zogut - tiparet dhe zhvillimi

eniad

Forumium maestatis
Ligji ne kohen e Zogut - tiparet dhe zhvillimi

Periudha e drejtimit te Ahmet Zogut eshte diskutuar ne shume aspekte dhe fusha. Eshte konsideruar nga mjaft specialiste si nje periudhe me zhvillime qe lane gjurme. Nje prej me te rendesishmeve ishte edhe legjislacioni. Te diskutojme vecorite dhe mangesite e ligjeve ne ate kohe, si edhe bazen qe hodhen ato per vazhdimin e metejshem te legjislacionit shqiptar.
 

gangsterja

Primus registratum
Pasojat e zogut po vuajme tani pasi na shiti ne duar e italianeve.Nuk ka dit te sillet me popullin dhe ka vendosur ligje te rrepta.Dihen ligjet e mbretereise ku mbreti qeveris i vetem pa ndihmen e parlamentit dhe e konsideron veten si i plotfuqishem.
 

scadarsko

Locus omnem
Koha zogut ishte kohe e arte per shqiperine, per arsye se qe nga exsisteca e saj nuk njihte zhvillim. Me ardhjen e italise filluan ndertimet e para infrastrukture rruge ,ura, ndertesa publique ku dhe sot exsistojn.
 

Al-Punk

Still here
Ne fakt ekzekutimi i ligjit ne kohen e Zogut ishte model. Sic pata pyetur njehere, me treguan qe Zogu punesoi nje Anglez ne krye te Xhandarmarise.

Xhandaret nuk merreshin me kokat e vogla, por nese kishte ndonje krim madhor, i qepeshin pas kriminelit per 1, 2-5 muaj derisa ta kapnin. Kapnin te gjithe kriminelat me me ze dhe filluan te kene frike dhe te vegjlit e ne kete menyre dhane besimin qe ligji ekzekutohej e krimi ndeshkohej.

Per te tjera, Zogu ishte nje cope tradhetari qe eshte turp qe i bejme buste e nderime. Shiti toka Shqiptare dhe krejt Shqiperine kur e pa keq punen.
 

Universal

AnonymouS
Nuk di shumë shumë gjëra, por me aq sa di dhe kam lexuar, kam përshtypjen se A. Zogu nuk ka qen ndonjë burrë i mirë.

Të nderosh A. Zogun dhe të shpenzosh nga lekët e popullit për të sjellë eshtrat e tija, është diçka e dyshimtë, dhe bile do thosha edhe provokuese!

Po të ishte aq burrë i mirë.. do dukej, nuk ka shans, diçka do kishte bërë që do tregonte se ishte Shqiptar i betuar.. por kam frikë, se ishte shumë i vogël për tju bërë gjthë ky nder!

Për fat të mirë ne Shqiptarët (me sa di) nuk kemi pas mbret, dhe nuk ka ça na duhet, sidomos kur ai ishte edhe fallco!

Le të shikojë qeveria problemet e popullit, ëndrrat që rinia detyrohet ti groposë, të shikojë gjithë këtë halle dhe vuajtje.. dhe të na lënë rehat me këto gjëra provokuese, më është mbledh gjithë këllira e Shqipërisë aty në parlament, njeri më i fëlliqur se tjetri!

Mbreti leshit..
 

scadarsko

Locus omnem
Nuk di shumë shumë gjëra, por me aq sa di dhe kam lexuar, kam përshtypjen se A. Zogu nuk ka qen ndonjë burrë i mirë.

Të nderosh A. Zogun dhe të shpenzosh nga lekët e popullit për të sjellë eshtrat e tija, është diçka e dyshimtë, dhe bile do thosha edhe provokuese!

Po të ishte aq burrë i mirë.. do dukej, nuk ka shans, diçka do kishte bërë që do tregonte se ishte Shqiptar i betuar.. por kam frikë, se ishte shumë i vogël për tju bërë gjthë ky nder!

Për fat të mirë ne Shqiptarët (me sa di) nuk kemi pas mbret, dhe nuk ka ça na duhet, sidomos kur ai ishte edhe fallco!

Le të shikojë qeveria problemet e popullit, ëndrrat që rinia detyrohet ti groposë, të shikojë gjithë këtë halle dhe vuajtje.. dhe të na lënë rehat me këto gjëra provokuese, më është mbledh gjithë këllira e Shqipërisë aty në parlament, njeri më i fëlliqur se tjetri!

Mbreti leshit..
Po qeveria ka dtyrime ndaj cdo qeverie te shkuar,edhe asaj komuniste po t ket arsye nderimesh.n lidhje me mbretin e shpallun me ndihme te mbreris serbe, dhe adaptu nga Mussolini, shqiperia u shpall fashiste. Duam sduam ato ishim here fashiste e me vone naziste. Ne historique librash n Europe, shiperia eshte zone neutrale sebashku me zvicren dhe Hollanden.deri tani Ahmet zog eshte pak i njohun tek ne per arsye se regjimi komunist e denonconte sistemin e tij per ti lene mérite Enver hoxhes. Kur universitetet shtetrore shqipare, nuk studiojn kete figure dhe nxjerrur nga erresira te vertetat asnjeher sdo kemi opinion réal.Decapitullimi i fashizmit italian ishte dhe fundi i dinastise fashiste shqiptare
 
Top