KUSH KA PREKUR HISTORINE...???

dordishani

Primus registratum
KUSH KA PREKUR HISTORINE...???

Kombi shqiptar...nje jehone e shuar parakohe...
Te vetedijshem per historine tone te lashte por te pa dokumentuar.jemi njesoj si ajo foshnja e braktisur te "porta"e shtepise se ciles askush s'ja njeh prinderit.
50 vjet diktature kemi ngrene perralla me "gjermanet" e "partizanet tane trima" qe XHAXHI na i tregonte edhe neper edicione lajmesh.Me pas prap me genjeshtra dhe me gjera pa vlere vazhdoi cikli i "perdhunimit se historise".Kur greket na benin per dy leke me propaganden e tyre anti-shqiptare dhe milloshevici e vinte kete propagande ne jete ,ne merreshim me budallalleqe si psh date e clirimit...etj etj etj pafundesisht.Ore cpo bejme...?Bota perparon ne merremi me e lagu se lagu.Kushdo qe vjen ne pushtet na nxjerr nje bidat tjter dhe na o burra prapa si bagetia... /pf/images/graemlins/wink.gif
Qeja qe duhet te na beje te qajme eshte se kjo pune vazhdon.Shqiptaret prape po lexojne perralla dhe po jetojne ne boten e cudirava dhe jam i bindur se pas disa vjetesh ketyre percudnimeve te kombit te lashte shqiptar do ti vihet nje epitet SERISH BOSH E PA VLERE... :book:
 

Male850

Primus registratum
Re: KUSH KA PREKUR HISTORINE...???

Fillimisht postuar nga I_MADHI_ALI:
[qb] Kombi shqiptar...nje jehone e shuar parakohe...
Te vetedijshem per historine tone te lashte por te pa dokumentuar.jemi njesoj si ajo foshnja e braktisur te "porta"e shtepise se ciles askush s'ja njeh prinderit.
50 vjet diktature kemi ngrene perralla me "gjermanet" e "partizanet tane trima" qe XHAXHI na i tregonte edhe neper edicione lajmesh.Me pas prap me genjeshtra dhe me gjera pa vlere vazhdoi cikli i "perdhunimit se historise".Kur greket na benin per dy leke me propaganden e tyre anti-shqiptare dhe milloshevici e vinte kete propagande ne jete ,ne merreshim me budallalleqe si psh date e clirimit...etj etj etj pafundesisht.Ore cpo bejme...?Bota perparon ne merremi me e lagu se lagu.Kushdo qe vjen ne pushtet na nxjerr nje bidat tjter dhe na o burra prapa si bagetia... /pf/images/graemlins/wink.gif
Qeja qe duhet te na beje te qajme eshte se kjo pune vazhdon.Shqiptaret prape po lexojne perralla dhe po jetojne ne boten e cudirava dhe jam i bindur se pas disa vjetesh ketyre percudnimeve te kombit te lashte shqiptar do ti vihet nje epitet SERISH BOSH E PA VLERE... :book: [/qb]
Male, mos ofendo!
 

Odea

Primus registratum
Re: KUSH KA PREKUR HISTORINE...???

I_madhi_Ali, te lutem, mund te ma shpjegosh pak temen pasi me verte nuk po e kuptoj. Per cfare lloj argumenti eshte hapur kjo teme? Cilat jane gjerat qe kerkohen anetaret te diskutojne ketu?
Tema ashtu sic e ke hapur ti eshte shume e paqarte keshtu qe te keshilloj ta qartesosh pak me shume ne menyre qe te dime se per cfare mund te pergjigjemi.


Odea
 

dordishani

Primus registratum
Re: KUSH KA PREKUR HISTORINE...???

Me falni... ndoshta nuk e kam shpjeguar veten qarte...
Desha te vija ne dukje nje te vertete te kombit tone.HISTORINE E PERDHUNUAR TE POPULLIT SHQIPTAR.
Mora shkas nga ngjarjet e fundit ne KOSOVE,nje pjese e ballkanit ku jetojne shqiptare,si edhe ngjarjet ne vete Shqiperi.
Te mesuar me frymen e atdhe dashurise,shpesh here ndodh qe veten asnjehere nuk e gjykojme.Kam fatin te studioj jashte dhe shume gjera me jane kthyer permbys qe nga koha kur shkela ne Rep.CEKE.U njoha me moshatare te mi nga SERBIA, MAQEDONIA,KOSOVA.Nje gje me ben pershtypje,dhe jo vetem mua por te gjithe shqiptareve te tjere qe kane ardhur ketu.SI KA MUNDESI QE PAS NJE URREJTJEJE SHEKULLORE SERBET ME KOSOVARET JANE KAQ SHUME "SHOKE" KETU...?Si ka mundesi qe pas nje lufte ku mbeten te vrare 20,000 bij te KOSOVES,kosovaret kur takojne nje serb i thone VELLA ne gjuhen SERBE? :shrug: Si ka mundesi qe kur hyj ne nje restorant kosovar,shoh qe edhe me njeri tjerin kosovaret flasin serbisht dhe nuk te denjojne nje fjale shqip te te thone si psh MIREDITA??? :shrug: Une jam krenar per vendin tim ,ashtu sic eshte i mire apo i keq,por jo per vete shqiptaret.Me vjen shume keq kur shoh se shqiptaret nga Shqiperia nuk afrohen me kosovaret por rrine larg. Mos ndoshta ka dicka ne kete mes?Mos ndoshta nuk jemi aq "burra te mire" sa kemi mesuar ne shkolle dhe kemi menduar me pare?Thjesht ftoj ne kete diskutim ata qe kane pasur te njejten eksperience qe i ka lene te mendojne.... :smash: :shrug: :shrug: :shrug:
 

Odea

Primus registratum
Re: KUSH KA PREKUR HISTORINE...???

Ok, tani eshte pak me e qarte. Atehere, qe te mos keqkuptohen edhe anetaret e tjere per temen, mendoj ti ndryshojme titullin temes. Apo jo? Pasi ti nuk po vendos ne vend te pare njerezit qe kane korruptuar apo ndryshuar historine tone duke "prekur" faktet dhe duke i shtremberuar sipas menyrave te tyre. Ti po flet per vellazerimin e Kosovareve me serbet dhe pyetja jote kryesore me sa shoh une eshte ajo qe pse shqiptaret nuk duan te rrine shume me Kosovaret. Kjo eshte apo jo? Nqs eshte kjo e fundit i_madhi_ali, atehere me jep pak dyshime mbi natyren historike te temes. Me duket me shume shoqerore...

Ben mire te ma shpjegosh edhe nje here muhabetin qe ti zgjidhim keto nyje /pf/images/graemlins/smile.gif


Odea
 

dordishani

Primus registratum
Re: KUSH KA PREKUR HISTORINE...???

Fillimisht postuar nga Odea:
[qb] Ok, tani eshte pak me e qarte. Atehere, qe te mos keqkuptohen edhe anetaret e tjere per temen, mendoj ti ndryshojme titullin temes. Apo jo? Pasi ti nuk po vendos ne vend te pare njerezit qe kane korruptuar apo ndryshuar historine tone duke "prekur" faktet dhe duke i shtremberuar sipas menyrave te tyre. Ti po flet per vellazerimin e Kosovareve me serbet dhe pyetja jote kryesore me sa shoh une eshte ajo qe pse shqiptaret nuk duan te rrine shume me Kosovaret. Kjo eshte apo jo? Nqs eshte kjo e fundit i_madhi_ali, atehere me jep pak dyshime mbi natyren historike te temes. Me duket me shume shoqerore...

Ben mire te ma shpjegosh edhe nje here muhabetin qe ti zgjidhim keto nyje /pf/images/graemlins/smile.gif


Odea [/qb]
Ndoshta ke te drejte se tema eshte pak e ngaterruar,por kjo vjen thjesht prej fajit tim,ngutja nga mungesa e kohes ne dispozicion.
Tema mund te duket shoqerore por ne thelb e tille nuk qendron,perkundrazi.Shembulli qe zgjodha per te te shpeguar TEMEN ishte ngjarja e Kosoves,dhe kjo sepse eshte nje shembull qe po e jetoj cdo dite ketu ku jam.
Gjeja qe dua te ve ne dukje jane ndryshimet qe i jane bere historise gjate rregjimeve te ndryshme,se c'meson nje brez ne shkolle nuk i meson brezi tjeter,hapjen e ketij "GAPI" shume te madh midis te vertetes dhe asaj qe ne dime.Nisa kete teme ne menyre qe ai qe mendon si une,te kete mundesi te japi shembullin e tij te fallsifikimit se historise,dicka qe ai di,te verteten,ne menyre qe te bejme publik nje fakt qe vertet duhet te na shqetesoje,nje realitet SHQIPTAR,i cili vazhdon te na imponohet me shume menyra.
Temes emrin edhe mund t'ja ndryshojme,me jepni ju alternativen :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
 
Top