kUSH ESHTE KULMI I KULMEVE!/?

lutficoka1

Primus registratum
vKu qёndron kulmi i kёtyre koncepteve?
I ligёsisё:


v-Tё çosh njё tё verbёr pёr tё parё njё film pa zё.

= I mirёsjelljes:


v-Tё ngrihesh nё mes natёs ,per t’i thёnё mirёseardhjen ditёs tjetёr.
v= I astronautit:

v-T’i ketё sytё jashtё orbite.

= I Xhelatit :


v-Tё mos arrijё tё vras apo pres kohёn nё dispozicion.

= I kёpucёtarit:


v-Tё gjej njё konkurent pёr t’i bёrё kёpucёt e tij.

v= I detarit:

v-Tё lundёrojё nё njё det me halle.
-Ai nё det moralin nё tokё.
-Ta harroj fati nё mes tё detit.

= I muzikantit:


v-Tё hapi derёn e shtёpisё me çelsin “sol”.

= I okulistit :


v-Tё dashurojё verbёrishtё.
-Tё mos ketё veshё tё vej syzet e diellit.

= I udhёtarit:


v-T’i ik treni kur ka hyrё nё bar pёr tё marrё ekspress.

= I llafazanit:


v-Tё gjej mёnyrёn pёr tё qep gojёn.

= I varfёri:


v-Kur mushkonjat e pickojnё e nuk i del gjak.
-Kur hajduti futet pёr tё vjedhur e i len diçka pёr sevap.


v-Kur ai blen kёpucёt njё nga njё.
-Kur i bijen nё dorё njё sasi parash dhe ka njёmijё halle pёr t’i shpenzuar,e mendon sa tё tilla i duhen pёr tё pirё raki.
-Kulmi i tё gjithё kulmeve ёshtё:
-Tё hypёsh nё ҫati tё shtёpisё e tё bijesh pa u mbajtur.
-I thot njё memeci njё shurdhi:-“Njё qorr po na sheh”.
v-Tё hypёsh nё mercedez kur nuk ke shtёpi.
-Pasi ke porositur ҫajё,tё kёrkosh kikirik kur nuk ke dhёmbё.
-Tё kёrkosh ujkun nga gjurmёt ,kur atё e ke pranё.
-Tё humbasish besimin e ҫdokujt.
-Tё flasish gjuhё tё huaja e tё mos dishё gjuhёn e nёnёs.
v= I shpejtёsisё:

v-Tё pёshtysh nё katin e 10 e tё bijesh nё tokё para se tё bjer pёshtyma.
-Tё rrotullosh kokёn aq shpejtё sa tё kapёsh veshin me dhёmbё.
-Tё vraposh rreth pallatit e tё shohesh shtёpinё tёnde duke i rёnё qoshja.

= I humbjes:


v-Kur shikon njё idiot qё ka sukses kur nё atё bisnes ka dёshtuar vetё.v= I gёnjeshtarit:

- Kur ai gёnjen dhe askush nuk e beson.
-Kur thot njё gёnjeshtёr nga ai vetё ,dhe pastaj ai e beson si tё vёrtetё.

= I optimistit:


v-Kur mendon se fiton llotarinё kur ai akoma nuk ka marrё biletёn.
-Kur martohet njё 85 vjeҫar dhe blen njё shtёpi afёr
vshkollёs pёr ta patur mё afёr fёmijt e tij pёr tё mёsuar.
-Kur ujku tё kafshon kёmbёn e ti thua jam nё endёrr.
Njё grua 95 vjeҫare debilon kёmbёt.

= I tё hutuarit


v--Kur qёndron para pasqyrёs dhe thot me vete, ku e kam pa kёtё fёtyrё.v= I tё ftohtit:

v-Kur fut kёmbёt nё frigorifer pёr tu ngrohur.
-Kur termometri nuk orjetohet.

= Era :


v-Kur vllezёrit kёrkojnё njёri tjetrin

= I gёnjeshtres:


v-Me gezim po shkoj nё punё.
-Kam bёrё qef nё sherbimin ushtarak.vKam marrё grua tё ndershme.

= I indiferentizmit:


v-Ç’mё duhet mua se ç’bёj unё?

= I shikimit:


v-Tё shohёsh njё natё tё errёt me zyza dielli nё vrimёn e ҫelsit mizёn nё njё pjatё tё zezё.
-v-Nga vrima e ҫelsit nё njё natё tё errёt tё shohesh njё njollё tё zezё nё kaqurelat e njё zezaku.

= I pastёrtisё:


v-Kur peshku bёn dush.
-Kur afrohet miza e tё merr erё e largohet duke thёnё se kam frikё t’i ngjitem pleshtit.

= I nxehtit:


v-Kur u japim pulave akullore qё tё mos bёjnё vezё tё ziera.


v-Kur milet lopa e presim sa tё dal qumёsht pluhur.
-Kur e ndjek pema qenin se i bёn shurrёn nё rrenjё.

= I zhgёnjuari:


v-Bёn njё garё vetem dhe del i dyti.

= Pedykyri:


v-Rregullon thonjёt e kёmbёve tё krevatit.- Tё ngjyros thonjё e kёmbёs sё gordorobit.

= I futbollistit :


v-Tё luash vetёm dhe tё marrёsh kartonin e kuq.

= I tёrmetit:


- Tё hypёsh me ashensor nё pallat dhe tё zbresёsh me apartament.

= I patologjisё:-Kur i thot memeci qorrit ,shurdhi po na ndjek.


v= I xhelozisё:

v-Kur i zemrohesh diellit se pse ngroh gruan.

= I kopracicsё:


v--Je duke parё meshёn ne televizor,ne momentin kur vje pёr tё dhёnё lёmosha ,fiket televizori.

- Tё lash letrёn higjenike pёr ta pёrdorё disa herё.

= I vёrbuarit:


v-Tё shoh i verbёri vdekjen me sy.

= I budallekut:


v-Tё imitosh budallajn dhe tё metesh budalla gjithё jetёn.

I hajdutrisё:


v-Kur nuk din ҫfarё tё vjedhёsh.

v-Kur merr parat nga xhepi i djathtё e i nxjer nё tё majtin.

= I vdekjes:


v-Tё vdesёsh nga halli.

v= I presionit:

v-Ty frysh dashit nё kembё per t’i drejtuar brinjёt.

= I teknologjisё:


v-Tё heqёsh njё mushkonjё nga ekrani i kompjuterit me anё tё mausit


v= I lakmisё:

v-Tё pretendojё tё bёj atё qё e din se nuk e arrin dot.
-Tё hash grushta e tё mos ngopёsh.


v=I tё ekzagjeruarit:

v-Tё pretendojё mushkonja se i ka hyrё pluhurё nё sy.

= I tё nuhaturit:


v-Kur flet nё telefon dhe thua se ndjejё erёn e folsit tё gojes.

= I emigracionit:


v-Tё shkosh me not nga vlora nё Itali dhe pёrfundon nё brigjet e afrikёs.v= Tё kursyerit:

- Vendos shёnimin te zilja :-“Mo i bjer se dal çdo 5 minuta”.

= I berberit.:


v-I ikёn treni pёr njё qime floku.


v= I tё besuarit:

v-Tё besosh dhe tё kesh durim se shqipёria ndryshon pas 100 vitesh.


v= I pёrtacit:

v-Tё shohёsh lekёt nё rrugё e tё mos i marrёsh.

= I durimit:


v-Tё kesh lёnё njё takim tё rёndёsishёm pune,dhe prêt gruan sa tё rregullohet se do vij edhe ajo me ty.

v-Tё vizatosh njё peshk nё mure dhe ta presёsh kur fillon tё notojё.
-Tё pish njё litёr ujё,100g fasule,t’i vendosёsh nё sobё e tё presёsh derisa tё zihen fasulet.
-Me sqaruar Policinё
-Me pastru oriz me doreza boksi.

= Mjopi:


- Tё shtyp thёrija.
-Tё numrojё qimet e dashit
-Tё thash detin me pikatore.
-Tё mbash ujё nё gojё derisa te lind bretkosa.

= I varfёrit:


v-Tё blesh bukё nё tezga tё gabit.
-Tё ngrohesh nё mes tё dimrit me dritёn e qiriut qё del nga dritarja e komshiut.
-Tё blesh farё atё lulediellit me listё.

= Xhelozia:


v_-Tё takohen dy udhёheqёs shqiptarё mbrenda e jashtё kufirit e flasin anglisht.

- Kur godet shtyllёn me kokё dhe thua ,mё fal se tё fika cigaren.

v= I Zezakut:

v-Kur e ka emrin Bardhi.

= I elektriqistit


v-Kur mundohet tё sqarojё njerёzit se dhe nuli ka vlerё.

=I rrobaqepses:


v-Kur i hup filli.


v= I hidrualikut:

v-Kur i kullojnё hundёt.

= I tё shёndoshurit:


v-Kur kan shenjёn e peshores

= I frikacakut:


v-Kur ka shenjёn e luanit.

= I shpirtit tё ndjeshёm:


v--Kur tё kap profesori duke kopjuar dhe tё thot mё falv= I zgjuari:

v-T’i veshё lopёs size jeshile qё tё hajё kashtё qё t’i duket si bar jeshil.v I qylgjyut:


v-Nё njё banket tё bollshёm ,e falas ,han nё pjatёn e shokut.

= Pasi varrimit:


- Tё bёj xhiro me makinёn e funeralit.


v-Tё haj njё thes me krypё ,pse ёshtё qyl.

v-Tё pijё 5 litёr çajё pa sheqer.

= I peafёtyrёsisё:


v-Tё shkruash Gёzuar nё hallvёn e tё vdekurit.v I shoferit:


v-Tё shes makinёn pёr karburant.
-Tё ngas makinёn e rrojes.
-Tё jetё goma e pestё e makinёs.

= I gjuetisё:


v-Tё vrasёsh morrin me qiften e gjuetisё.
-Tё vrasёsh me pushkё njё mushkonjё nё ajёr.

= I paturpёsisё:


v-Tё pёshtysh njё plak dhe t’i thuash pse qan?

= I diturit:


v-Tё thot se jam i ditur dhe nuk din ditlindjen e tij.v= I rrebelimit:

v-Tё kapёsh tjetrin nё fyt pёr ta mbytur dhei heq bajamet.

= I gёzimit :


v-Kur pas shumё pёrpjekjesh pёr tё hap derёn,nga gёzimi ai del nga dritarja.

=I urrejturi:


v-Nga urretja pёr tjetrin ai vret veten.v= I melanklolisё:

v-T’i biesh fyllit nё njё vrimё.

= I tё kofomuarit:


v-T’i thuash derrit dajё.

=I çmendurisё:


v-Tё çmendёsh pa e kuptuar.

= I kasapit:


v-Tё ketё njё grua me emrin Lopa.


v= Aktualiteti:

v-T’i largohesh tё vёrtetёs dhe tё bashkohesh me gёnjeshtrёn.


= I poshtёrsisё:


- Tё thuash tё vёrtetёn.

= I ofendimit:


v-T’i çosh tullacit njё krehёr pёr dhuratё.
v= I tadhёtisё :

Kur tё trdheton vetja
 

Airbourne

Papirus rex
Qeveria do të ndërtoj 132 shtëpi falas, ja për kë......

Në 12 komuna të Kosovës do të ndërtohen 132 shtëpi për........ komunitete.

Për këtë sot është nënshkruar marrëveshja nga ana e Ministrisë Punës dhe Mirëqenies Sociale, komunave ku do të ndërtohen këto shtëpi si dhe Grupit Parlamentar 6+.

Sekretari i MPMS-së, Izedin Bytyqi, ka thënë se synojnë që përmes këtij projekti në vlerë 1.8 milionë euro, të përmirësojnë sado pak mirëqenien e këtyre komuniteteve.

“Projekti paksa është kompleks dhe na duhet bashkëpunimi i ngushtë me komunat, për lejtet e ndërtimit dhe besoj se do ta kemi përkrahjen e tyre”, ka theksuar Bytyqi, shkruan EkonomiaOnline.

Deputeti Danush Ademi nga Grupi Parlamentar 6+, ka thënë se projekti është dashur të përfundojë në muajin maj, por kanë pasur telashe me disa politikanë të cilët, sipas tij, kanë dashur ta pengojnë këtë projekt.

“Për komunitetin ashkali do të ndërtohen afër 50 shtëpi, për komunitetin rom deri në 30 shtëpi, për komunitetin turk 30 dhe për komunitetin boshnjak 30 shtëpi. Pjesa e mbetur e komunave do të jetë ne infrastrukturë”, ka thënë Ademi.

Këto shtëpi do të ndërtohen në komunën e Pejës, Fushë-Kosovës, Gjakovës, Lipjanit, Obiliqit, Mamushës, Ferizajt, Gjilanit, Suharekës, Shtimes, Podujevës dhe Prizrenit.

Sipas zyrtarëve të ministrisë, ata janë në bisedime që edhe komuna e Prishtinës dhe ajo e Dragashit të përfshihen në projekt.

25 Korrik 2018 me 17.o6...ora nuk ndalet...burimi.

ddd-3.jpg

Dobra picka ajo bjondja.


Gjynah jane JETIME....juve te tjeret thahuni ne diell dhe...

16865000_1254232151334107_459735382719346190_n.jpg 

Eléonoré

Valoris scriptorum
Atje ku takohen dy diagonale eshte kulmi i nje plani dy dimesional. Germa X

Atje ku takohen dy diagonale eshte gjithashtu KULMI i nje plani tre dimensional. Piramide katerfaqesore.

Ne qofte se doni te ngrini kete piramide ne hava atehere duhet te gjeni kulmin per te bere nje ngritje te suksesshme.

Ne rast te kundert, m'u ne kulm, beni nje mender MUT te madh.


El Noor
 
Top