Konkurenca ne Shqiperi

Eni_Shqiptari

Primus registratum
Konkurenca ne Shqiperi

Vendet e industrializuara na kane dhene provat me te mira se shtysa kryesore per te rritur standartin e jetes ne nje vend eshte Konkurenca ne ambjentin tregtar. Ne Shqiperi ekzistojne kompani te medha te cilat perdorin menyra perendimore per te konkuruar mes njeri-tjetrit, si ne rastin e Vodafone dhe AMC.

Konkurenca rrit cilesine e produkt/sherbimit, e cila rrjedhimisht eshte ne te miren tone. Por ne Shqiperi shteti eshte shume pasiv ne kete loje konkurence.

Pyetja ime eshte kjo: Mendoni se biznesi ne Shqiperi ndihmohet shume nga shteti, dhe nese jo c'fare menyrash do t'i sygjeronit qeveritareve per te perdorur ne menyre qe konkurenca mes kompanive te rritet ne te mire te konsumatorit shqiptar?
 

komino

Valoris scriptorum
Re: Konkurenca ne Shqiperi

barazia ne trajtimin ne lidhje me taksat
duhet ti paguajne te gjithe
te pakten keshtu jane ne kushte te baravbarta konkurrence
 

dirty vegas

Primus registratum
Re: Konkurenca ne Shqiperi

Eni, ti the me siper qe shteti Shqiptar eshte shume pasiv ne konkurrenc -- cdo nenkupton ti me kete?

Kam shume kohe qe kam ik nga Shqiperia dhe s'i kam shume te qarte lidhjet e shtetit shqiptar me biznesin privat.
 

Eni_Shqiptari

Primus registratum
Re: Konkurenca ne Shqiperi

Fillimisht postuar nga sapun rrogozhine:
[qb] Eni, ti the me siper qe shteti Shqiptar eshte shume pasiv ne konkurrenc -- cdo nenkupton ti me kete?
[/qb]
Konsumatori, si ne Shqiperi ashtu edhe ne te gjithe boten, ne parim eshte i pambrojtur ndaj epshit te bizneseve per te fituar para. Dhe pikerisht per t'i mbrojtur konsumatoret nga p.sh cmimet e larta, produkte te rrezikshme per shendetin, sherbime inefektive etj, shteti vendos ligje. Ne Shqiperi edhe pse ekzistojne disa ligje, serisht konsumatoret perballen me cmime jashtezakonisht te larta dhe me produkte te nje cilesie jashtzakonisht te dobet. Kjo do te thote qe shteti nuk ka fuqine per te zbatuar ligjet per mbrojtjen e konsumatorit, duke i lene rruge te lire praktikave jo te ndershme nga ana e bizneseve.
 

dirty vegas

Primus registratum
Re: Konkurenca ne Shqiperi

per kto gjona s'ka pse te nderhy shume shteti se tregtia kshu si e pershkrun ti bazohet ne ligjin e kerkeses dhe sasis (supply & demand). Sa me e dobet cilesia aq me e lir eshte se edhe kerkesa bjen.
 

Eni_Shqiptari

Primus registratum
Re: Konkurenca ne Shqiperi

Fillimisht postuar nga sapun rrogozhine:
[qb] per kto gjona s'ka pse te nderhy shume shteti se tregtia kshu si e pershkrun ti bazohet ne ligjin e kerkeses dhe sasis (supply & demand). Sa me e dobet cilesia aq me e lir eshte se edhe kerkesa bjen. [/qb]
Ti me duket se ti harron nje fakt shume te rendesishem: Tregu i c'faredo lloj produkti dhe sherbimi vetrregulohet ne baze te kerkese/ofertes, por ne fund te dites une dhe ti paguajme gati 2fishin e asaj qe duhet te paguajme per produketin. Dhe askush nuk mund te thote qe cmimet ne Shqiperi nuk jane te larta. Ato jane ne stratosfere. Aktualisht kerkesa ne per produkt/sherbim ne Shqiperi e tejkalon sasine qe mund te ofrohet, dhe per kete arsye Shqiptari i shkret ha dyfishin e cmimit origjinal. Ne kete pike duhet patjeter te nderhyje shteti me cmimet tavan/dysheme qe te mbrohet edhe konsumatori edhe prodhuesi.
E dyta, mund te ma shpjegosh pak ate qe shkruajte "Sa me e dobet cilesia aq me e lir eshte se edhe kerkesa bjen" ------> Kur cilesia e produktit eshte e dobet, nuk ka arsye llogjike perse dikush do te donte ta blente serisht, por neqoftese ti i ul cmimin ketij produkti, te jesh i sigurt qe njerezit do te dyndeshin per ta blere serisht. Ne kete rast shteti duhet te zbatoje ligjin per mbrojtjen e konsumatorit duke detyruar kompanite te kompesojne klientet e tyre per mallrat e cilesise se dobet qe ata kane shitur, ose perndryshe t'i pezulloje licensen e veprimtarise per nje kohe te konsiderueshme. Menyre tjeter per tu marre vesh me Shqiptarin nuk ka.
 

dirty vegas

Primus registratum
Re: Konkurenca ne Shqiperi

..po mir mer plak, kur eshte njoni n'treg tu shit rrota biciklete qe cahen mrena javes nga 1000 lek secilen, dhe ja ul cmimin ne 800 lek, do i blesh ti rrotat?

Nese pergjigjesh "po", m'co i email se t'shet vllai ty ca t'dush! /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

Eni_Shqiptari

Primus registratum
Re: Konkurenca ne Shqiperi

Epo laco me fal pra, ne qofte se t'i arrin thjesht te konceptosh biznesin shqiptar si nje person qe shet rrota biciklete, atehere qenkam lodh kot duke shpjeguar une. Pastaj, ne qoftese ai e ul cmimin ne 800 leke, pse do shkoj tek tjetri une ta blej me 1000 leke kur serisht ka per tu care goma. (Pasi sipas teje te gjithe jane duke shit goma biciklete)

respekte
 

dirty vegas

Primus registratum
Re: Konkurenca ne Shqiperi

o plako, m'keqkuptove! Une me ate shembull t'thjesht fare nuk u mundova me pergjithsu t'gjith ekonomin shqiptare -- se t'them te drejten s'e njof! Por shembulli ishte thjesht per t'iu kunderven pergjigjes tende qe sa me i lire te jete cmimi aq me shume rritet kerkesa. Ashu si thu ti ndodh vetem n'libra makroekonomie kur mundohen me t'shpjegu ligjet e ndryshme - pra "cetiris paribus" - kur s'ka faktor te jashtem.
 

Eni_Shqiptari

Primus registratum
Re: Konkurenca ne Shqiperi

O Laco edhe ti me keqkuptove, pas pergjigja ime ishte thjesht nje kunderbendje incercie. Realiteti ne Shqiperi eshte i atille qe sa me shume t'i ulet cmimi nje produkti, aq me shume rritet kerkesa, sidomos ne qytete te tjera jashte Tirane. Kjo per faktin sepse nje pjese e mire e popullsise jeton ne varferi. Me kete une nuk hedh poshte edhe faktin tjeter qe ekziston nje perqindje e vogel konsumatoresh te cilet kane lluksin per te zgjedhur mallra te ndryshem. Por si konsumator ata jane fare te pambrojtur. Edhe mos te marre shembuj te ndryshem si rroba te cilesise se dobet qe vijne nga Turqia dhe Kazakistani dhe shiten si mallra italiane, apo kepuce qe prodhohen ne fshatrat e Kines dhe shiten me logon e NIKE. Dhe per te gjithe keto tregtaret qe i shesin jane 80% koshient se nga vijne ato, dhe serisht i shesin.
 

komino

Valoris scriptorum
Re: Konkurenca ne Shqiperi

edhe ne itali shiten si prodhim italia kemisha te qepura ne tirane
e cfare te keqe ka nese vazhdojne ti blene???
kepucet nike koreane shiten kudo
komiutera te prodhuar ne kine shtiten kudo
 

Eni_Shqiptari

Primus registratum
Re: Konkurenca ne Shqiperi

Fillimisht postuar nga gene:
[qb] edhe ne itali shiten si prodhim italia kemisha te qepura ne tirane
e cfare te keqe ka nese vazhdojne ti blene???
kepucet nike koreane shiten kudo
komiutera te prodhuar ne kine shtiten kudo [/qb]
Digjo laco, nuk ka asgje te keqe persa kohe origjina e mallit pershkrohet saktesisht. Une nuk dua te shkoj per te blere nje parfum CK te prodhuar ne Turqi, por nje te prodhuar ne Itali, France apo ndonje vend tjeter. Por ne qofte se mua nuk me informon shitesi se ku eshte prodhuar, atehere si mund te konsiderohet qe te drejtat e mia si konsumator jane respektuar?
 

komino

Valoris scriptorum
Re: Konkurenca ne Shqiperi

cfare problemi ke nqs cilesia eshte e njejte e paguan me pak ( per fallsot sepepse ke kursyer te gjithe shpenzimet e kerkim zhvillimit apo te rreklames - meqe permende parfumin ck )
nqs behet fjale per mallra konsumi ( ushqime ) ai qe te shet mall te prishur duhet te shkoje ne burg dhe ligjet egsistojne por ti duhet te kembengulesh qe te fillijne te zbatohen
ekonomia jone tani bazohet ne tregun e lire dhe nderhyrja direkte e shtetit duhet te jete sa me e vogel ndersa nderhyrja indirekte ka nevoje per bashkepunimin e konsumatorit i cili duhet te denoncoje shkeljet e tregtuesit

nqs thua se konsumatori nuk di atehere ke te drejte por zhvillimi i konsumatorit arrihet si kudo me shume pune te te gjithve e nuk behet me shkopin magjik
 

anabella

Primus registratum
Re: Konkurenca ne Shqiperi

Eni, e nise me vendet e industrializuara(ku konkurenca ne firmat e medha private eshte shume here me e madhe dhe ecen ne linjat e nje eksperience qindra vjecare) dhe parfundove me Shqiperine(ku konkurenca eshte e madhe midis firmave te medha te qeveritareve, dhe qe ecen ne linjen e mashtrimit). Te pakten te vjedhin me me terezi, se vetem Kjo cope Shqiperi nuk po vjen akoma ne vete.
Taksat, import-exporti dhe vetfinancimi i firmave private do sillnin dicka ne kete vend.
 

Moulin Rouge

Primus registratum
Re: Konkurenca ne Shqiperi

Fillimisht postuar nga Eni_Shqiptari:
[qb] Vendet e industrializuara na kane dhene provat me te mira se shtysa kryesore per te rritur standartin e jetes ne nje vend eshte Konkurenca ne ambjentin tregtar. Ne Shqiperi ekzistojne kompani te medha te cilat perdorin menyra perendimore per te konkuruar mes njeri-tjetrit, si ne rastin e Vodafone dhe AMC.

Konkurenca rrit cilesine e produkt/sherbimit, e cila rrjedhimisht eshte ne te miren tone. Por ne Shqiperi shteti eshte shume pasiv ne kete loje konkurence.

Pyetja ime eshte kjo: Mendoni se biznesi ne Shqiperi ndihmohet shume nga shteti, dhe nese jo c'fare menyrash do t'i sygjeronit qeveritareve per te perdorur ne menyre qe konkurenca mes kompanive te rritet ne te mire te konsumatorit shqiptar? [/qb]
Licenza si operator i trete i telefonise celulare qe i eshte dhene Telecom-it shqiptar kohet e fundit eshte nje shembull.
 

babi

Primus registratum
Re: Konkurenca ne Shqiperi

Konkurrenca ne Shqiperi eshte shume primitive. Sigurisht qe duhet kohe dhe nje funksionim tregu normal(kerkese/oferte) qe konkurenca te formohet plotesisht, por ne Shqiperi duhet patjeter te nderhyje Qeveria duke aplikuar reforma qe ta ndihmojne kete konkurence.

Une mendoj se ne Shqiperi, te pakten ne Drejtorine e Tatim Taksave qe eshte edhe institucioni qe percakton shendetin e biznesit ndiqen disa metoda aq idiote ne planifikimin e mbledhjes se taksave sa nuk ka njeri ti kuptoje.

Aty i ngrefet nje drejtori te sektorit te biz.te vogel apo te madh qe per ti bere qejfin shtetit te mbledhi x leke taksa dhe aq nuk kujdeset qe te veri ne pune sklleverit me shkolle qe te nxjerrin ndonje satistike a ndonje raport qe a ka fuqi biz.i asfiksuar shqiptar ta perballoje kete plan?

Krijohet nje bastartizim i situates qe te gjithe katandsen ne vegla te ketij sistemi. Me fal kaq se te jap aq.

Si mund te kete konkurrence?

Kurse per shembujt e AMC dhe Vodafone me duket se ata kane njefare konkurence por jo per interes te tregut tone por per interes te grekeve. Kurse per ne duhet te filloje sa me shpejt telekomi e ishallah po punon pak per ne duke bere çmime me te lira per telefonine celulare.

Me vjen keq qe kam kaq imazh te zymte.
:book:
 
Re: Konkurenca ne Shqiperi

Ju shtroni pyetje ne se e ndihmon ky shtet shqiptar biznesin apo jo...???Po ju jap dhe une ca argumenta /pf/images/graemlins/smile.gif :
Nga pikpamja e konsumatorit, ju keni te drejte kur thoni se shteti nuk e mbron ate,lidhur me cilesine (ilacet e skaduara,ushqimet e skaduara,cilesine e karburanteve qe jane ne treg,ku te shesin benzinen normale si pa plumb),dhe shkelje te tjera te kesaj natyre.Ndersa per konkurencen ka vend nderhyrja e shtetit vetem ne ndalimin e krijimit te monopoleve ,gje qe po konfigurohen dukshem kohet e fundit ne tregun shqiptar,kam parasysh(karburantet,hekurin,cimenton,grurin,vajin)e nje sere biznesesh shume te rendesishme qe jane bere monopol i vete pushtetareve.Edhe tel celulare eshte nje tregues i dukshem i korrupsionit te ketyre qeveritareve .Ndersa lidhur me biz. e vogel konkurencen e percakton kerkesa dhe oferta.
Tani se u lodha..... :book: Nje pjese tjeter e rendesishme e asaj se si shteti e demton biz vendas eshte futja e shqiperise ne O.B.T (Organizata Boterore e Tregtise)qe i lejon vendet e industrializuara te shmangin barrierat doganore ne tregun shqipetar dhe te shkaterojne keshtu firmat prodhuese te sapo krijuara ne shqiperi,kjo per mendimin tim eshte si te vesh traktorin e pare Shqiptar ne garat e formula unos te vitit 2003 me ferari, mercedes ,BMW etj
Edhe pabarazia perballe tatimeve eshte nje tjeter argument per t'u konsideruar.... :rolleyes: ..... :wave:
 

komino

Valoris scriptorum
Re: Konkurenca ne Shqiperi

korrupsioni ne dogana evazjoni fiskal jane dy rruge per te shkaterruar konkurencen (dikush po e dikush jo dhe pastaj pasqyrohet gjithcka ne cmim)

te pakten ne kete aspekt mund te themi se qeveria po pengon apo te pakten nuk po ndihmon konkurencen ne shqiperi
 

marko

Primus registratum
Re: Konkurenca ne Shqiperi

Kush kerkon cmime tavan e dysheme ktu?
Hajde BRSS te marrsha te keqen, hajde.
Lenini eshte ende gjale.
Pervec luftimit te monopoleve, nuk duhet shteti te fuse hundet fare ne treg.
Sa me larg te rrije shteti, aq me mire eshte.
Taksimin, po ama para se ti japesh vetes si shtet te drejten morale ti diktosh cmimet privatit, duhet te pyesesh:c'kam bere une per privatin?
Privati drita s'ka, uje s'ka, taksa paguan, rendin sia siguron, po dhe ti thuash me sa ta shesi?
Pse?
Me c'te drejte?
Pa ate privatin, sa me te larte do e ksihe papunesine?
Shteti per mendimin tim, thjeshte duhet te filloje nje fushate per ndergjgjegjesimin e konsumatorit.
Te zbatoje ligjet qe ka vendosur vete, dhe kjo i zgjidh te gjitha.
Kur konsumatori te mesoje se ka arme te fuqishme ne dore, parane, atehere, biznesi do i shkoje nga mbrapa atij (kosumatorit).
Deri atehere, s'ka as shteti e askush te drejte te kruhet me bizneset.
Kerkesa/oferta jane tandemi udheheqes, lokomotiva po deshe e ekonomise se tregut.
Kur i fut hundet shteti ne treg, qelbet puna, se aty fillon korrupsioni, dhe nuk mbaron.
Edukimi i konsumatorit.
P.sh. kot si shembull vulgar, un u kam shpjeguar atyre te mive, se pse per mendimin tim, mos te blejne asgje Greke.
Si fillim e filluan per hater te cunit, po tani e kane kuptuar qe e kane ne dore te vendosin se ku duan ta harxhojne parane.
Sikur te fillonin te gjithe keshtu, ai qeni qe e shet 1000 rroten e bicikletes, jo vetem do ta uli ke 800, po do filloje te te ofroje riparim komardareje pa leke nese te cahet bie fjala brenda 90 ditesh.
Po konkurrenti do e uli ne 750, dhe do te te japi nje zgare biciklete me blerjen e mallit.
Deri sa te arrijne njerin cmim pak a shume te dy, dhe atehere it vendos, cila te pelqen me shume, zgara apo garancia, menyra si te trajton kur i hyn ne dyqan etj, etj.
Ja ku u be pa patur fare nevoje per shtetitn.
Privati ka dal e ka rrezikuar paret (nerastine shqiperise dhe jeten) e veta per fitim. Ai do i gjemoje konsumatorit nga mbrapa, po ama po e pa konsumatorin te ndrydhur, do i bjeri kokes, dhe mire ia ben.
Ky eshte sekreti.

DIsa pika qendrojne, si puna e origjines se mallit, cilesise etj, por ligjet jane te shkruara ne liber, thjesht duhen zbatuar.
 

abs

nuk e di...
Re: Konkurenca ne Shqiperi

Fillimisht postuar nga marko:
Kush kerkon cmime tavan e dysheme ktu?
Hajde BRSS te marrsha te keqen, hajde.
Lenini eshte ende gjale.
Pervec luftimit te monopoleve, nuk duhet shteti te fuse hundet fare ne treg.
Sa me larg te rrije shteti, aq me mire eshte.
Taksimin, po ama para se ti japesh vetes si shtet te drejten morale ti diktosh cmimet privatit, duhet te pyesesh:c'kam bere une per privatin?
Privati drita s'ka, uje s'ka, taksa paguan, rendin sia siguron, po dhe ti thuash me sa ta shesi?
Pse?
Me c'te drejte?
Pa ate privatin, sa me te larte do e ksihe papunesine?
Shteti per mendimin tim, thjeshte duhet te filloje nje fushate per ndergjgjegjesimin e konsumatorit.
Te zbatoje ligjet qe ka vendosur vete, dhe kjo i zgjidh te gjitha.
Kur konsumatori te mesoje se ka arme te fuqishme ne dore, parane, atehere, biznesi do i shkoje nga mbrapa atij (kosumatorit).
Deri atehere, s'ka as shteti e askush te drejte te kruhet me bizneset.
Kerkesa/oferta jane tandemi udheheqes, lokomotiva po deshe e ekonomise se tregut.
Kur i fut hundet shteti ne treg, qelbet puna, se aty fillon korrupsioni, dhe nuk mbaron.
Edukimi i konsumatorit.
P.sh. kot si shembull vulgar, un u kam shpjeguar atyre te mive, se pse per mendimin tim, mos te blejne asgje Greke.
Si fillim e filluan per hater te cunit, po tani e kane kuptuar qe e kane ne dore te vendosin se ku duan ta harxhojne parane.
:thumbsup:
Sikur te fillonin te gjithe keshtu, ai qeni qe e shet 1000 rroten e bicikletes, jo vetem do ta uli ke 800, po do filloje te te ofroje riparim komardareje pa leke nese te cahet bie fjala brenda 90 ditesh.
Po konkurrenti do e uli ne 750, dhe do te te japi nje zgare biciklete me blerjen e mallit.
Deri sa te arrijne njerin cmim pak a shume te dy, dhe atehere it vendos, cila te pelqen me shume, zgara apo garancia, menyra si te trajton kur i hyn ne dyqan etj, etj.
Ja ku u be pa patur fare nevoje per shtetitn.
Privati ka dal e ka rrezikuar paret (nerastine shqiperise dhe jeten) e veta per fitim. Ai do i gjemoje konsumatorit nga mbrapa, po ama po e pa konsumatorin te ndrydhur, do i bjeri kokes, dhe mire ia ben.
Ky eshte sekreti.

DIsa pika qendrojne, si puna e origjines se mallit, cilesise etj, por ligjet jane te shkruara ne liber, thjesht duhen zbatuar./pf/images/graemlins/smile.gif
 
Top