Gjergj Kastriot Skenderbeu!

AluminX

Primus registratum
Gjergj Kastriot Skenderbeu!

ne scholl te mesme kam mesuar qe Gjergj Kastriot
lindur ne Shqiperi, Kruje u rrembye nga ushtria turke. atje u stervit dhe blah blah deri kur Skenderbeu e tradhetoj ushtrine turke dhe u kthye ne Kruje...
Tani une punoj me nje vajze turke. nuk e mbaj mend si muhabeti lindi per Skenderbeun por ajo me tha se me njohurine e saj Skenderbeu ka lindur ne Turqi?!?!?! :confused: hmmm? what? Ajo nuk eshte vajza me e mencur qe une kam takuar /pf/images/graemlins/laugh.gif por thash hmm let ta hap "Topic" e tim te pare me kete. Ka ndonje tjeter qe ka degjuar kete version tjeter the Skenderbeut?
 

assassino26

Primus registratum
Re: Gjergj Kastriot Skenderbeu!

Une kam degjuar qe Skenderbeu ka qene 1.95 i gjate.Masnej ajo vajza te drejte ka pase,marre nga pikpamja e saj,sepse Shqiperia ne ate kohe Turqi ka qene.Pra Skjenderbeu ka lindur ne provincen turke te quajtur Shqiperi
 

keleta

Primus registratum
Re: Gjergj Kastriot Skenderbeu!

hiperbolizimin e figurave kombetare te c'do vendi e gjejme kudo. nuk ka mundesi kurre qe skenderbeu te kete qene 1.95 i gjate, kjo per vete faktin se evolimi i qenies njerezore eshte shume i madh. ne krahasim me 300-400 vjet me perpara njerezit e sotem jane shume shume me te gjate. pra nuk ka mundesi dhe shpjegim shkencor qe te vertetoje qe gjatesia e njerezve nuk ka ndryshuar...perkundrazi, vertetohet e kunderta.

per te mos dale jashte teme, skenderbeu eshte lindur ne kruje, rritur ne turqi ku eshte dalluar per aftesite e tij strategjike (dhe vertet ka qene nje strateg i madh) por thuhet qe skenderbeu ka qene edhe mercenar, qe tradhtoi ushtrine turke edhe me nje ushtri te tijen (paguar nga roma) lufoti kunder turqve ne shqiperi pasi ne ate kohe romes i interesonte qe te shqiperia te mos ishte nen sundimin turk.

historia ka shume devijime edhe asnjehere s'do ta mesojme te verteten ashtu sic eshte por...hisoria shkruhet nga ne, dhe deformime ndodhin
 

glaukus

Primus registratum
Re: Gjergj Kastriot Skenderbeu!

... ajo me tha se me njohurine e saj Skenderbeu ka lindur ne Turqi

Skenderbeu e tradhetoj ushtrine turke

nuk ka mundesi kurre qe skenderbeu te kete qene 1.95 i gjate, kjo per vete faktin se evolimi i qenies njerezore eshte shume i madh.
Bukur po e zbertheni figuren e Skenderbeut. Kjo teme duhet pasuruar edhe me material nga bota.

Trokitni -- KETU ... si dhe ketu
 

Odea

Primus registratum
Re: Gjergj Kastriot Skenderbeu!

Me vjen keq per te gjithe ata qe kane shkruar ne menyre akademike por tema mbyllet pasi egzistojne dy tema te tjera tashme qe i perkasin Gjergj Kastriotit, dhe njera prej tyre me te njejtin subjekt si ai qe ka dhene hapesi i temes, pra, pyetja e origjines se Skenderbeut.
E kuptoj impulsivitetin e castit si dhe deshiren per te pasur nje pergjigje per pyetjen qe te vjen ne mendje ne ato momente, por keshilloj hapesit e temave qe te sigurohen fillimisht nqs tema qe duan te hapin nuk eshte hapur me perpara.

Faleminderit per mirekuptimin dhe pres tema te tjera prej dashamiresve te historise /pf/images/graemlins/smile.gif !

Me respekt,

Odea
 
Top