Femra shqiptare ne histori!

regele

Forumium maestatis
Femra shqiptare ne histori!

Thuhet se historine e kane bere burrat, por e verteta eshte se edhe femrat kane pjesen e tyre! Le te diskutojme ketu se kush kane qene femrat me me influence ne historine shqiptare dhe pse jo, kush eshte ajo femer qe kane lene gjurme te verteta ne historine e kombit tone!
 

shqiptari87

Primus registratum
Re: Femra shqiptare ne histori!

si ca boni? zgjeroi teritoret ILIRE dhe vazhdoi te ndiqte politiken e te shoqit. pastaj beri luftrat e famshme romake. po ce do qe u tradhetua nga te vetet.
 

kalel

Primus registratum
Re: Femra shqiptare ne histori!

per mendimin tim e vetmja femer qe na ka bere figure eshte nene tereza...........po kush e njef teuten .shote galica?
 

jimmy84

Primus registratum
Re: Femra shqiptare ne histori!

Teuta ka qene ajo mbretereshe qe sfidoi romaket dhe qe u shkaktonte humbje te medha ne det dhe ndoshta do i mposhtte edhe ne toke po te mos ishte per demeter Farin.
Shote Galica ishte ajo femer qe ndizte cigaren e burrit me plumbin e pushkes. Dhe kur u plagos njehere ne kembe dhe i kishte ngecur plumbi ne pulpe, i futi nje plumb vete ne plage dhe i nxorri te dy plumbat nga ana tjeter e pulpes. Dhe tha ate shprehjen e famshme "Plumbi do plumb".
Prandaj meqe nuk i njeh ti,mos e pergjitheso injorancen.
Sa per te huajt (se e di qe do thuash kush e njeh ne bote), une nuk pres qe shqiptaret e shquar t`i vleresojne te huajt. S`mbahet shtepia me miell hua thoshte ai i pari.
 

Almir

Primus registratum
Re: Femra shqiptare ne histori!

Jane mesu shqiptaret mi vleru te huajt ma shume se veten...po ik ata vetem i ekzagjerojne dhe folin shume per ta...kurse Shqiptaret nuk flasin per heronjet e tyre po i lakmojne te tjeter

e kam fjalen per pjesen me te vogel...
 

Leshatani

Primus registratum
Re: Femra shqiptare ne histori!

Kam deshire te them Agnes Gonxhe Bojaxhiu
alias Nene Tereza.
Por kudo ne Evrope qe kam shkuar dhe e kam permendur ate askush nuk e njeh si grua Shqiptare por si "Nene Tereza nga Calkuta".
Gonxhja nuk eshte reklamuar si Shqiptare me siguri per ate se shumica prej nesh, per fate te keqe e kane pranuar fene e ARMIKUT, fene islame dhe jane bere ARNAUTA mu ashtu siq deshironin Turqit e eger, me kete Gonxhja katolike eshte turperuar se eshte me prejardhje Shqiptare, siq turperohem edhe une si katolik nga Dardania ti them dikujt se jame nga Dardania-Kosova islamike.
TURP ore ARNAUTA.
 

TranofiljA

Primus registratum
Re: Femra shqiptare ne histori!

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
me kete Gonxhja katolike eshte turperuar se eshte me prejardhje Shqiptare, siq turperohem edhe une si katolik nga Dardania ti them dikujt se jame nga Dardania-Kosova islamike.

[/ QUOTE ]

Pse po turperohesh ti, gojen e ke...flit te verteten. Pastaj dije qe ky "inat" dhe "mllef" qe po te rrjedh nga goja, vetem ty te demton. /pf/images/graemlins/shrug.gif
 

AnaBlue

Forumium maestatis
Re: Femra shqiptare ne histori!

Gra te shquara? Ndoshta pa emer se kane qene me shumice ato gra heroina qe ju futen burrat ne burg apo ju pushkatuan dhe pse me bebe te vogla shkuan dhe punuan ne fushat e internimit dhe pse ishin te diplomuara e ishin shtresa intelektuale e Shqiperise se atehereshme. Sa jane prej tyre? Kush jane keto emra?
Po ato gra intelektuale qe u pushkatuan se kishin me shume tru se Dulla?
 

jimmy84

Primus registratum
Re: Femra shqiptare ne histori!

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Kam deshire te them Agnes Gonxhe Bojaxhiu
alias Nene Tereza.
Por kudo ne Evrope qe kam shkuar dhe e kam permendur ate askush nuk e njeh si grua Shqiptare por si "Nene Tereza nga Calkuta".
Gonxhja nuk eshte reklamuar si Shqiptare me siguri per ate se shumica prej nesh, per fate te keqe e kane pranuar fene e ARMIKUT, fene islame dhe jane bere ARNAUTA mu ashtu siq deshironin Turqit e eger, me kete Gonxhja katolike eshte turperuar se eshte me prejardhje Shqiptare, siq turperohem edhe une si katolik nga Dardania ti them dikujt se jame nga Dardania-Kosova islamike.
TURP ore ARNAUTA.

[/ QUOTE ]
E di qe mire ben qe nuk e pranon qe je shqiptar? Se edhe per shqiptaret eshte turp qe te thuash ti "jam shqiptar". Keshtuqe vazhdo thuaj "jam grek/serb" se na ben nder edhe neve ore.
 

Nobis

Primus registratum
Re: Femra shqiptare ne histori!

hmmmm ... ti rendisim njehere me poshte /pf/images/graemlins/laugh.gif :

1.Nexhmije Hoxha
2.Drita Kosturi
3.Lenka Çuko
4.Tefta Cami
5.Vito Kapo
6.Themie Thomai
7.Fiqerete Shehu
8.Liri Berisha
9.Rexhina Nano
10.Xhoana Nano (kjo eshte shume e rendesishme per historine)
/pf/images/graemlins/lol.gif
 

jimmy84

Primus registratum
Re: Femra shqiptare ne histori!

Ke harruar....jo mer ku harron ndonje grua komunisti ti. /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

bona

Primus registratum
Re: Femra shqiptare ne histori!

jo vetem qe shqiptaret lakmojne te tjeret por dhe nje hero qe kane i hedhim m surratit.
ne columbia university u ftua I. kadare dhe shqiptaret e pafytyre ne vend qe te lumturoheshin qe u arrit te ftohet nje hero e pyeten pse nuk te vrau enveri ty.
si me i thene ajnshtajnit ik o legen se nuk te vrau hitleri ty.
une thashe me vete kur i hodhen m surratit atij lene cfare do te thone per mua kur te me dali emri ne ny times.
 

Nobis

Primus registratum
Re: Femra shqiptare ne histori!

bona pse do dalesh ne NY Times ti lal?
pa he na trego 1here si qendron puna? /pf/images/graemlins/laugh.gif
 
Top