"Caucasian Albania" -- Lidhje me ne?

Admir

Forumium maestatis
"Caucasian Albania" -- Lidhje me ne?

Tek po kerkoja tjeter gje, hasa ne nje faqe qe fliste rreth nje rajoni / shteti (me i lashti) ne Azerbajxhanin verior qe quhej "Caucasian Albania" ose e thene ne Shqip, "Shqiperia Kaukaze". http://www.bakililar.az/ca/eng/

Hera e pare qe mesova dicka rreth ketij rajoni dhe jam akoma ne mesim e siper. Vura re tek nje faqe tjeter serbe, ku historiane serbe sygjeronin qe Shqiptaret e sotme e kane prejardhjen nga Kaukazi, ndaj dhe sipas tyre emertimi i shtetit tone ka ngjashmeri me kete rajon. Dicka banale po jemi me mesuar tani me serbet!

Gjithsesi, nese ndokush ka ndonje informacion apo sqarim, i lutem ta postoje ketu.
 
A

Adami

Guest
Re: "Caucasian Albania" -- Lidhje me ne?

Kjo eshte thjeshte nje propagande sllavo-serbe.Nuk eshte hera e pare qe keta te fundit kapen me teori nga me te ndryshmet rreth shqiptareve, si psh kemi lidhje me vendet kaukaze, apo jemi mbeturine turke, apo qe ne per here te pare ne Ballkan erdhem ne vitet 1500.Dihet qe pushtimi otoman ka vajtur deri ne republikat kaukaze dhe shpesh here shume vasal apo ushtar te ushtrive turke kane qene edhe shqiptar dhe qe mund te jene vendosur ne keto vise duke u vene vendeve ku ata banonin emra shqiptar.Por kjo sdo te thote qe ne jemi te ardhur nga kaukazi.
Vetem ne faqet e internetit qe jane greke, serbe, maqedonase, sllave lexon materiale te tilla te pabazuara ne fakte reale.

----------------------------------------------------

www.illyrians.org
 

marina s.

Forumium maestatis
Re: "Caucasian Albania" -- Lidhje me ne?

Nuk ka asnje fakt qe verteton se ekziston ndonje lidhje midis shqiptareve te Shqiperise dhe Albanise se Kaukazit,por ka fakte qe vertetojne se nuk ka lidhje:jane fakte gjuhesore dhe antropologjike.
Mendohet se Albania e Kaukazit eshte quajtur ashtu per shkak se aty u vendosen mjaft ushtare ilire te Aleksandrit te madh,te cilet i vune edhe emrin vendit.
Do te te jepja faqen ku kam gjetur keto informacione,por fatkeqsisht nuk eshte me e vlefshme.
 

regele

Forumium maestatis
Re: "Caucasian Albania" -- Lidhje me ne?

Une mbaj mend se ne histori, ne shkolle, kemi mesuar se pellazget jane te ardhur nga Azia e Vogel. Sado vite kane kaluar kete e mbaj mend, mund te lexoni librat e vjeter te historise dhe do te shikoni se keshtu eshte, dhe ndoshta mund te behet nje lidhje midis ketyre Albanive, por mua personalisht me ngjan vetem nje teori qe ze vetem 1% te realitetit tone! Albania quhej dhe Skocia nje here e nje kohe, por kjo nuk do te thote qe jemi skoceze /pf/images/graemlins/smile.gif

Fakte qe te na lidhin me kaukazin, eshte pra emri i Shqiperise (qe une nuk e perkrah shume si ide) fakti qe gjuha shqipe ngjan me shume sesa me cdo gjuhe tjeter me armenishten (perpara se te flisni pyesni ndonje gjuhetar - une e kam bere /pf/images/graemlins/smile.gif ) dhe kaq...nuk me vjen ndermend ndonje gje tjeter! Kjo ishte pergjigje per shtegtarin!
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: "Caucasian Albania" -- Lidhje me ne?

Rrënja alba = e bardhë e emrit Albania është e lidhur me vendet malore ku spikat bardhësia e borës. Kaukazi dhe Shqipëria janë 2 vende malore e emërtimi i njëjtë provon vetëm këtë veçori të përbashkët të tyre.

P.S. Caucasian Albania përkthehet Albania e Kaukazit se s'ka lidhje mes Shqipëria e Albania!
 

marina s.

Forumium maestatis
Re: "Caucasian Albania" -- Lidhje me ne?

Arrita te gjej nje material mbi kete çeshtje

Faqja eshte kjo faqe web ,por eshte ne anglisht.Shpresoj te te sherbeje.

Ja dhe dy paragrafe permbledhes mbi ate çka shkruhet aty:

Caucasian Albanians must not to be confused with the Illyrian Albanians of modern-day Albania in the Balkans. The Caucasian Albanian name could be the remnant of the Macedonian expansion towards Asia. Alexander the Great had recruited Illyrian soldiers for his campaign against Persia and later India.



Consequently Albanian Illyrian toponyms reveal the identify of Illyrian mercenaries in Macedonian army. The lack of Caucasian Albanian root words in Albanian Illyrian language proves the impossible kinship between ancient Avars and modern Albanians.

Per sa i perket ngjashmerise midis gjuhes Shqiqe asaj armene... Gjuha shqipe eshte nje "dege" e veçante ne "pemen" e gjuheve Indo-Europiane dhe e njejta gje vlen edhe per gjuhen armene.Kjo do te thote qe nuk ka asnje lidhje midis tyre.
Informacioni gjendet faqe web

Paragrafi per ghuen shqipe:

The Illyric Branch
Another single language branch. Only Albanian (called Shqip by its speakers) belongs to this branch. It has been written in the Latin script since 1909; this replaced the Arabic script. Albanian has many avoidance words. Instead of saying wolf, the phrase may God close its mouth is used. The definate article is shown by a suffix: BUK (bread) BUKA (the bread). Many noun plurals are irregular.
There are two dialects that have been diverging for 1000 years. They are mostly mutually intelligible. Geg is spoken in the north of Albania and Kosovo (Kosova). Tosk is spoken in southern Albania and north west Greece.

The ancient Illyric and Mesapian languages, spoken in parts of Italy, are considered by some to be an extinct member of this branch


Pargrafi mbi gjuhen armene:

The Thracian Branch
This branch is represented by a single modern language, Armenian. It has its own script.
Armenian is spoken in Armenia and Nagorno-Karabakh (an enclave in Azerbaijan). The language is rich in consonants and has borrowed much of its vocabulary from Farsi (Iranian). Nouns have 7 cases and the past tense of verbs take an E prefix like Greek.





Armenian
Three extinct languages from this branch are Dacian (or Daco-Mysian - spoken in the ancient Balkan region of Dacia), Thracian and Phrygian (spoken in ancient Troy).
 

Admir

Forumium maestatis
Re: "Caucasian Albania" -- Lidhje me ne?

Qe te kene qene ushtarake te Aleksandrit mundet. Vete emri "Caucasian Albania" tregon. Dmth supozohet nje dyndje sado e vogel popullsie. Jam kurioz ta di se si tingellon ne gjuhen e tyre "Caucasian Albania". Megjithese si nder shume popuj gjuha mund te jete zhdukur si pasoje e asimilimit. Por, populli i ketij rajoni (e perseris, me i vjetri ne Azerbajxhan) a ka lidhje me ne? A ekziston e rregjistruar ndokund apo e rrefyer nga ndonje historian apo gojedhene? Kam kerkuar gjithandej dhe nuk kam gjetur gje. Si per ta pohuar, apo per ta mohuar, ju lutem sillni ndonje fakt historik te bazuar ne ndonje kerkim.
 

The_Meditator

Primus registratum
Re: "Caucasian Albania" -- Lidhje me ne?

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Nuk ka asnje fakt qe verteton se ekziston ndonje lidhje midis shqiptareve te Shqiperise dhe Albanise se Kaukazit,por ka fakte qe vertetojne se nuk ka lidhje:jane fakte gjuhesore dhe antropologjike.
Mendohet se Albania e Kaukazit eshte quajtur ashtu per shkak se aty u vendosen mjaft ushtare ilire te Aleksandrit te madh,te cilet i vune edhe emrin vendit.
Do te te jepja faqen ku kam gjetur keto informacione,por fatkeqsisht nuk eshte me e vlefshme.

[/ QUOTE ]

po mire me sqaro dicka ti mua tani.

keta ushtare te aleksandrit qe ishin ilire ,pse ja vune emrin ktij vendi 'albania',kur dihet qe ky emer ne vend tone ka ardh ne nje periudhe te mevonshme?

mgjth that's not the case. qe kan pase ngjashmeri gjuha ilire me ate thratiane kjo ska pike dyshimi.shumica e historianeve jan dakort me kete gje.kam degjuar personalisht nje historian italian ne firence ku ka qen 8 vjet me pare qe ka then.diferenca midis gjuhen ilire dhe ajo thratiane esht njesoj si sot spanjishtja me portugalishten.un besoj se nga kjo mund te lidhet edhe albania caucasian.mbase thratianet jan bere roots per kete gje.

ne nje liber per gjuhet indio-europiane qe kam lexuar ketu ne londer kam pare nje tabele te krahesimit te dy-gjuheve ilire-thratiane. vertet kishin ngjashmeri,ama nuk ishin te sigurta burimet e atyre fjaleve.
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: "Caucasian Albania" -- Lidhje me ne?

Po ç'lidhje ka Kaukazi me Thrakën?

Megjithatë, gjuha e folur në Kaukaz i përket degës kentum (në varësi të shqiptimit të fjalës cent) ndërkohë që ilirishtja e më vonë shqipja i takojnë degës satem.

Siç e kam thënë edhe më lart (por mos e merr si të vërtetën absolute se ate veç perënia e di), ka më shumë mundësi që toponimi Alba (i/e bardhë) të lidhet me bardhësinë e maleve të Kaukazit nga bora. Toponime të tilla janë edhe Alba Longa, një nga kodrat e Romës, Albany, emërtimi i lashtë i Skocisë, etj që nuk më vijnë ndër mend tani.
 

The_Meditator

Primus registratum
Re: "Caucasian Albania" -- Lidhje me ne?

po te shofesh pak me lart ca ka sjelle sceptic per gjuhen armene do e kuptosh ca lidhjesh ka gjuha e tyre me gjuhen thratiane.kjo mund te jete arsyeja them un te prejardhjes te ketij emri ''albanian caucasian'' .anywa esht thjesht nje teori .
 
Top