5 Maji mbahet si dita e deshmoreve ne Shqiperi.Cileve deshmor?!?!?

RobertdeNiro

Primus registratum
5 Maji mbahet si dita e deshmoreve ne Shqiperi.Cileve deshmor?!?!?

Meqenese dje ishte 5 Mai dhe pushtetaret shqiptare bene homazhe tek varrezat e deshmoreve po e hap kete teme.

Kush quhen deshmore ne Shqiperi???

Sic e dime te gjithe tashme,ne Shqiperi pati gjate viteve 1943-1944 nje lufte civile.Ne kete lufte u vrane me mijra shqiptare.
Ata qe i perkisnin krahut te PKSH u shpallen me vone deshmore ose "Heronj te Popullit".
Ata qe i perkisnin krahut kundershtar u shpallen armiq.

Sot mbas 60 vjetesh shtrohet nje pyetje.

Cilet jane deshmoret e Shqiperise??

Vetem ata qe vdiqen nga krahu komunist,apo edhe te tjeret??
 

atman

Forumium maestatis
Re: 5 Maji mbahet si dita e deshmoreve ne Shqiperi.Cileve deshmor?!?!?

Deshmore jane te gjithe ata qe u ngriten ne lufte kunder pushtuesit nazi-fashist, dhe ne lufte kunder bashkepuntoreve te tyre, do apo s'do ti!
Na del qe ne Shqiperi s'ka pasur asnje bashkepuntor te puushtuesit. I vetmi vend ne bote ku ka ndodhur diçka e tille dhe mund ta quajme mrekulli. Ne amerike ka pasur, ne angli ka pasur, qe nuk ishin vende te pushtuara, mendo pastaj ne vendet e pushtuara. A e ke degjuar ndonjehere fjalen Kuinsling? Duket se jo! Ishte kryeministri i Norvegjise dhe me qe u be zagar i gjermaneve, bashkpuntor i tyre dua te them, te gjitha qeverite qe viheshin ne sherbim te nazisteve filluan te quhen qeveri Kuinslinge.
Nese eshte luftuar kunder bashkepuntoreve te gjermaneve qe quheshin balliste, zogiste e kompani, sot duhet quajtur nje lufte civile?
Dhe ata duhen çuar ne varrezat e deshmoreve? Mua me duket nje teme shume provokuese kjo dhe qe kerkon te krijoje pikerisht keqkuptime.
Kujtohen deshmoret e luftes ne Itali qe ishte nje shtet fashist dhe dikush merr guximin te shkele mbi eshtrat dhe gjakun e deshmoreve.
Per mua eshte indinjuese. Shko i thuaj nenes time qe ka humbur tre vellezer ne nje dite dhe te mendosh se ne krye te gjermaneve ishin ata me shqiponje ne balle qe i udhehoqen e i çuan deri tek shtepia, merr guximin t'i thuash kete qe mendon.
Une personalisht pas kaq kohe i fal, dhe kjo eshte ne te miren e vendit tone, qe nuk na duhen plage te hapura, por edhe sepse pergjithesisht nuk me pelqen te shkoj perpara me koken mbrapa
por qe te vihen ne nje vend vrasesi me viktimen, me duket shume shume e guximeshme.
 

Klinton

Primus registratum
Re: 5 Maji mbahet si dita e deshmoreve ne Shqiperi.Cileve deshmor?!?!?

Atman
Ne shumicen e rasteve te admiroj por sot ne mengjesin e kesaj dite i ke humbur piket(rast tipik paragjykimi shqiptar).
Termi "kusiling"me shtyu mua te futem dhe te replikoj ca ne lidhje me ato faktet e tua.
Norvegjia ka bere lufte ndaj nazisteve nderkohe e tere Suedia i hapi dyert Hitlerit per te hyre brenda dhe sipas llogarise tende i bie qe populli suedez eshte nje popull kuisling.
Franca lejoi hyrjen e trupave naziste ne vendin e saj dhe patjeter populli francez eshte i tille, pra Kuisling.
Mendoj se duke gjykuar ne kete menyre i dashur Atman, ti thjeshte po paragjykon dhe faktet nuk i sheh ashtu sikur jane por i "deformon" qellimisht.
Je dhe historian dhe shume here te kam vene re se dora jote shkruan mrekullira por ta kapesh "gamorin nga bishti" mua me duket sikur i ke kapur frerin nga koka per ta ndalur.
Historia eshte dhe duhet te jete ashtu sikur duhet.
Perrallat nga e kaluara jane histori "don kishotesh" dhe realiteti i vertete duhet servirur me te gjitha menyrat per te mos paragjykuar.
Billi
 

atman

Forumium maestatis
Re: 5 Maji mbahet si dita e deshmoreve ne Shqiperi.Cileve deshmor?!?!?

Klinton, e ke kuptuar ose po e interpreton shume gabim mesazhin tim. E para, kur flas per Kuinslinget, si term ka mbetur pikerisht per ato qeveri, e theksoj dhe me lart e kam shkruajtur shume qarte, qeveri qe bashkepunoi me gjermanet dhe definicionin nuk e shpika une, por vete koha, qe nenkupton pikerisht tradhetaret e nje vendi qe vihen ne sherbim te pushtuesit. Eshte nje fakt historik. Edhe njehere lexoje mire behet fjale per qeveri e jo per popuj.
E dyta,diskutimi im ishte dhe mbetet ai qe eshte, pa ndryshuar as edhe nje presje. Dhe ketu nuk ka te beje me faktin se une urrej apo nuk urrej dike. Jo, urrejtja nuk ben pjese tek une. Idete e mia i kane njohur shoket e mij dhe nje rreth i ngushte qe shume me perpara. Qekurse isha student dhe me perjashtuan nje vit sepse ne leksion te estetikes kerkova te lexonim direkt librat e Kafkes,etj. Apo kur njeri nga shoket e mij, (E kujtoj me dhimbje sepse me vone u vetvra)fallsifikonte firmen e drejtoreshes se bibliotekes kombetare per te marre e lexuar libra qe nuk qarkullonin lirshem. Apo kur shpiegoja se ky nuk eshte socializmi i Marksit, por nje lloj bujkroberie feudale...Mjaft nuk eshte rasti te kujtoj gjera te tilla! I perkasin nje sistemi qe iku dhe beri mire qe iku. Por kjo nuk do te thote se lufta...ç'them lufta, do te keqkuptohet...perpjekjet tona per nje jete me te mire duhet te marrin fund. Kjo nuk do te thote qe t'i kthejme permbys me kokeposht ngjarjet sepse keshtu eshte ne te miren e dikujt. Problemi mbetet shume i qarte: kishte apo nuk kishte bashkpuntore te nazifashisteve ne Shqiperi? Nese kishte, pse u quajten keshtu? Dhe e fundit, ata njerez, duhen apo nuk duhen vene ne altarin e deshmoreve te kombit?
Me duket shume e qarte ajo qe po them. Pese maji nuk mbahet, pese maji eshte dita e deshmoreve!
Ne Viene eshte nje monument madheshtor qe kujton ushtaret sovietike te rene ne luften per çlirimin e qytetit, ne Itali vihen kurora tek monumentet e deshmoreve te atdheut nga vete presidenti, biles edhe nga partia e Finit, ne France idem per te mos permendur shume e shume vende te tjera te Europes. Atehere del si konkluzion:eek:se ne bejme nje perjashtim, ose kemi infektuar edhe europen.
Mua me duket qe eshte e para, sepse jemi te zote te ndryshojme historine sipas qefit. Prova me sinjifikante, ajo qe po shkruhet per Skenderbeun sot.
Jo, nuk ndryshoj poziten time per kete çeshtje.
 

emssnc@libero.it

Primus registratum
Re: 5 Maji mbahet si dita e deshmoreve ne Shqiperi.Cileve deshmor?!?!?

Me duket nje polemike e kote nga ana e
"klintonit" pasi poblemi per mendimin tim
eshte goxha i thjeshte:
1)Kush eshte armiku numer 1 i nje populli?
Nje vend tjete pushtues qe i heq te drejten
e pamvarsise dhe te vetqeverisjes!
2)Kush ishin pushtuesit(ARMIQTE) e vendit tone?
nazi-fashistet!
3)kush luftoi kunder ketyre?
Partizanet!
4)si quhen ata qe bien ne lufte kunder armiqve?
Heronj/deshmore !
Dua te bej te qarte per te gjithe qe nuk jam komunist, nuk kam pasur asnje komunist ne rrethin e ngushte familjar(jo se eshte turp).
Mendoj se eshte me te vertet keq qe nuk u kujtuan
ca veta me shume per kete date se ne fund te fundit ishin 28.000 bije nenash shqipetar qe dhane jeten per ate vend.Mund te diskutohet sa te duash mbi rrjedhojen e ngjarjeve mbas clirimit por une kam qene dhe jam i bindur qe 44' duhet konsideruar me mburrje si viti i LIRISE per SHqiperine.Kjo eshte periudha me e gjate e pamvaresise qe njeh Shqiperia gjate historise se
2000-vjecarit te fundit.Prandaj duhet ti jemi mirnjohes atyre qe dhane jetn per liri.ju lutem te gjithve qe mos te dalin me teorine "qe po te na kishte mbajtur italiani/gjermani do kishim jetuar si mbret".
mirupafshim te gjithve dhe LAVDI DESHMOREVE!
 

RobertdeNiro

Primus registratum
Re: 5 Maji mbahet si dita e deshmoreve ne Shqiperi.Cileve deshmor?!?!?

Une e hapa kete teme ketu tek forumi i Historise dhe jo tek forumi "Politika Shqiptare".
Ne qofte se keni ndonje mendim per kete teme,i cili nuk eshte riprodhim i asaj historie qe mesuam deri ne 1990,ateher thuajeni dhe mbrojeni me fakte.

Une e di qe historia behet nga fituesi i luftes.

Por tashme erdhi koha te mesojme historine e atdheut tone pothuajse ashtu sic ka qene.
Them pothuajse,pasi e verteta nuk mesohet kurre.

Kush vjen ketu dhe tregon historite e familjes se tij eshte ne temen e gabuar.
Nuk me interesojne fare fatet apo historite personale.

Une po kerkoj nje pergjigje per Historine e Shqiperise dhe jo te X apo Y.
 

Klinton

Primus registratum
Re: 5 Maji mbahet si dita e deshmoreve ne Shqiperi.Cileve deshmor?!?!?

Atman replika ime nuk kishte qellime per ndryshime idesh dhe mendimesh ne lidhje me realitetin historik shqiptar.
Dihet se ballistat luftuan perkrah pushtuesit vetem e vetem qe komunizmi te mos shtrinte rrenjet ne vendin e shqiponjave por mos harro se ata luftonin me nje ide komplet te ndryshme nga ajo qe paraqitej nga enveristat, pra per nje Shqiperi Etnike.
Dime gjithashtu se Abaz Ermenji ka qene kundershtar i rrepte i ayre perkrahesve te pushtuesve naziste.
Me shume se gjysma e trojeve shqiptare ngelen jashte kufinjve shteterore dhe perkrahja qe ju be pushtuesit nga ballistet kishte efektet e veta pasi Greqia dhe Serbia synonin Shqiperine per ta shkermoqur ashtu sikur bene me trojet shqiptare ne Kosove dhe Maqedoni e Mal te Zi.
Nuk e di por sikur ti merje pak parasysh keto te dhena, ndoshta nuk do te kishte te bente me ndryshime idesh dhe pozitash ne keto lloj ceshtjesh.
Te gjithe kemi gabime por mire do ishte te ecnin me nje mendim te pergjithshem kombetar.
Rreth ceshtjes se sinjifikimit te provave pereth Gjergj Kastriotit, ato mund te kthehen nga sinjifikative ne orientale pasi realiteti i sotshem nuk varet nga shqiptaret e vertete por nga nje realitet tjeter c´orientues dhe aq me shume turbullues per ato vende qe duan te vendosin themele te paluajtshme.
Te pershendes ne menyre miqesore
 

AnaBlue

Forumium maestatis
Re: 5 Maji mbahet si dita e deshmoreve ne Shqiperi.Cileve deshmor?!?!?

Per ti kthyer pergjigje hapesit te temes, mendimi im eshte se te gjithe ato qe luftuan kunder okupatorit quhen deshmore te Shqiperise, nese ishin partizane, balliste apo ilegaliste. Pavarsisht se per 50 vjet historia Shqipetare u deformua dhe ju pershtat komunisteve te kohes, nuk mund te mohoet gjaku i deshmoreve dhe pse nuk i perkisnin partise komuniste.

Une kam nje pyetje tjeter. Po Qemal Stafa dhe te tjere te tradhetuar nga Hoxha me shoke, a quhen deshmore? Une mendoj se PO. Si mendoni ju?
 

atman

Forumium maestatis
Re: 5 Maji mbahet si dita e deshmoreve ne Shqiperi.Cileve deshmor?!?!?

Me sa duket Klinton nuk di gje nga historia.
Parrulla e Shqiperise etnike u praktikua nga fashistet italiane dhe me qellime propagandistike dhe mashtruese, me nje fjale per te terhqur popullin shqiptar ne luften qe ne fund te fundit behej per interesat e Italise fashiste dhe jo te Shqiperise, si edhe per te siguruar mish per top e prapavija te sigurta, gjithmone Italia.
Pse si kujton ti se duke ndjekur Fashizmin ne do te kishim kufijte etnike? Jo, dhe ketu gabohesh. Te gjithe ata qe ngrene kete version gabohen dhe behet me qellime elektorale e qe nuk ndihmojne ne paqesimin e popullit.
Kufijte e Shqiperise ishin te vendosur me 1913- atehere po, mund te behej diçka, them mund sepse; ketu po citoj fjalet qe ka thene Eduart Grej, ish minister i puneve te jashtme te Anglise ne ate kohe: -Te gjithe e dine se shumica e shqiptareve kane mbetur jashte kufijve te Shqiperise. Por Shqiperia nuk u be per te miren e shqiptareve, por per te pajtuar interesat e fuqive te medha dhe per te larguar konfliktin midis tyre. Nese caktimi i Shqiperise ne keta kufij e largoi rrezikun e nje lufte boterore, konferenca e paqes ia arriti qellimit..." Siç e shikon i dashur Klinton interesat e Shqipersise dhe te popullit shqiptar nuk i ka vleresuar kurre njeri. E njejta gje ndodhi edhe ne luften e dyte boterore. Nga fuqite tripaleshe, Amerike, Angli dhe Rusi u vendos qe te mos behej asnje ndryshim kufijsh. Dhe ky vendim u muar gjate luftes. Ne konferencen e Jaltes, bota e pas luftes morri perfundimisht pamjen qe pati per gati gjysme shekulli. U ndane zonat e influences dhe ne per fat te keq mbetem nga ana e rusit.Eshte i njohur fakti i lapsit te kuq te Stalinit qe hoqi vize mbi harte duke percaktuar qarte kufijte e perandorise pansllave.
Sa per faktin tjeter qe ne mund ta kishim marre me lufte, edhe kjo eshte nje ender me sy hapur. Duhet te dish se ne ishim a s'ishim teteqind mije shqiptare, me kuç e me maç dhe Titua kishte tetqind mije deri ne nje milion partizane, pra nje ushtri te rregullt e te furnizuar mire. Mendon se do t'ia dilje? Mos harro se Tito arriti t'i marre toka Italise (Istrien) e jo te na leshonte ne. Ishin toka italiane sikurse jane ato qe dime ne tokat tona, por askush s'te perfillte.Aq me shume qe mbrapa Titos ishin edhe Ruset. Sepse marrdheniet e Titos me Stalinin nuk u prishen qe ne kohen e luftes. Dhe sidoqofte nuk u ptrishen kurre deri ne ate pike sa te benin lufte me njeri tjetrin. Korbi korbit nuk ia nxjerr syte thote nje fjale e urte popullore.
C'ta zgjatim me, jane dokumentet e arkivit anglez qe e deshmojne çdo gje.
Sa per idene se ne duhet te kemi nje mendim te pergjithshem dhe kombetar, kjo nuk presupozon te ndryshojme ate qe ka ndodhur,por do te thote qe te mos paguajme as ne per gabimet e eterve tane, as edhe ata qe do te vine pas nesh, per gabimet tona. Keshtu po, mund te ecim drejt e te bejme punen e duhur, ribashkimin e vendit.
 

Klinton

Primus registratum
Re: 5 Maji mbahet si dita e deshmoreve ne Shqiperi.Cileve deshmor?!?!?

Atman
Eshte e vertete se me shume se ti nuk di por ketu ne kete teme nuk kam qellim te mbroj Italine ose ndonje shtet tjeter.
Ballkani ka qene gjithnje qendra e rezistences se shume lufterave boterore dhe nje historian e di shume mire kete.
Italia e kishte si protektorat Shqiperine ne kohen e Bizantit, Serbet erdhen si bagetia dhe rrenuan njelloj si turqit qe erdhen pak shekuj me pas.
Pushtimet vazhduan me te njejtin ritem deri nga vitet 50 ku e gjithe Evropa ra ne qetesi te plote.
Jam shume dakort me arsyetimin tend te llogjikshem por nuk duhet te mendojme se rruga konservatore dhe reakisonare eshte ajo ruge e cila e qon Shqiperine perpara ne te gjitha aspektet kombetare, politike, ekonomike, diplomatike etj.
Populli shqiptar eshte i paditur pasi Shqiperia si shtet akoma nuk i ka mbushur te 100 vjetet, pra e krahasuar me jetegjatesine e nje personi me moshe maksimale jetese 100 vjec.
Gjithsesi te gjithe ata qe luftuan paten nje qellim dhe ai ishte Shqiperia.
Njeri doli ballist, tjetri legalist, tjetri enverist, ndonje tjeter demokrat etj etj dhe synimi i tyre ishte Shqiperia.
Menyra e perdorimit te shqiptareve nga fuqite e medha me krijime partishe dhe fraksione eshte dicka tjeter qe meriton te diskutohet ne po te njejten faqe te forumit por sepse ata u perdoren mish per top dhe nga padituria u bene vegla te te huajve kjo nuk do te thote se ata nuk jane shqiptare dhe nuk meritojne vemendje
Gabime bejme te gjithe por duhet te jemi te ndergjegjshem se pa pesuar nuk ka te mesuar
Shqiperia ka qene vend intrigash per Italine si superfuqi e pare te Ballkanit por gje mangut nuk i ka lene as Greqia dhe as Serbia duke mos folur per turqit kur edhe ne harte nuk eksistsonim gjate pushtimit otoman.
 

komino

Valoris scriptorum
Re: 5 Maji mbahet si dita e deshmoreve ne Shqiperi.Cileve deshmor?!?!?

problemi duket shume i thjeshte

nga nje ane partizanet

nga ana tjeter nazi-fashistet e ballistet


njera pale jane pushtues e tradhetare ndersa pala tjeter jane heronjte

cilet quhen heronj? nazi-fashistet e ballistet apo partizanet ????????????

ketu po flasim per grupe e jo per individe

besoj se shume idivide me mendime krejtesisht te njejta jane inkuadraur ne grupe kundershtare per nje arsye apo nje tjeter

problemi qendron ketu
nqs do quajme heronj ballistet (per faktin se ishin balliste) atehere do duhet te quajme heronj edhe ata qe lufuan perktah tyre (nazi-fashistet) dhe kjo do te ishte si t'ia fusesh vetes


mos harroni se tek kodrat e liqenit jane e nderohen edhe varret e ushtareve angleze e amerikane (armiq te komunizmit) por qe luftuan karh per krah me partizanet komuniste

pra ceshtja e heronjve nuk eshte ceshtje ideologjie politike por ndahen ne grupe luftetaresh - pro dhe kunder clirimit te vendit nga pushtuesi
kjo nuk me le asnje dyshim mbi identifikimin e heronjve
 

RobertdeNiro

Primus registratum
Re: 5 Maji mbahet si dita e deshmoreve ne Shqiperi.Cileve deshmor?!?!?

Meqenese ketu ne kete forum, shume prej atyre qe diskutojne njohin vetem historine qe u shkrua nga regjimi i Enver Hoxhes,po sjell nje artikull qe lexova sot tek "GAZETA SHQIPTARE"

Reagimi i 82-vjeçarit Nivica, ish-komandant i forcave nacionaliste të Ballit Kombëtar, ndaj ish-udhëheqësit komunist të Shqipërisë. "Alia po injoron luftën tonë"


Nga:
Dashnor Kaloçi


Njeriu që flet dhe dëshmon për "Gazetën" është 82 vjeçari Ahmet Zylfo Nivica me origjinë nga Kurveleshi, ish-eksponent dhe komandant çetave nacionaliste të Rinisë së Ballit Kombëtar gjatë viteve të Luftës, e më pas i arratisur e i diplomuar për Biollogji në Paris, i cili reagon ndaj një interviste të gjatë të dhënë në një të përditshme shqiptare nga ish-presidenti komunist Ramiz Alia, ku ai injoron luftën e nacionalistëve shqiptarë kundra agresorëve nazi-fashist dhe i paraqet ata si bashkëpunëtorë të tyre. Si një nga eksponentët kryesorë të Rinisë së Ballit Kombëtar dhe pjesëmarës në shumë prej betejva të zhvilluara nga forcat balliste, 82 vjeçari Nivica i përgjigjet ish-udhëheqësit të fundit komunist të Shqipërisë, duke treguar edhe disa nga betejat më të njohura të forcave balliste dhe komandantët të cilët i udhëhoqën ato.


Zoti Ahmet, cilët janë disa nga nacionalistët që luftuan më 7 prill 1939?

"Më 7 prill kur hordhitë fashiste italiane sulmuan Shqipërinë, populli shqiptar e priti me luftë. Ndër më kryesorët që organizuan rezistencën antifashiste, ishin: Në Sarandë Nafiz Babani, Haxhi Nivica, Ismail Golemi etj në Bestrovë të Vlorës, Neshet Kolonja, në Kavajë Hamit Luçini, në Shëngjin Hajdar Shehu, në Shijak Sabri Gjilani (zogist) dhe Xhaferr Shehu. Kapiten Ali Riza Topalli, u shpërndau armë të burgosurve, të cilët luftuan në Bisht të Pallës, në Durrës Abaz Kupi (zogist), Mujo Ulqinaku, Selami Çela, Liman Karuli (zogist) etj. Lufta vazhdoi gjatë bregdetit gjithë shqiptar deri në Shkodër dhe ka edhe plot emra të tjerë"..


Cilat janë betejat e Balli Kombëtar kundër pushtuesëve italianë dhe kush i ka komanduar forcat e tyre?

"Ndër më kryesoret janë: Luftimet frontale kundër fashizmit Italian. Gjorm, Vlorë, Janar 1943, komandant Hysni Lepenica dhe Skënder Muçua, të cilët vranë komandantin e operacionit Italian, kolonel Klementin. Gjithashtu edhe 180 ushtarë e oficerë, zunë 80 robër, u kapën tre topa, 29 mitralozë, me qindra pushkë e municione. 2.Greshicë, Mallakastër shkurt 1943, komandant Rauf Fratari 3. Ruzhdie, Mallakastër, mars 1943, komandant Tefik Sfiri 4. Selenicë, Vlorë, prill 1943, komandant Hysni Lepenica 5. Luar, Mallakastër, maj 1943, komandat Tefik Sfiri 6. Gjinaqar, Mallakastër, qershor 1943, komandant Tefik Sfiri 7. Vasjar, Tepelenë, qershor 1943, Rauf Fratari 8. Kiçok, Këlcyrë, korrik 1943, komandant Haki Shehu 9. Kuqar, Këlcyrë, korrik 1943, komandant Haki Shehu 10. Humelicë, Gjirokastër, gusht 1943, komandant Haki Shehu 11. Berat, gusht 1943, komandant Prof Abaz Ermenji 12. Kamje, Pogradec, gusht 1943, komandant prof. Safet Butka 13. Reç, Shkodër, gusht 1943, Jup Kazazi 14. Dukat, Vlorë, gusht 1943, komandant Av. Skënder Muço 15. Mavrovë, Vlorë, gusht 1943, komandant Hysni Lepenica 16. Vajzë, Vlorë, gusht 1943, komandant Hysni Lepenica 17. Qaf Shtamë, gusht 1943, komandant Abaz Kupi (zogist) 18. Këlcyrë, shtator 1943, kolonel Neshat Kolonja 19. Paçestë, Korçë, shtator 1943, komandant Prof. Safet Butka 20. Gërhot Gjirokastër, shtator 1943, komandant Kapiten Hysni Lepenica dhe Ismail Golemi".


Po kundër nazistëve gjermanë ku ka luftuar Ballit Kombëtar?

Ndër betejat më kryesore ku kanë luftuar forcat nacionaliste të Ballit Kombëtar kundër gjermanëve, janë këto: 1. Vlorë, shtator-tetor 1943, në Mavrovë, Vodicë, Grapsh, Peshkëpi, Bestrovë, Llakatund, Risili, u luftua 20 ditë rresht kundër nazistëve gjermanë me Tahir Hoxha, Skënder Muço, Shahin Nuredini etj. 2. Barmash, Kolonjë, gusht 1943, komandant prof. Safet Butka 3. Gjirokastër, gusht 1943, komandant kpa Ismail Golemi 4. Shtëpëzë, Gjirokastër, shtator 1943, kolonel Neshat Kolonja 5. Midis Qafës Thanës dhe Strufës, shtator 1943, komandant Abdulla Alarupi, vrau 30 ushtarë e oficerë gjermanë, dogji 20 makina, zuri 12 robër 6. Llogora, Vlorë, shtator 1943, komandant Av. Skënder Muço 7. Prezë, Krujë, shtator 1943, komandant Abaz Kupi 8. Borizanë, Krujë, shtator 1943, komandant Abaz Kupi. Ka gjithashtu më shumë se 20 aksione. Këto aksione të Ballit Kombëtar janë njohur edhe nga qeveria britanike e asaj kohe, nëpërmjet zonjës Miss Durham, e cila informonte vazhdimisht Ministrin e Jashtëm Anton Iden".


Konkretisht çfarë shkruante Miss Durham për Ballin?

Në një nga letrat që Miss Durham i shkruan Ministrit të Jashtëm anglez Anton Iden nga Shqipëria, në fund të vitit 1943 ndër të tjera shkruhet: "Gjatë vitit 1942-1943 janë zhvilluar beteja të përbashkëta të partizanëve dhe nacionalistëve, si në betejën e Gjormit, Reçit, Poçest (Korçë), Qafë Thanë, Qafë Shtamë, etj. Në zonën e Vlorës dhe Shqipërinë e jugut, janë dy njësi vullnetare aktive, të udhëhequra nga Hysni Lepenica, ish oficer xhandarmërie dhe Skënder Muço, një avokat i ri i shquar. Në krahinën e Korçës, zemra dhe shtëpia e nacionalizmit shqiptar në jug, është ajo e Safet Butkës, ish- profesor që komandan një njësi vullnetare çetash. Afër Krujës, Major Abaz Kupi, komandon një forcë çetash, e cila sulmon kollonat italiane. Në veri-lindje, udhëheqësi më i shquar është kolonel Muharrem Bajraktari. Në janar forcat e udhëhequra nga Hysni Lepenica dhe Skënder Muço sulmuan një fuqi italiane nën komandën e kolonel Klementit, në Gjorm. Luftimet zgjatën disa ditë. Kolonel Klementi u vra, po ashtu edhe 180 ushtarë e oficerë të tjerë. U zunë 80 robër, u kapën tre topa, 29 mitralozë, me qindra pushkë dhe municione. Si kundërmasë italianët bombarduan fshatrat. Grupi i Doktor Butkës në Korçë, kohët e fundit ka luftuar me një detashment Italian. Ka sulmuar gjithashtu shtabin italianë në Voskopojë, ku u kapën shumë armë dhe municione dhe u liruan një numër robërish. Janë sulmuar gjithashtu në zonën e Korçës nga Safet Butka, duke vrarë majoring fashist Amadeo, dy togerë dhe 21 ushtarë. Çetat në këtë krahinë sulmojnë shpesh depot e ushtrisë italiane dhe bereqetin ua shpërndajnë popullit. Dy përpjekje të ashpëra ndodhen në Shtoj dhe në Vrakë, (me komandant Faik Qukun- sh.A.N.) afër Shkodrës. Bazat italiane në të dy vendet u shkatërruan. Gjithashtu në letër flitet për shumë sabotime. I lutem ministrit për të ndihmuar shqiptarët me armë. E juaja, me respekt, Miss Edith Durham".


Cili është komenti juaj rreth akuzave që i ka bërë Ramiz Alia Ballit Kombëtar?

"Ramiz Alia ka përgojuar Ballin Kombëtar duke thënë se ka bashkëpunuar me armikun. Ky episod komik i historisë tragjike shqiptare është pasojë e reminishencës komuniste dhe e nostalgjisë së kolltukut të humbur, që e frymëzon Ramiz Alinë të shkruaj dhe të thotë sofizma… Këto prirje maniakësh për të deformuar të vërtetën, duan të hedhin baltë ndaj atyre që rregjimi i Enver Hoxhës dhe i tij, i masakroi për gjysëm shekuli, për kundërvënien që ju bënë fashizmit, nazizmit dhe komunizmit, ideologji të cilat janë simbiozë. Duheshin sakrificat tona sublime për të ardhur kjo ditë. Ishin klithmat tona nga qelitë e errëta të burgut që çanë tampanin e veshëve të popullit liridashës shqiptar dhe rinisë studentore, që duhej të derdhte gjakun e pastër të saj shqiptar, për të valëvitur flamurin e Skënderbeut pa yll, që për 46 vjet rrjesht lëngonte në tym dhe mjegull. Ramiz Alia paraqitet si demokrat, pa harruar të vlerësoi komunizmin. Le t'i referohemi fakteve: Ku ishte Enver Hoxha me shokë në 7 prill 1939, kur hordhitë fashiste sulmuan Shqipërinë për të kërrusur popullin shqiptar? Në atë ditë zie kombëtare, ku ishin komunistët e tjerë? Pse nuk doli një komunist, të shtinte një koburre kundër ushtrisë zaptuese? Grupet komuniste ekzistonin, para vitit 1928. Shumë nga këta vajtën deri në Spanjë, për internacionalizmin e tyre. Si nuk hodhën një pushkë kundër okupatorit, siç bënë nacionalistët? Komunistët nuk mund të luftonin nazizmin, as fashizmin, sepse në vitin 1939, lidhën akt-marrëveshjen Molotov-Ribentrop dhe dihet se çfarë i punuan Polonisë. Kur Hitleri sulmoi Francën, komunistët francezë nuk luftuan. Në vijën Maxhino (kufiri mes Francës dhe Gjermanisë) hodhën pushkët, duke shkruar në tabanin e dyfekut "Pour quoi on fait la guerre"? (Përse të luftojmë). Vetëm në vitin 1941, kur Gjermania naziste sulmoi Rusinë sovjetike, komunistët e cilësuan nazi-fashizmin si agresor dhe lëshuan kushtrimin: "Atdheu i Leninit në rrezik". Kështu edhe komunistët shqiptarë, sipas urdhërave të Kremlinit, rrëmbyen pushkët jo për Shqipërinë, por për Bashkimin Sovjetik. U shpërndanë nëpër çeta nacionaliste dhe dalëngadalë morrën drejtimin e këtyre çetave, sipas udhëzimeve dhe direktivave të misionarëve jugosllavë. Unë i them zotit Alia: Ju formuat dy batalione me mbeturina të ushtrisë fashiste italiane; "Antonio Gramshi" dhe "Garibaldi". Pra fashistëve italianë u hoqet këmishën e zezë dhe u veshët këmishën e kuqe. Jugosllavët, për qëllimet e tyre, përfituan nga faqja juaj e zezë, që të vrisnin vëllezërit tuaj".


Konkretisht për çfarë i akuzoni partizanët?

"Unë po ndalem vetëm tek disa krime që kanë ndodhur në Gjirokastër dhe po i drejtohem Ramiz Alisë duke i thënë: Më 14.11.1943, vratë në Gjirokastër pafaj Boço Kalon, Tare Kalon, Mato Matajn, Myzafer Shehun, Emin Kokalarin e shumë të tjerë për të trembur popullin. Ishte prologu i luftës vëllavrasëse. Nacionalistët që nuk donin të bashkëpunonin me ju, i vrisnit prapa krahëve, me atentate. Pastaj vrisnit edhe atentatorët, për të mos u dalë pabesia. Karafil Bisha, vrau Dervish Shamon, në Delvinë dhe shumë e shumë të tjerë. Por edhe atë e pushkatuat, me urdhër të Shefqet Peçit. Pastaj, Karafilin e bëtë dëshmor?!! Po me këtë skenar vepruat edhe me Nako Spiron; në darkë e bëtë dëshmor dhe në mëngjes ai gdhiu tradhëtar?!! Omer Nishanin ish anëtar i Këshillit të Lartë të shtetit fashist, e që mori pjesë në komisionin që i dorëzoi Viktor Emanuelit III kurorën e Skënderbeut, e bëtë Presidentin e Parë të Qeverisë Komuniste, pastaj e çuat gjer në vetvrasje?!! Namik Xhaferri, ish-federal i fashizmit, u bë ofiqar i lartë komunist. Qazim Kondi, kapiten i kuesturës fashiste italiane, u bë zv. Ministër i Punëve të Brendshme dhe shumë të tjerë ministra, anëtarë byroje dhe gjeneralë komunistë që ishin federalë dhe funksionarë të fashizmit. Por, për të mos rënduar fëmijët e tyre të pafajshëm nuk po jua radhit emrat e tyre këtu. Edhe "anti-fashizmi" juaj, pra kishte qëllim uzurpues. Do ishte mirë për të lehtësuar ndërgjegjen tuaj të paturpshme, të thonit… me a colpa... Sipas Solomonit çdo shtet, çdo Parti, çdo kulturë ka pesë mosha: lindjen, rritjen, lulëzimin, vdekjen dhe dekompozimin. Ju i keni konsumuar të katër të parat. Ju mbetet vetëm e pesta. Në fund të kësaj interviste desha t'i them Ramiz Alisë, se me ato gënjeshtra që po bën, edhe turpi do të turpërohej para tij".
 

komino

Valoris scriptorum
Re: 5 Maji mbahet si dita e deshmoreve ne Shqiperi.Cileve deshmor?!?!?

atehere dua te kerkoj falje

i vura ballistet perkrah pushtuesve duke u nisur nga shkrimet e Klinton i cili i mbronte per kete

te gjithe ata balliste qe kane luftuar krah per krah partizaneve ne lanc dhe te gjithe ata te huaj qe u bashkuan me patrizanet per te lufuar kunder nazisteve, meritojne te jene heronj te shqiperise

ekuacioni mbetet i thjeshte


pushtues vs clirimtare

clirimtare=heronj


megjithate edhe newton permendi nje lufte civile gjate pushtimit
supozoj se lufta ishte partizane-balliste

di qe partizanet u mbeshteten edhe nga amerikanet keshtu qe e gjithe kjo me ben nje lemsh mbi rolin e ballisteve (si organizate ne pergjthesi e jo te individeve)
 

NYC_GUY

Primus registratum
Re: 5 Maji mbahet si dita e deshmoreve ne Shqiperi.Cileve deshmor?!?!?

Kisha kohe qe nuk kisha shkrojtur ne forumet e politikes dhe historise pasi nje pjese e mire e atyre qe shkruanin ketu kohe me perpara nuk dinin as te diskutonin as te respektonin mendimin e tjetrit. Po shpreh mendimin tim ketu pasi kjo teme me ka terhequr gjithmone dhe familja ime ka humbur djemte e saj ne kete lufte .
E parra kini parasysh qe gjithcka qe po shkruaj nuk vjen nga historia e Enverit sepse nuk kam berre ndonjehere histori SHqiperie ne ate kohe . Gjysherit dhe gjysherit tane jane akoma gjalle qe jetuan ate kohe .
Pavaresisht nga se si rodhen ngjarjet , partizanet e asaj kohe nuk e kishin idene e komunizmit , nuk e dinin se si do ridhnin ngjarjet , nuk luftuan per komunizem . Ata luftuan okupatorin e huaj , ashtu sic kane luftuar te paret tane me shekuj dhe u bashkuan ne mase me partizanet sepse ishte e vetmja force qe luftoi hapur gjermanin . Prej ketyre u vrane 28 000 , jo te gjithe ne lufte direkte me gjermanet dhe italinet , nje pjese ishin viktima te pafajshme te luftes , nje pjese u pushkatuan sepse bashkpunonin me partizanet . A ishin keta deshmore te lufes , gjykoje vete .......
A luftuan ballistet me gjermanet ???? shume pak dhe kjo eshte pranuar vete nga kreret e ballit , ideja ishte se gjermane do krijonin Shqiperine etnike . A bashkpunuan ballistet me gjermanet ???? nje pjese jo , po pjesa tjeter jo vetem qe bashkpunoi , kishin poste ne qeverine kukull qe krijuan gjermanet , kryen dhe krime ndaj popullsise te pafajshme . Fatkeqsia ishte se Enveri me vone i futi te gjithe ne nje thes , dhe e dini vete historine me pas . Nje pjese e meritonin , ata qe me uniforma gjermane dogjen fshatra te terra , ata qe vrane njerez te pafajshem , ata qe terrorizonin familjet e partizaneve ............ dhe jo te dashur miq keto nuk i shpiku as Enveri as Nexhmija po njerezit tane i kane jetuar ato kohe .
 

ilirjan

Primus registratum
Re: 5 Maji mbahet si dita e deshmoreve ne Shqiperi.Cileve deshmor?!?!?

Thuhet qe ne 5 Maj eshte vrare Qemal Stafa.

5 Maji kujtohej edhe ne BRSS si dita e deshmoreve /pf/images/graemlins/wink.gif
 

crazy

Primus registratum
Re: 5 Maji mbahet si dita e deshmoreve ne Shqiperi.Cileve deshmor?!?!?

Fillimisht postuar nga Isaac Newton:
[qb] Meqenese dje ishte 5 Mai dhe pushtetaret shqiptare bene homazhe tek varrezat e deshmoreve po e hap kete teme.

Kush quhen deshmore ne Shqiperi???

Sic e dime te gjithe tashme,ne Shqiperi pati gjate viteve 1943-1944 nje lufte civile.Ne kete lufte u vrane me mijra shqiptare.
Ata qe i perkisnin krahut te PKSH u shpallen me vone deshmore ose "Heronj te Popullit".
Ata qe i perkisnin krahut kundershtar u shpallen armiq.

Sot mbas 60 vjetesh shtrohet nje pyetje.

Cilet jane deshmoret e Shqiperise??

Vetem ata qe vdiqen nga krahu komunist,apo edhe te tjeret?? [/qb]
deshmore jane ata qe jane vrare ne lufte thuhet,deri tani ende nuk jam e bindur.po ca me be tjeter kur nuk na e thone historianet. :shrug:
 

klevis_k.h.o

Primus registratum
Re: 5 Maji mbahet si dita e deshmoreve ne Shqiperi.Cileve deshmor?!?!?

Dy fjale per Klintonin dhe İsacun e Njutonit : dyshoj se ju mund te keni mare mundimin per te hapur nje liber historie.
E dyta me perzihet kur shikoj shkrime qe kane per qellim fyerjen dhe hedhje balte vepres se atyre qe dhane jeten,vaditen kete toke te shtrenjte me gjakun e tyre te paster,qe ne te mund te jetojme te lire ashtu siç i ka hije Shqiptarit...ju nuk jeni te lire,kjo duket ne tekstet tuaja...respekte atyre qe u flijuan per nje qellim te shenjte siç eshte mbrojtja e atdheut,mos harroni se bashkepunetoret e pushtuesit jane 100 here me me rrezik se sa vete okupatori,ne nje kohe qe atdheut tone i nevojitej bashkimi ata donin perçarje ne perputhje ne interesat personale,gje qe nuk mund te tolerohet ,aq me teper ne kohe lufte.
Me vjen keq qe shikoj ende shkrime te kesaj natyre...perseri perçarje ndermjet nesh,deri kur keshtu?
 

The GOD

Primus registratum
Re: 5 Maji mbahet si dita e deshmoreve ne Shqiperi.Cileve deshmor?!?!?

o xhaxhi isac i newtonit por si mohon gjakun e deshmoreve Shqiperise.Te te them nje fakt:per çdo kilometer katror ne kemi thene nga nje deshmore...
 

DFV

Primus registratum
Re: 5 Maji mbahet si dita e deshmoreve ne Shqiperi.Cileve deshmor?!?!?

Megjithese e kam pare temen me vones nuk mund te rri pa shkruar edhe une nja dy rreshta.
Ne fakt te vjen turp kur lexon disa si psh. isak njutoni te cilet mohojne gjakun e deshmorve.
Shikoni deri ku ka arritur ku Njutoni kur thote se Shqiperia ka bere lufte nga viti 1943 deri ne 44 dhe harron se lufta ka filluar me 7 prill te vitit 1939 pas pushtimit te Italis fashiste dhe qe ate dite patriotet shqiptare, megjithse te tradhetuar nga mbreti i tyre Ahmet Zogu, i priten me plumbe fashistet dhe ne perpjekje u vra kapteri Mujo Ulqinaku.
O Isak po e di ti qe MUjo Ulqinaku eshte hero i popullit dhe ka luftuar se bashku dhe me patriotin Abaz Kupi.
Po Qemal Stafen kush e vrau ne 5 Maji 1942 ?
Sipas teje edhe Qemali eshte vrare ne luften civile midis Ballit dhe ushtrise N.Cl.!
Isako po te tregoj ty se ne Tetor te vitit 1942 ne lagjen time ne qytetin e Vlores jane vrare heroikishte ne lufte kunder 300 italianve 4 djeme te rinje, me i madhi 21 vjec dhe me i vogli 15 vjec.
Ata vertet luftuan per idealin komuniste sepse ashtu ishte koha por ata luftuan kunder pushtusve fashiste dhe jo kunder shqiptarve sic pohon ti nepermjet pseudo historise tende.
Dhe as ti e as kush nuk ka te drejte te hedhi balte mbi gjakun e tyre por vetem tufa me lule. Eshte tjeter pune te thuhet se heronje ka edhe nga formacioni tjeter nacionaliste dhe historia duhet te vej ne vend edhe pa drejtesi qe mund te jene bere nga regjimi komuniste i Hoxhes po kurr te mohohet gjaku i mjira heronjeve dhe deshmorve te kombit.
 

pashai

Primus registratum
Re: 5 Maji mbahet si dita e deshmoreve ne Shqiperi.Cileve deshmor?!?!?

Fillimisht postuar nga Isaac Newton:
[qb].....Cilat janë betejat e Balli Kombëtar kundër pushtuesëve italianë dhe kush i ka komanduar forcat e tyre?

"Ndër më kryesoret janë: Luftimet frontale kundër fashizmit Italian. Gjorm, Vlorë, Janar 1943, komandant Hysni Lepenica dhe Skënder Muçua, të cilët vranë komandantin e operacionit Italian, kolonel Klementin. Gjithashtu edhe 180 ushtarë e oficerë, zunë 80 robër, u kapën tre topa, 29 mitralozë, me qindra pushkë e municione. 2.Greshicë, Mallakastër shkurt 1943, komandant Rauf Fratari 3. Ruzhdie, Mallakastër, mars 1943, komandant Tefik Sfiri 4. Selenicë, Vlorë, prill 1943, komandant Hysni Lepenica 5. Luar, Mallakastër, maj 1943, komandat Tefik Sfiri 6. Gjinaqar, Mallakastër, qershor 1943, komandant Tefik Sfiri 7. Vasjar, Tepelenë, qershor 1943, Rauf Fratari 8. Kiçok, Këlcyrë, korrik 1943, komandant Haki Shehu 9. Kuqar, Këlcyrë, korrik 1943, komandant Haki Shehu 10. Humelicë, Gjirokastër, gusht 1943, komandant Haki Shehu 11. Berat, gusht 1943, komandant Prof Abaz Ermenji 12. Kamje, Pogradec, gusht 1943, komandant prof. Safet Butka 13. Reç, Shkodër, gusht 1943, Jup Kazazi 14. Dukat, Vlorë, gusht 1943, komandant Av. Skënder Muço 15. Mavrovë, Vlorë, gusht 1943, komandant Hysni Lepenica 16. Vajzë, Vlorë, gusht 1943, komandant Hysni Lepenica 17. Qaf Shtamë, gusht 1943, komandant Abaz Kupi (zogist) 18. Këlcyrë, shtator 1943, kolonel Neshat Kolonja 19. Paçestë, Korçë, shtator 1943, komandant Prof. Safet Butka 20. Gërhot Gjirokastër, shtator 1943, komandant Kapiten Hysni Lepenica dhe Ismail Golemi".


Po kundër nazistëve gjermanë ku ka luftuar Ballit Kombëtar?

Ndër betejat më kryesore ku kanë luftuar forcat nacionaliste të Ballit Kombëtar kundër gjermanëve, janë këto: 1. Vlorë, shtator-tetor 1943, në Mavrovë, Vodicë, Grapsh, Peshkëpi, Bestrovë, Llakatund, Risili, u luftua 20 ditë rresht kundër nazistëve gjermanë me Tahir Hoxha, Skënder Muço, Shahin Nuredini etj. 2. Barmash, Kolonjë, gusht 1943, komandant prof. Safet Butka 3. Gjirokastër, gusht 1943, komandant kpa Ismail Golemi 4. Shtëpëzë, Gjirokastër, shtator 1943, kolonel Neshat Kolonja 5. Midis Qafës Thanës dhe Strufës, shtator 1943, komandant Abdulla Alarupi, vrau 30 ushtarë e oficerë gjermanë, dogji 20 makina, zuri 12 robër 6. Llogora, Vlorë, shtator 1943, komandant Av. Skënder Muço 7. Prezë, Krujë, shtator 1943, komandant Abaz Kupi 8. Borizanë, Krujë, shtator 1943, komandant Abaz Kupi. Ka gjithashtu më shumë se 20 aksione.......... [/qb]
Shqiperia u pushtua ne 1939 dhe u clirua ne 1945. Betejat "kryesore te heronjeve" te BK fillojne dhe mbarojne ne 1943. Po pjesen tjeter te luftes ku e kaluan, ne kotecet e pulave :devil: :devil: :devil: :devil:
 
Top