Poezi per femije

Diskutime tek 'Këndi i Femijëve' filluar nga Diavolessa, 8 Nov 2002.

 1. gjesi

  gjesi Guest

  lahen pastrohen ...per bukuri ..pastaj ga ga ga ... nesen per shtepi....a e gjeta?????
   
 2. art

  art Guest

   
 3. Narkomane

  Narkomane Valoris scriptorum

  E bukur si hirushë
  me ruaza në gushë,
  me fjong në kokë
  jam më e bukura në tokë.

  Familjarët në përgjithësi
  të bukurës si vejnë kufi,
  mbretreshë më thonë
  pa pasur fron.
   
 4. Narkomane

  Narkomane Valoris scriptorum

  Cdo fëmi në botë
  e dua, e kam mik,
  më lindi një dëshirë sot
  ta kem shkopin magjik.

  Fjalët magjike i di
  Ba-BI-di,bu-Bi-Di-Bu,
  dua cdo fëmiu
  asgjë mos me i mungu.

  Do të udhëtoja nëpër botë
  në mbrëmje, e agim,
  do të zhdukja lot
  t'ju ipja zemrave shpresë.

  Ba-Bi -Di, Bu -Bi-Di -Bu
  është magjike,
  cdo fëmi në botë du
  t'jet mirë t'më ket mike.
   
 5. Narkomane

  Narkomane Valoris scriptorum

  Unë jam vjeshta
  në vazhdim në disa rreshta,
  ju tregoj me emocione
  kam shumë profesione.

  Cdo herë në shtator
  unë bëhem piktor,
  luaj me nuanca
  si miu dhe maca.

  jam dirigjent
  kam erën instrument,
  jap ritëm non stop
  më mirë se hip hop.

  Kreator jam o mik
  jap shiun pikë-pikë,
  edhe shiun konop
  edhe akull copë-copë.


  Mirëpo në shtator
  e bëj punën me zorr,
  ndihem keq vërtetë
  kur thaj miliona fletë.

  Punoj me shumë zell
  askujt s'ja kam hellë,
  për më tepër premtoj
  gjithëmon kështu do të veproj.
   
 6. Narkomane

  Narkomane Valoris scriptorum

  Natën hapa dritaren
  qiellin yje plotë pash,
  shpirtin ma rrëmbeu
  dua një gjerdan - thash.

  Duket edhe hëna
  mendja mu kfillë pastaj,
  ajo është nëna
  e kësaj bukurie paskaj.

  Asnjë nënë nuk fal
  fëmijët e vet,
  fillova të shikoj pafjalë
  këtë bukuri të vërtetë.
   
 7. Narkomane

  Narkomane Valoris scriptorum

  Vesha nje fustane
  me ngjyre te kuqe,
  te dukem tamam
  si nje mollekuqe.


  Mire u rregullova
  dola te dera,
  te pres nuk pritova
  sa te vij pranvera.

  Prita sa prita
  pranveren se takova,
  ne shtepi erdha
  mamit i tregova.

  Ishim ne ballkon
  mami nisi me qesh,
  -gjelberimi na tregon
  pranvera eshte mes nesh!
   
 8. Narkomane

  Narkomane Valoris scriptorum

  Mami eshte qershi
  mami eshte kajsi,
  mami eshte embelsire
  prej embelsirave me e mire.

  Se te gjitha keto shijoj
  me mamin kur bisedoj,
  e mbush shpirtin plote
  jam me e lumtura ne bote.

  Mami kur prek mbi plage
  s'mbetet shenje as vrage,
  mami largon cdo rrezik
  me mamin nga asgje s'kam frike .
   
 9. guest17

  guest17 Forumium maestatis

  Qerozi dhe tigri

  Mendohej babai,i mërzitur
  Mbështetur,mbi sofrën bosh
  Rreth e qark,tre djem të rritur
  Më i vogli,një qeroz..

  Ngrihet më i madhi,në këmbë:
  "baba,po shkoj për gjah
  Ka dy ditë,barku më dhëmb
  Kërcasin zorrët...dua të ha!

  Por shpejt,kthehet në shtëpi
  Me duart bosh,e pikë e vrer
  Ngrihet i mesmi dhe me furi
  Përjashta sulet menjëherë.

  Por dhe i mesmi,s'vonoi shumë
  Në shtëpi kthehet,i pikëlluar
  "baba i dashur,po shkoj unë"
  Tha qerozi,duke u çuar..

  E pa i ati,me mosbesim:
  "s'bënë gjë ata,do bësh gjë ti?"
  E hapi portën,me nxitim
  U zhduk qerozi si veri..!

  Me hapa të lehtë,pa u ndjerë
  Me shtizë në dorë,u fut në pyll
  Por një tigër,rrugën i kish prerë
  U bë qerozi,i verdhë dyllë!

  Ia dha vrapit,u bë erë
  Drejt shtëpisë,u kthye shpejt
  U turr tigri menjëherë
  Pas qerozit,si shigjetë!

  Në prag të shtëpisë,u pengua
  Qerozi përtokë u shtri
  Tigri,gjithë vrull,dot s'u frenua
  Drejt portës u hodh,hyri në shpi!

  U ngit qerozi,me shpejtësi
  Nga jashtë mbylli,portën e vjetër:
  "rripeni këtë-thirri ai-
  Derisa t'iu sjell një tjetër!!"

  Vaso dushi
   
 10. Johana

  Johana Forumium praecox

  Nje macok camarrok lara lara vija vija;
  Na u zu nje dite me gjyshen;
  Edhe doli nga shtepia;
  Brodhi sa i deshi qejfi;
  Neper ferra neper gjemba;
  Por nje dite u pendua;
  Edhe gjyshes iu afrua.....
  (korrigjim)
  Dhe me gjyshen u pajtua...

  JC
   
 11. Johana

  Johana Forumium praecox

  Bie bore, fryn thellim
  Dhelpra mbeti pa ushqim
  Si t'ja bej ku te veje
  Tani pula ku te gjeje ?

  U mendua u mendua
  Pastaj hop ne kembe u cua
  Veshi nje fustan te zi
  Lidhi kokes nje shami
  Mbathi cizmet
  me ne fund
  vuri syzet permbi hunde....

  JC
   

Shpërndajeni këtë faqe