Kush jane shkencetaret me te medhenj?

Diskutime tek 'Shkenca' filluar nga Iliri, 23 Nov 2002.

 1. Le_Routard

  Le_Routard Forumium maestatis

  Re: Kush jane shkencetaret me te medhenj?

  Murad, whose university is the largest medical research institution in the world, noted that NO has the ability to dilate blood vessels and relax smooth muscle tissue; this led to its application in the anti-impotence pill (Viagra).

  Jo po thoni masnej qe nuk e kon gjet shqiptaret Viagran, cna duhen neve elktronet e protonet mer lal?

  /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 2. Pe.ili.sh

  Pe.ili.sh Primus registratum

  Re: Kush jane shkencetaret me te medhenj?

  Bravo Le Routard:
  Te pakten shkencen e viagres e paskemi studiuar dhe si i thone atij llafit, me mire keshtu se hic.
  Te rroje Viagra dhe Ferid Murat

  Te pakten neqoftese ndonje goce me pyet se a ka Shqiperia shkencetare, mua do te me duhet te tregohem i kujdesshem ne pergjigje se keto femrat e sotshme te hidhen mbii shpine pa paralajmerim. /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif :rockband:
   
 3. une_une

  une_une Primus registratum

  Re: Kush jane shkencetaret me te medhenj?

  Ferid Murad: Albanian-American SHARES a Nobel Prize WITH OTHERS
   
 4. ujku81

  ujku81 Primus registratum

  Re: Kush jane shkencetaret me te medhenj?

  John Nash pa dyshim.
  Edhe Ajnshtajni nuk ishte keq
   
  Sweety likes this.
 5. Le_Routard

  Le_Routard Forumium maestatis

  Re: Kush jane shkencetaret me te medhenj?

  Po mire mer lal se qenka shqiptaro-amerikan nuk do te thot se s'kemi pse te mburremi, ne i grusht popull jena.

  Tani nuk kena shume per cmime Nobel ne shkenca se nuk kena pas fakultete aq te zhvillura sic kan pasur vendet e tjera por nuk ka problem se kemi edhe figura te tjera qe jane shquar goxha.

  Awards received by Mother Teresa

  1971 Peace price Pope John XXIII
  1971 Price of the Good Samaritan, Boston
  1971 Kennedy Price
  1972 Koruna Dut, angel of charity, President of India
  1972 Jawaharial Nehru Award for International Understanding
  1973 Templeton Price
  1974 Mater et Magistra
  1975 Albert Schweitzer International Price
  1977 Doctor Honoris Causa in Theology, University of Cambridge
  1979 Nobel price for Peace
  1982 Doctor Honoris Causa, Catholic University, Brussels
  1996 Honorary citizen of America (4th person to get this nomination)
   
 6. aleksander prosti

  aleksander prosti Primus registratum

  Re: Kush jane shkencetaret me te medhenj?

  vet kjo pytje e ka pergjigjen mrena,pasi kur flitet per boten duhet pasur parasysh ai qe ka dhan kuptimin ma t'qarte per te sde kush tjeter pervec ajnshtajnit e ka ba ma mir kte gje.di qe shum koka t'mdhoja t'botes po perpiqen t'gjejn dicka qe s'shkon tek konceptimi i botes prej tij,jo per ta hedhur posht,por per t'arritur diku me lart,por deri tani kan qen vetem humbje kohe.s'mund t'hidhet posht nji njeri qe ndofte se n'menyr indirekte(bomba berthamore,lufta e dyt botnore),vendosi fatin e nji bote te tan dhe vazhdon arrijtjet e tij n'fushen berthamore do t'caktojn fatin e po ksaj botr ne t'ardhmen(energjia berthamore si nji nder burimet energjitike alternative ne t'ardhmen).NQF SE ZOTI DO T'KISHTE QEN NJI KITARIST,AI DO T'ISHTE J.HENDRIX;NQF SE ZOTI DO T'KISHTE QEN NJI FUTBOLLIST,AI DO T'QUHEJ D.A MARADONA;POR AMA NQF SE ZOTI DO T'ISHTE NJI SHKENCTAR,AI PA DYSHIM S'MUND T'ISHTE NJERI TJETER VECSE A.AJNSHTAJN
   
 7. Fulcrum

  Fulcrum Primus registratum

  Re: Kush jane shkencetaret me te medhenj?

  Claude Shannon, babai i Teorise se Informacionit (A Mathematical Theory of Communication, 1948).

  Askush me pare nuk e kishte shtruar problemin ne kendveshtrimin e tij. Impakti social i zbulimeve te Shannon (p.sh. digital communications) mund te krahasohet me kontributet e shume shkencetareve te njohur, emrat e te cileve nuk po i permend per te mos hyre ne konflikt (qejfi ma kishte te permendja Einstein, po hyn ne gjak me fizikantet pastaj).
  Gjenialiteti i Shannon qendron ne faktin se Teoria e Informacionit eshte nje dege e shkences e shkruar vetem nga Shannon, nuk eshte si fizika p.sh. ku kane kontribuar sh shkencetare.
   
 8. Frelando

  Frelando Guest

   
 9. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Eshte e rendesishme te kuptohet qe vlera e nje shkencetari duhet "matur" me kontributin qe ka dhene puna e tij ne ecjen perpara te njerezimit, sa ka sherbyer kjo pune ne ndryshimin e vizionit tone mbi boten dhe cdo gje qe na rrethon, duke e shnderruar kete pune ne themel per arritje qe do te ishin te pamundura ne rast te kundert.
  Te tere shkencetaret jane te rendesishem sepse puna e nje shkencetari me pas do te bazohet ne cfare ka zbuluar dikush perpara tij. Sidoqofte zbulimet e disave prej tyre jane bere baze per zhvillime te jashtezakonshme. Tek keta mund te permendim Albert Ajnshtajn per teorine e relativitetit. Louis Pasteur, per teorine e infeksionit bakterial. Sigmund Frojd per psikologjine e pavetedijes. Galileo Galilei per standartizimin e metodikave shkencore. Nikola Kopernik per modelin heliocentrik te kozmosit dhe Johan Kepler per zbulimin e rregullit te levizjes se planeteve. Majkell Faradei per modelin matematik te fushes. Maxwell per elektromagnetizmin. Pol Dirak per elektrodinamiken kuantike. Charles Darwin per teorine e Evolucionit. Maks Plank per modelin e kuanteve. Pier Laplas, per mekaniken klasike. Bolcman per termodinamiken. Enriko Fermi per fiziken atomike. Ervin Shrodinger per mekaniken e valeve. Karl Gaus per kontributin e tij te jashtezakonshem ne matematike duke mundesuar qe perfundimet e tij te perdoren ne cdo shkence te mundshme. Dimitri Mendelejev per tabelen periodike te elementeve. Euklidi per themelet e matematikes. Lamark per themelet e biologjise. Lukreci dhe Epikuri, per bazat e mendimit shkencor. Isak Njuton per mekaniken klasike. Gregor Mendel, per gjenetiken.

  Lista mund te jete shume e gjate. Por keta jane disa prej tyre, puna dhe vepra e te cileve ne nje menyre apo nje tjeter, gjehet ne cdo sekonde te jetes sone ne formen e teknologjise qe perdorim ne cdo cast.
   
  Hank likes this.
 10. DriniS

  DriniS Ecejak

  Me beri pershtypje fakti qe emri i Nikola Tesla nuk ishte permendur. Ndoshta nuk quhet shkencetar pasi ishte shpikes, inxhinier elektrik dhe mekanik? Mendoj se shume nga zbulimet e tij na kane sjelle kete teknologji qe perdorim sot.
  Wiki: "Tesla demonstrated wireless energy transfer to power electronic devices as early as 1893" (e paimagjinueshme ne nje kohe qe ne akoma e shperndajme energjine elektrike me tel dhe jo pa tel) :)
   
 11. urim lekcia

  urim lekcia Guest

   
 12. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  Ka qene ajnshtajni shkencetar i madh.
   
  mirdita likes this.
 13. mirdita

  mirdita Papirus rex

  Edhe une e di qe Ajnshtanji ka qen nje nder shkenctaret me te mdhenj
   
 14. enndrii

  enndrii Guest

   
 15. Sahit Rexhepi Keca

  Sahit Rexhepi Keca Valoris scriptorum

  ku jane shkenctaret me te medhenje.shum thjesht eshte te gjithe kane vdekur.
   
 16. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Pyetja eshte jo ku po kush ka nje diftong bashketingellor ne fund SH eshte ne shqip.
   

Shpërndajeni këtë faqe