Kuriozitete Shkencore

Diskutime tek 'Shkenca' filluar nga harap, 4 Nov 2002.

 1. harap

  harap Guest

  Kuriozitete Shkencore

  na hudhi ndonje kuriozitet edhe ketej
   
 2. artan

  artan Primus registratum

  Re: Kuriozitete Shkencore

  E KAM LEXUAR DIKU QE PO TE MBLEDHESH TE GJITHA VENAT E GJAKUT TE NJE NJERIUT THE TI LIDHESH SEBASHKU. DO TE DILLTE NJE LITAR AQ I GJATE SA DO TI SIDHEJ RRUZUDHIT TOKESOR DISA HERE. :eek:
   
  joetisti_ and Enea Xhani like this.
 3. Guest

  Re: Kuriozitete Shkencore

  Ne perberjen e skeletit te njeriut ka rreth 200 kocka.Veten en kafke numerohen 25 kocka.
  Femijet kaneme shume kocka se te rriturit.
  Ky fakt shpjegohet pasi nr i kockave varet nga mosha.Shume prej kockave arrijne kur arrijne zhvillimin e plote perbehen nga pjese te vecanta te cilat me kalimin e kohes bashkohen midis tyre duke formuar nje kocke te vetme.
   
 4. Guest

  Re: Kuriozitete Shkencore

  a e dini qe nje spermatozoid leviz me nje shpejtesi prej 3 mm/min
   
 5. assassino26

  assassino26 Primus registratum

  Re: Kuriozitete Shkencore

  Eshte llogaritur qe 1 cigare te shkurton jeten 7 minuta
  ahh sa kuriozitete di une po kam frike se dal nga tema :devil:
   
  Qika_Ks likes this.
 6. alpacino

  alpacino Primus registratum

  Re: Kuriozitete Shkencore

  e dini qe ka me shume, asteroide ne hapesire, se sa rere ne toke.
   
 7. Anana

  Anana Primus registratum

  Re: Kuriozitete Shkencore

  Edhe me ate palo ngadalesi, e ben demin ai dreq...
   
 8. ildina

  ildina Primus registratum

  Re: Kuriozitete Shkencore

  o yllka po spermatozoidi nuk do bej rrugen tirane - Paris mi ti?? 3 mm/ min eshte nje shpejtesi e konsiderueshme duke marre parasysh qe edhe veza eshte ne levizje.PAstaj shto edhe kontraktimet e rrugeve gjenitale femerore... per 48 ore spermatozoidi arrin te pllenoj vezen. :idea:
   
 9. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Kuriozitete Shkencore

  per 48 ore spermatozoidi arrin te pllenoj vezen.

  Bho :confused: Une e dijsha 3 dite :confused:
   
 10. mostro

  mostro Putraku

  Re: Kuriozitete Shkencore

  te gjitha keto i dijsha pa vajt ne kopsh akoma /pf/images/graemlins/laugh.gif
  a e dini juve se hekuri rrihet sa eshte i nxehte /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 11. alpacino

  alpacino Primus registratum

  Re: Kuriozitete Shkencore

  SOT ESHTE NATA E MARSIT SOT ESHTE DISTANCA ME E AFERT E MARSIT NGA TOKA SHIKOHET EDHE ME SY NE DREJTIM TE JUG LINDJES MOS HUM BISNI KETE RAST SE MASANEJ DUHET ME PRIT 284 VJET
   
 12. alpacino

  alpacino Primus registratum

  Re: Kuriozitete Shkencore

  marsi arrin nje afersi me token jane te distancuara 55 7558 km (un mram e pashe ne drejtimin jug lindje ylli me indritshem eshte marsi)per ta pare me qarte te merkuren dhe te ejtenne darke,ose kete fenomen kush ka durim mund ta shikoj mbas 20000vjetesh
   
 13. jack owar II

  jack owar II Primus registratum

  Re: Kuriozitete Shkencore

  skycar

  [​IMG]
   
 14. daywalker

  daywalker Primus registratum

  Re: Kuriozitete Shkencore

  Menaxherat e firmave te mdhaja nuk nenshkruajn kontrata te rendesishnme midis firmave kur eshte Hëna e plot (rrumbullake), sepse, derisa Hëna ndikon ne trazimin e oqeaneve (batica zbatica), e paramendojeni sa ndikon ne trupin e njerit qe kpermban 70% uje.

  kete ekonomistat e dijn, por e tregova per tjeret :wink:
   
 15. kaci

  kaci Primus registratum

  Re: Kuriozitete Shkencore

  E di njeri cdo me then vit dritor ose light year sic e quajne shkencetaret ?
   
 16. jack owar II

  jack owar II Primus registratum

  Re: Kuriozitete Shkencore

  E di njeri cdo me then vit dritor ose light year sic e quajne shkencetaret ?

  largesia qe drita e kalon ne vakuum per nji vit = 9,46×10^12 km...
  dmth, asht fjala per distance, jo per kohe...vit drite e shprehe hapsinen, jo kohen...
   
 17. iliriano

  iliriano Primus registratum

  Re: Kuriozitete Shkencore

  A e dini ju qe bombonat jane prodhuar per here te pare ne 500,(nga fracezi bon-bon picolo dolce)

  mka shku mendja per bomb ona franceze /pf/images/graemlins/tongue.gif
   
 18. Wii

  Wii Grupi i të moçmëve!

  Re: Kuriozitete Shkencore

  fotoneve qe prodhohen nga reaksionet qe ndodhin ne berthemen e diellit(ku hidrogjeni formon atome te heliumit)u duhen me qindra mijera vjet per te pershkruar diametrin e diellit qe eshte 700 000 km dhe te dalin ne siperfaqe dhe pastaj 8 min e gjysem per te mbritur deri te ne
   
 19. Wii

  Wii Grupi i të moçmëve!

  Re: Kuriozitete Shkencore

  a ju ka shkuar ndonjehere ne mend si kthehet lulja e diellit nga dielli?
  ne trupin e saj ka nje lloj molekule qe quhet auksine qe ndihmon ne ndarjen e qelizave(nuk me kujtohet e ishte enzime e dic tjeter)po gjeja me e bukur eshte qe kjo punon me maksimumin e saj nga ana qe eshte ne hije.normalisht nga ana qe eshte ne hije do te kemi nje rritje me te madhe se ka nje ndarje me te madhe qelizash.duke levizur dielli nje pjese del ne drite kurse pjesa tjeter futet na hije keshtu qe ne anen qe doli ne drite do te ngadalsohet rritja kurse ne anen qe u fut ne hije do pershpejtohet.kur te perendoje dielli do te kete nje rritje te njellojshme dhe lulja kthehet ne formen qe ishte.lind djelli dhe cikli riperseritet.
  ...marre nga nje sit interneti....
   
 20. x-m

  x-m Primus registratum

  Re: Kuriozitete Shkencore

   

Shpërndajeni këtë faqe