Karavidhja Mutante - Femra qe riprodhohen vete - Meshkujt dalin teresisht te pavlere

Diskutime tek 'Shkenca' filluar nga Al-Punk, 8 Feb 2018.

 1. Jorina_

  Jorina_ Forumium praecox

  Italia e mire?? Seriozisht e ke??
  Greqia e mire????? Po tallesh ti??

  A) te gjith ato qe jetojn Itali iken ne shtete tjera per te gjetur pune!!
  B) Greqia imagjino sa miliarda i hengri rrush e kumbulla te gjermanis dhe prap Brexit!!

  „Bota“ apo disa njerz qe vuajn per kafshaten e gojes shkojn ne greqi per te fituar, dmth qe jan raste extreme komplet bytyn!!!
  Se ato qe jan me kushte minimale as qe e ven gishtin ne Harte te gjeografis per te shkuar ne greqi!!
  Greqia ska buke per vete dhe i ka mbaruar cdo Ressource!!!!
  Tani vec te ngjallet Alexandri i „modh“ e te ju beje derman, se si popull parazitash qe jan EUROPA e ka fshi nga harta fare!!!
  Sa i takon allahut xh.sh atij i qofshim fale, nuk i mungon asgje greqis dhe as shqiperis!!!
  Sa i takon njeriut, m..... e ka bo dhe akoma vazhdon!!!

  Po une qe jam ne suisse, i bie te jem ne hene sipas jush?

  Ku shko me kto teori te mbaruara mor cun, si i nxjer ne drit?

  Ste vje turp ca te pjell mendja?
   
  Alivia likes this.
 2. Jorina_

  Jorina_ Forumium praecox

  Vendet Perendimore kan probleme?????
  Po tallesh mor??
  Aq „probleme“ ka ky vend, sa qe Asnje njeri mos punoje shteti ka mundesi cdo banor ta paguaje cdo muaj 5000.- Euro!!!
  Por nuk e bejn qellimisht, se jan trem prej vendeve sic eshte greqia!!!
  Cuni ti paske vet probleme, se kto probleme qe i thua ti ne nuk i dim!!!

  Papunsia eshte 0.04%

  Dmth nga 100 persona 2-3 i ke pa „pune“ por edhe ato bejn dicka tjeter nderkohe
  - studime
  -praktika
  -terapi etj

  Varet per ca jan Pa pune!!!!

  Njerz me nejt „kot“ ktu kena vec Fmin dhe Njerzit e moshuar qe i kan kry detyrat e tyre se i ka mbi supe 50 vjet pune!!!!

  Edhe ato qe risin Fmi, nderkohe shkojn punojn!!!
   
 3. Aimilius

  Aimilius Forumium maestatis

  po po jam shume dakort me ju. ashtu eshte.
  italia ka shume probleme 100% dakort
  dhe greqia ca me shume 100% dakort (por mos harro se dhe greqia ballkan eshte, edhe ajo ka qene pjese e turkistanit)
  megjithate shqiptaret nuk po kthehen ne shqiperi sepse ne kemi akoma me shume

  cudi eshte fakti qe je ne zvicer, nje shtet i krishtere, pse u dashka qe ne myslymaneve te na i zgjidhin hallet te krishteret. psh po te jetoje ne libi, iran apo jordani, ndoshta do ta merrja me shume per baze opinionin tend sepse kesaj i thone lyjme kishen me gelqere dhe hajde ta bejme xhami, te hame petullat e kaurit dhe ti falemit zotit te turkut

  meqe ra llafi
  Une jam pro brexit
   
  Last edited: 28 Apr 2018
 4. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

  Aimilius,

  Kapuconet e zinj te librit te Ismail Kadarese jane kerkues gjermane. Ata nuk jane ushtarake. Ata zbulojne ne Apolloni nje embleme shume te rendesishme dhe domethenese. Ata nuk kane rruge tjeter. Te shakterrojne emblemen. Sipas librit kjo embleme do te thote: Ketu ka nafte. Por domethenia e saj eshte me e madhe.

  Arsyet:
  1. Te shuajne cdo gjurme kujtese te ekzistences se saj;
  2. T'a ruajne kete informacion vetem per veten e tyre;
  3. T'a ruajne nga te tjeret te cilet mund te kene qellime te keqija

  Nese jemi naive mund te themi se qellimi i tyre ka qene i mire dhe i dobishem.
  Nese jemi mosbesues mund te themi se qellimi i tyre ka qene i keq. Ata duan te marrin kredine e te qenit vendi i cili mbart kete «thesar».

  Nese BE eshte nje umbrelle e tipit piramidesk e udhehequr nga Gjermania, kjo do te thote se ata jane ne TOP.

  Cfare mendimi ke ti ne lidhje me kete?

  PS. Zoti ka lindur ne ate vend ku ka lindur edhe djalli.

  Eleonore
   
 5. Jorina_

  Jorina_ Forumium praecox

  @Aimilius

  E shoh se paske probleme me Fen Islame, por nejse ky eshte problemi yt Personal dhe jo i gjith botes!!

  Ketu ku jetoj une askush nuk ka paragjykime per askend, sepse kto qe thua ti e kan nje fjale magjike dhe ajo quhet RACIZEM!!

  racizmi denohet ligjerisht dhe e han burgun....
  Keshtu qe aq trimeri ka vec nje BUDALLA!!

  Cdo njeri te besoje ate qe ja do mendja dhe shpirti, ne skemi te drejt ta imponojm askend te besoje apo te mendoje ashtu si cna pelqen ne!

  Turqia iku se 500 vjet, por ju akoma ngelet aty ku ju la perandoria osmane!!!!

  Sa i takon zvicres per mua eshte vendlindja ime e par, sepse me shume vite nga jeta ime i kam kaluar ketu se sa ne vendlindjen time nga vi, keshtu qe jam ritur ktu dhe kur nuk jam ndjer me pake e vlersuar nga populli zvicran, sepse ky shtet ka parim TOLERANCEN dhe RRESPEKTIN!!
  Mund te jet neper libra e njohur si shtet „Katolik“ qe thua ti, por ate ne qe jetojm ketu nuk e ndjejm fare, cdo kush beson ate qe don dhe Respekton besimin e tjetrit!!
  Ketu ato probleme as nuk egzistojn sepse njerzit kan pune me te mencura se te meren me Fen e tjetrit, njerz primitiv ke vec ne azile te pleqve se ato von nga nje epoke tjeter, dhe kan arsyet e tyre qe kan paragjykime!!
  Kto te rit e te rejat as qe ju plas per kisha e xhamia, cdo kush beson ate qe mendon se duhet te besoje dhe shikon punt e veta, nuk meret me idiotesira islamofobe!

  Gjithsesi Chill ur Mind, se qenke shume mrapa kohes me vje keq tet them :(
   
 6. Aimilius

  Aimilius Forumium maestatis

  fakti qe thua qe cdokush mund te marre ne muaj 5000 pa ofruar asgje ne shoqeri
  tregon qe nuk e ke fare idene sesi funksion shoqeria. nuk dua te zgjatem pasi ska kuptim.
  greqia ka deshtuar pasi e thasheedhe pse e para e ballkanit, ballkan eshte.
  Suedia e ka marre rrugen e falimentimit pasi po merr para borxh te mbaje
  me buke arabet e saj te dashur. nga mbi200 mije qe ka importuar vetem 200 veta kane filluar pune.

  megjithate ti mos u merzit nuk kam gje me ty personalisht, te uroj gjithe te mirat.
  pasi une jam "racist" dhe e dua racen time, jo sic bejne ca te tjere.
  who doesn't stand for something will fall for everything

  Problemet e vendeve perendimore jane, mosberja e femijeve,
  neomarksisimi, feminizmi, emigrantet nga vendet joevropiane, mungesa lirise se fjales, mungesa e lirise e shtypit, propanganda kunder te bardheve te krishtere, mungesa e drejtesise nese ai qe shkel ligjin eshte me ngjyre.

  dmth nese nje zvicerian guxon dhe te ngacmon ty, nuk ka shans te mos i haje
  nja 5 vite burg, thjesht ngacmim i cili konsiderohet sulm
  por rastet perdhunimi nga njerez me ngjyre nuk qenkan problem, jo vetem
  kaq por e ke fajin ti qe vesh xhinse dhe e provokon...

  nuk kam cte them me kush e do te verteten e gjen, akoma edhe pse youtube & google
  ben cmos ti heshte keto gjera akoma mund te gjenden, nuk eshte se i kane bllokuar 100%
  te pakten deri tani
   
  Eléonoré likes this.
 7. Jorina_

  Jorina_ Forumium praecox


  Bobo cpaske qen tiiiiiii
  Po kush ta dha te drejten ty te gjykosh se kush e ka vendin ne europ dhe kush ne afrike??
  Cuni ti ke mendime shume extreme te cilat nuk han Buke dhe nuk pin uje ne 2018!!!!
  Pse ai qe eshte me ngjyr mendon se ka me pake vlere njerzore se nje i bardh?
  Ci ke kto aman, se ma hape barkun!!!!
  Njeriu eshte Njeriiiii!!!
  I trash/holl, zi/bardh,i vogel/ i madh, femer/mashkull
  Etj
  Ne radhe te pare jemi te gjith Njerz!!!!
  Pastaj gjerat tjera, jan edhe FATE!!!!
  Cdo kush mund te veshi cte doj, ato perversat ta lidhin qenin e tyre dhe ti thrasin mendjes!!
   
 8. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

  Ju kujtohet fjala e Skenderbeut kur hyri ne Kruje: «Lirine nuk e solla une, ate e gjeta midis jush»
  Te njejten gje po perseris: «Pocaqillekun nuk e solla une. Ate e gjeta midis jush».

  Paskeni ikur te gjithe per lesht e pupit! Turp!
   
 9. Aimilius

  Aimilius Forumium maestatis

  HA HA HA! bravo bravo
  futja shkurt. perdor fjale magjike racist
  dhe cdo gje u rregullua dhe te harrojme faktet,
  nese do zbatohej ligji islamik ty nuk te lejohet te flasesh me mua. (pike)
  vetem ky argument e mbyll muhabetin
  por le te flasim dhe ca

  e marrim me radhe
  akoma edhe perdorimi i etiketes racizem eshte jashtezakonisht i pavend

  nese dikush urren nje shqiptar, eshte racist pasi urren racen shqiptare
  por nese shan nje fe, cilendo fe, nuk eshte racist pasi feja nuk eshte race
  kjo gje eshte produkt i neomarksizmit i cili ka shpikur terma te tipit
  hate speech, haha, ne fakt ka vetem liri fjale, hate speech nuk ekziston
  (iku edhe kjo)

  nejse
  bota perendimore eshte e bazuar ne kushtetute dhe kushtetuta eshte e bazuar ne bibel
  bota lindore eshte e bazuar ne kuran sa per djeni nuk kam aspak komplese persa iu perket etiketimeve, pasi nuk kane ndonje efekt. ne shqiptaret jemi nje rast pak i vecante pasi jemi te vetmit race e bardhe me te kaluar
  kristiane por myslymane, edhe nuk eshte se jemi tamam myslymane, e kemi si per inerci, thjesht themi qe jemi
  edhe kur praktikisht nuk jemi.

  nje pyetje
  dmth ti kujton se nuk ka asnje lidhje toleranca dhe respekti i ketij shteti me te kaluaren e saj katolike?

  idiotesira islamofobe! hm interesant kjo, ti flet nga zemra e evropes, edhe ku? zvicra. shume interesante.
  uroj nga zemra gjithe te mirat dhe te mos njihesh me "doren" e vertete te isamisteve
  se funda aty afer i ke, ka NO-GO ZONE sa te duash dhe ne mes te parisit.
  zvicra ne fakt eshte ne nje situate shume here me te mire
  dhe shpresoj se do shpetoje dhe nuk do behen te bardhet pakice ne vendin e tyre
  ndersa franca, gjermania, britania se di sesi do veje puna

  nejse me vjen shume mire per ty. kam respekt qe e do dhe e repekton ate shtet qe te trajton mire
  e konsideron si shtepine dhe atdheun tend, kjo gje me te vertete te nderon. edhe njehere te pergezoj.
   
 10. Aimilius

  Aimilius Forumium maestatis

  Pocaqillek! kisha kohe pa e degjuar kete
   
 11. Jorina_

  Jorina_ Forumium praecox

  Shqiptaret jan tolerant!!!!
  Ti do jesh naj grek shqipfoles pale :)
  Si puna jote ka plote ama shqiptar nuk je, shko nga karpatet nga erdhe hahahaha
  Racist te quajta se je extremist, ka shume musliman te zinje kjo ishte arsyja, dhe nuk te fola ty se me plasi me te fol por thjesht iu kunderpergjigja te menduarit tend qe e ke si nje Fosile 3000 vjecare!!!

  Po normale se e dua ket vend sepse ketu u rita ketu u shkollova dhe ketu ndoshta do vdes ama e dua edhe shqiptarin dhe besimin tim islam!!!!

  Nuk dmth se je musliman dhe je arab ose turk ore tru thare!!!!
   
 12. Aimilius

  Aimilius Forumium maestatis

  e folura jote eshte shume tolerante, alright...
  Jam plotesisht dakort ne shqiptaret jemi tolerante
  po jo islamiket, mos ngaterro myslymanet shqiptare me islamiket
  edhe une shqiptar jam dhe jam shume tolerant
  psh po toleroj sulmet e tua personale ndaj meje
  edhe pse ti nuk e ke idene kush jam une
  kujton se me njeh mua dhe ke te drejte te me sulmosh.
  Kaq vite ne zvicer dhe akoma paske pune per te mesuar per respektin dhe tolerancen

  Psh po te vazhdojme narrativen tende
  (ata qe akuzojne te tjeter si grek shqipfoles apo serb shqipfoles
  mund te jene sunite ektremiste antikristiane Am I right? Sipas teje sesi quhen keta qe
  shajne raca apo fe, raciste ne mos e kam gabim, ashtu me duket se the qepari ti)
  nuk do bie ne kete nivel muhabeti pasi nuk ta njoh hallin,
  mund te jesh nje adoleshte qe je perrallisur,
  mund te jesh njeri shume i mire, tj etj, por ca gjera akoma si ke kuptuar tamam
  pasi keto jane gjera personale qe une nuk i njoh dhe nuk mund te te them
  ik moj nga tuqia prej nga ardhur, sepse kjo nuk eshte e drejte

  keshtu flasin social justice warrior dhe kur skane fakte fillojne me shpifje dhe sulme personale.
  ok liri fjale (shume vende & fe nuk e kane as kete)
  nuk kam pune me besim tend fetar as nuk dua te ofendoj dhe as qe me takon mua
  ke te drejte te besoj ku te duash, fundja ne evrope jeton, mund ta ndryshosh fene po te duash behu budiste
  fat qe nuk e kane shume te tjere qe duan te ndryshojne fene pasi denimi eshte me vdekje

  per karpatet nuk e ke dhe aq gabim, do vajtur mbase mesojme ndonje gje, pasi aty eshte polonia nje popull qe po
  ben sakrifica te ruaje kombin dhe zakonet e saj nga politika totalitare e merkel
   
 13. Aimilius

  Aimilius Forumium maestatis

  koplimenet jane me te vertete te bukura.
  ndersa per zgjidhjet jam per numrin 2

  komunizmi eshte nje skenar i perseritur ne shume shtete dhe gjithnje ka deshtuar qellimi eshte gjithnje i mire dhe rezultati gjithnje i keq. eshte e njejta histori e perseritur gjithnje dhe kudo. komunizmi eshte bazuar ne ne shoqerite e krishtera te shekujve te pare te cilet jetonin ne shoqeri tip kooperative, e ngjashme me komunitetet e tanishme Amish ne amerike qe jetojne ne komunitete te tilla. por eshte nje ide utopike. bota duhet ta kuptoje njehere e mire qe kapitalizmi dhe demokracia eshte i vetmi sistem qe kemi krijuar dhe qe funksionon me se miri, nuk eshte perfekt por eshte i vetmi.

  fashizmi eshte kusherira e pare e komunizmit ne mos motra e tij e keqe

  feminizmi eshte kancerogjen, pergjigjia e shkurter. me gjate do thoja, nuk eshte aspak ajo qe pretendon se eshte pasi eshte antimashkull, antifamilje dhe perfundimisht cuditerisht edhe antifemer. kompanite e duhanit donin te hiqnin tabune e pirjes se cigares nga femrat dhe krijuan reklama fushata etj per te hequr kete tabu dhe rritur shitjet. dhe mund te themi qe paten shume sukses. edhe pse tani tabuja e pirjes se duhanit ne amerike eshte rikthyer, feminizmi nuk po le gje pa sulmuar dhe shkaterruar. te sugjeroj te ndekesh bisedat e Jordan B. Peterson.

  nuk jam pro djegies se librave, jam pro nje marketplace idesh dhe njerezit te vendosin se cfare duan
  thjesht here pas here robi ka nevoje per nje reality check
   
 14. Aimilius

  Aimilius Forumium maestatis

  Raca e bardhe eshte ne rezik. kjo gje dihet duhet adresuar dhe duhen marre masa.
  nese vazhdojne vendet perndimore me kete ritem, niperit tane pas 100 vitesh do kerkojne azik ne rusi

  Keto qeveri nuk funsionojne pasi nuk kane te njejtat vlera. psh ne si shqiptare jemi si jemi po jemi kompakt dhe homogjen dmth edhe pse jemi ne dy parti dhe kater fe, jemi mbi 90% nje race dhe nje gjak.
  tani imagjino nje skenar sikur te emigrojne turq, greke, siriane dhe somaleze ne shqiperi fillimisht gjerat do jene mire, por ne momentin kur balanca e numrit te popullsise ndryshon na mori lumi. i pari qe do e haje eshte babai i kombit tone

  skenderbeu, pasi njererit nga turqia e quajne firaun, tradhetar qafrir dhe kaur
  dhe ai do iki i pari nga skena, pasi kemi "minoritete qe ofendohen" sic ndodhi me statujat ne sharlotsville, qe hoqen zezaket. risku eshte njelloj sikur te lesh nje kopesht ne meshire te fatit dhe te gjitha
  ato qe ke kultivuar do zhduket nga barerat e keqia. etj etj
  imagjino erdhi historiani turk ne shqiperi dhe pa piken e turpin po shante skenderbeun...

  Ceshtja e lezizjeve te njerezve eshte gjithsesi me risqe. Aq me teper kur eshte pa kriter
  kur njerezit nuk pershtaten vendit ku shkojne (ne nuk jemi keta) krijojne enklava dhe tumore brenda nje komuniteti
  sic jane tani ne britani, france, suedi no go zone. ku policia ka frike te hyje dhe kane gjyqe te sharias

  por edhe kur merr shume njeres te mendjendritur eshte prape gabim,
  pasi nese nje shteti cope-cope i iken i gjithe truri jashte nuk ka shans qe te ngrihet kurre.
  dhe pervec kesaj vendi prites do rifilloje nga perrallat, he e shikoni cfare arritje beri ky pakistanezi, hajde pra
  importojme edhe nja 300mije se na duhen njerezsi ky. kjo ishte arsyeja qe hilari humbi thelle, dhe kjo eshte asryja pse trampi do fitoje prape

  Pushtimi i tipit te lepurit jane te njohura.
  psh ka teori qe greket nuk jane 100% greke se jane shartuar me raca te tjera
  kjo nuk eshte komplet gabim. nuk eshte se kemi ndonje metode per ta matur kete gje
  por dihet qe ata kishin shume skllever, dhe arriti nje moment qe me shume kishte skellever se vendas...
  dhe cfare te mire i sjellin sklleverit nje demokracie, asgje mentalitet skllavi.
  me numrin e madh detyrimisht marrin gradualisht pushtetin dhe vendin fillon regresin e pashmanshem

  nje shembull i vockel fare.
  meksika dhe amerika, cfare ndyshimi ka, asgje nje vije i ndan per te mos thene qe meksika ke klime me te mire.
  pse meksika eshte meksike dhe amerika eshte amerike eshte ajo set of values qe ben dallimin
  vlerat anglosaksone. qe meksika nuk i ka
   
 15. Aimilius

  Aimilius Forumium maestatis

  po i bie shkurt idealja dhe realiteti jane si arkitekti dhe inxhinieri

  por gjithe punen e ben inxhinieri i cili shpesh here e kap arkitektin dhe i thote kjo nuk behet
  kjo nuk funksionon, kjo eshte e pamundur, kjo ka shume kosto, kjo eshte e rrezikshme, etj.
  te dyja jane te domosdoshme por ne fund inxhinieri vendos.
  nese arkiteti behet inxhinier na mori lumi.
   
  Alivia likes this.
 16. Aimilius

  Aimilius Forumium maestatis

  turli

  kjo pyetja 1 milion dollare dmth me do do zgjidhja une.
  ne nje skenar imagjinar te tille, fillimisht jane kushte ekstreme
  dhe perderisa eshte vetem per shtimin e popullsise dhe fati i botes eshte tek fara ime
  atehere nuk ka ndonje rendesi shume, pasi ne ato kushte nuk e ke lluksin te zgjedhesh
  do besh sa me shume femije me sa me shume femra duke shpresuar qe ti mbijetojne jeteses
  pasi ne kushte primitive duhet te kesh "ushtrine" tende i besh balle jetes

  tani normale qe femra e bardhe shemtuar nuk eshte lart ne liste pasi nuk eshte terheqese
  por kjo nuk do te thote qe ashtu do jene femijet e saj, por meqenese qenka e kerrusur
  mund te jete ndonje difekt gjenetik, i cili mund te kaloje te brezat e tjere.
  mesa kuptova une, qe ta besh interesante pyetjen, zezakja eshte me terhesja
  te tjerat aty aty, dhe e bardha lemeri?

  pra per te miren e njerezise do i beja qe te gjitha femrave femije pa dallim

  por nese eshte vetem nje do zgjidhja japonezen, pasi e bardha eshte high risk
   
 17. Jorina_

  Jorina_ Forumium praecox

  Kush flet per racen e bardhe dhe reziqet e saj hahahahaha vdyqaaaa
  Prej kujt eshte raca e bardhe ne rezik??
  Pikerisht prej meshkujve te papermbajtur si puna jote!!!
  Ti sa e the se do merje Japoneze etj
  E sheh se bie paradox me veten?

  Une njoh shume pake Femra shqiptare, qe kan partner te huaj „perfshi te gjith racat“
  Ndersa meshkujt shqiptar edhe nje lope ti dali pari, vec thuaj se o prej USA ose X rome do vete pas saj!!

  Mos shit moral kur ske!!!!!

  Se na cave......

  Mashkull i udhhequr nga hormonet ytttttt turp
   
 18. Aimilius

  Aimilius Forumium maestatis

  Mesa kam folur me ty mund te them keto gjana.
  ti je nje femer, pse jo e moralshme, dhe krenare, flet me pasion
  shume mire deri ketu.

  puna me ty eshte qe nuk mban nje standart ne gjith biseden
  pasi thua qe je tolerant po nuk e toleron mendimin tim
  une nuk kam thene asgje te keqe kundra teje, perkundrazi
  jam ai qe mund te te mbroje ne nje sulm terrorist.

  arsyeja qe i ti ben keto pyetje dhe ato qe ne fillim te bisedes
  tregon vetem nje gje.
  ti ke ndjeshmeri ne disa ceshtje, je person qe te intereson
  bota dhe njerzit qe te rrethojne, ndoshta mund te jesh edhe
  dashamirese apo me tendence humanitare. por ajo qe eshte edhe
  me e dukshme eshte mungesa e informacion qe ke.

  jorina, raca e bardhe eshte ne rrezik, dhe kjo i tejkalon
  problemet etnike, ideologje dhe fetare.
  po eshte e vertete eshte ne rrezik. nuk dua te zgjatem ketu
  je e zonja vete po te duash gjen informacione sa te duash

  ai ishte nje supozim imagjinar dhe une dhashe nje pergjigje imagjinare

  pergjigja ideale ishte qe femije duhet te beheshin me te gjitha femrat pasi cdo
  race e ka te drejten te vazhdoje.
  rasti konkret ishte disporprocinal & fliste per nje te bardhe
  e cila ishte me te meta te dukshme fizike dhe qe nuk thuej nese ishin
  te lindura apo aksidentale. pasi shkenca thote problemet gjenetike
  trashegohen dhe ca kuptimi ka nese pasardhesit jane me te meta dhe nuk mund
  te vazhdojne linjen e jetes.
  ne nje analize aty per aty llogjika ime ishte per japonezen ndoshta
  pasi eshte me prane ngjyres sime plus, temperameti i qete japonez, & ngaqe kane nivel iq shume te larte
  por normale qe ne kushte te barabarta pergjigjia do ishte femra e bardhe, dhe po te ishin disa te bardha, pergjigjia do ishte shqiptarja.

  nuk shes moral, shes realitet
  se nuk me the cfare te cava njehere
   
  Last edited: 29 Apr 2018
 19. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

  Aimilius,

  Zgjedhja eshte per t'u lavderuar. Vec nje gje. Mos hidh perla perpara derrave. Sa me teper zbukuron nje gje te shemtuar aq me e shemtuar duket. Me kujtohet nje komshie qe kam patur ne Fier, ne lagjen Liri Gerro. E ardhur nga fshati, e martuar ne moshe te madhe, e virgjer dhe teper e shemtuar. Ne fytyre e ne shpirt. Shume telendarke. Ruante komshinjte nga dritarja dhe dinte kush futej ku dhe per cfare arsye. Nje dite me kerkoi t'i aplikoja makiazh per arsye se ishte e ftuar ne nje dasem. Rezultati ishte «lere mos me pyet». Ne gjendje te natyrshme ishte me e mire se e zbukuruar. Per te shpetuar nga goja e saj mizore detyroheshim shpesh t'a lavderonim ose t'i benim ndonje kompliment. Thjesht per t'a hequr qafe. Sa me bukur e pikturonim aq me mizore behej. E shkaterroi mamin tim nga nervat. Komplimenti i marre e bente te besonte se ishte vertete yll i rene nga qielli. Perseriste si majmun etiken e larte te familjes time dhe shperndante poshte e larte keshilla te cilat nuk ishin te saj. Njesoj si me marr kredi per dicka te kopjuar ose si me te vjedh identitetin. Arriti deri aty sa n'a detyroi te nderronim apartament. Mbaje veth ne vesh. Mos i pikturoni me te mire se jane. Fluturojne me presh ne bythe. Kjo eshte e vlefshme ndac per femra ndac per meshkuj telendare.

  Eleonore
   
 20. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

  Aimilius,

  I hodha nje sy shpejt e shpejte pergjigjeve te tua. Edhe pse mund te kem nja dy tre komente ne lidhje me to, lejome fillimisht t'ju them se pergjigjet e tua me pelqyen shume. Ndjej ne to, megjithate nje lloj self-righteousness si dhe nje lloj you owe me. Kam nja dhjete minuta qe rri si e ngrire perpara ekranit. Jam teper e shperndare. Ne njeren ane jam me mendje tek vajza dhe provimet e saj dhe ne anen tjeter po perpiqem te vete diku dhe mberrij ne nje ambient diskutimi midis shpatit, red baron dhe highduke. Kjo ka ndodhur shume vite me pare ne nje tjeter Forum. Martiri i Camerise me vjen ne mendje, Meltdown dhe cuditerisht ato emocione qe ndjeja kur isha ne prezence te tyre ndjej edhe ne prezencen tende. Te perfytyroj shume te gjate dhe shume bardhosh. Me thuaj qe nuk eshte keshtu!

  A ke ndonje nick tjeter ketu?

  EK
   

Shpërndajeni këtë faqe