Janari 2016

Diskutime tek 'Shkenca' filluar nga Seyfert, 20 Feb 2016.

 1. Seyfert

  Seyfert Valoris scriptorum

  [​IMG]
  Të dhënat e reja nga NASA dhe nga Administrata Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike sugjerojnë se janari i këtij viti ishte, për globin, një muaj shumë i çuditshëm.
  Pasi viti 2015 u regjistrua si viti më i nxehtë ndonjëherë, janari theu rekordin e nxehtësisë, duke treguar anomali të temperaturave mbi 4 gradë celcius.

  Ngrohja globale ka qenë veçanërisht intensive në Arktik, një fakt ky që ka kohë që njihet.

  Fenomeni i njohur si “përforcimi i Arktikut” kohët e fundit është bërë më i theksuar. Kjo ngrohje e pazakontë e Arktikut është shoqëruar me një nivel të ulët të masës së akullit në Arktit gjatë janarit, që normalisht nuk është kështu.

  Kjo ka bërë që shkencëtarët t'i rrisin shqetësimet e tyre mbi ngrohjen globale.

  [​IMG]
   
  xarcus and exit like this.

Shpërndajeni këtë faqe