Embelsirat

Diskutime tek 'Kuzhina dhe receta gatimi' filluar nga Never Alone, 11 Nov 2002.

 1. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  Jane shume te mira,por ama duhet te bejme kujdes me to...
  http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hpho...06985227_228169190226_22663078_75372316_n.jpg
  Omlete me domate.
  Nevotiten;
  4veze,
  4domate,
  1qepe,
  vaj,
  kripe dhe pak sheqer.

  Pergatitja;
  Omleta me domate pergatitet si omleta e zakonshme,por me pare pergatiten domatet.Domatet qerohen me nje thike te mprehte,priten rriska-rriska te holla dhe hidhen ne tigan ku eshte ferguar qepa e grire shume holl me gjalp/vaj....

  U shtohet kripa,piperi dhe pak sheqer dhe lihen ne zjarr te ngadalshem derisa ta pine tere lengun e te behen si nje salce e trashe,duke i trazuar nga njehere qe te mos digjen.

  Pas kesaj pergatisim omleten;rrihen vezet,u shtohet pak kripe dhe hidhen ne tiganin e gjere me yndyre qe te skuqen rreth5min.ne zjarr mesatar.Omleta e pergatitur hidhet ne nje pjate te gjere,siper saj hidhet pureja e pergatitur e domates dhe omleta paloset dyfish.
   
 2. rabija

  rabija Guest


  rovonia beht edh del shum e mir se une shum shpesh her i qes ,10 voe dhe 20 lug shioqe i perzien 10 minuta me mikser dhe nuk e nal hiq pastaj i qet 20 lug niseshte dhe
  3 lug miell per mos me dal shum e tret dhe kto i rren 10 minuta ,, vqi duhet me nxeh furren shum se pastja si mos esht furr e nxeht te prishet oky klm shuum
   
  Sweety el likes this.
 3. oneda toska

  oneda toska Guest

   
 4. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Hajde Pallacinka si i thone ketu;
  [​IMG]
   
 5. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Receta eshte;

  Ne pergatitjen e kesaj recete nevojiten:
  1 veze, 1 gote qumesht, 1 got miell, pak kripe, vajHedhim vezen ne nje tas dhe me pas shtojme ne tasin ku kemi hedhur vezen edhe nje gote qumesht dhe miellin. I hedhim edhe pak kripe dhe e perziejme brumin.E lyejme tiganin me vaj dhe hedhim brumin e pregatitur pak me pare.E kthejme krepen nga ana tjeter me luge ( me mire do te ishte po te dinit te rrotullonit ne ajer), por duhet te jene te kujdeseshem se mos perfundon jashte tiganit).Mbasi te mbaroni e mbushim me cte deshirojme,me cokokrem,me mjalte,me djath e sallam,me recel me cte doni ju?..Ju befte mire.
   
  dr love likes this.
 6. dr love

  dr love Locus omnem

  sa bukur i hedh une ne ajer..marifeti eshte ta mbajme pak te pjerret fteren
   
  Hektor12 likes this.
 7. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  eee aty eshte stili po si u thoni ju se ne u themi ne diber llallangije, keta ketu u thone pallacinka, me kulture me duket krepe eee ...
   
 8. Seyfert

  Seyfert Valoris scriptorum

  Hektor12 likes this.
 9. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

 10. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

Shpërndajeni këtë faqe