E meritojme o njerez...

Diskutime tek 'Ekonomia & Biznesi Shqiptar' filluar nga genti, 27 Jun 2003.

 1. genti

  genti Primus registratum

  E meritojme o njerez...

  Te gjithe ketu flasin ose ankohen per shtetin dhe pushtetaret dhe ne shumicen e rasteve per paaftesi...

  Une kam pasur fatin ti shikoj nga afer ca "gjera" dhe me pak fjale "ata" jo se nuk dine...
  "Ata" nuk duan !

  Dmth. nisen nga interesi personal,dhe me e keqja eshte se i gjithe populli e di mire kete gje dhe pranon te bashkejetoj me te, dhe eshte indiferenca apo sensibilizimi i njerezve ajo qe i stimulon keto gjera.

  Me pak fjale se u zgjata shume,atje njerezit mbushin sheshet kur vjen nje X politikan dhe nuk ngrene zerin per gjera te cilat i prekin ata drejtperdrejt.

  Dhe mendoj se ne nje fare menyre edhe e meritojne.
   
 2. edda

  edda Primus registratum

  Re: E meritojme o njerez...

  çdo popull meriton qeverine qe ka - me duket se e ka thene Churchill
   
 3. komino

  komino Valoris scriptorum

  Re: E meritojme o njerez...

  ketu eshte problem alternativash

  votohet ai qe eshte relativisht i mire

  pastaj si mund te gjykoje populli (pergjithesisht me arsim te mesem) veprimet e qeverise

  jo vetem populli qe nuk heton dot por me sa kampare une as gazetaret profesioniste pergjithesish nuk shkruajne dot me teper se dallavere klubesh

  elektorati ka nevoje per nje alternative te besueshme (jo nje mini-parti te re me 10 anetare)
   
 4. Guest

  Re: E meritojme o njerez...

  Te gjithe me interes te dun lere po he se dihet
   
 5. komino

  komino Valoris scriptorum

  Re: E meritojme o njerez...

  kjo dihet, askush nuk mund te doje 3 milion persona kot se eshte i mire

  problemi eshte se interesi duhet te kufizohet diku

  dmth te rroga e paracaktuar, shperblimet, privilegjet normale etj

  ne duhet te kuptojme se nuk eshte e lehte te zgjedhesh dike
  duhen vene rregulla per punen e udheheqesve e duhen gjetur menyra praktike te kontrollimit te tyre
  e thene keshtu duket e thjeshte po njerezimi egziston prej miliona vitesh e akoma nuk ka gjetur nje menyre te mire.
   
 6. Guest

  Re: E meritojme o njerez...

  Ok me konkretisht si mund ti besh keta rob te kuptojne ??
  ajo do arrihet me menyre te ndershme apo te pandershme ?
   
 7. komino

  komino Valoris scriptorum

  Re: E meritojme o njerez...

  me pelqen fakti qe kerkon mendime konkrete

  nuk e kam aq te thjeshte te pergjigjem megjithate do mundohem te ve nje pike nisje

  Duhet ti tregojme politikaneve tane aktuale e te ardhshem se interesat e tyre personale jane te lidhura ngushte me interesat e vendit

  atyre i intereson te rrijne ne pushtet per te patur te pakten te gjithe ato interesat e privilegjet normale qe thame me lart

  e vetmja menyre per te kontrolluar politikane jane rrezultatet e arritura gjate qeverisjes
  kjo ne te gjitha fushat por sidomos ne ekonomi

  per te bere kete duhet ndergjegjesuar votuesi

  nuk shahet nje politikan se ka mjeker apo se ka syze apo se eshte nga veriu apo nga jugu apo te tjera cilesi personale qe nuk kane te bejne me qeverisjen

  une ne vendin tend do te pysesja - po c'hyn kjo me vleresimin e qeverisjes

  une do te te them se qeverisjen e nje force politike e kritikon opozita e cila kerkon te vije ne pushtet

  gabime bejne te gjithe, problemi eshte te besueshmeria ne popoll (i cili nuk ben analiza racionale)
  nese nje opozitar do te shaje dy here kot nje pushtetar atehere i pari do humbe besueshmerine dhe elektorati do te humbe drejtimin ne vleresimin kritik te punes se qeverise
  tani qeveria ndihet e paprekshme se nuk egziston nje opozite e afte ta kontrolloje e te drejtoje elektoratin ne njohjen e gabimeve ne qeverisje

  tani kuptojme qe qeveritari nuk ben nje lidhje direkte midis rrezultateve te qeverisjes e rizgjedhjes ne te njejtin post pasi askush nuk e vlereson (ne kuptimin kontrollon) per punen e bere

  atehere, cfare e shtyn qevritarin te punoje per popullin nderkohe qe nuk ka nevoje ta beje kete???????????????????????????
   
 8. iriqi

  iriqi Primus registratum

  Re: E meritojme o njerez...

  Per mendimin tim faji kryesor, madje i vetmi, qe Shqiperia ka arritur ne gjendjen ne te cilen ndodhet sot, qendron te opozita dhe peronalisht dhe teresisht te Sali Berisha. Ishte ai qe mori Shqiperine me 1992, afersisht ne nje gjendje ekonomike dhe sociale te dobet, por ende me potenciale ekonomike zhvillimi dhe perparimi. Por kur e dorezoi pushtetin me 1997, (me sa zor dhe dhimbje) Shqiperia ishte shkaterruar me rrenje dhe dege. Dhe shkaterrimi filloi pothuajse ne vitet e para te qeverisjes se Berishes dhe kulmoi me piramidat e famshme qe sollen 97-ten. Filloi me privatizimin e ekonomise te shnderruar ne vjedhje. Gjithçka falimentoi. Prodhimi i brendshem kombetar u pergjysmua. Pasurite kombetare u shiten. Filloi pasurimi me metoda te pandershme i llumit te shoqerise. Dhe te gjitha keto Berisha i nxiti, i toleroi dhe i pranoi.
  Dhe me gjithe keto te keqija qe i solli vendit ai nuk dha doreheqjen si kryetar i opozites shqiptare. Prandaj sot per popullin nuk ka alternative. Te zgjedhesh midis ujkut dhe çakallit eshte jo vetem shume e veshtire, por edhe e pakuptimte. Prandaj edhe njerezit kane humbur shpresen. Kujt t'ia japin voten? Atij qe i vodhi dhe i shkaterroi me pare, apo atij qe po i vjedh dhe po i genjen tani? Eshte Berisha qe mban peng opoziten shqiptare dhe gjithe Shqiperine. E verteta eshte se per shume arsye me mijera njerez ne Shqiperi nuk e durojne dot emrin e Berishes, dufin dhe ligesine e tij. Dhe ne rast se ne krye te kesaj opozite do te ishte psh Pjeter Arbnori, Ylli Vejsiu apo ndonje nga ato dhjetra qindra te figura te opozites, socialistet do ta kishin pesuar edhe nje here tjeter siç e pesuan me 1992. Por ata i mban Berisha ne pushtet. Pra fatkeqesia e Shqiperise, ka vetem nje emer: ai quhet Sali Berisha.
   
 9. komino

  komino Valoris scriptorum

  Re: E meritojme o njerez...

  kjo eshte teper e thjeshte iriq

  pse Berisha ka kaq pushtet mbi opoziten shqiptare??!!
  pse nano ka kaq pushtet mbi poziten (dihet se u mbajt kryetar i ps gjate burgimit per nje vlere simbolike e jo per aftesi mbi te tjeret)??!!

  si mund te dilet nga kjo diktature bipolare???

  a duhet te presim ndryshimet nga brenda partive egzistuese (shihni sa fraksione kane krijuar pa rrezultat)???
  a duhet te shtyjme ne krijimin e nje FORCE te re??????
   
 10. Danae

  Danae Primus registratum

  Re: E meritojme o njerez...

  Shprehja eshte e De Gaulle,drejtuar Winston Churchill.
   
 11. Cruel_Intentions

  Cruel_Intentions Primus registratum

  Re: E meritojme o njerez...

  Ne fund te fundit, disfates dhe problemeve qe ka Shqiperia nuk mund ti dedikohen teresisht Sali Berishes.
  "Ai shkaterroi Shqiperine" pfff-lexova nga dikush me lart...
  kjo shprehja esht totalisht pa vend per mendimin tim.
  Po harruat te gjithe ju me duket se ne ckondita gjendej ekonomia ne vitet 92 inflacioni arriti majat e tij me te larta deri ne troposfere. Skishte mall, skishte asgje. E po te mos qe per ndihma nga jasht ne do te kishim marr fund.
  Nuk esht e lehte ti nxjerresh pa dhimbje thumbat e nje komunizmi aq te tmerrshem dhe ju. NUk esht e lehte te marresh vehten...smjaftojne 10 vjet per prosperitet.
  Sigurisht ai ka gabimet e tij si cdo pesonazh shumpermendur politik.
  PO per mua njolla e zeze e shqiperise jane akoma ata njerez qe kur shkojne te votojne votojne te nxitur nga pasione te hershme ose te tashme politike dhe jo per individin. Gjithmone kam vene re se po te nxjerre nje kandidat krahu yt i preferuar politik serisht ai e merr voten edhe po te jete derr me zile.
  Kur populli do te behet me pak pasionant ndaj njerit krah politik atehere mendoj se do te jete me mire.
  GJithashtu shqiperia ka nevoje per njerez qe punojne dhe jo per ata qe vene ne pune e rrine 8 ore ne kafe.
  - B
   
 12. TONY

  TONY Primus registratum

  Re: E meritojme o njerez...

  ore une te them te drejten jam merzitur me votimet ne shqiperi por nuk jam kundra tyre m,gj,s shumica e tyre jane "formale"ne eshte shume e veshtire te integrohemi sepse ndjehemi te lodhur nga te gjitha partite ,nga vjedhjet mashtrimet ,abuzimet dhe personalisht e dua shqiperine si asnje vend tjeter sepse eshte vendi im por te them te drejten nuk dua edhe i urrej te gjitha institucionet politike shqipetare duke perfshire edhe ambasadat shqipetare ne bote te cilat pa pike turpi i injorojne shqipetaret kur shkojne te trajtojne ndonje problem,,,,,,,,,,,,,tani qe ata i mbushen xhepat per vete ne kujtuam se do mendojne per ne por me kot ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
   
 13. altinzaka

  altinzaka Primus registratum

  Re: E meritojme o njerez...

  Ej politikanet shqiptare njihen nga pamja e jashteme,mjaft qe te hudhesh nje sy do ti shohesh qe gishtat e tyre jane plote me unaza floriri,si gangot ose horrat,pa edukate dhe pa kulture,qe zihen me grushta ne parlament,cfare munde te presi populli shqipetare nga keto horra,kaluan 13 vjete dhe shqiperia eshte vend-numero,kure shumica e vendeve te europes lindore po pergatitet qe te hyne ne europe,ja pra shqiptare faji i ketyre horrave qe populli shqipetare po vuan,po i hiqet nderi,JAME KUNDRA TE GJITHEVE ATYRE POLITIKANEVE QE PO MBAJNE PENG SHQIPERINE DHE POPULLIN E SAJE TE CFARE DO NGJYRE QE KANE.NJE DITE DREJTESIA DO TE BIE MBI KETA HORRA. :wave:
   
 14. Klinton

  Klinton Primus registratum

  Re: E meritojme o njerez...

  Mendoj se pragmatizmi eshte nje ideim i atyre qe kane horizontin e mbarsur.
  Gjithesesi nuk duhet humbur shpresa.
  Shqiperia do te njohe dite me te mira /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 15. gertid

  gertid Primus registratum

  Re: E meritojme o njerez...

  Une mendoj se faji nuk duhet kerkuar vetem tek Berisha apo tek Nano.F
   
 16. gertid

  gertid Primus registratum

  Re: E meritojme o njerez...

  Faj kemi te gjithe duke filluar nga politikanet e vegjel, afaristet deri tek votuesit.Secili nga ne duhet te beje ate qe ka ne dore politikanet te mundohen te menjanojne ata te cilet mundohen te arrijne qellimet e tyre pa marre parasysh se ato shkaktojne deme qe nga nje here jane te pariparueshme.Afaristet jane ata te cilet kane nje influence te vecante e cila vjen duke u rritur
  prandaj dhe ata mund ta perdorin ate per te miren e ketij vendi.Ndersa ne votuesit duhet te kthjellojme mire trurin para se te votojme.
  SHQIPERIA DO TE BEHET VETEM NESE DO TA DUAM ME TE VERTETE TE GJITHE.
   
 17. *PINK_GIRL*

  *PINK_GIRL* Primus registratum

  Re: E meritojme o njerez...

  SHUME E VERTETE U2
  ATJE SKA POLITIKANE ..... KA KAFSHE QE HIQEN SI POLITIKANE ...

  PINK
   
 18. Tironsja-Si-Shpirt

  Tironsja-Si-Shpirt Primus registratum

  Re: E meritojme o njerez...

  Cfare potenciali kishte Shqiperia mor Iriq?
  Une nuk e marre vesh, a jeni te trashe apo beni si te tille? C'fare potenciali kishte Shqiperia ne 1992? Shqiperia ishte nje germadhe dhe njerezit ne te u leshuan si qeni nga zinxhiri sapo u permend demokracia. Jo Berisha qe se kontrollonte dot kurre ate situate po edhe Enveri te ringjallej zor se do te mund t'ja dilte mbane. Pra mos fol brockulla po prano realitetin qe eshte qe Shqiperia mbahet peng nga politikanet e te gjitha aneve dhe se do te duhen shume vjet qe te rimekembet mbas asaj qeverisjeje cnjerezore qe bene komunistet. Lere Berishen rehat se po te mos ishte i zoti e i ndershem nuk do ishte akoma ne krye te opozites.
   
 19. f. sheshi

  f. sheshi Primus registratum

  Re: E meritojme o njerez...

  Pèr mendimin tim , fatkeqèsisht populli ynè nuk ka kulturè demokratike. Duhet t'a pranojmè se ne kemi kapèrcyer etapat e zhvillimit historik tè njè populli. Pse Zogu nga republikè e shpalli Shqipèrinè mbretèri, dhe veten mbret? Asnjèherè s'i èshtè dhènè shumè rèndèsi dhe nuk èshtè studiuar si duhet ai fakt, pèr mua shumè domethènès. Sa pèr politikèn aktuale nuk duket tè ketè shanse qè shqiptarèt tè kalojnè nè ngjyra tè tjera e jo veç bardhè e zi. Nuk shoh akoma forcèn politike qè do tè mund tè futej nè mes dhe do tè na shpètonte nga kjo situatè. Populli shqiptar po tè mendohej mirè, nuk duhet tè kapèrcejè limitin e vlefshmèrisè prej 50%+1 tè votuesve pjesèmarrès nè votime. Kèshtu pèr herè tè parè nè historinè e vet do tè tregonte se di edhe tè mendojè me kokè. Mè mirè tè presèsh se tè nxitohesh e tè gabosh.
   
 20. fjorent

  fjorent Primus registratum

  Re: E meritojme o njerez...

  Vlefshmeria juridike e votimeve ekziston edhe sikur te votoje i vetem Berisha dhe Nano. Ceshtja eshte me e komplikuar. Ne me te vertete na mungon kultura demokratike. Nuk eshte se ketu ne Italiane e Jugut ceshtja eshte shume ndryshe, edhe ketu pjesa jugore eshte e mesuar me allashverishe te ndryshme, me shitje votash, me trafik influence nga krimi i organizuar dhe situata paraqitet e NGJASHME (jo e njejte) edhe ne Shqiperi.
  Ne shqiptaret nuk duam vetveten, mundohemi t'ia hedhim te gjitheve duke harruar se ne fund te fundit e pesojme perseri ne. Fakti qe lideret kryesore te politikes jane akoma edhe pas 10 vjetesh, tregon rinovimin e ulet te shoqerise shqiptare. Te mos harrojme se ne zgjedhim ne krye te PD Berishen per inat te Nanos dhe ne krye te PS Nanon per inat te Berishes. Me inate shkohet drej piramidave dhe krimit te organizuar, me rinovim drejt Europes.
  Por ne fund te fundit mendoj se mbase jemi nje popull qe nuk e meriton ende te hyje ne Evrope. Dhe kur pas shume vitesh do jemi ne gjendje te hyjme ne Evrope (shpresoj te arrijme nivelet ekonomike)mbase do te ishte me mire te rrinim jashte duke pare forcen konkuruese te nderrmarrjeve te Evropes Veriore.
  PNesu duhet te ecim perpara, krahasimet duhet t'i bejme me Evropen Veriore.
   

Shpërndajeni këtë faqe