Briliant Serbian-American Nikolla Teslla: Njeriu qe shpiku shekullin e 20te.

Diskutime tek 'Shkenca' filluar nga koppertoni, 13 May 2004.

 1. koppertoni

  koppertoni Primus registratum

  Briliant Serbian-American Nikolla Teslla: Njeriu qe shpiku shekullin e 20te.

  Albforumi ka nje vend ne forumin e shkences per te diskutuar madheshtine e ketij njeriu.

  IEEE: Legacy of Tesla good history nga IEEE.

  "IEEE: Nikola Tesla was born at the stroke of midnight.........." sa rendesi ka ora kur Tesla eshte lindur?
  Hej therritini mendjes! Lindi nje nga gjenite me te medhenj qe ka pasur bota ndonjehere.

  http://inventors.about.com/library/inventors/blradio.htm
  Nja nga sqarimet e shekullit. Radio Primitive u be nga Marconi por krediti/patenten per Radio te plote iu dha Tesles.


  Otis Pond, an engineer then working for Tesla, said, "Looks as if Marconi got the jump on you." Tesla replied, "Marconi is a good fellow. Let him continue. He is using seventeen of my patents."
  Nikola Tesla Humanitarian Genius

  NASA nuk perdor fjale te tjera pervec "a Briliant Serbian-American inventor and scientist" per Teslen.

  Shtete si NY, NJ etj shumica ne USA daten 10 korrik e kane ne kalendarin zyrtar shteterror si "Nikola Tesla Day".

  Telsa Society: Gjeniu qe ndricoi boten

  Vjet me rastin e 60 vjetorit vdekjes te Tesles u organizuar ne Fort Lauderdale, Florida USA nje seminar nga USA Departmenti i Energjise me titullin "Serbian Emigrant who invented the twentieth century".

  and a book
  AMAZON: The Man Who Invented the Twentieth Century: Nikola Tesla

  and presentation of book: http://www.robertlomas.com/Tesla/presentation/

  Tesla sot akreditohet si babai i wireless. Ligjet e Tesles po "ri-zbulohen".
  NASA: Nikola Tesla was the first scientist to harness and explore these waves....

  <<Nje kuriozitet>>. Mbas vdekjes se Teslles te gjitha letrat qe u gjeten u morren ne dorezim nga "Alien Property Custodian" agjensi ne FBI qe merret me Roswell,Aliens etj. Ne ate kohe nuk shpjegohej gjenialiteti i Tesles pa qene ai jashtetokesor.

  Letrat qe u gjeten diten e vdekjes jane tani "rizbuluar" si ligje scanned:
  Tesla FBI Files1
  Tesla FBI Files2
   
 2. koppertoni

  koppertoni Primus registratum

  Re: Briliant Serbian-American Nikolla Teslla: Njeriu qe shpiku shekullin e 20te.

  Kjo teme do ndeze zjarre pa une bere nje shenim te plote.
  Serbet mund te jene shovinista. Kjo nuk do te thote te urrejmen Teslen gjithashtu.

  Po te lexoni cfare ishte Tesla do habiteni si Tesla si person kishte shanse te padiskutueshme te behej super-Bill Gates por nuk zgjodhi te behej. Tesla nuk punoi as per asnje. As per serbine as per pasurine e tij.

  Shikoni cfare ka lene. Fillojeni nga hidrocentrali i Komanit ai ishte i pari qe beri hidrocentralin e pare ne bote. Sa ligje te tijat po "ri-zbulohen" ne wireless,power,optics etj etj. nuk eshte cudi qe ne ate kohe mendonin Tesla ishte jashtetokesor.
   
  Dreamer likes this.
 3. koppertoni

  koppertoni Primus registratum

  Re: Briliant Serbian-American Nikolla Teslla: Njeriu qe shpiku shekullin e 20te.

  Aha kaq te painformuar qenkeni?
  Albforumi eshte epiqender informacioni.

  Po them dicka cikerrima qe nuk i ka vajtur mendja njeriut.
  Kur ndizni makinen sju ka vajtur mendja tek kandelat?

  Kur ecni nuk ju ka vajtur mendja ne makine si kush e ka bere speedometer qe mat shpejtesine?

  <<Nje kuriozitet>> E dini qe tramvajet ne Kroaci kishin speedometers para se te kishin makinat ne bote speedometers? Speedometer ishte nje nga eksperimentet e para te tesles.

  <<Tjeter kuriozitet>> E dini qe Tesla fitonte ne bixhoz? Ne fakt bente hile matematikisht ne vend te thuash i dilte fati. Atehere nuk ja priste mendja njeriut se matematika mund te percaktoje fatin.

  Ekziston nje teori qe sot te numerosh letrat ne kazino do futesh ne burg per vjedhje ne SHBA,UK,France etj. Disa veprime matematikore jane te percaktosh perafersisht cfare mund te jete letra tjeter.

  Mendojeni si gjendet ne menyre ekzakte 1bit i vetem i gabuar ne 100mbit data atehere do gjeni si mund te kete fituar Tesla ne bixhoz.
   
  Dreamer likes this.
 4. koppertoni

  koppertoni Primus registratum

  Re: Briliant Serbian-American Nikolla Teslla: Njeriu qe shpiku shekullin e 20te.

  [​IMG]
  AMAZON: Tesla - Master of Lightning


  Hardcore stuff:
  Disa nga 700 patentat e Tesles

   
 5. koppertoni

  koppertoni Primus registratum

  Re: Briliant Serbian-American Nikolla Teslla: Njeriu qe shpiku shekullin e 20te.

  Nuk do i shkruaje keto fjale pa Teslen. Ai qe beri Hidrocentralin e pare ne bote.

  Ne hall-korridorin e Departamentin te Energjise se SHBA eshte vendosur qysh vjet busti i Tesles.

  Tesla ishte serb. Babai i Tesles ishte prift. Tesla ishte orthodoks. Tesla ishte besimtar. Mos e nenvlefteso kete. Per kete nxehesh ti? Epo shqiptar nuk ka te zgjuar.
  Nga te vajti ne mendje nje gje e tille?
   
 6. Le_Routard

  Le_Routard Forumium maestatis

  Re: Briliant Serbian-American Nikolla Teslla: Njeriu qe shpiku shekullin e 20te.

  Tesla ka lindur ne Smiljan te Kroacis e para punes. E dyta ai punoj per Edisonin, dhe eshte Edisoni qe njeh bota. E treta, po te kishte ndejtur ne Serbi do kishte perfunduar lopcar ose mercenar....
   
 7. koppertoni

  koppertoni Primus registratum

  Re: Briliant Serbian-American Nikolla Teslla: Njeriu qe shpiku shekullin e 20te.

  LR ska rendesi se ku ka lindur. Ai ishte bir i nje prifti othodoks serb. Busti i tij qe vjet eshte ne korridor-hollin e departamentit te energjise te SHBA.

  LR mos thuaj se Tesla do kishte ngelur lopcar. Ti ke mbetur akoma lopcar megjithese mund te jesh ne Amerike. Kam postuar se tramvajet ne Kroaci ishin te parat qe kishin speedometers fale Tesles pa ardhur akoma ne Amerike. Jo vetem Tesla por psh. shtresa e tokes midis mantelit & crust quhet "Moho Discontinuity" per nder te Alexander Mohorovic sizmologut te famshem serb. etj etj etj sa do te permend une ty me qe i paske alergji nga serbet.

  Zog. Si thua ti bregovici do te thote "breg"? Te rreh mendja kush e di se ku. Bukur.
  Nje film "Underground" ka soundtrack te Goran Bregovic. Eshte film serb qe beri SPEKTAKEL ne kinemate amerikane.
  AMAZON DVD: "Underground" - rregjizor: boshnjaku Emir Kustrica, soundtrack: nga serbi Goran Bregovic

  Qenke gjuhtar ti. Fjala shqip "plazh" eshte serbisht per kuriozitetin tend. Ngrohi puplat ne diell zog tani. E morre kategorine ti?
   
 8. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Briliant Serbian-American Nikolla Teslla: Njeriu qe shpiku shekullin e 20te.

  Tesla(Smiljan 1856 - New York 1943), inxhinjer elektronik amerikan, me origjine Kroate. Solli kontribute themelore per zhvillimin e industrise elektronike.

  Studjoj ne Graz universiteti i Prages.Punoj si inxhinjer elekronik per shume industri.
  1884 emigroi ne Amerike, ku me pas mori nenshtetesine amerikane.
  Per nje periudhe te shkurter punoj per Tomas Edison, por me vone preferoj te dedikohej vetem kerkimeve sperimentale e krijoj nje laborator per kerkimet e tij.
  Ne 1888 projektoj sistemin e pare praktik per prodhimin e trazmetimin e korrentit ne centralet elektrike, por te drejtat per kete ju dhan "George Westinghouse"
  i cili dha projektin a World's Columbian Exposition di Chicago, ne 1893.

  pS: Shqip kalamoja!
   
 9. koppertoni

  koppertoni Primus registratum

  Re: Briliant Serbian-American Nikolla Teslla: Njeriu qe shpiku shekullin e 20te.

  Prodigy:
  Degjo une e solla Teslen me kete titull sepse eshte titulli i nje konference & titulli i nje libri & titulli qe IEEE dedikon. E solla ne kuadrin e shkences.

  Kam vene nje shenim i dyti ne liste ne kete teme per te sqaruar pse i eshte vene ky titull. Lexoje postimin qe nga fillimi. Mos u be snob.


  Po te ishte nga ana politike eshte qesharake & e kote te dine se ti "give or not $hit". Qe kur iu eshte marre mendimi i shqiptareve sot te dine mendimin tend se cfare mendon?

  "IEEE: Nikola Tesla was born at the stroke of midnight.........."
  IEEE: Legacy of Tesla
  IEEE i kushton vemendje ores kur Tesla ka lindur. Ka lindur nje nga gjenite me te medhenj qe ka pasur bota. Vemendja jote duhet? pffft. You got to be joking.
   
 10. gezim lame

  gezim lame Primus registratum

  Re: Briliant Serbian-American Nikolla Teslla: Njeriu qe shpiku shekullin e 20te.

  Kot per kuriozitet... Cfare e ben te vecante si shkencetar kete person qenia e tij "serb" qe e permendi ne cdo rrjesht????
   
 11. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Briliant Serbian-American Nikolla Teslla: Njeriu qe shpiku shekullin e 20te.

  Kooooperton, snobi ketu jeti, qe e bon Teslen me te madh se Arkimedin apo dhe se ku di une se ke. Mos u bej kaq naiv sikur je TI ai qe zbulove madheshtine e ketij njeriu qe as te ruante te drejtat e shpikjeve te tij nuk dinte.
  Thua ti ishte nje gjeni i dyte po aq i hutuar sa Ajnshtajni, epo Ajnshtajni dinte te mbante shenime te pakten.

  Je shume naiv dhe flet me shume pathos dhe ne vend qe t'i besh njerezit t'i kushtojne vemendje argumentit tend (nese ke nje te tille) e largon me pompozitetin me te cilin flet.

  Sa per statujen, sigurisht qe atje do vihet statuja e Tesles dhe jo e Nene Terezes, eshte industria per te cilen ka kontribuar, edhe ketu je treguar po aq naiv.
   
 12. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Briliant Serbian-American Nikolla Teslla: Njeriu qe shpiku shekullin e 20te.

  Lapsuset e tua:

  Po te lexoni cfare ishte Tesla do habiteni si Tesla si person kishte shanse te padiskutueshme te behej super-Bill Gates por nuk zgjodhi te behej. Tesla nuk punoi as per asnje. As per serbine as per pasurine e tij.


  Ai nuk dinte si te behej, s'kishte minimumin e njohurive ekonomike, perndryshe do ish kujdesur per patentat e tij, jo te gjithe lindin tregetare, as cifute.Ne serbi ai do kishte ecur sa c'ecen gjenite shqiptare kur u kthyen pas luftes nga mergimi per te kontribuar per vendin. perfunduan te gjithe si sabotatore apo ngordhen burgjeve. Shiko pertej....

  nuk eshte cudi qe ne ate kohe mendonin Tesla ishte jashtetokesor.

  Ti po tallesh!!! Ndaje trurin: Ishte jashtetokesor apo serb, apo jane serbet jashtetokesore!! ...me habite.

  Ekziston nje teori qe sot te numerosh letrat ne kazino do futesh ne burg per vjedhje ne SHBA,UK,France etj. Disa veprime matematikore jane te percaktosh perafersisht cfare mund te jete letra tjeter.


  Kjo eshte teori shume e vjeter, shumeeeeeee, e kane zbuluar ruset vete, ka rregulla kur luan me rulete, ka shance te lozesh me te kuqen /pf/images/graemlins/wink.gif e per kete arsye nuk te lene te bastosh perhere ne te, kerko ne internet se ke sa te duash kuriozitete me ruleten ruse, nuk i ka zbuluar Tesla, vete ruletaxhinjte e dine kete. Mos u be kaq naiv.

  Ne hall-korridorin e Departamentin te Energjise se SHBA eshte vendosur qysh vjet busti i Tesles.

  Cilin bust prisje te vendosej ti, te Rusvelttit epo te Adam Smithit!!!Eshte departament Energjie, Teslen do vere duke pare qe ka kontribuar aq shume, po Tesla nuk e shpiku energjine per amerikanet ore as wireless-in as hidrocentralet, e shpiku per njerezimin, madje po te lexosh edhe ca me shume ti do gjesh qe shpesh Tesla as qe ishte ne dijeni te gjenialitetit te tij (koshinet), atij vec i shkaktonte kenaqesi ajo qe bente dhe asgje me shume.

  Tesla ishte serb. Babai i Tesles ishte prift. Tesla ishte orthodoks. Tesla ishte besimtar. Mos e nenvlefteso kete. Per kete nxehesh ti? Epo shqiptar nuk ka te zgjuar.
  Nga te vajti ne mendje nje gje e tille?


  Edhe...!!! Sa popuj te tjere te njejte me shqiptaret ka ne kete pike, me rreshto ketu nese je i njohur deri ne thela me gjeografine apo demografine, pak nga pak keta gjenite e bene me te thjeshte jeten e njrezve.Nje individ s'e ben nje popull gjenial (sic trumbeton ti serbet) nje individ e ben nje popull krenar, serbia vete nuk ka dhene ndonje kontribut te vetin ne stimulimin e ketij gjeniu pervec faktit qe sot mburret me te. Ta dinte Tesla se ti do bertisje kaq shume per te, meqe Tesla njihet per modestine e tij, do kishte shpikur me siguri ndonje gje te ta qepte ty gojen se edhe atij je duke ia prish qetesine, jo me AlbForumistave.

  .....etj etj etj.....


  Ketu me ke mua meqe dime te dy kaq shume per Teslen...
   
 13. koppertoni

  koppertoni Primus registratum

  Re: Briliant Serbian-American Nikolla Teslla: Njeriu qe shpiku shekullin e 20te.

  Nuk di shume histori te jap te drejte ketu se Tesla ishte idiot ne shkencat ekonomike.

  Duhet te ishe me e vemendshme te kapje fjaline tjeter timen "precise prediction of ONE single bit error in 100mbit/sec data".

  Nuk e dija ruleten ruse te hynte ne autocorrelation propability transform Jean Baptiste Fourier shpiku. Tesla ishte i cmendur mbas matematikes. Une nuk e thashe se e shpiku tesla kete. Une thashe se Tesla e perdori matematiken per fituar ne bixhoz. Fitonte per qejf si the ti. I shkaktonte kenaqesi si thua ti zbatimi i matematikes, fizikes. Jo vetem zbatues po Tesla krijoi rregulla & formula te reja.

  http://www.wired.com/wired/archive/10.09/vegas_pr.html - MIT studente bejne te njejten gje. Keta nuk jane aq gjenial si Tesla ne propability mathematics. Eshte ndryshe tani. Tani te fusin ne burg.

  Megjithate nuk arrite te pohoje ate qe nje bote e tere ka pohuar me kohe ne libra, konferenca etj etj. Qe Tesla shpiku shekullin e 20te.

  Megjithate. Ska rendesi cfare mendojne shqiptaret.
   
 14. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Briliant Serbian-American Nikolla Teslla: Njeriu qe shpiku shekullin e 20te.

  Teslen s'e bejme te madh as une e as ti. Mos harro se Arkimedi ishte me i rendesishem se Tesla, po ashtu edhe Edison etj etj etj ...

  ...tek argumenti yt mbi matematiken.Tesla ishte i cmendur pas Rrymes alternative, dhe per kete dogji shume faza te karrierres se tij.

  Te ishte per te jatin Tesla do ish bere prift, ngule ne koke kete gje, vdiq i jati pa nderroi fati i tij. Te thashe mos u be naiv.

  Ta besh ti te madh Teslen, eshte vetem nje konfirmim nder shumeeeeee e shumeeeeee te tjera. Kam pershtypjen qe Tesla nuk eshte me aq ne koshinece te tija sa te ta dije per nder /pf/images/graemlins/wink.gif Ti mundet t'i dish ndonje gje per nder atij...

  Ec me tutje me argumentin me qe ke kaq shume simpati per te...
   
 15. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Briliant Serbian-American Nikolla Teslla: Njeriu qe shpiku shekullin e 20te.

  Jo kot per njohuri. C'rendesi ka qenia e tij serb per shkencen?

  Kjo s'eshte asgje me shume se nje tentative te besh popullin serb te madh se "polli" Teslen, njesoj si te besh te madh popullin cifut se beri Ajnshatjnin apo italianet se beri DaVincin. Mah, leri keto kalamanlliqe Koperton. Te kam thene dhe me siper, s'e ben nje popull te madh nje individ, vetem i shton krenarine, asgje me shume. Tesla nuk shpiku per serbet, shpiku per njerezimin, ai ENDERRONTE te shperndante energji falas, dhe kjo TEORI e tija edhe pse shume e zbatushme, nuk ishte ne interes te kurrkujt as edhe te Edisonit, as edhe te tregetareve. Ma merr mendja as jotja...
   
 16. koppertoni

  koppertoni Primus registratum

  Re: Briliant Serbian-American Nikolla Teslla: Njeriu qe shpiku shekullin e 20te.

  Hmmm ja si arrinte bota te bente qesharak Teslen mbas 100 vjetesh themi Tesla ka pasur te drejte

  Nikola Tesla (1856-1943), <<a brilliant Serbian-American inventor and scientist>>, is building a wireless system to communicate with Martians.

  N. Tesla, "Talking with the planets", Collier's Weekly, Vol 24, 4-5, 1901.

  http://www.nasa.gov/audience/forstudents/9-12/features/F_Mars_Chronology.html

  chinese-american nuk ishte apo jo? E QUAJNE SERB APO JO?
   
 17. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Briliant Serbian-American Nikolla Teslla: Njeriu qe shpiku shekullin e 20te.

  Qesharak Teslen e ben ti, dhe po aq qesharak ben dhe veten.

  Sa per teorite e tua, sot ta dije nje kroat qe ti e quan Teslen SERB, te ngordhi ne dru. Ne kohen qe ti fet, serbia e madhe nuk ekzistonte, Kroatet akoma luftonin me paraardhsit e tyre; hungarezet /pf/images/graemlins/wink.gif nga t'i dish ti keto!!

  Nje kuriozitet: Sot gjuha serbo-kroate nuk quhet me e tille, vecanerisht per kroatet qe preferojne ta quajne te tyren kroacisht /pf/images/graemlins/wink.gif . Gjeje ti perse-ne....
   
 18. Le_Routard

  Le_Routard Forumium maestatis

  Re: Briliant Serbian-American Nikolla Teslla: Njeriu qe shpiku shekullin e 20te.

  Po mir ti i ke vene detyre vetes ti detyrosh shqiptaret te pranojn serbet? Per me teper nga menyra sesi shkruan nuk le aspak te dyshosh qe per ty shqiptaret jan inferior dhe serbet superior.

  Ke harruar qe keto teorit e kombeve superiore jan te provuara dhe te deshtuara.

  Faktin qe ke lindur ne Shqiperi, gje e cila mesa duket te ben te vuash, nuk mund ta ndryshosh, ateher ne qoft se nuk e pranon dot fatin tend te keq mundohu te pakten ta harrosh e te shikosh perpara.

  Dhe do te keshilloja qe te hapje nje teme me ndonje vend tjeter e ti shprehesh mendimet drejt per drejt, do e ndjesh veten me mire pastaj.
   
 19. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Briliant Serbian-American Nikolla Teslla: Njeriu qe shpiku shekullin e 20te.

  Koperton po vazhdove edhe nje rresht te vetem duke bere temat pune serberash etj ..Tema mbyllet!

  Ne se ke deshire, te vazhdosh te shkruash mbi teorite e tij, apo shkencen ne pergjithesi Bujrum kur te duash.

  pS: Nga nje here thuhet, lereni qenin te leh...se kur sheh qe askush s'ja var...pushon vete pastaj!
   
 20. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Briliant Serbian-American Nikolla Teslla: Njeriu qe shpiku shekullin e 20te.

  O Koperton, me gajas ti mua :lol:

  A do flasim per Teslen, per jeten e tij, per rrjedhen qe i mori, per "bashkepunimin" e deshtuar me Edisonin e shumeenderruar nga Tesla, per bashkepunimet me Braun, Westinghouse,Morgan?

  A do flasim se si Tesla nuk mbante shenime, ndaj nuk humbi dhe shume nga laboratori qe iu dogj ne New-York, qe kishte shume gjera ne koke?

  A do flasim per semundjet e tij mendore?

  A do flasim per teorine e tij per furnizimin e botes me energji falas, per energjine alternative pervec rrymes se vazhduar (gje per te cilen e mori aq inat Edisoni, per dinamon me rryme alternative, per pa-kabllin (wireless), per internetin (data transmission) apo transmetimin e te dhenave? per rrezen vrasese qe aq fort projektoi dhe enderroi, per nendeteset, per armen e fshehte me energji te brnedshme, makinen e termetit?

  He Koperton fol, per ke do flasim?

  Ti je i ngjizur me CUDINE vete se ndryshe s'do meshoje kaq fort mbas budallalliqeve.

  Gjenialiteti tesles eshte nje gje me vete. Per ate fol, jo per prejardhjen, cikerrimat ve ti ne orbitat e tua, as ia vlen ta zgjasime tej hidhje pritjen per keto.

  Shkruaj ndonje gje per te qene, per ato qe flet bota kur diskutohet Tesla, jo per ato qe flet ti.

  Kuriozitet: Tesla nuk i zhvillonte kurre idete e tij ne leter, ai kalonte direkt e ne zbatim te tyre vetem dhe vetem pasi t'i kishte elaboruar ne mendjen e tij dhe te ishte i sigurt ne suksesin e tyre.

  Kam shume per te shkruar per vepren e Tesles dhe natyren e tij te cuditshme, sic fundja jane dhe gjithe gjenite.

  Kopertonnnnnn, lidhe shenin or ti :lol:
   

Shpërndajeni këtë faqe