A mund te jepni nje pergjigje per pyetjen time

Diskutime tek 'Shkenca' filluar nga astronaut, 5 Sep 2003.

 1. Raptor

  Raptor Primus registratum

  Re: A mund te jepni nje pergjigje per pyetjen time

  Peshkatari27 ka shkruar:
  Cila nga formulat nuk eshte 1 izometer i eterit CH3-CH2-CH2-CH2-OH
  Kjo formule nuk paraqet eter por paraqet nje alkohol. (butanol)

  3 formulat e para nga pergjigjja (pra a,b,c) jane te tre etere dhe jane izomere.
  I pari eshte eteri dietilik CH3-CH2-O-CH2-CH3
  I dyti eshte eteri metilpropilik CH3-CH2-CH2-O-CH3
  I treti eshte CH3-O-CH-CH3
  `````````````````|
  `````````````````CH3
  Eteri metil-2-metiloetilik
  Kurse pergjigjja d (pra e fundit) eshte alkohol OH-CH2-CH2-CH2-CH3 butanoli.
   
 2. selim

  selim Primus registratum

  Re: A mund te jepni nje pergjigje per pyetjen time

  si mendoni a eshte mundur te krijohet nje motorr qe te cliroj force per vetveten dhe per nje automjet tjeter me pak fjal si makina me uj jam kurioz?
   
 3. SuPeR_MaN

  SuPeR_MaN Primus registratum

  Re: A mund te jepni nje pergjigje per pyetjen time

  hmmmm. Gjithe qka eshte ne Jete Mistere.
  Po mos te ishin te gjitha keto mistere jeta sdo te vazhdonte me.Pse? Gjithmon jemi ne hulumtime per te kalueren te tanishmen dhe te ardhmen, nese se dim te kalueren, sdo ta dim as te ardhmen, per te tanishmen jena met as anje e as kendej, qe thojn disa fjal popullore, sipas mendimit tim Universi, si ka lind dhe si ka vdekur, ka per te jetur mister per gjithe njerzimin e palnetit ton, ja pse ? sepse ne Univers dominon shejtsia e drites se Kuqe sipas AJNSHTANIT, por ne Univers ka shum lloj ngjyra te dritave, qka do te thot, ka ehde me te shpejt shpejtesi se drita e kuqe, pra jan dita e bardhe, qe para shihet te jet daball se drita e sodit qe NASA e perdor.ja nje shembull personal, kam par ne TV yjzit se si i ndajn, sipas ndriqimit qe kan, dielli ka ngjyr te kuqe, dhe eshte prej familjes se yjve te vegjel. yjzi me ngjyr te kaltert, me ngjyr te verdhe, dhe me ngjyr te bardhe.tasht shtróhet pytja ylli ma i madh ka rezatim ma te madhe, apo me te shpejt, se ka ngjyr te bardhe, ktu lind ajo se ka shpejtesi ma te madhe se ajo 300,000 per second. e ne nuk kemi kurr per ta arritur as shpejtesin, e Ajshtanit, e as qe flitet per shepjtesin e Bardhe, per ket qe une mendoj se egziston mundesia Universi eshte gjithmon ne levizje, por jo me nje levizje te per hershum, dhe Universi eshte e shesht, ska ane, apo skaje pole apo ekuadore, po te kishte pas qoshe s´ka teori per egzistenc te Universit.... :book:
   
 4. SuPeR_MaN

  SuPeR_MaN Primus registratum

 5. SuPeR_MaN

  SuPeR_MaN Primus registratum

 6. SuPeR_MaN

  SuPeR_MaN Primus registratum

  Re: A mund te jepni nje pergjigje per pyetjen time

  http://hubblesite.org/discoveries/cosmic_collision/cosmic-movie.shtml
  http://hubblesite.org/discoveries/cosmic_collision/encounters-movie-high.shtml

  http://hubblesite.org/discoveries/cosmic_collision/encounters-more-done.php
   
 7. shine*

  shine* Primus registratum

  Re: A mund te jepni nje pergjigje per pyetjen time

  Pyetje e thjeshte fare por me interpretime te ndryshme ne fusha te ndryshme (fizik, kimi, biologji etj):
  Nqs nje njeri eshte ne nje "dhome" te ngrohte/nxehte i izoluar dhe ve (per pune sekondash) vetem doren ne frigorifer, a do te freskohet njeriu???? Mundesisht edhe sqarim /pf/images/graemlins/tongue.gif .
   
 8. lukas

  lukas Primus registratum

  Re: A mund te jepni nje pergjigje per pyetjen time

  Silici ka 14 elektrone dhe 14 protone po ti shtosh edhe 14 neutrone them se do te ishte pergjigja sakte. :idea:
   
 9. mostro

  mostro Putraku

  Re: A mund te jepni nje pergjigje per pyetjen time

  Tash u mor vesh gjithshka..ti peshkllikun e boke per hobi.. /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 10. Le_Routard

  Le_Routard Forumium maestatis

  Re: A mund te jepni nje pergjigje per pyetjen time

  Jo re se ai bo detyrat tu peshku.

  /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 11. Bukuroshja

  Bukuroshja Primus registratum

  Re: A mund te jepni nje pergjigje per pyetjen time

  Pirus!
  mos u mendo shume se do futesh ne probleme universi yne me sa duket ndollet diku ne oqeanin e boshetires se nje planeti i cili i perket nje universi tjeter
   
 12.  
 13. Wise

  Wise Valoris scriptorum

  explorer univers ka mjaft informacion
   
 14. djellza

  djellza Guest

   
 15. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  Pyetje shume e veshtire,kjo por ne nuk e dime te verteten se si eshte krijuar apo nese ne jetojme brenda zotit.
   
 16. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Une do i jepja doren ne shenje respekti atij shokut tend per menyren e sakte te te shprehurit.

  Nje pyetje ka nevoje per nje pergjigje dhe prandaj shtrohet, por shumica befasohen kur fillojne te kuptojne se eshte e nevojshme dije dhe inteligjence per te formuluar nje pyetje te vertete. Perndryshe nje pyetje ne dukje inteligjente dhe e komplikuar ne fakt eshte vetem nje pyetje idjote.
  Ne raste te tilla, duhet hequr dore nga kjo pyetje dhe duhet kaluar ne nje pyetje me te thjeshte por qe ne vetvete eshte e ndertuar ne menyre te qarte dhe inteligjente. Nese dhe kjo eshte si pyetja e pare, perseri kalohet ne nje nivel me poshte kompleksiteti.. e keshtu me rradhe deri sa te mberrihet ne nje pyetje reale dhe qe ka kuptim. Pasi kjo te jete pergjigjur fillojne pergjigjen pyetjet e bera ne renditje reverse derisa te mberrihet ne pyetjen fillestare. Ne fakt, ky proces i gjetjes se pergjigjeve te pyetjeve perberese, ne te tera rastet sjell ne braktisjen e pyetjes fillestare, sepse keto pyetje hap pas hapi evidentojne pikerisht te tera aspektet qe e bene pyetjen fillestare te meritonte titullin 'pyetje idjote'.
   
 17. mirdita

  mirdita Papirus rex

  Une mendoj se vetem Zoti e di pergjigjjen dhe askush tjeter.
  Sa i perket kesaj pytje une per mendimin tim them se Toka egziston per arsyje te jetes sepse ne asnje planet tjeter nuk mundet te ket jet pra vetem ne tok,sa per yjet mund te them se yjet jan krijuar per njerz d.m.th per femij jetim ata mendoj se gjdo yll qe gjendet ne qiell ai esht nena a po babai i vet ,sa per universin mendoj se universi esht krijuar per te pasur jet kaq kisha per kete pytje :)
   
 18. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Jemi tek shkenca Mirdita, jo tek feja. Ajo me cfare merret shkenca eshte ne pak fjale e permbledhur "cfare kemi pare, cfare kemi zbuluar, si e kemi zbuluar, ku e kemi zbuluar, cfare duhet te kerkojme ne te ardhmen bazuar ne te tera keto". Une psh mendoj se universi eshte nje bulez sekrecioni nga teshtima e Te Madhit Akelsiezer, sic eshte treguar ne vepren "Hitchhiker's Guide to the Galaxy", por jam shume i vetedijshem qe te tjeret nuk jane dakord me mendimet e mia ne kete drejtim. Ajo qe do te me vleresojne jane vetem observimet, faktet dhe demonstrimet e mia, mundesisht aq te sakta saqe te mund t'i riprovojne qindra e mijera here vete edhe ata me skeptiket e mundshem dhe ne fund te thone "paska te drejte".

  Jo thjesht mendime, por fakte dhe zbulime, eshte cfare diskutohet ne shkence. Per te tjerat ka zona te vecanta te posacme ne forum.
   
  Sweety el likes this.
 19. mirdita

  mirdita Papirus rex

  Me fal ama mendimi im ishte shum i drejt edhe po te them qe edhe shkenca ka lidhje me fen ok.Kete nuk mundemi me kundershtu :)
   
 20. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Ka lidhje vertet, sepse shkenca e studion fene si fenomen psikologjik dhe social dhe perfundimet e ketyre studimeve kane sjelle nje avancim te jashtezakonshem ne psikiatri dhe me konkretisht ne trajtimin dhe kuptimin perhere e me te plote te skizofrenise.

  Edhe nje here, me lutje te sinqerta, diskutimet per fene kane nje seksion me vete ne forum!
  Faleminderit.
   

Shpërndajeni këtë faqe