Ndahet nga jeta Moikom Zeqo, shkrimtari dhe studiuesi i njohur

Al-Punk

Still here
moikom-zeqo1.jpg
Ndahet nga jeta ne moshen 71 vjecare Moikom Zeqo.
I cilesuar si enciklopedi dhe nje nga zerat e rendesishem te kultures, Moikom Zeqo eshte ndare nga jeta mengjesin e sotem.

Ai vuante prej kohësh nga një sëmundje e rëndë (leucemi) dhe ishte nën kurim të vazhdueshëm.

Moikom Zeqo lindi më 3 qershor 1949 në qytetin e Durrësit. Familja e tij është me origjinë nga Libohova. Në Libohovë ai morri edhe arsimin fillor. Më 1967 nisi të ndiqte Fakultetin Histori Filologji, duke u diplomuar në Universitetin e Tiranës më 1971 në degën gjuhë-letërsi. Në vitet 1971-1974 punoi si gazetar dhe redaktor letrar i gazetës “Drita”. Më 1974-76 punoi si mësues në Rrogozhinë.


Më pas, në vitet 1979-1987 qe punonjës shkencor pranë Muzeut Arkeologjik të Durrësit. Më 1987-1990 punoi si specialist në sektorin e artit antik në Akademinë e Shkencave në Tiranë. Në qershor të 1991 qe pjesë e grupit organizator të Kongresit të 10-të të Partisë së Punës. Më 31 janar-10 maj 1991 u emërua kryetar i Komitetit të Kulturës dhe po atë vit iu dha portofoli i ministrit të Kulturës, Rinisë dhe Sporteve. Më 1991 dhe 1992 kandidat për deputet, kur dhe u zgjodh dhe shërbeu deri më 1996 si deputet i PS-së. Më 1997-2005 ka qenë drejtor i Muzeut Kombëtar.


Është Doktor i Shkencave dhe mban Urdhërin e Lartë “Mjeshtër i Madh”.


Është autori i 62 librave me poezi, studime arkeologjike, për historinë e artit, si dhe të nje numëri skenaresh për filma kinematografike e televizivë me karakter arkeologjik dhe kulturor. Ka marrë disa herë çmime të para për librat e tij.


Krijime të Moikom Zeqos janë përkthyer në gjuhët anglisht, frëngjisht, greqisht, italisht, sërbokroatisht, bullgarisht, rumanisht, polonisht, danisht, esperanto, gjermanisht si dhe në gjuhën tonë.


Ai eshtë autor i tre ekspozitave vetiake në pikturë. Ka përfaqësuar Shqipërinë në Konferenca Shkencore Ndërkombëtare me dhjetra herë dhe është vlerësuar nga personalitete të larta të kulturës shqiptare dhe të huaj.


Moikom Zeqo është sot një nga personalitetet e njohura të kulturës sonë kombëtare. Veprat e tij dallohen për një stil lakonik, të ngjeshur dhe eruditë dhe mbahet si pionier i postmodernizmit në letrat shqipe.
 

Al-Punk

Still here
I kam lexuar gjithmone me endje shkrimet e Moikomit, sidomos studimet mbi Iliret dhe fiset Ilire. Eshte nje humbje e madhe per kulturen Shqiptare :(
 

kodrapasbregut

Primus registratum
Ne fakt desha te pyes : a di gje njeri, nese ekziston akoma forumi Horizont, se nuk po me dilte?!... Apo do kete ndonje difekt momental! Se kam nja 1 vit qe nuk isha futur, ndaj...
E meqe jemi tek Moikomi, eshte vertet nje euridit, por nuk mund te hahen te gjitha cfare thote. Dy shkrime per 'te nga faqja 'fjale cimbuese' tregojne dicka.
moikom zeqo
moikomi letrar
 

Al-Punk

Still here
Ne fakt desha te pyes : a di gje njeri, nese ekziston akoma forumi Horizont, se nuk po me dilte?!... Apo do kete ndonje difekt momental! Se kam nja 1 vit qe nuk isha futur, ndaj...
E meqe jemi tek Moikomi, eshte vertet nje euridit, por nuk mund te hahen te gjitha cfare thote. Dy shkrime per 'te nga faqja 'fjale cimbuese' tregojne dicka.
moikom zeqo
moikomi letrar
Teper "argetues" ai shkrimi i pare (link nen moikom zeqo me siper).
Me pelqejne ata qe marrin persiper te bejne kritikun, kur dihet se te kritikosh e te shash eshte e lehte, dhe ka gjithmone nje kend per ta kapur. Nuk mund te mos bie dakort me disa pika te kapura ne shkrim, te cilat cdo person me nje fare intelekti do i merrte si informacion, por pa i vleresuar si aksioma te verteta. Megjithate, ne perpjekje per te gjykuar mbi aftesite (ose mos-aftesite) e Moikomit si historian, autori (Robert Thomai nese nuk gaboj), ben vete gabimin e te kaluarit ne nje pseudo-historian dhe percakton teori qe jane po aq te intepretueshme sa ato qe po diskuton.
Pershembull Epidamni, megjithese ishte nje koloni greke ne Adriatik, ishte nje qytet i miksuar me vendas (Wilkes?), i populluar ne shekuj nga Liburn, Taulante dhe me tej ne spostimin (e emrit, apo dhe vendndodhjes) ne Dyrrah, edhe pjese themelore e Mbreterise Ilire (shih Monuni si mbret i Dyrrahut pershembull).

Ka nje te vertete ne artikull, qe nen presionin e nje politike shoviniste (me duhet ta permend kete term te vjeter) nga kulturat perrreth, historianet e periudhes se socializmit ishin dhe ata pak shovinist (qe pasqyrohet ne nje entuziasem te tepruar shpeshhere). Mund te ishte shkruar nje shkrim me i bukur nga autori me siper duke arsyetuar ne faktet, dhe pa e bere nje sulm te drejt-per-drejte ndaj Zeqos. Do kishte padyshim me shume vlera dhe do ishte pjese e nje debati te respektueshem intelektual...
(artikullin e dyte per letrar nuk e lexova dot per efekt kohe)
 
Top