duhet te lihen femijet te shikojne televizion

aurrel

Primus registratum
duhet te lihen femijet te shikojne televizion

/pf/images/graemlins/smile.gif ...sipas jush duhet te lihen femijet ne televizion...ndodh ky fakt ne shqiperi...mendoni se televizioni i sotem eshte me edukativ... :thumbsup:
 

aurrel

Primus registratum
Re: duhet te lihen femijet te shikojne televizion

para ca ditesh duke pare tg5 ngela me te vertet pa fiale..nga violenza qe kishte ne ate pjese:praktikisht jepte imagine te nje Iraniani qe i dha vetes flake para nje abasade me duket, filmati jepte kur ibinte lekura pjese pjse mu drodh me te vetet mishi per dy gjera. e para ku arrin deshperimi i disa njereseve dhe e dyta qe me shune inat qe ketu ne itali per "l'odiens " nuk ka asnje lloj kufiri...mendova menjehere femijet qe shikoni keto gjera kaq dramatike...dhe pastaj keta vende te vetquajtur "civilta superiori" qe shume here flasin per te drejtat e femijeve ne vende me te "prapambetura"nuk jane te zote te mbrojne te drejtat e femijeve ne vendin e vet..kete gje e kam edhe me shumicen e prinderve ketu ne Itali qe i lene femijet para televizorit me ore te tera...nuk di çfare ndodh ne Shqiperi por une personslisht jam i kenaqur per fejmirin time... :wave:
 

Guest
Re: duhet te lihen femijet te shikojne televizion

po por jo per nje kohe te gjate /pf/images/graemlins/wink.gif
 

AMINA

Primus registratum
Re: duhet te lihen femijet te shikojne televizion

PERSONALISHT JAM KUNDER LEJIMIT TE FEMIJEVE PARA TELEVIZORIT PER NJE KOHE TE GJATE. ME E MIRA DO ISHTE QE FEMIJA TE SHOHE NE TELEVIZOR PROGRAME TE PERSHTATSHME PER MOSHEN E TIJ. PROBLEM PARAQET FAKTI QE KETU NUK MERRET VESH KUR KA PROGRAME PER FEMIJE. NE MES TE DREKES JEPET NE TV NJE FILM KU SKENAT E SEKSIT APO TE DHUNES JANE TE RENDA PER NJE TE RRITUR E JO ME PER NJE FEMIJE QE ESHTE ANORMALE T'I SHOHE. ME KA BERE PERSHTYPJE PAK KOHE ME PARE NJE ARTIKULL QE FLISTE PER KENGETAREN E NJOHUR MADONEN. ISHTE PYETUR AJO PIKERISHT PER KETE CESHTJE. DHE PERFUNDIMI ISHTE SE KJO KENGETARE NUK I LEJONTE FEMIJET E SAJ TE SHIKONIN TV DUKE U THENE SE TV NUK ISHTE GJE TJETER VECSE "NJE KUTI E KEQE".
KA ARDHUR KOHA (PER MENDIMIN TIM) QE FEMIJET TE DREJTOHEN NGA LIBRI.
 

Almaa'95

Papirus rex
Pse ca ka televizori qe sduhet pare?!

Ju jeni te cuditshem, vetem sepse ne tv mund te jepen programe te papershtatshme kjo sdo te thote qe ai sduhet ndjekur. Merr e flak cdo tv ne shtepine tende, te qeteson kjo mendimet se ndoshta do rrisesh nje krijese me te denje?! Thjesht zgjidh programacionin e duhur, dhe kujdesu qe "gjerat" te mesohen ne nje moshe te pershtatshme, sepse qe do mesohen, DO MESOHEN me apo pa Tv!!
 

SNAP

Papirus rex
Ka programe kastile per femije, nuk mund ta inponosh te shohi ate program qe kerkon
prinderi, ose plotesoi kushtet femise.
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
Nese nuk ke mundesi te shetisesh boten dhe te njohesh ate, atehere, menyra me e mire per te sjelle boten tek TI eshte nepermjet televizionit.

Me kujtohet qe degjova nje interviste te Madones ne te cilen ajo permendi se femijet e saj nuk ishin te lejuar te shihnin TV. Kjo e shoqeruar edhe me nje lloj sjelljeje iracionale nga ana e saj me beri te mendoj se ajo kishte arritur ne piken 0. Te njejten gje beri edhe Whitney Huston. Njerez te tille kalojne ne irracionalitet. Megallomania eshte karakteristika kryesore. Karakteristika tjeter eshte edhe nje fare self-righteousness qe reflektohet ne vizitat e ketyre VIP-ave ne Izrael. Qe te skartohen gradualisht njerezit te cilet pretendojne te jene qendra e universit fillimisht duhet pare nese jane konsumues te halucigjeneve dhe droges. Kusherira ime mberriti ne ate pike vecse nga dhimbja e madhe shkaktuar nga vdekja e se emes. Televizioni dhe Radioja jane filtrues te valeve njesoj sikur edhe cdo njeri eshte filitrues i shpirtit te perbashket.

Qellimi i librave biblik eshte, qe eshte gjeja me e rendesishme, te identifikoje : Who is Who.

Eleonore
 

Airbourne

Papirus rex
Varet nga tematika apo qfar....canalesh....kqyr!!!!

Per shemull...Kosovar kids waving the Israeli flag.
l96ocm0t4e411.jpg

Kur shkruan Airbourne.....Komb pa GEN,revoltohen flamurtaret.
 
Top