Blog Indritmaraku.al: Pese “semundjet” qe prekin me shpesh gazetaret ne Shqiperi

Al-Punk

Still here
Kolegu Armand Bajrami na ka futur ne skaner dhe produkti ne vijim eshte rezultat i diagnozes se tij. Po e percjell te plote, me shpresen qe te jem imun!
1. Iafutkotia
Gazetari ka gjithmone nje argument qe kolegu i tij ia ka futur kot. Semundje e lehte qe prek zakonisht te rinjte ne kete profesion. Duhen pak vite eksperience per te kuptuar nese kolegu duhet keshilluar, korigjuar, apo pergezuar.


2. Parasetidija
Eshte nje problem qe i kap gazetaret per shkaqe te mistershme. Kjo te ben te shprehesh se ti ishe ne dijeni te lajmit qe ka publikuar kolegu kohe me pare. Eshte infeksion qe nuk prek gjithkend. Ka gazetare qe jane imune.

3. S’kabravosia
Gazetarit i krijohet nje ngushtim ne stomak, c’ka e pengon per te pergezuar kolegun per nje pune te mire. Semundje qe eshte e varur thelbesisht nga karakteri i personit. Zemermireve u qendron larg kjo patologji.

4. Egombiretësia
Gazetari pretendon se lajmi qe ai ka bere eshte me i miri i kohes, i koherave te kaluara dhe te atyre qe do te vijne. Konsiderohet problem serioz. Eshte i kurueshem permes leximit deri ne piken ku behesh i vetedijshem se “di nje gje, qe s’di asgje”.

5. Gjithedija
Gazetarit i krijohet ideja se bota rrotullohet rreth tij dhe se eshte ne dijeni te gjithckaje. Kjo zakonisht prek ata persona qe kane punuar si gazetare per here te fundit para nje dekade. Te infektuarit jane te pashprese. Ende nuk ka nje kure konkrete per te.

p.s.
Une pretendoj se jam i vaksinuar ndaj te pestave, por mos me paragjykoni. Ne Shqiperi jemi. Ben vaki ndonje vaksine ka qene e skaduar.


Artikulli i plote...
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
1. Mbro doren e atij qe te ushqen deri sa rroga e tij te mos te pelqeje.
2. Sulmo kundershtarin e atij qe te ushqen deri sa kundershtari te terheq ne kampin e tij duke te paguar me mire.
3. Krijo percarje midis qeverise dhe popullit duke bere rolin e populistit deri sa te hypesh ne qeveri.
4. Krijo panik ne popullsi per te patur sa me teper ngjarje te tregosh ne arenen nderkombetare qe jeton me ngjarje si jeton shushunja me gjak.
5. Futja arenes kombetare dhe shko e puno per agjensi te huaja duke mbetur pa atdhe dhe vendvarrosje.


Adea
 
Top