Verejtje derguar Federates Nderkombetare te Futbollit

Klinton

Primus registratum
Verejtje derguar Federates Nderkombetare te Futbollit

Te dashur aderues te ketij forumi

Dje u zhvillua ndeshja Irlande-Shqiperi dhe shumekush nga ju e pa ndeshjen, nje turp nderkombetar jo per shqiptaret por per irlandezet dhe Gjyqtarin e ndeshjes.
Gjyqtari ishte i njeanshem dhe ne shume raste lojtaret shqiptare u denuan me kartona te verdhe, u demtuan biles aq shume sa disa here ne fushen e lojes eshte futur skuadra e ndihmes se shpejte per te nxjerre futbollistat shqiptare nga fusha e lojes.
Gjyqtari i ndeshjes jo vetem qe nuk dha kartona te verdhe apo te kuq per lojtaret irlandeze por ky albiter polak i dale nga kampingjet naziste te persekeutimit ishte nje lojtar i 12 per ta, THEM I DYMBEDHJETE sepse ai ishte i vendosur qe ne fillim te ndeshjes te gjykonte ashtu sikur kish ndermend dhe jo ashtu sikur nje gjyqtar duhet te gjykoje nje ndeshje fubolli.
Rast i qarte ishte momenti kur Igli Tare gjuan ne zonen e rreptesise dhe mbrojtesi irlandez e stopon ate me dore dhe gjyqtari polak ndodhej vetem disa metra me tutje duke mbyllur njerin sy dhe njerin vesh per protestimin e 1000 tifozeve shqiptare ne stadiumin e Dublinit.
Foto Strakosha kapiteni yne i skuadres kombetare njekohesisht portieri me i mire shqiptar, qendronte i shtrire nga goditja teper e rende e viktimes irlandeze qe perfaqeson kombetaren irlandeze.
Gjyqtari akoma vazhdonte te luante rolin e budallait.
Ishte i vendosur per te kualifikuar Irlanden dhe e kish marre vendim.
Ishte nje ndeshje turpi per iralndezet dhe per gjyqtarin e kualifikuar ne kampet naziste.

Une kam ndermend te dergoj nje mesazh federates nderkombetare te futbollit dhe neqoftese ndonjeri nga ju do te merrte mundimin te bente nje gje te tille, kjo ndoshta momentalisht nuk do te rregullonte pune por do te ishte nje paralajmerim i qarte ne te ardhmen per keta dordimena ap arsye dhe llogjike.

Shqiptaret dje u denuan nga kafsheria e papare irlandeze dhe nga gjyqtari me skandaloz qe kam ndonjehere.
Nuk eshte e vertete se ndeshjen e pashe me syrin e shqiptarit dhe le te dale ndonjeri ketu e te vertetoje te kunderten.


Eshte turp me i madh se nuk e fituan ndeshjen me loje te bukur futbolli por me goditje fatale nepermjet takave te tyre ne barkun e Strakoshes, Tares dhe shume lojtareve shqiptare ne fushe dhe me ndihmes nje gjyqtari polak i cili nuk kurseu fare njeanshmerine e plote.

Une do ta bej sot dergimin e mesazhit, bejeni dhe ju ne jeni shqiptare.
Linkun do ta kerkoj tani dhe ndoshta do ju a bej te mundur seshpejti.

Per me shume lexoni gjithashtu edhe te gazeta www.sportishqiptar.com.al
 

gezim lame

Primus registratum
Re: Verejtje derguar Federates Nderkombetare te Futbollit

mire e ke klintono
menyre e mire me e shfry dufin...
por per te nxjerre gje ne drite s'nxirret, se jane bere hile edhe me te medha edhe ne kampionate boterore :shrug: ....nejse do doja te shihja c'do ndodhe ndeshjen tjeter......
X
 

manasquan

Forumium praecox
Re: Verejtje derguar Federates Nderkombetare te Futbollit

yo,Klinton ato qe ke shkrojtur jane pa diskutim te verteta ,dhe se jane shkaqet qe me kane lene nje lemsh ne gjoks.
E peshe ndeshjen i vetem ne nje irish pub dhe me gjithe se isha i vetmi shqiptar,kur barazuam u degjua nje uleritje luani YEEEEEEEEEEEEEAAAAAAAAAA
Albitri e qelbi lojen .
1.Goli i Irlandes ishte faull .topi qe u pasua drejt sulmusit irlandes do ishte equr nga nje mbrojtes i joni,por ai u shty dhe humbi ejkulibrin dhe nuk mundi te prek topin
2.Ne pjesen e dyte mbrojtsi i djathte i irlandes duhet te kishte mare kartonin e dyte te verdhe per nderhyrje te qellinshme karshi Lales,dhe albitri per nje moment do e nxirte kartonin por sa e pa qe ishte i njejti lojtar qe kishte 1 tjeter e hoqi doren me paturpesi
3.Nuk dha nje penallti te sigurte(nuk ka asnje lloj justifikimi)
4.Dhe e fundit,mbas autogolit, nuk na dha asnje shans qe ta vazhdonte lojen 3 minuta te tjera

Ne qofte se secili prej nesh dergon e-mail ne shenje proteste kundra gjyqKarit te site i www.uefa.com besoj se do ishte minus i madh per ate dhe se mund te humbte te drejten per te gjykuar ne te ardhmen,kjo eshte vetem e keqja qe mund te bejme me anen e kesaj proteste se rezultati ska per te ndryshuar.ahhh mund te ndikoje per mire te loja me Zvicren te merkure .
Nuk di cfare te them me,shume i merzitur pa mase sa edhe pija nuk ma heq :mad: ,gjyqtar sh*erdhat.
 

McByrek

Primus registratum
Re: Verejtje derguar Federates Nderkombetare te Futbollit

Detyra urgjente per te gjithe tifozet shqiptare anekend botes:

1 - Prioritar eshte dergimi i nje mesazhi proteste ne adresen info@uefa.com, kunder gjykimit skandaloz te ndeshjes Irlande - Shqiperi dhe humbjes sone si pasoje e ketij gjykimi. Sa me te shumta te jene protestat tona, aq me e madhe eshte mundesia qe ndeshja te perseritet (sic eshte nisur te komentohet nga disa burime).

2 - Prania me cdo kusht te merkuren me 11 qershor ne Gjeneve per t'i dhene mbeshtetje maksimale cunave tani qe ata kane me teper se kurre nevoje. Eshte ndeshja vendimtare qe ose na mban ne gare per Portugali, ose na vulos perfundimisht si ekip deshtak. Fundja ne s'kemi cfare te humbasim.

3 - Ne pamundesi te shkuarjes ne Zvicer, grumbullime te organizuara te tifozerise kuqezi ne lokale, klube, apo ambiente te tjera per te ndjekur ndeshjen.

4 - Meqenese pritet qe ne ndeshjen kunder Shqiperise, Zvicra te aktivizoje edhe tradhtarin Milaim Rama, eshte detyre realizimi nga kushdo qe do te jete ne stadium i nje pankarte demoralizuese te ngjashme me ate kunder Piro Dhimes qe u nxorr ne ndeshjen historike kunder Greqise. Atehere pankarta thoshte: "Piro tradhtar, ne jemi shqiptare". Rama ka deklaruar se eshte krenar qe do te mbroje ngjyrat e Zvicres.
 

assassino26

Primus registratum
Re: Verejtje derguar Federates Nderkombetare te Futbollit

NA shkruani 1 tekst,pasi une nuk di anglisht,sbesoj se shqip e marrin vesh ata te Uefes
 

NYC_GUY

Primus registratum
Re: Verejtje derguar Federates Nderkombetare te Futbollit

Per mendimin tim kot sa lodheni , sepse ne Evropa nuk na do dhe keshtu na ka ndodhur gjithmone . Jemi mundur nga albitri por edhe nga fati dhe pakujdesia jone . Kujtoj ketu golin ne minuten e fundit ne Gjermani krejtesisht jashte loje , ose golin e barazimit kunder Anglise qe ju anullu Rakllit ne Tirane . Eh qe s kemi nje pike shansi .....kunder Zvicres e kemi super te veshtire me duket pa Cipin dhe pa Starkoshen .
 

Elian

Primus registratum
Re: Verejtje derguar Federates Nderkombetare te Futbollit

U cu nje shtet i tere qe u eliminua nga boterori, dhe nuk levizi njeri qepallat, ju kerkoni drejtesi per nje ndeshje eliminatoreje. Benu i cike realiste
 

emssnc@libero.it

Primus registratum
Re: Verejtje derguar Federates Nderkombetare te Futbollit

Nuk eshte e vertete qe sbohet asigjo
po te kete protesta te shumta .Eshte e vertete
qe rezultati nuk ndryshon por arbitrat i paguajne gabimet po pati protesta formale me besoni (jam vete arbiter dhe di per cfare flas),edhe ndeshja e Italise nuk u anullua por Moreno mori fund si arbiter nderkombetar dhe kjo eshte goxha humbje dhe nje prespektive qe i ben arbitrat te mendohen 2 here para se te jene njeanes haptas.
Prandaj jeni te lutur te shkruani nje mesazh proteste kunder arbitrimit dhe kunder sjelljes te ekipit te Irlanes per mosrrespektimin e rregullave te fair-play. mendoj se do te jete mire qe mesazhin ta shkruaj ndonje qe jeton ne angli qofte per rregullsine e shkrimit qofte per termat e futbollit,dhe ta nxjerri ketu ne A.F qe ta postojme te gjithe tek UEFA apo kudo qofte .
 

emssnc@libero.it

Primus registratum
Re: Verejtje derguar Federates Nderkombetare te Futbollit

Persa i perket detyrave qe na ka vene "McByrek":
nga Milano do te nisen 4 autobusa me total 230 veta pervec atyre qe do vijne me makina(jane shitur rreth 800 bileta vetem ne MI)prandaj mos kini merak se do gerthasim ne edhe per ju te tjeret,Forcaaa SHqiperiaaaaaaaa :rockband:
Edhe per ate Ramen do kujdesem vete personalisht
per pankartin .
Pafshim te gjithve
 

renea

Primus registratum
Re: Verejtje derguar Federates Nderkombetare te Futbollit

Protesta ime tek UEFA:


The match that took place in Dublin between Albania and Ireland, was an act of shame.

The referee was a disgrace to the world of football and to the good name of UEFA. The irregularities committed by the polish referee were deadly to Albania that played well in a very hostile and barbaric atmosphere.

I hope that the UEFA looks at this match again and makes sure this kind of amateur refereeing does not take place anymore.

It is shameful how Ireland needs a victory to stay alive and gets it undeservedly just because it's Ireland. Football it's not the game of the talented anymore, but it's transformed into a political arena of influences, the country with more economical influence and power gets favors from the UEFA, just because they want so.

I hope this anarchy stops!

The fair game of Football died when Maradona scored a goal with his hand, since then, little has been made to stop football from being a mediocre game.

Sincerely


mund te ndryshoni ndonje gje. apo hiqni ndonje gje qe mos te duket se e ka postuar i njejti person
 

Klinton

Primus registratum
Re: Verejtje derguar Federates Nderkombetare te Futbollit

Ja se cfare deklarojne drogmenat irlandeze apo te ashtuquajturit "dhite e e larme te polit te veriut"


<ul type="square">
[*]Kerr:
[/list]
"Irlanda e meritoi fitoren"

"E dija se do te kishte shume kohe shtese, sepse shqiptaret e vonuan shume lojen. Ne fund te fundit, une ndjej se ne morem ate qe merituam dhe ata ate qe merituan. Ne e nisem lojen shume mire, me golin e Robbie Keane dhe kjo kishte qene nje pjese e planit te lojes. Por ne e pesuam golin e tyre shume shpejt dhe kjo na goditi. Shqiptaret thone se ne u treguam te pandershem. Por ata ishin vete te pandershem sepse u shtrine per toke vazhdimisht sikur ishin shume te demtuar, gje qe une nuk e pashe".

<ul type="square">
[*]Gary Breen:
[/list]
"Rendesi ka qe morem 3-piket"

"Ne nuk luajtem shume mire, ashtu sic duhej. Por ne kete moment te eliminatoreve, e rendesishme eshte qe te marrim pike. Nese ne do ta mundim Gjeorgjine te merkuren, do te kemi shume shprese ne sezonin e ardhshem. Une kam besim se ne mund ta fitojme kete grup. Ne kemi qene viktima te golave te vonshem keshtu qe eshte e kendshme kur e shenon nje te tille. Shqiperia na e beri jeten te veshtire. Ata jane shume me te zote sesa I mendojne te tjeret".

<ul type="square">
[*]Doherty:
[/list]
"Ne, hakmarrje per vonesat e shqiptareve"

"Ata (shqiptaret) u sollen vete ne menyre te pandershme ne loje. Une e di se hakmarrja nuk eshte nje gje e mire, por nese ata e bene te paret, ne nuk mund te akuzohemi per mungese fair play. Ata rrezoheshin vazhdimisht. Kuptohet, ishte pjese e lojes se tyre te shtriheshin dhe te copetonin ndeshjen".
 

Klinton

Primus registratum
Re: Verejtje derguar Federates Nderkombetare te Futbollit

Ndeshjet

07.09.2002:

<ul type="square">
[*]Rusi-Irlande 4-2
[/list]

08.09.2002:

<ul type="square">
[*]Zvicer-Gjeorgji 4-1
[/list]

12.10.2002:

<ul type="square">
[*]Shqiperi-Zvicer 1-1
[/list]

16.10.2002:

<ul type="square">
[*]Rusi-Shqiperi 4-1
[/list]


<ul type="square">
[*]Irlande-Zvicer 1-2
[/list]

29.03.2003:

<ul type="square">
[*]Gjeorgji-Irlande 1-2
[/list]


<ul type="square">
[*]Shqiperi-Rusi 3-1
[/list]

02.04.2003:

<ul type="square">
[*]Gjeorgji-Zvicer 0-0
[/list]


<ul type="square">
[*]Shqiperi-Irlande 0-0
[/list]

30.04.2003

<ul type="square">
[*]Gjeorgji-Rusi 1-0
[/list]

07.06.2003

<ul type="square">
[*]Irlande-Shqiperi 2-1
[/list]


<ul type="square">
[*]Zvicer-Rusi
[/list]


<ul type="square">
[*]Grupi 10 N F B H Gol P
[/list]

1.Zvicer 4 2 2 0 7-3 8

2.Rusi 4 2 0 2 9-7 6

3.Irlande 5 2 1 2 7-8 7

4.Shqiperi 5 1 2 2 6-8 5

5.Gjeorgji 4 1 1 2 3-6 4

<ul type="square">
[*]Do luhen
[/list]

11.06.2003:

Irlande-Gjeorgji

Zvicer-Shqiperi

06.09.2003:

Irlande-Rusi

Gjeorgji-Shqiperi

10.09.2003:

Rusi-Zvicer

Shqiperi-Gjeorgji

11.10.03:

Rusi-Gjeorgji

Zvicer-Irlande
 

Ian

amos
Re: Verejtje derguar Federates Nderkombetare te Futbollit

sapo dergo email tek Uefa@info.com shprehni dufin pakenaqsine tuaj eshte e drejta e gjithkujt megjithate nuk besoj eshte faji i nje personi te vetem si e arbitrit te ndeshjes po dicka e organizuar ne prapaskene dhe vetem kerkesat tona per drejtesi mund ta ndryshojne per ndeshjet e te ardhmes.

Flm
 

glaukus

Primus registratum
Re: Verejtje derguar Federates Nderkombetare te Futbollit

Edhe une i dergova nje email ne adresen zyrtare te UEFA-S dhe besoj se kjo lloj ''bezdisje''prej shume vetave mund te levize ca gjera ...
Eshte e rendesishme qe ne si shqiptare te thjeshte ta ngreme zerin per padrejtesi qe i behen skuadres kombetare pasi keshtu bejne edhe shtetas te tjere per ekipet e tyre.

Vertet Shqiperia mund te jete nder me te varfrit ne Europe (pas Moldavise) por ama nuk duhemi trajtuar si plehra edhe ne gjykime ndeshjesh futbolli.
Vonesat taktike te lojes nga shqiptaret qe behen permes uljes se ritmit te lojes apo prej demtimeve ''te kota'' ( po pra se kot perfundoi Strakosha ne spital) nuk duhet ti japin shkak arbitrave te urrejne ekipin shqiptar dhe tu MOHOJNE atyre penallti apo te mos u japin kartona te merituar kundershtareve.
Ja dhe emaili im:
Dear Sir or Madam,
Im an albanian fan of my national football team.
The Ireland-Albania match is over now but its memories will stay for a while in the minds of the fans.
The most debatable point for me would still be a denied penallty after the albanian player Igli TARE shot and struck Carr's arm, but no penalty was given.
If you review the match this moment is clearly visible.

I guess the result of the match cannot be changed but at least I hope you would counsel/reprimand the Polish referee of the match for a ''fairer play''arbitration in the future. Also the referee should have given Kerr a second yellow carton (Red one)after his intentional fault against Lala but the referee backed off the last second after He saw the face of the previuosly punished Irish player ...

thank you for your time,

____________

Puna eshte qe te bejme sa me shume zhurme neper zyrat e UEFA-s ne menyre qe shefat e medhenj t'i keshillojne e t'ua mbledhin rripat arbitrave per ndeshjet e ardhshme ...
 

McByrek

Primus registratum
Re: Verejtje derguar Federates Nderkombetare te Futbollit

Une per vete, jo vetem qe kam derguar mesazhe proteste nga pese a gjashte adresa te miat te ndryshme, por madje i kam shperndare keto tekste proteste ne te gjithe listen e miqve te mi duke u bere forward dhe duke kerkuar qe edhe ata t'i dergojne UEFA-s ne adresen e saj info@uefa.com protesten e tyre. Ideja nuk eshte se mund te ndryshojme shume gjera, por nese na shkelin, te pakten te klithim.
 

gezim lame

Primus registratum
Re: Verejtje derguar Federates Nderkombetare te Futbollit

qekan bere ca veta
per vete dergova 4 e-mail nga adresa te ndryshme..
mesazhet i kisha te shkurter ne menyre qe nese ndokush i lexon te arrije te kuptoje shpejt thelbin....
ndofta mund ti kerkojme edhe blendit qe ta vendose ne faqen e pare te forumit per te patur nje fare rreklamimi per te shtuar nr ...
 

Boby

Primus registratum
Re: Verejtje derguar Federates Nderkombetare te Futbollit

Per mendimin tim ne rradhe te pare duhet ti dergoje ankese UEFA-s Federata Shqiptaree Futbollit,pasi keta jane nje institucion shteteror dhe kjo gje ndikon shume.Gjithashtu kam mendimi qe shtypi duhet te beje me shume per kete ngjarje duke i vene nje vule te forte skandali i cili ti djegi pakez komisionit te UEFA-s.N.q.se keto organizata do te bejne ankese atehere letrat tona do te kene nje influence me te madhe.(Kjo gje ndodhi me Italine).Federata Zvicerane Futbollit ka vendosur qe mbas ndeshjes me Shqiperine te beje ankese ne UEFA per arbitrin qe drejtoi ndeshjen Zvicer-Rusi.Dhe kete per shkak te nje penalltie te dhene Ruseve ne pjesen e dyte ku u shenua dhe goli i barazimit.N.q.se Zviceranet ankohen per kaq gje c'duhet te beje Federata jone???Une i kam nisur dy emaile,nje ne gjermanisht dhe nje ne anglisht,por jam i mendimit se vetem nderhyrja e FFSH mund te ndryshoje dicka.
 
Top