Ti!

ana karenina

Primus registratum
Re: Ti!

Fjale e cuditshme! Gjithcka mund te quhet 'ti', deri edhe une vete!

Eshte shume relative, nuk besoj se ka nje 'ti' ne kuptim te pare, ne kuptim objektiv. 'Ti' eshte ndoshta koncepti me subjektiv ne bote sepse gjithe kuptimi i saj varet nga une, nga domethenia dhe kuptimi qe ka per mua, nga marredhenja qe krijojme ne te dy.

'Ti' vjen duke u ndryshuar ne trajte, emer, kohe... por gjithmone ka dicka tek 'ty', dicka qe e kam krijuar une dhe ta kam veshur 'ty' qe i perngjason te gjitha fytyrat 'e tua' duke i bere te me perkasin mua.

Ne fund te fundit shtysa qe na con perpara eshte kerkimi kembengules i kesaj 'ti'je, deshira per te pare te realizuar fantazine tone, per ti thene vetes se krijesa jote eshte e bukur dhe e denje per te te qene kaq afer sa te mund ta quash 'ti'!
 

Rambla

Primus registratum
Re: Ti!

'Shtt, non dire queste cose a voce perchè il destino invidioso può sentirti' - the ti.

Dhe une i thashe me ze te ulet, aq te ulet sa ti degjoje vetem ti.
 

William Wallas

Forumium maestatis
Re: Ti!

Ti Amo ... e se Ti Amo addesso ... vuolle dire che anche ieri ti ho amato ... Ti Amero per Sempre !!!

Ajo faqja te ditari ( nn mi ricordo kush e kishte shkrujt) e una figata ... mi ha fatto fare un salto di cinque anni indietro nel tempo ... !!! Bellissima sensanzione !!!

Note' a pie' di pagina : Orjana Fallaci ... libri sme kujtohet ... po filmi eshte "Vi Presento Joe Black" !!!
 

ana karenina

Primus registratum
Re: Ti!

Ty te detyrohem nje mendim, ndoshta te fundit, sepse kam kuptuar... Mu deshen vite... Vitet nuk ti fal kush, e ja qe mua mu desh ti humbja per te arritur te kuptoj dhe te mund te kem nje te fundit mendim per ty!
Nuk ka qene as mungesa jote, as dashuria qe me dhe dhe as ajo qe nuk me dhe ajo cka me ka munduar. Ka qene 'te mos-kuptuarit', dhe per nje si une 'te mos-kuptuarit' eshte vuajtje, me pengon te marr fryme, te perqendrohem, te ndjej! Aty ekzistenca ime ndalet, edhe ne vite, derisa te arrij te kuptoj ate qe dua!
Dhe kam kuptuar qe ti nuk ke qene ne fakt fallco sic kam menduar gjate, ose me mire te them i dyzuar pa dashje, i ndergjegjshem per dyzimin tend, te pjeses tende te dashur e te bute dhe te asaj pafund egoiste. Nuk eshte kjo. Kjo eshte shume pak per te qene e vertete. Ti je ashtu sic jane gjithe meshkujt, katerciperisht njesoj, me nje ndryshim te vogel qe te kthen ne perbindesh. Mu desh te kuptoja 'shumicen' per te kuptuar cfare me ndali tek ty. 'Shumica' duan femren, dhe per te arritur tek femra perdorin dashurine, ndaj edhe dashuria mund te kete per ta cdo lloj emri dhe cdo lloj fytyre. Duke qene se eshte nje mjet per te arritur tek qellimi, ajo mund te perdoret ne shume menyra, ashtu si ta kerkojne rrethanat. Ketu ti ndryshon, te pakten ndryshoje dikur, nga turma. Jo ne instiktet e tua mashkullore, thashe, aty ti je si gjithe te tjeret (sa shume mu desh te rritesha per ta kuptuar!). Nuk dije atehere se kur te duhej te ndryshoje objekt duhet ta beje me takt, ashtu si gjithe te tjeret, duhej te genjeje, te shtireshe, te dije ta fshihje. Ti nuk kaloje dot nga nje objekt tek nje tjeter sepse nuk dije te manovroje me mjetin-dashuri! Ishe i vogel dhe njihje nje mjet te vetem per te arritur tek shume femra. Atehere nuk e dije qe per cdo femer duhej perdorur dashuri e vecante. Nuk u shtire, krejt e kunderta, nuk dite te shtireshe! Dhe nuk ishe ndryshe nga turma, ishte njesoj! Tani e di, tani kuptoj! Jam e qete! Doja te dija dhe tani e di! Tani ka marre fund! Dhe kjo eshte e verteta ime, vetem e imja, as ti nuk mund ta kuptosh! Ky mendim eshte ndoshta me i bukuri qe kam menduar ndonjehere sepse me cliron nga nje makth, nga ti!
 

ladouce2005

Primus registratum
Re: Ti!

Elle est à toi cette chanson

Elle est à toi cette chanson
Toi l'Auvergnat qui sans façon
M'as donné quatre bouts de bois
Quand dans ma vie il faisait froid
Toi qui m'as donné du feu quand
Les croquantes et les croquants
Tous les gens bien intentionnés
M'avaient fermé la porte au nez
Ce n'était rien qu'un feu de bois
Mais il m'avait chauffé le corps
Et dans mon âme il brûle encore
A la manièr' d'un feu de joie

Toi l'Auvergnat quand tu mourras
Quand le croqu'mort t'emportera
Qu'il te conduise à travers ciel
Au père éternel

Elle est à toi cette chanson
Toi l'hôtesse qui sans façon
M'as donné quatre bouts de pain
Quand dans ma vie il faisait faim
Toi qui m'ouvris ta huche quand
Les croquantes et les croquants
Tous les gens bien intentionnés
S'amusaient à me voir jeûner
Ce n'était rien qu'un peu de pain
Mais il m'avait chauffé le corps
Et dans mon âme il brûle encore
A la manièr' d'un grand festin

Toi l'hôtesse quand tu mourras
Quand le croqu'mort t'emportera
Qu'il te conduise à travers ciel
Au père éternel

Elle est à toi cette chanson
Toi l'étranger qui sans façon
D'un air malheureux m'as souri
Lorsque les gendarmes m'ont pris
Toi qui n'as pas applaudi quand
Les croquantes et les croquants
Tous les gens bien intentionnés
Riaient de me voir emmener
Ce n'était rien qu'un peu de miel
Mais il m'avait chauffé le corps
Et dans mon âme il brûle encore
A la manièr' d'un grand soleil

Toi l'étranger quand tu mourras
Quand le croqu'mort t'emportera
Qu'il te conduise à travers ciel
Au père éternel

(nuk e di pse kur lexova kete temen, me shkoi mendja menjehere tek Georges Brassens dhe mbasditet qe kalonim ne shtepine e Elsau-se duke degjuar radio Nostalgie. Kohe pa kthim :wub: Bukuria e saj i mban kaq te forta kujtimet e mia. KEM et tu le sais. C'est c'qui compte le plus!)
 

ODISEA

Primus registratum
Re: Ti!

ET SI TU N'EXISTAIS PAS


Et si tu n'existais pas
dis-moi pourquoi j'existerais
Pour traîner dans un monde sans toi
sans espoir et sans regret
Et si tu n'existais pas
j'essaierais d'inventer l'amour
Comme un peintre qui voit sous ses doigts
Naître les couleurs du jour
et qui n'en revient pas
Et si tu n'existais pas
dis-moi pour qui j'existerais
Des passantes endormies dans mes bras
que je n'aimerais jamais
Et si tu n'existais pas
je ne serais qu'un point de plus
Dans ce monde qui vient et qui va
je me sentirais perdu j'aurais besoin de toi


Et si tu n'existais pas
dis-moi comment j'existerais
Je pourrais faire semblant d'être moi
mais je ne serais pas vrai
Et si tu n'existais pas
je crois que je l'aurais trouvé
Le secret de la vie le pourquoi
simplement pour te créer et pour te regarder


Et si tu n'existais pas
dis-moi pourquoi j'existerais
Pour traîner dans un monde sans toi
sans espoir et sans regret
Et si tu n'existais pas
j'essaierais d'inventer l'amour
Comme un peintre qui voit sous ses doigts
Naître les couleurs du jour...

P.S. Tu es le soleil de ma vie...
P.S.1 IMEL aussi pour toujours :wub: :kiss:
 

teab

Primus registratum
Re: Ti!

Plasen cokollatat dhe kendej.. /pf/images/graemlins/laugh.gif

U guys r so cuuuutee.. :kiss: (all 3 of u /pf/images/graemlins/wink.gif )
 

Pipi

Primus registratum
Re: Ti!

Fillimisht postuar nga Anna Scott:
[qb] Ty te detyrohem nje mendim, ndoshta te fundit, sepse kam kuptuar... Mu deshen vite... Vitet nuk ti fal kush, e ja qe mua mu desh ti humbja per te arritur te kuptoj dhe te mund te kem nje te fundit mendim per ty!
Nuk ka qene as mungesa jote, as dashuria qe me dhe dhe as ajo qe nuk me dhe ajo cka me ka munduar. Ka qene 'te mos-kuptuarit', dhe per nje si une 'te mos-kuptuarit' eshte vuajtje, me pengon te marr fryme, te perqendrohem, te ndjej! Aty ekzistenca ime ndalet, edhe ne vite, derisa te arrij te kuptoj ate qe dua!
Dhe kam kuptuar qe ti nuk ke qene ne fakt fallco sic kam menduar gjate, ose me mire te them i dyzuar pa dashje, i ndergjegjshem per dyzimin tend, te pjeses tende te dashur e te bute dhe te asaj pafund egoiste. Nuk eshte kjo. Kjo eshte shume pak per te qene e vertete. Ti je ashtu sic jane gjithe meshkujt, katerciperisht njesoj, me nje ndryshim te vogel qe te kthen ne perbindesh. Mu desh te kuptoja 'shumicen' per te kuptuar cfare me ndali tek ty. 'Shumica' duan femren, dhe per te arritur tek femra perdorin dashurine, ndaj edhe dashuria mund te kete per ta cdo lloj emri dhe cdo lloj fytyre. Duke qene se eshte nje mjet per te arritur tek qellimi, ajo mund te perdoret ne shume menyra, ashtu si ta kerkojne rrethanat. Ketu ti ndryshon, te pakten ndryshoje dikur, nga turma. Jo ne instiktet e tua mashkullore, thashe, aty ti je si gjithe te tjeret (sa shume mu desh te rritesha per ta kuptuar!). Nuk dije atehere se kur te duhej te ndryshoje objekt duhet ta beje me takt, ashtu si gjithe te tjeret, duhej te genjeje, te shtireshe, te dije ta fshihje. Ti nuk kaloje dot nga nje objekt tek nje tjeter sepse nuk dije te manovroje me mjetin-dashuri! Ishe i vogel dhe njihje nje mjet te vetem per te arritur tek shume femra. Atehere nuk e dije qe per cdo femer duhej perdorur dashuri e vecante. Nuk u shtire, krejt e kunderta, nuk dite te shtireshe! Dhe nuk ishe ndryshe nga turma, ishte njesoj! Tani e di, tani kuptoj! Jam e qete! Doja te dija dhe tani e di! Tani ka marre fund! Dhe kjo eshte e verteta ime, vetem e imja, as ti nuk mund ta kuptosh! Ky mendim eshte ndoshta me i bukuri qe kam menduar ndonjehere sepse me cliron nga nje makth, nga ti! [/qb]
Me fal qe po te pergjigjem per nje gje qe eshte krejt e jotja. Te thuash jam e qete sepse ke kuptuar qe dicka ka marre fund, sepse ke kuptuar qe nje njeri qe s'ishte fallco, qe s'dinte te te genjente duhet te dale nga jeta jote dhe te mos kuptosh qe arsyeja pse ti po i jep fund dickaje eshte fakti qe ti s'e do me, mua me duket te rresh veten dhe te tjeret.
Une mendoj qe cdo njeri ka te metat dhe une mendoj qe ia vlen te besh kompromis me te metat e dikujt qe do e sidomos qe eshte i ndershem.
Te kuptuarit eshte willing s'eshte mangesi. Take care.
 

Alanis

Primus registratum
Re: Ti!

S'ka shume dite qe pashe nje film te vjeter me nicholas cage, me duket se ishte "leaving las vegas" dhe historia ishte rreth ciftit me te cuditshem ne bote, nje alkolist dhe nje prostitute. Ideja ishte qe keta duheshin shume dhe arsyeja ishte qe e pranonin njeri tjetrin ashtu si ishin pa komplexe dhe paragjykime. Mendoj se pak a shume ndodh edhe ne jeten reale dmth njeriu pranohet si nje "pakete", me te mirat dhe me te metat e veta qe ka brenda. Pastaj varet se sa i afte je te kuptosh se sa e do nje person qe te kesh mundesi te kuptosh se deri ne c'mase mund te pranosh te metat e ketij personi!
Psichology.... :sleep:
 

bebi

Primus registratum
Re: Ti!

mini mini ça po ban?

giusto x dirti che non solo tu mi pensi (anke se nn mi leggerai) :tipsy:
 

ana karenina

Primus registratum
Re: Ti!

Sonte doja te te qendisja nje pergjigje te kthjellet per ca mendime te tuat gjoja te pluhurosura, po e gelltita me gjithsej shtysen e djallezuar (diku kisha thene se po shkruaj te fundmin mendim per ty :smash: ). Vetem per te mbajtur fjalen nuk po them qe me erdhi edhe sot nje mendim interesant qe e shkundte ate tendin nga pluhuri dhe ia zbardhte ne diell ca te verteta nga ato matematiket, po e lashe, kam dhene fjalen, kesaj here ia kam dhene vetes :angel:
 
Top