Suplemente per menopauzen

Enea Xhani

Forumium maestatis

Cohoshi i Zi
Eshte nje nder suplimentet bimor me te shitur ne SHBA qe ndihmon ne perballimin e simptomave qe shfaqen gjate gjendjeve te menopauzes. Pjesa e bimes qe perdoret per kete supliment eshte pikerisht rrenja e Cohoshit te zi e cila perpunohet ne fabrikat ne Ameriken e Veriut. Disa studime kane zbuluar se ajo ndihmon ne perballimin e avujve te nxehte. Kujdes! Mos e perdorni kete supliment nqs keni probleme me melcine.

Bima Flaxseed: Redukton djersitjen gjate nates.
Flaxseed ose vaji i saj mund te ndihmoje disa gra te cilat shfaqin simptoma te buta te menopauzes. Ajo eshte nje burim i mire i ligans, nje hormon bimor qe ka tendence te balancoi hormonet femerore. Megjithashte jo te gjitha studimet kane treguar se kjo bime mund te ndikoje gjithashtu ne reduktimin e avujve te nxehte.

Kalciumi: Parandalon humbjen e kockes
Humbja e kockes mund te kthehet ne nje problem serioz pas uljes se nivelit te hormoneve gjate menopauzes. Prandaj eshte e nevojshme qe te marrim kalciumin e mjaftueshem. Gratë nën 51 duhet te marrin 1000 miligram kalcium në ditë. Pas 51, ​​femrat kanë nevojë për 1200 miligram kalcium në ditë.
Keshille: Ne vend qe te konsumoni nje doze te madhe kalciumi gjate nje vakti, ndajeni ate ne porcione te vogla dhe konsumojeni ate gjate gjithe dites. Organizmi juaj do ta thithe me mire kalciumin.

Terfili i kuq: Mjaft i perdorur por ende i pavertetuar shkencerisht
Mjafte gra e perdorin terfilin e kuq duke shpresuar se estrogjeni me natyre bimore do te lehtesoje simptomat e tyre te menopauzes. Megjithate deri tani rezultatet e kerkimit kane qene te perziera. Kujdes! Mos e perdorni ate pa u keshilluar me pare me mjekun.

Vitamina D: Merrni pak rreze dielli
Vitamina D eshte po aq e rendesishme sa kalciumi per shendetin e kockes. Pa vitaminen D trupi jone nuk do te ishte ne gjendje te thithte kalciumin. Shumica e te rriturve kane nevoje per 600 ius perdite. Ata 71 dhe me te vjetër mund te kene nevoje per 800 dite ius. Vitamina D eshte ne shume ushqime dhe suplimente, por ka një burim tjetër akoma dhe me te sigurte diell.
Keshille: Qendroni cdo dite ne vere per 10-15 min ne dite per te marre rreze dielli por asnjehere mos qendroni deri sa te digjeni. Aq mjafton. Dhe mos harroni te perdorni gjithmone krem kundra djegjes se diellit pasi do te reduktonte kancerin e lekures.

Patatja e eger
Pilulat dhe kremerat qe rrjedhin nga lloje te caktuara patatesh te embla e te egra, jane alternativat me te njohura per te kryer nje terapi hormonesh gjate menopauzes. Disa prej ketyre komponenteve natyrore duken te ngjashem me estrogjenin dhe progesteronin por dihet se ato nuk jane aktiv ne njerez. Deri me tani, studimet klinike nuk kane zbuluar se ata lehtesojne simptomat e menopauzes.

Xhensen: Perforcuesi humorit
Disa studime kanë gjetur prova se llojet e ndryshme të xhensen mund të ndihmojnë për të përmirësuar cilësinë e jetës gjatë menopauzës. Xhensen ka treguar se permireson cilesine e gjumit dhe pse deri tani shkencetaret nuk kane gjetur se xhensen ndihmone ne simptomat fizike te menopauzes.

Worti i Shen Xhonit: Kontrollimi i humorit
Wort Shen Gjonit eshte nje trajtim i mirë-njohur grate qe vuajne nga depresioni i bute. Por, Wort Shen Gjonit mund te kete gjithashtu nje përfitim te veçante per grate gjate menopauzes. Ka disa prova, sidomos kur kombinohet me cohosh zi, se Wort Shën Gjonit mund te permiresoje humorin tek femrat .

DHEA: Hormonet e Rinise
Nivelet natyrore te renies se DHEA-s fillojne pikerisht pas moshes 30 vjec. Disa studime te vogla kane gjetur se shtojcave DHEA lehtesuar simptomat e menopauzes te tilla si epsh te ulet dhe avujt e nxehtë. Disa studime te tjera nuk kane gjetur asgje ne lidhje me kete hormon. Kujdesni gjate perdorimit te tij pasi mund te rrezikoni te vuani nga kanceri i gjirit.

Dong Quai: Perandoresha e bimeve
Dong Quai eshte perdorur ne mjekesine kineze si trajtim per shendetin e grave per mijera vjet. Megjithate, hulumtimet ne kohet e fundit nuk kane gjetur prova per te mbeshtetur kete ide. Nje studim i dong quai per te percaktuar efektet e saj mbi avujte e nxehte gjate menopauzes nuk ka gjetur asnje perfitim.

Soja: Ushqimi i mrekullive
Femrat gjate fazes se menopauzes ne SHBA jane me te prirura te kene avuj te nxehte sesa femrat aziatike. A mundet bima e sojes te gjeje dallimin? Epo ndoshta dhe po. Studimet e kane vertetuar nje fakte te tille. Pavaresisht rezultateve studiuesit nuk kane arritur akoma ne nje perfundim konkret.

Marrë nga : http://euralb.com
Artikulli Origjinal : http://www.euralb.com/shendeti/semundjet-shendeti/menopauza-semundjet/11-suplimente-per-menopauzen
 

scadarsko

Locus omnem
pse bazoheni vetem me broshura amerikane gjanem ju n shqiperi?a ka universitete n shqiperi qe studiojn popullaten tone ?a e dini se ushqyerja e njerezve mediteran eshte ushqyerja me bio dhe kane jetegjatsi me te madhe e skena nevoj per studime amerikane.
 

dr love

Locus omnem
pse bazoheni vetem me broshura amerikane gjanem ju n shqiperi?a ka universitete n shqiperi qe studiojn popullaten tone ?a e dini se ushqyerja e njerezve mediteran eshte ushqyerja me bio dhe kane jetegjatsi me te madhe e skena nevoj per studime amerikane.
Prandaj jam rinu me shume une mbas te tridhjetave? hahaaa..
 

scadarsko

Locus omnem
Prandaj jam rinu me shume une mbas te tridhjetave? hahaaa..
se di nuk t kam pa para 30 tave as ma s30tave vetem them qe po te shikjojm moshat senior tek ne me krahasim ato n amerik dhe europen veriore,tek ne jane me te forte fizikisht e moralisht.ketu i shikjon si njerez qumeshti te bardhe e dridhen e prap ashtu mundohen te gelltisin birra e puthen ...1 ore bejn te afrohen me plakat pe rti puth ...un kam baben 70vjec e ska pi nji aspirin akoma....fle si qengj
 

dr love

Locus omnem
mos harro dhe klimen..oret me diell..natyren..jo vetem ushqimet.
Zoti eshte treguar i mire me ne..po nuk e respektojme natyren si duhet dhe nuk i vem mend shendetit..Une per vete urrej te shkoj te doktori..shkoj vetem kur skam ca bej...e me duhen recetat per ilacet te cilat i blej e si pi...shqiptaret ne pergjithsi e neglizhojne shendetin i blejne ilacet sipas farmacistit jo sipas doktorit.
 

scadarsko

Locus omnem
mos harro dhe klimen..oret me diell..natyren..jo vetem ushqimet.
Zoti eshte treguar i mire me ne..po nuk e respektojme natyren si duhet dhe nuk i vem mend shendetit..Une per vete urrej te shkoj te doktori..shkoj vetem kur skam ca bej...e me duhen recetat per ilacet te cilat i blej e si pi...shqiptaret ne pergjithsi e neglizhojne shendetin i blejne ilacet sipas farmacistit jo sipas doktorit.
tek dentisti dhe doctori duhet me ik kur ai ka kohen e lire per ty e jo kur ty t dhem...dhembi apo kur ske qa t besh...qa asht doktori falxhor me pa filxhan aaaaa....vertet natyra n ballkan eshte e mire diell ka boll sa q eju djeg deri floket i ben si kashte...a t kujtohet n koh enverit ku shumica shqiptarve kishin floke djegun e zbokth hhahahaha duhet kritiku vetem bujqesia sot tek ne se po na terbojn me zarzavate te ardhuna prej vendeve qe i modifikojn gjenetisht domatja sot ka forme te njejte te gjitha nje soj..patatja ska shije ,trangulli sa duket jeshil po krejt faroq eshte ,patellxhani i rrumullakt dikur ka ken i giat .....na terbunen
 

scadarsko

Locus omnem
po europianizohena edhe ne...prapse prap femrat ktu nuk e pranojne kohen e menopauzes..ju vjen turp te pranojne se kan arritur njefare moshe.
gra t marra hesapi pse sthu?ne vend qe t bajn qejf no limit ato kur arrijn menopauzen e konsiderojn vehten plake....ketu ajo moshe terbohet e leshon pa duar se shtazen nuk mbetet fundi.
 

Enea Xhani

Forumium maestatis
pse bazoheni vetem me broshura amerikane gjanem ju n shqiperi?a ka universitete n shqiperi qe studiojn popullaten tone ?a e dini se ushqyerja e njerezve mediteran eshte ushqyerja me bio dhe kane jetegjatsi me te madhe e skena nevoj per studime amerikane.
Nuk ka lidhje fare me universitetet, keto jane thjeshte disa suplemente. Shnet!
 

dr love

Locus omnem
Burrave ju fillon mbas moshes 40vjec...paksim i testosteronit..lodhje..depresion..ulje e deshires seksuale..me nje fjale ..po e lan mas dore rrezik te behen impotente...hahahaaaa..por 10%e burrave preken...

Interesante eshte per femrat qe nuk kan jete te rregullt seksuale..ose e bejn rralle 1ose2 here ne muaj(larg qofte) fillojne e i zhvillohen me shume hormonet mashkullore..dhe marrin hije mashkullore..pasi jormonet femerore qendrojne te pergjumura ne trup.Dihet qe trupi ka hormone mashkullore dhe femerore.
 

scadarsko

Locus omnem
Burrave ju fillon mbas moshes 40vjec...paksim i testosteronit..lodhje..depresion..ulje e deshires seksuale..me nje fjale ..po e lan mas dore rrezik te behen impotente...hahahaaaa..por 10%e burrave preken...

Interesante eshte per femrat qe nuk kan jete te rregullt seksuale..ose e bejn rralle 1ose2 here ne muaj(larg qofte) fillojne e i zhvillohen me shume hormonet mashkullore..dhe marrin hije mashkullore..pasi jormonet femerore qendrojne te pergjumura ne trup.Dihet qe trupi ka hormone mashkullore dhe femerore.
ta po t kalon ty kadal mas 40vjetve dmth disa persona q evijn ktu n forum e kajn moshen mi 40 kekan pjerdh me kohe ?....
 
Top