Sot ne histori - Kuriozitete ditore

Aki

Paint It Black
Inspiruar nga disa revista qe e shkruajne kete mu duk ide e bukur per te patur nje teme te tille dhe ne forum, kerkoj ndjese nese ekziston kjo tema diku :/
Te shkruajme ngjarje qe kane ndodhur pikerisht ne kete date vite me pare...

Te shohim cdo thote Google per sot :p
 

Aki

Paint It Black
Me 18.08.1991- Presidenti i Bashkimit Sovjetik Mikhail Gorbachov vihet ne arrest shtepiak si rrjedhim i revoltit dhe organizimit te anetareve te qeverise per te rrezuar regjimin e tij qeveritar

Me 18.08. 1227- Vdes Genghis Kan, perandori i Mongolise

Me 18.08. 1590 - Presidenti i Karolines se Veriut John White pasi kthehet nga Anglia, e gjen te zbrazur ishullin Roanoke, pa shenja dhune, cdo banor i kolonise ka qeni i zhdukur dhe e vetmja gje qe ka mbetur ka qene nje shkrim mbi gardhin rrethues ku ka qene e shkruar fjala CROATOAN
 

Aki

Paint It Black
19.08 1934 - Adolf Hitler behet presidenti i Gjermanise

19.08 1964 - Beatles hedhin koncertin e pare ne SHBA ne qytetin e San Fransisco

19.08 1953 - Nje puc i ndihmuar nga CIA rrezon qeverine e atehershme te Iranit
 

hurtlocker

Valoris scriptorum
1

19.08 1953 - Nje puc i ndihmuar nga CIA rrezon qeverine e atehershme te Iranit

ideatori i pucit ishte nje nga figurat me misterioze, enigmatike, karizmatike te periudhes nga lufta e dyt derisa vdiq ne 1996, Sir Fitzroy Mclean.

ishte skocez, katolik ekstremist, ndaj i urryer nga establishmenti protestant i britanise.

kur churchilli i deshperuar nga rrethimi gjerman, dhe me bindjen qe bolsheviket kishin infiltruar nje pjes te mire te establishmentit protestant, u investua te katoliket skoceze, te emargjinuar per shekuj nga pushteti, por ne izolimin e tyre me imun ndaj bolshevizmit.
fitzroy maclean deklaronte qe student qe idhulli i tij ish Bonny Princ Charli, mbreti fundit katolik i skocise, qe sulmoi angline....per kete ndeshkohej vazhdimisht ne universitet.

kish sherbyer si nepunes i ministris se jashtme, lexo i MI6 (zbulimi) ne bashkimin sovjetik, ne vitet 30, ku ish i famshem qe arrihnte te eprvidhej nga moska dhe udhetonte ne republikat muslimane te bashkimit sovjetik.
ka qen njeriu me i besuar i kryeministrave konservator britanik, nga churchill te margaret thatcher....ishte maclean qe keshilloi thatcher ne gjysmen e dyte te viteve 80, duke i then "me gorbacovin mund te besh business"...pikerisht me fjalet e maclean doli ne tv thatcher dhe tha "we think we can do business with Mr. Gorbaciov"....

ne vitet 40 arrin te dal nga sherbimi i ministris se jashtme dhe rekrutohet ne ushtri me graden ushtar i thjeshte...nga ku lirohet me graden gjeneral....vetem 2 burra ka pas ne ushtrin britanike qe kan hyr ushtar e kan dal gjeneral.

krijon te ahstuquajturen "mafie katolike skoceze"ne sherbimin sekret, ne ministrin e jashtme te britanise se madhe, nje lobby shum potent, qe ka ber gjera te mira, por u ndy me pazarin e privatizimit te telekomit serb ne 1992, gje qe i shtyu te mbeshtesnin milloshevicin gjat kohes se kryeministrit john major, derisa sa e shperbeu si lobby, nje skocez tjeter , kripto katolik (portestant i konvertuar ne fshehtesi protestant mqs nuk lejohet nje kryeminister britanik katolik) me emrin tony blair....

maclean eshte njeriu me i besuar i churchillit ne rrafs personal....eshte churchilli qe e dergon nen iran te arrestoje gjeneralin persian Fazlollah Zaledi, per simpati gjermane...pikerisht te ky gjeneral qe njeher e kishte arrestuar maclean u mbehstet per grushtin e turpshem te shtetit kunder kryeministrit te dnershem e vizionar te iranit Mohammad Mosaddegh. grushti i shtetit ne iran u be , sipas meje, sepse me kryeministrin Mosaddegh Irani do behej vend i stabilizuar, dhe i forte...dhe USA/UK nuk duan nje bote islame te stabilizuar dhe ne paqe. se kan dash kurr, dhe do bejn cmos qe te mos behet kurre.

maclean indirekt qe pergjegjes per tragjedine me te madhe ne historine e kombit shqiptar, vendosjen e regjimit kukull te jugosllaveve ne shqiperi, me 24 nentor 1944, regjim shtazarak qe brutalizoi vendin, dhe degradoi shqiptaret, degradim qe vazhdoi deri 23 vjet pas renjes se tij, me krijesat e tij sali berisha e fatos nano.....te shofim ket tjetrin...kemi nevoj te deshperuar te besojm se eshte ndryshe....

ne mes tmerrit te luftes civile ne jugosllavi pas sulmit gjerman ne 1941, ku kombet e ish jugosllavis coptoheshin me njeri tjetrin dhe mes tyre - dhe mos e quani lufte clirimtare sepse per 1.2 milion qytetar te ish jugosllavis te vrar ne luften e dyte, ka vec 24.000 ushtare gjermane te vrare.... dhe 38 mijt e humbur. ....

churchill, kish nevoj te dinte kush mund mbante nje jugosllavi te bashkuar pas luftes se dyte...jugosllavia ish kryemaskaralleku i traktatit te evrsajes ne 1919 dhe churchilli donte ta mbante te bashkuar....80 vjet me vone ne 1999 nje pasardhes i churchillit tony blair, nuk bombardonte serbine por pikerisht at kryemaskarallek, traktatin e evrsajes....

churchill dergon ne jugosllavi macleanin...dhe i jep me vete te birin, randolph churchill alkolist, konsumues kokaine, dhe bixhozci i degjeneruar, me shpresen se maclean do e bente burre....mund i shkuar dem...randolph churchill vdiq si njeri i perbuzur nga te gjithe...

maclean kupton qe mbreti i jugosllavise nuk ka me autoritet te mbaj jugosllavin te bashkuar...vec nje pjes e vogel - cetniket e drazha mihajllovic te etnis serbe- luftojn per te. asnje kroat, malazes, slloven, maqedonas, e normalisht shqiptar nuk lufton per te. ushtria e titos eshte multietnike, permbledh gjitha etnit.
ndaj anglezet investohen te kjo ushtri, ajo partizane....jo per efikasitetin kunder gjermaneve (12.000 ushtar te vrar gjat gjith luftes ne jugosllavi, beogradi i kapur nga 12 ushtare te divizionit 2 SS Das Reich nen komanden e Fritz Klingenberg, te cilit un i coj lule sa her mudnem te varri i tij ne normandi)....

maclean sugjeron titon..efektivisht ve ne pushtet titon...ja pse titoja aprovoi nje ligh qe bente maclean te vetmin shtetas jo jugosllav qe kish te drejt te blinte shpi ne jugosllavi dhe e la ligjin vec nje dit sa te beheshin letrat...ja spe tito e kish maclean mikun me te ngushte....
dhe mqs keta funderrinat tona me yll te kuq, ishin krijes e titos, madje ben bashkim monetar e doganor me jugosllavin-akti me i madh i tradhtise- indirekt maclean u be pergjegjes per tragjedine e vendit tone....
maclean krijon me grupin e tij familjar motorin sekret qe do kundershtonte komunizmin....dhe qe ngaterronte boten, djali i halles se tij Sir David Stirling, skocez katolik, themelon te shumelavdishmin 22 Special Service, djali i dajes se stirling, dhe vellai i gruas se maclean, Lord Simon Fraser, krijon komandot....kumbara i maclean, anglez dhe katolik, David Smiley....

maclean ka meriten qe e kritikoi, madje me fjale shum te renda churchillin per fjalimin e perdes se hekurt, qe eshte fillimi i luftes se ftohte ....e akuzoi qe ishte luftenxites, dhe me qendrimin e tij te papergjegjshem mund conte boten ne nje holokaust berthamor....eshte i vetmi qe ka guxuar te ofendoje churchillin ne sy dhe ne sy te tjereve (pak ndaras por degjoheshin ulerimat e maclean dhe belbezimet e churchill)....

kthehemi te grushti shtetit te iranit.... maclean organizatori....mendonte se i sherbente vendit te tij...un mendoj te kunderten...por nje nga poshtersite e politikes se madhe, dhe nje drame per at komb te mrekullueshem e te fisem qe jan iranianet......
 
  • Like
Reactions: Aki

Aki

Paint It Black
21.08. 1959 - Hawaii shpallet shteti i 50-te i SHBA-ve
21.08. 1987 - ne kinema shfaqet per here te pare filmi Dirty Dancing
21.08. 1911 - zbulohet se eshte vjedhur piktura e famshme e Mona Lisa te Da Vincit. Nje dite me pare Vincenzo Perugia duke hequr pikturen nga korniza e fsheh nen veshjen e tij dhe pas dy vjetesh me nentor te 1913 i shkruan nje leter nje tregtari pikturash, Alfredo Geri duke i treguar se piktura e famshme fshihet ne Firence dhe mund te dorezohet per nje shume te caktuar parash. Kur Perugia shfaqet per te marre parate ai kapet nga autoritetet dhe arsyetohet se kishte vjedhur pikturen si hakmarrje kunder Napoleonit ne emer te Italise. Pas kesaj Mona Lisa kthehet ne Luver ku ende ekziston dhe ne diten e sotme.
 

gurax

Pan ignoramus
21 Gusht
Ditelindja e Sergey Brin, nje nga bashkethemeluesit e Google.
Eshte vjedhur piktura e Mona Lisa ne Louvre, nga nje punonjes i muzeut.
 
  • Like
Reactions: Aki

Aki

Paint It Black
22.08. 1944 - Rumunia pushtohet nga Bashkimi Sovjetik
22.08. 1950 - Althea Gibson behet lojatarja e pare Afro-Amerikane qe merr pjese ne kampionatin kombetar te tenisit ne SHBA
22.08. 1992 - Uragani Andrew kaplon Bahamat ku le pasoja, deme materiale dhe 26 te vdekur
 

hurtlocker

Valoris scriptorum
24 gusht 1456, shtypet Bibla e Gutenbergut, libri i par ei shtypur ne evrope (shtypshkronjen e kishin shpik kinezet me pare)
24 gusht 1944 fillon sulmi aleat mbi parisin
24 gusht 1949 hyn ne fuqi traktati i nato
24 gusht 1991 gorbaciov jep doreheqjen-fundi i bashkimit sovjetik ose me sakte e atij burgu mostruoz popujsh qe ish perandoria ruse ne shekuj
 

Aki

Paint It Black
27.08. 1883 - ndodh erupsioni me i fuqishem vullkanik i njohur deri me sot, i vullkanit Krakatau, ne nje ishull ne perendim te Sumatra, Indonezi.

27.08. 1916 - Rumunia hyn ne Luften e Pare Boterore

27.08. 1053 - ne kinema shfaqet per here te pare filmi Roman Holiday, roli i pare i aktores Audrey Hepburn
 

Aki

Paint It Black
31.08. 1888 - vrasesi serik i famshem nga Anglia, i njohur si Jack the Ripper vret viktimen e tij te pare

31.08. 1955 - William Cobb nga General Motors e paraqet automobilin e pare qe leviz me energji solare, 'Sunmobile'

31.08. 1897 - Thomas Edison fiton patenten per kameren e krijuar per filma, kinetografin
 

Aki

Paint It Black
01.09. 1939 - Gjermania pushton Polonine

01.09 1985 - zbulohen rrenojat e Titanikut te fundosur ne oqean

01.09. 1836 - ne Washington vjen kolonistja e pare femer qe vendoset ne Amerike, Narcissa Whitman
 

gurax

Pan ignoramus
2 Shtator

-31 : Forcat e Republikes se Romes fituan betejen finale te luftrave kunder Egjiptit, drejtuar nga Kleopatra dhe Mark Antoni.
1649 : Qyteti Kastro ne Itali shfaroset dhe rrafshohet plotesisht nga forcat e Papes Inocenti 10-te.
1806 : Nje rreshqitje masive toke shkaterroi tere qytetin Goldau ne Zvicer dhe vdiqen 457 persona.
1898 : Forcat Britanike dhe Egjiptiane fitojne betejen e Omdurmanit kunder forcave tribale sudaneze dhe ne kete menyre detyrojne Sudanin t'i nenshtrohet pushtetit britanik.
1958 : Nje avion C130 "Hercules" amerikan me mision survejim dhe monitorim komunikimesh u qellua dhe u rrezua pasi hyri i paautorizuar ne hapesiren ajrore armene, atehere pjese e Bashkimit Sovjetik.
1970 : NASA anullon dy misione per ne Hene, Apollo 15 dhe Apollo 19.
 

gurax

Pan ignoramus
Morfeus pati thene qe nuk mund ta dinin daten e sakte. Ishin te gjitha me hamendje perafruese. :p
 

Dreamer

Under the Dome
2 Shtator 1666: Nje zjarr qe filloi ne qendren e Londres djeg me shume se 300mije shtepi e 87 kisha.


2 Shtator 1966: Lind aktorja Salma Hayek


[Edit:] Nuk mund te mos e sillja kete foto
 
Last edited by a moderator:

Aki

Paint It Black
03.09. 1914 - Papa Benedikti XV emerohet Papa i Vatikanit

03.09. 1777 - per here te pare ne nje beteje valon flamuri qe mban tani SHBA

03.09. 1783 - nenshkruhet marreveshja e Parisit mes SHBA-ve, Britanise se Madhe, Frances dhe Spanjes qe ne te njejten kohe nenkupton mbarimin e revolucionit amerikan dhe shpalljen e Amerikes si komb/shtet i lire

03.09. 1976 - ne Mars arrin Viking II, qe paraqet misionin e dyte per ne Mars dhe dergon fotografite e para te planetit
 
Top