Sistemi bankar ne Shqiperi

Isabelle

Valoris scriptorum
Sistemi bankar ne Shqiperi

Duke marre shkas nga disa diskutime ne temat e tjera mendoj se ky subjekt do te ishte me interes te shpalosej.

Pra, sistemi bankar ne Shqiperi ...
Reformat, ndryshimet, ecurite, mangesite /pf/images/graemlins/wink.gif , ... ?

Cdo lloj mendimi/opinioni apo informacioni do te vleresohej shume.
 

Diabolis Dassaretis

Forumium praecox
Re: Sistemi bankar ne Shqiperi

Do duhej një roman. Në shtypin shqiptar gazetarët që shkruajnë për bankat numurohen me gishtat e dorës. Për fat të keq asnjë emër prej tyre nuk ka punuar gjysëm dite në banka. Kjo ndodh dhe me parlamentarët që hyjnë si maçoku në thekërr e flasin broçkulla. Bankierët nga ana tjetër janë të rezervuar, Banka është institut besimi. Përsa i përket biznesit ata dinë vetëm dy gjëra: duam kredi, e para dhe do bëjmë bankën tonë e dyta. E lluku, lluku thotë një miush tek një teatër kukullash e bëhet vetë, - ka fjalën për mjaltin.
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Sistemi bankar ne Shqiperi

Ne fakt shtypi shqiptar kerkon lajmin (sensacionin) qe kryesisht kujdeset tjterkush per ta permbushur dhe me sa duket kjo u pelqen lexuesve, s'kane faj, rraca njerezore eshte e tille.

Sistemi bankar ne Shqiperi keto vite ka njohur shume ndryshime, eshte bere me fleksibel.Ketu perfshij vetem bankat e huaja, pasi ato shteterore duke qene se kane nje pronar ulok s'ka se si te jete ndryshe.Ka te beje edhe motivimi dhe drejtimi qe e bejne nje banke vertet "te besuar" ne cdo aspekt.
Gjithsesi, nuk mund te themi qe bankat ne Shqiperi jane institucione te tilla financiare pasi sistemi ligjor nuk u jep mundesine te jene te tilla, ndaj burokracite rriten dhe bankat lengojne me gjate dhe klienti detyrimisht behet pesimist dhe mendon se te qenurit "klient" banke eshte akoma nje privilegj i atyre qe kane para.
ne fkat s'duhet te jete keshtu.Krijimi i lehtesirave bankare, jo vetem qe u sjell njerezve komoditet ne pagesat e faturave, por edhe i jep mundesi shtetit te llogarise kapacitetin e qarkullimit te parasa edhe per rrjedhim ushtrimin e kontrollit ne to.

Ka shume gjera per te thene ne kete teme, por premtoj se do kthehem.......
 

Tasi

Primus registratum
Re: Sistemi bankar ne Shqiperi

Kordelja,

natyrisht qe privelegj i atyre qe kane para duhet te jete. Dhe do te ishte mire sikur te ishte keshtu.
Banka e Shqiperise here pas here ben ndonje info per sasine e parave qe jane jashte bankave. Ca jane nga ata qe kane para dhe nuk mund t`i fusin neper banka ( dhe ti mund te kuptosh fare mire perse; shume arsye) e ca nuk kane informacionin e duhur per kete pune.
Ne nuk duhet te harrojme qe kush niveli yne i emancipimit. Nuk duhet te pretendojme qe te jete masive pagesa e faturave npm bankave, sa kohe kemi realitetin e mos pagimit te faturave fare. ( kujto realitetin e pagesave te elektrikut, ujit, taksave lokale etj etj )
Pra ka kombinacion arsyesh qe lidhen me ata qe jane apo do te jene kliente te bankave, sikurse ka njemije arsye edhe nga bankat.
Nga ana tjeter ne duhet te vleresojme dhe politikat e zhvillimit te sistemit bankar, te cilat jo ne cdo rast varen prej deshirave tona. Ato shpesh jane diktuar dhe jane bere realitete sipas te tjera koniukuturave qe lidhen me politiken, vendet komshi, apo politikat e diktuara nepermjet FMN apo BB.

Ky topik eshte shume i pergjithesh ne kete forme. Qe te kishim mundesi per te shprehur fakte me te drejperdrejta mbi sitemin bankar ai duhet ndare ne menyre qe te flasim me konkretisht.
 

Isabelle

Valoris scriptorum
Re: Sistemi bankar ne Shqiperi

Tasi /pf/images/graemlins/smile.gif , i pranoj plotesisht argumentet qe jep mbi idene se niveli i 'emancipimit' ne perdorimin masiv te bankave ndoshta eshte 'lluks' akoma per tu pretenduar per shoqerine tone. Megjithate me duket se nga diku duhet te nise. E kam fjalen qe pikerisht ai mentalitet duhet shnderruar, transformuar ne menyre qe njerezit te rifitojne besimin dhe te integrohen me keto ide 'te reja'.

Ndersa klientet (me keto qe pershkruani ju) marrin guximin dhe hedhin hapat e pare duke u afruar dhe shuar kureshtjen per informacion mbi bankat apo produkte te ofruara, duket se menjehere duhet te shmangen pasi kushtet dhe kriteret jane ne nje fare menyre jo reale per pjesen derrmuese te atyre qe jane te punesuar dhe kane te ardhura mesatare.

C'me thoni per kete ?
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Sistemi bankar ne Shqiperi

Ne bote koncepti i Banking-ut eshte nje tjeter, te pakten ne vendet e civilizuara.Banka eshte edhe depozituesi edhe manaxhuesi i parave te tua, sikunder edhe ndihma dhe menyra per te kursyer kohe ne shlyerjet e detyrimeve personale apo te cdo lloji qe jane per t'u kryer.Ne jemi shume larg ketij koncepti; ndoshta per faj te mentaliteti, te periudhes kalimtare apo edhe e vete instutucioneve shteterore si KESH, Albtelekom, etj, qe nuk bejne asgje per hapjen e llogarive ne cdo banke e filial te tyre per krijimin e mundesive ndaj qytetareve per tu shkurtuar kohen qe shpenzojne ne rradha para sporteleve te tyre per shlyerjen e faturave.

Persa i perket pagesave me ceqe personale per pagat apo edhe hapjeve te llogarive bankare per transferimin e pagave ne llogarite e punonjesve ekziston fakti qe shumica e kompanive te huaja apo shqiptare bejne bordero te dyfishta per t'iu shpetuar tatimeve personale.Per kete arsye paga nuk mund te kaloje neper banka.Gjithashtu, hapja e llogarive individuale per kete qellim do sillte kosto dhe gjithashtu me hapesirat qe sigurojne bankat aktualisht eshte e pamundur shtimi i klienteles.Kete praktike pune e gjen ne pak organizata te huaja dhe ne vete bankat, per te tjeret do vite te kthehet ne praktike pune dhe kulture.

Ka pasur shume perpjekje nga bankat per futjen e Cekut Personal ne pune por ai ka qene nje deshtim total dhe nuk besoj se do te ndryshoje ndonjehere.
 

ujku81

Primus registratum
Re: Sistemi bankar ne Shqiperi

Gjate 500 vjeteve qe kemi mbetur prapa, 50 vjeteve qe shkuam anash dhe 5 vjeteve qe fluturuam me presh ne e kemi humbur konceptin e fajdes mbi te cilin eshte ngritur kapitalizmi.
Sot ne Shqiperi ka copa bankash te huaja qe cojne perseri jashte parate e emigranteve shqiptare, se per parate e tjera, ato te eksporteve shqiptare dhe joshqiptare as qe behet fjale. Puna eshte se edhe manaxhere kemi me pakice, bankiere akoma me pak. Keshtu qe kujt i duhen bankat ?? Po kjo situata nuk do vazhdoje gjate. Cifutet e pare shqiptare, d.m.th ata qe e mbajne veten per biznesmene nuk kane per te ndenjur duarkryq, se bankat ju duhen, dhe nuk mund te varen nga greku.
Dhe dy bankat gjigante qe dominojne sot tregun bankar do privatizohen. Atehere po mund te flasim per bankat. Dhe tani ika se pas nja 10 ditesh kam provim ne teknike bankare
 

Hermesss

Primus registratum
Re: Sistemi bankar ne Shqiperi

Ja nje koment i te huajve per ekonomine dhe sistemin bankar ne Shqiperi. Se sa realist apo i sakte ne te dhena e shifra eshte, kete e ka ne dore ta gjykoje secili lexues.


Albania's economy shakes off its shackles
BBC, 23 January 2003

By Kieran Cooke
Tirana, Albania


Albania has battled with Stalinist-style
rule, near anarchy and floods, but now the
economy is finding its feet.

Emmanuel Decamps, a foreign banker working
in Albania, says he's had to adapt to a very
different way of working since arriving in this
country of 3.5 million people two years ago.

"The usual banking rules do not apply here,"
says Mr Decamps, a Frenchman who is general
manager of Fefad Bank, one of 12 foreign
financial institutions operating in Albania.

"When someone comes for a loan I have to be
like a detective, judge their appearance, go
and see their home, meet their family.

"There's very little bookkeeping - Albania still
has a very informal, cash-based financial
system.

"People are using banks
more but still only 10% have
accounts - cheque books or
credit cards are very rarely
used."

There are other oddities
in the Albanian economy.

Estimates vary but it's believed that up to 50%
of GDP is generated from various illegal
activities - ranging from people and drug
trafficking to the smuggling of cars and
cigarettes.

The construction industry has boomed in the
last two years - the government admits that
large amounts of illegally earned money has
been laundered through the construction of
hotels and apartment blocks.

Back from the brink

In 1991 Albania emerged from more than 40
years of Stalinist style communism under the
dictator, Enver Hoxha.

There followed a decade of
political and economic
chaos.

In 1997 the country
teetered on the edge
of anarchy as a large
number of its people
lost money in a
fraudulent
pyramid-selling
scheme.

"We still face big
problems but the
foundations for economic stability and growth
are being laid," says Kastriot Islami, Albania's
finance minister, in an interview.

"Reducing corruption in the system and
reforming the administration of tax and
customs is our top priority."

European aspirations

Another priority for Albania is to gain entry to
the European Union.

Romani Prodi, the EU Commissioner, is due in
Tirana next month to sign a "Stabilisation and
Association Agreement", regarded as the first
step towards eventual EU membership.

But Brussels insists
Albania has to tackle
serious problems before
any progress can be
made up the EU ladder.

These include putting
a stop to criminal
activities and showing
evidence of solid
economic progress.

Growth - albeit from a
very low base - has
been impressive in
recent years.

GDP has expanded by about 7% in each of the
last three years but bad floods last year and
continuing infrastructure problems are likely to
reduce growth in 2002 to around 4%.

With black-outs common and water supplies
turned off - often on a daily basis - foreign
investors have not been rushing to Albania.

Absence of proper legal procedures, including
clearly defined laws on property, is another
obstacle to inward investment.

New confidence

Over the past decade nearly one million
Albanians have left the country - at least
600,000 now work across the border in Greece.

Remittances from abroad - estimated to run at
between $750m and $1bn - are one of the
mainstays of the economy.

"Yes, we have our problems but it's certainly
not all doom and gloom," says Edi Rama, the
flamboyant mayor of Tirana, Albania's capital.

Since coming to office two years ago, Mr Rama
has transformed the once dowdy rundown city,
painting buildings in bold colours and greening
public spaces.

"We Albanians are a very entrepreneurial
people," says Mr Rama. "For a generation we
were suppressed under communism.

"Then there was a decade of near anarchy.
Now people are gaining self-confidence.

"Shops and new businesses are opening every
day. Albanians who went abroad are returning.

"Albania is a small country. It will not take
much to turn our economic fortunes around."
 

komino

Valoris scriptorum
Re: Sistemi bankar ne Shqiperi

funksini kryesor i bankave eshte mbledhja e parave ne forme depozite dhe dhenia e kredive.
te gjitha te tjterat jane sherbime anesore qe banka i shet por natyrisht duhet te gjeje edhe tregun.
nuk besoj se ne shqiperi njerezit nuk kane kohe te shkojne te mbajne rradhen qe te paguajne faturat dhe te pranojne te paguaje banken per kete sherbim (edhe ketu ne itali jo te gjithe e bejne)
 

ani ani

Primus registratum
Re: Sistemi bankar ne Shqiperi

Sistemi bankar?

Shfaq po ato ngerce si te gjitha aspektet e ekonomise shqiptare, vetem se nese banakt nuk funksionojne si duhet athere ne duhet te harrojme te kemi, shtepi, makina, e cdo gje tjeter qe shitet me kredi.

Vitin e fundit i eshte hapur pak rruge kredidhenies, por akoma procedura e dhenies se kredise anon aq shume nga Banka sa tregon se bankat jane te "friksuara" dhe kete e transmetojne tek te kredituarit duke i vene ata ne veshtiresi likujdimi.

Megjithate ne nje kohe kur sipas satistikave leket e shqiptareve depozitohen akoma jashte athere edhe bankat nuk kane si te punojne per ne.

Nga ana tjeter duhet te kaloje kohe qe te ndertohet struktura e komunikimit financiar qe ta vendosi banken ndermjet punedhenesit dhe punemarresit.

Per sa kohe ne jemi larg bankave, sistemi bankar do te jete gjysmak.
 

Leopardii

Primus registratum
Re: Sistemi bankar ne Shqiperi

hapja e filialeve te bankes se shqiperise ne 32 rrethet e vendit do te sillte sigurisht rritjen e numrit te sportelleve te bankave tregtare e mbledhjen e lekeve jasht bankes.
sa me shume te kete sportelle aq me e larte do jete konkurrenca edhe aq me mire do te behet per qytetarin .
sot sherbimet bankare moderne nuk mund te mendohen po nuk pate nje linje Telefonike ku te lidhen servat e bankave e po nuk pate energji elektrike pa nderprerje.
duhet theksuar edhe cilesine e bankave te huaja qe jane ne shqiperi(mjafton te permendim pronaren turke te bankes se 2 me te madhe te shqiperise "banka kombetare tregtare" qe falimentoj shume shpejt mbasi e bleu kete banke per cmimin qesharak te 1 dollar ).
po nuk mund te behej nje kerkim akoma me shume se cfare bilanci kishte banka turke nga ana e ministrise se finances si ish pronare e BKT e nga Banka se SHqiperise si garante e kontrolluse e sistemit bankar ne shqiperi perpara sesa te shitej ????????????????
Papergjegjesia e atyre qe drejtojne ne vendin tone e kuptoni qe eshte shume e madhe.
si mund te zhvillohemi me keta njerez??????????
 

hugo

Primus registratum
Re: Sistemi bankar ne Shqiperi

pse ka shqiperia sistem bankar.....????
mund te ket banka por jo SISTEM bankar.
 

qeshem

Primus registratum
Re: Sistemi bankar ne Shqiperi

sistemi bankar ne shqiperi ...
flitet shume per nje monopol te bankave greke ne tregun bankar shqiptar, faktikisht eshte e vertete duke pare dhe shtrirjen e ketyre bankave gjeografikisht. aktualisht eshte vetem nje banke shteterore qe pritet te privatizohet shume shpejt qe eshte BK qe ze rreth 60% te tregut bankar, por bleresit potenciale mesa duket nuk marrin persiper ta blejne aq te madhe pasi eshte e pamanaxhueshme, absurditeti i kesaj banke eshte qe nuk ekziston nje lidhje midis qendres dhe filialeve qe jane te shumta ne nr ne cdo rreth gjenden mesatarisht 2 filiale te saj dhe kjo gje con ne mos manaxhimin e kesaj banke, nje nga propozimet eshte qe shumicen e sherbimeve qe u ofrohet buxhetoreve te kalohen ne sportelet e albapostes si pensionet psh, gjeja qe e ka bere akoma me te veshtire privatizimin e BK eshte se pretenduesit potenciale me te fuqishem jane investitore greke te cilet jane te perjashtuar ne kete tender per shkak te rezikut qe mund te kishte privatizimi i BK nga keto banka,
bkt eshte banka tjeter ex-shteterore e cila aktualisht ka probs me aksionerin kryesor (60% te aksioneve)qe eshte shteti turk, arsyeja qe keto aksione mbahen akoma nga shteti turk eshte se ende nuk jane ofruar investitore te tille (mundsisht turq)po kjo nuk e ka penguar bkt te hape 5 dege te reja duke e cuar nr e filialeve ne 15 ne te gjitha rrethet dhe duke ofruar nje sherbim online te kendshem
persa i perket kredise bankat me norma konkurente ne treg jane alfa ABA NBG( edhe pse kohet e fundit e ka prish doren duke i ngrejt shume % e interesit )
fefadi qe tani ka nderuar emer po eshte e njejta eshte banka qe mbahet per kredi kryesisht te bisnesit te vogel konkurence i ben (besa foundation) qe se shpejti do te kthehet ne banke dhe ajo.
vlen per tu permendur dy bankat 100% me aksionere investitore shqiptare Credins Bank dhe Banka Popullore.
persa i perket sherbimit automatet jane mangesia kryesore por qe disa nga bankat kane projekte te shpejta per ti bere, persa i perket cilesise se sherbimit pervec bk te tjerat jane ok ABA psh por qe e ka goxha te rende doren kur vjen puna per komisionet, alpha banka credins bank bia, bkt
... etj etj

ky ishte postimi me i gjate qe kam bere deri tani ne af so me falni per gabimet drejtshkrimore :book:

Ps. for further information please feel free to contact me at 0090 001 ... :lol:
 

Arbana Mali

Primus registratum
Re: Sistemi bankar ne Shqiperi

ATHINE (9 Tetor 2003)

Sipas raportit secret të policisë greke, të cilin e nxjerr në dritë gazeta proqeveritare "To Vima", krimi i organizuar gjatë dy viteve të fundit ka marrë përmasa shqetësuese dhe aferat përkatëse kanë shënuar gjatë periudhës në fjalë një rritje prej 100 përqind. Raporti ka shqyrtuar vetëm rastet që i përkasin zonës së gjerë të kryqytetit dhe rrethinave të tij, për të kumtuar përfundimin se në këtë zonë krimi i organizuar kontrollohet nga 6 grupe të mëdha, me më shumë se 100 pjesëtarë. Në trafikun e drogës është konstatuar rritja e bashkëpunimit ndërmjet trafikantëve grekë dhe karteleve kolumbiane të drogës, por edhe grupeve të organizuara në Holandë dhe Spanjë.

Po ashtu raporti konfirmon lidhjet e ngushta ndërmjet trafikantëve grekë dhe atyre shqiptarë, kryesisht në trafikun e kanabisit dhe të heroinës. Një tjetër biznes tepër fitimprurës është ai i kontrabandës së cigareve. Shumë nga rrjetet e prostitucionit preferojnë t'i investojnë fitimet e tyre në bursën e Athinës, vërehet në raport.

www.BBC.com
 

qeshem

Primus registratum
Re: Sistemi bankar ne Shqiperi

besoj se do te ishte me interes te diskutoheshin uljet e interesave te repove, dihet ndikimi ; uljet e normave te interesit si per depozitat e kursimit si per kredite
ne forme me makro si i mendoni efektet , psh ne raport me fuqine investuese, industrine e ndertimit etj etj ???
 

marina s.

Forumium maestatis
Re: Sistemi bankar ne Shqiperi

Persa i perket uljes se normave te interesit mbi kredite, kjo gje do te ishte mjaft me interes per investitoret.Do te lehtesonte perparimin e bisnesit te vogel dhe te mesem;do t'i jepte nje fare shtytje ekonomise shqiptare.Nese do te uleshin edhe interesat per depozitat e parave,shqiptaret(si tafmaqare qe jane)nuk do te kishin me interes te fusnin parate e tyre ne bankat shqiptare.Nese nuk verifikohet nje rritje endjeshme e nr te llogarive te hapura neper banka(pra rritja e te ardhurave),keto te fundit nuk kane interes nga ana e tyre te ofrojne interesa te ulta mbi kredite.Natyrisht kjo eshte vetem nje sintese pasi arsyet jane shumta, te ndryshme dhe argumenti nuk eshte kaq i ceket.
 

marko

Primus registratum
Re: Sistemi bankar ne Shqiperi

Qeveria, meqe nje pjese e mire e popullsise punojne ne sektorin publik, le te filloje te paguaje rrogat me depozita direkte ne llogari bankare, duke i edukuar shqiptaret me sistemin e llogarive rrjedhese dhe te kursimeve.
Gjithashtu, per nje fare kohe, le tu jape incentiva (se di shqip) dhe privateve qe te perdorin te njejten menyre, pra te mos jete keshi mbret, po te filloje te qarkulloje paraja nepermjet bankave.
Ky per mendimin tim do ishte nje hap i pare i rendesishem per fuqizimin e sistemit bankar
 

CoolAngel

Primus registratum
Re: Sistemi bankar ne Shqiperi

sugjerimi yt eshte i nevojshem per perparimin e Shqiperise ne ekonomine e tregut, megjithate perpara se te hiqet keshi nga qarkullimi duhen edukuar si qytetaret ashtu edhe bankat me sistemin e ri. procesi mund te na duket i thjeshte duke qene te familjarizuar me te, por mos harro se per shume shqiptare do te ishte nje nisme krejt e re.
 

qeshem

Primus registratum
Re: Sistemi bankar ne Shqiperi

FYI

ne pergjithsi kompanite e medha punojne me llogari bankare pra hapin llog per punonjesit e tyre per kalimin e rrogave, keto gje e bejne jo vetem comp private po edhe ato shteterore si KESH psh ose disa institucione te tjera publike.
 
Top