Si do të dukemi pas 100 mijë vitesh?

Aquarius

Valoris scriptorum
shtu sic tiparet tona kanë evoluuar që nga epoka e gurit, ashtu edhe do të evoluojnë në të ardhmen. Por si do të jenë tiparet 100 mijë vite më pas?

Sot masa e trurit të tonë është tre herë më e madhe se e paraardhësve tanë më të hershëm. 100 vite më vonë, cfarë do të ndryshojë? Sigurisht pjesë e pandalshme e evolucionit tonë është teknologjia.

Pasardhësit tanë pas 100 mijë vitesh do të kenë kokë më të madhe dhe masë të materies gri më të madhe. Tiparet e njerëzimit do të përcaktohen mjaft nga zhvillimi i teknologjisë. Dr. Alan Kwan një biologjist dhe studiues i genomeve në Universitetin e Uashingtonit thotë se njerëzit do të heqin dorë nga “forma natyrale” dhe do të përqafojnë “biologjinë njerëzore” duke përcaktuar vetë tiparet që do dëshirojnë.


Përcaktimet do të jenë të karakterit estetik, por edhe praktik. Prindërit do të mund të përcaktojnë për fëmijët e tyre ngjyrën e lëkurës, atë të syve, flokëve…Kwan parashikon që njerëzit do të kenë një hundë më të madhe për të marrë frymë më lehtë, ndërsa me hapat e teknologjisë së sotme, s’është fantazi të thuhet se pas 100 mijë vjetësh të gjithë do të kenë lente komunikimi në sy, ndërsa në pjesën e pasme të veshit të instaluar një pajisje për një dëgjim sa më të mirë.

/ Top Channel
 

Trea

Valoris scriptorum
Keto studimet me duken te kota , asgje e tille nuk do te ndodhe... Edhe po ndodhen jam ne boten tjeter. :p
 

Aquarius

Valoris scriptorum
Keto studimet me duken te kota , asgje e tille nuk do te ndodhe... Edhe po ndodhen jam ne boten tjeter. :p
hahhahahahahahahaha
mu duk interesante ta ndaja mes albforumit por keta nuk e kuptojne se terrorizmi ka perparuar shume dhe terroristat i kane shpallur lufte teknologjise se re,kompjuterave e keshtu me rradhe.
Dakort em ty:alien:
 

Trea

Valoris scriptorum
Po keto studimet , si e si te fusin panik tek njerezit... Ja mua me la nje shije te hidhur edhe frike! Imagjino sa te tjereve , ka disa qe mund te jene te ndjeshem dhe demoralizohen , e kane efekt negativ .... Prandaj as me bejne pershtypje keto studime.
 

Aquarius

Valoris scriptorum
Po keto studimet , si e si te fusin panik tek njerezit... Ja mua me la nje shije te hidhur edhe frike! Imagjino sa te tjereve , ka disa qe mund te jene te ndjeshem dhe demoralizohen , e kane efekt negativ .... Prandaj as me bejne pershtypje keto studime.
Ah,kam pas nje shoqe te ndjeshme shume dhe kur mori vesh lajmin e fundit te botes me 21 dhjetor 2012,i iku truri,ra nga mesimet,u be pak e terbuar.
Une me familjaret e saj mezi e kemi mbajtur por shyqyr qe kaloi 21 dhjetori dhe ajo iu rikthye jetes se saj tamam.
 

Trea

Valoris scriptorum
Sa keq. Eshte shume e vertete edhe une do sillja nje shembull te tille. Mbaj mend ne nje lajm qe thuhej sa shume vetvrasje po ndodhnin , vetem nga frika qe kishte pushtuar njerezit! :oops:
 

Aquarius

Valoris scriptorum
Sa keq. Eshte shume e vertete edhe une do sillja nje shembull te tille. Mbaj mend ne nje lajm qe thuhej sa shume vetvrasje po ndodhnin , vetem nga frika qe kishte pushtuar njerezit! :oops:
Po po,ne SHBA,2 adoloshente 15 vjecare u vetvrane.
 

dahlia

Grupi i të çmëndurve!
dmth pas 100 mije vjetesh (nese bota do vazhdoje te egzistoje) njerezit do jene te gjithe me koka trizomikesh!! futja kot o xhaxhi shkencetari!
 

scadarsko

Locus omnem
Keto d'y nuk jan prezantu me moshen e sakte sa Jane?a do dukemi me te rinj se sot apo me te vjeter?se ne imazhe du ken si adoleshent te d'y......
 

Sweety_boy

Forumium maestatis
Nese ecim ne kete menyre do jemi po te njejtet pasi ne kete kulture kete sjellje do e trashegojme brez pas brezi si ashtu politikanet njeri pas tjetrit
 
Top