Shqiperia ne gjendje lufte

scadarsko

Locus omnem
6259 shtetas shqipetare,jane vrare nga armet e zjarrit qe nga viti 1990 deri me 2013 pa llogaritur vdekje aksidentale te ndryeshme qe e rradhite shqiperine nje nder vendet me te lira per eleminim personi.

Duke pretenduar se shqiperia po ndryshon,ajo vetem po perballet me 23 vjet gjendje lufte te pa shpallur nga armet qe kryen krime,dhe destabilizuan kete vend me pretendime drejt bashkjeteses me vende me demokraci te qendrueshme europiane!
Nuk ka rendesi kush qeveriste berisha ,nano apo rama vetem opinioni publik shqipetar perse injoroi gjithe keto vite katrahure,duke lene shqiperine ne nje gjendje kaosi e anarkie absolute,perse ky popull nuk pretendon per nje revolucion te vertet mbar popullor,per te miren dhe sigurine e jetes atje!
Ne luften e pergjakshme antifshiste,u vrane 28 mije deshmore ndersa mbas 50 vjet ndertim socialist,lufte te gjate per mbijetese shqiptari vret 6259 shtetas sikur te ishte ne gjendje lufte,ku sot mundemi te krahasohemi pse jo me sirine actuale....viti me i zi ishte ai 1997 tes!rreth 2000 persona humben jeten vetem nga armet,ndersa viti me i qete ka qene 2006 me rreth 300 viktima nga armet.Shqiperia nuk ka shembull apo krahasim te dyte ne bote.......
 
Last edited by a moderator:

joetisti_

Locus omnem
Po. Shume do te vdesin para se te jemi si gjithe te tjeret ne bote. Nese ky eshte nje cmim i pashmangshem ose jo, s'jam i sigurt.
 

Al-Punk

Still here
6259 shtetas shqipetare,jane vrare nga armet e zjarrit qe nga viti 1990 deri me 2013 pa llogaritur vdekje aksidentale te ndryeshme qe e rradhite shqiperine nje nder vendet me te lira per eleminim personi.

Duke pretenduar se shqiperia po ndryshon,ajo vetem po perballet me 23 vjet gjendje lufte te pa shpallur nga armet qe kryen krime,dhe destabilizuan kete vend me pretendime drejt bashkjeteses me vende me demokraci te qendrueshme europiane!
Nuk ka rendesi kush qeveriste berisha ,nano apo rama vetem opinioni publik shqipetar perse injoroi gjithe keto vite katrahure,duke lene shqiperine ne nje gjendje kaosi e anarkie absolute,perse ky popull nuk pretendon per nje revolucion te vertet mbar popullor,per te miren dhe sigurine e jetes atje!
Ne luften e pergjakshme antifshiste,u vrane 28 mije deshmore ndersa mbas 50 vjet ndertim socialist,lufte te gjate per mbijetese shqiptari vret 6259 shtetas sikur te ishte ne gjendje lufte,ku sot mundemi te krahasohemi pse jo me sirine actuale....viti me i zi ishte ai 1997 tes!rreth 2000 persona humben jeten vetem nga armet,ndersa viti me i qete ka qene 2006 me rreth 300 viktima nga armet.Shqiperia nuk ka shembull apo krahasim te dyte ne bote.......
Interesante si kendveshtrim. Nuk e kisha menduar ndonjehere numrin e vrasjeve ne lidhje me 28 000 te rene per clirimin e vendit.

Nese do e ktheja ne perqindje, Shqiperia ka humbur 0.2% te popullsise nga armet e zjarrit (duke menduar qe popullsia mund te jete 3 milion) ne keto 23 vjet. Do ishte interesante te krahasohej i njejti indikator me vende te tjere... Vetem atehere mund te shohim ne eshte i larte apo i ulet.
 

scadarsko

Locus omnem
Interesante si kendveshtrim. Nuk e kisha menduar ndonjehere numrin e vrasjeve ne lidhje me 28 000 te rene per clirimin e vendit.

Nese do e ktheja ne perqindje, Shqiperia ka humbur 0.2% te popullsise nga armet e zjarrit (duke menduar qe popullsia mund te jete 3 milion) ne keto 23 vjet. Do ishte interesante te krahasohej i njejti indikator me vende te tjere... Vetem atehere mund te shohim ne eshte i larte apo i ulet.
Shqiperia zotri,ishte ne vitin 1990 me nje popullsi prej 4 milione banore.Direkt me rrezimin e sistemit monist,ajo cdo vit humbi rritjen e saj deri me sot ku ka numeruar rreth 2 milione te shperngulur ose ndryshe emigracion masiv......llogaritja del ateher eedhe me shum se 0.2% i llogaritur nga ti!ne shqiperi sot ka vetem 1 milion zgjedhes me 100 parti kandiduese per pushtet,ku perllogaritja tregon se cdo 1000 veta ka nje parti,ku prap ato parti nuk kane ngritur kurre zerin per keto njerez qe po vriten pa asnje arsye dhe pa asnje gjykim.keto 6259 shtetas viktime e tranzicionit,duhet te kene dhe ato pergjigjen nga kush u lejua ky krim?perse arriti kjo situate e cila ne anen tjeter medaljes luftohej me sllogane Vizion 2000!Shqiperia,eshte thujse i vetmi vend ne rajon qe nuk ka bere nje revolucjon te eger per permbysjen e sistemeve,ai u njoh me nje shifer krejsisht minimale me 2 Prill qe u vran ne shkoder vetem 4 persona....e disa plagosje te lehta!Ndersa gjate viteve keto viktima ja kaluan nje gjendje lufte ku ato njerez dhane jzten pa drejtesisht,pre e demokracise se pa realizuar dhe tani.
 

Amour

Valoris scriptorum
Per nje vend te vogel qe jemi ne krahasim me tjeret ne popullsi, ka teper vrasje, qe duhet te ishin me te pakta po keshtu eshte kur nuk ke shtet dhe te vret tjetri pse e shikon shtrember .
 

scadarsko

Locus omnem
bilabce lufte dhe sidomos qe ka dale ajo loja me eksplozive me telekomande sdi ka te shkosh
aksidentet ne rruge po behen mode keto muaj atje ne shqiperi....qeveria duhet ndalu rreptesisht,sherbimin taxi me furgone te cilet pa asnje lloj sigurie e pergjegjesie marrin njerezit nga shkodra ne tirane apo saranda ne tirane sikur te ishin kunguj apo zarzavate.ndersa krimet e renda me cilesi atentate keto jane qeshtje e dobesise se policise se rendit dhe prokurorise,te cilet nuk marrin vendime te tolerancave zero,dhe shmangie nga politizimi i policise ,i cili akoma dhe sot ne shqiperi policia mbetet sherbetore e partive politike dhe jo popullates civile.
 

scadarsko

Locus omnem
i ka ndalu ata po prap ka shume problemi eshte ke koka e secilit
verej si shume pretendohet neper gazeta apo fb,kur thuhet ska shtet ne shqiperi apo kush ta mbeshtet mendimin atje.u ne them se nga ky mentalitet atje dhe partia humbese perfiton,duke lene krimin apo ndonje individ rezerve ne kohe destabilizimesh interesi partiak,ne vend qe te punojn sebashku kunder dhunes e krimit te organizuar e jo te shpifin deri ne parlament ndaj sejcilit nga deputetet e sidomos ai ish kryeministri teper egoist sali berisha ,ku ka filluar tani te ringrije zerin e qirrur qe e humbi gjat fushates elektorale ku si doktor kishte ngaterru epikrizen e pacientit.atje ne shqiperi duhet qe rinia te injoroje politikanet kameleone,ku asgje nuk bejne per sigurine dhe te ardhmen e rinise,shqiperia ka shtet por akoma pretendohet vetem per nje pushtet e nje parti si dikur e kete e don vetem partia e destabilizimit mbar kombetar made in berisha.sondazhe e sakta ne humbje njerezish sot nuk duhen konsideru si shkak i qeverisjes se sotme ,por si transparence e cila po arrin te tregoj dal nga dal te verteten e hidhun,ku deri dje qe 23vjet asgje nuk shifronte,pervec se gllaberonte jete njerezish pa indentitet,e krimineli bente jeten e civilit e multimiliarderit,pse jo zinte ndonje vend ne pushtetin qeverises lokal kam fakte per keto njoh njerez qe kane vrare me shume se 10 persona e aty ku dhe sot ka dore partia demokratike po ato kajn tendera dhe jan deri drejtor ndermarjesh shtetrore dhe antar ne keshilla bashkiake sidomos ne shkoder......23vjet demokraci e gjakmarrja po ben kerdin ne kete zone te veriperendimit te shqiperise,krimi ne 1997,e beri shkodren qytetin me fantazem te ballkanit,e dogji dhe shkatroi vet paria demokratike ku ne reale si qytet nuk kishte humbur para ne firma piramidale,por e trazoi per interesa te saja duke e provoku deri ne exzagjerim te skajshem sikur te ishte ne lufte civile brenda qytetare.arriti me pagese te mobilizonte forca speciale me pagese,per te shtypur revolten e ndezur ne qytetin bregdetar vlore.e gjithe policia e shtetit ne shkoder shperndau me plan gjithe arsenalin e saj ne popullaten e saj qe ishin me partine demokratike u armatosen deri ne dhembe dhe imagjinoni me vone qfar katrahure ka kjo shoqeri,me vrasje surprize ne mes te dites.kriminelet i kemi ne bankat e kuvendit shqiptar,jane vetem ato qe shqiperine e perdorin per te shmangur burgun e merituar si berisha e rama.ne shqiperi show politik me pagese bilete gjak te fresket shqiptaresh.
 

Hektor12

Locus omnem
verej si shume pretendohet neper gazeta apo fb,kur thuhet ska shtet ne shqiperi apo kush ta mbeshtet mendimin atje.u ne them se nga ky mentalitet atje dhe partia humbese perfiton,duke lene krimin apo ndonje individ rezerve ne kohe destabilizimesh interesi partiak,ne vend qe te punojn sebashku kunder dhunes e krimit te organizuar e jo te shpifin deri ne parlament ndaj sejcilit nga deputetet e sidomos ai ish kryeministri teper egoist sali berisha ,ku ka filluar tani te ringrije zerin e qirrur qe e humbi gjat fushates elektorale ku si doktor kishte ngaterru epikrizen e pacientit.atje ne shqiperi duhet qe rinia te injoroje politikanet kameleone,ku asgje nuk bejne per sigurine dhe te ardhmen e rinise,shqiperia ka shtet por akoma pretendohet vetem per nje pushtet e nje parti si dikur e kete e don vetem partia e destabilizimit mbar kombetar made in berisha.sondazhe e sakta ne humbje njerezish sot nuk duhen konsideru si shkak i qeverisjes se sotme ,por si transparence e cila po arrin te tregoj dal nga dal te verteten e hidhun,ku deri dje qe 23vjet asgje nuk shifronte,pervec se gllaberonte jete njerezish pa indentitet,e krimineli bente jeten e civilit e multimiliarderit,pse jo zinte ndonje vend ne pushtetin qeverises lokal kam fakte per keto njoh njerez qe kane vrare me shume se 10 persona e aty ku dhe sot ka dore partia demokratike po ato kajn tendera dhe jan deri drejtor ndermarjesh shtetrore dhe antar ne keshilla bashkiake sidomos ne shkoder......23vjet demokraci e gjakmarrja po ben kerdin ne kete zone te veriperendimit te shqiperise,krimi ne 1997,e beri shkodren qytetin me fantazem te ballkanit,e dogji dhe shkatroi vet paria demokratike ku ne reale si qytet nuk kishte humbur para ne firma piramidale,por e trazoi per interesa te saja duke e provoku deri ne exzagjerim te skajshem sikur te ishte ne lufte civile brenda qytetare.arriti me pagese te mobilizonte forca speciale me pagese,per te shtypur revolten e ndezur ne qytetin bregdetar vlore.e gjithe policia e shtetit ne shkoder shperndau me plan gjithe arsenalin e saj ne popullaten e saj qe ishin me partine demokratike u armatosen deri ne dhembe dhe imagjinoni me vone qfar katrahure ka kjo shoqeri,me vrasje surprize ne mes te dites.kriminelet i kemi ne bankat e kuvendit shqiptar,jane vetem ato qe shqiperine e perdorin per te shmangur burgun e merituar si berisha e rama.ne shqiperi show politik me pagese bilete gjak te fresket shqiptaresh.
opozita ka bere e ben biznes me krimin dhe te vraret. fundja ata jane pergjegjes kryesore
 

scadarsko

Locus omnem
opozita ka bere e ben biznes me krimin dhe te vraret. fundja ata jane pergjegjes kryesore
edhe mazhoranca nuk eshte pa gje zotri.sikur u harru 21 janari?perse nuk hapen dosjet nga edi rama?por vetem nje perkujtimore ne bulevard beri.gjithsesi kudo show,ja prsh ukraina humben jeten 77vete per te liru nje ishkryeministre e cila kishte perfitu nga sistemi i saj fonde marramendese,keto krime po i lejon Europa si shume keto kohet e fundit.shqiperia duhej te fitonte qe ne vitin 1997 statusin per ne bllokun e ri europe,por ishte vete Europa qe na destabilizoi sebashku me gjithe rajonin ballkanik.kush ishte jugosllavija dje?perse u perhap konflikte te armatosura,krime antihumane e deri ne zhdukje masive njerezish ku jo pak shqiperia perfitoi nga kjo situate kaotike atje.ne Ishim te varfer,njerez endacak neper malet e greqise e nuk duhej qe ne te zhvillonim banda e kriminel me shumice..une kujtoj ketu ne emigrim se si partia demokratike krijoi dege te saja fantazem me kryetar qe nuk kishin asgje te perbashket me shqiperine,sepse ato vinin nga kosova e nuk dinin se cfare ka ne shqiperi !e krimi filloi nga brukseli,amsterdami,roma,athina e pergjakur,e disa qytete gjermane keto ishin vetem fillimi i organizuar mire nga organizatat kriminele fitimprurese politike ne nje an tjeter,sepse ne fillim partia e berishes dhe fatos nanos nuk kishin fonde e kredi nga bota,ato i merrnin parate nga prostitucioni dhe droga qe shitej si buka ne dyqane.sikur vetem 1 muaj te vendoset vertet nje qeveri me besimtar e atdhetar te vertet te siguroj se do behej me diktature se cfar ka ber enver hoxha duke burgos e vra pa gjykate ,e njerezit e thjehste do jetonin 100her me te lire e vrasjet do te ishin zhdukur pervec se aksidenteve te mundshme ku vetem atyre nuk ju dihet kur ndollin.
 

Hektor12

Locus omnem
edhe mazhoranca nuk eshte pa gje zotri.sikur u harru 21 janari?perse nuk hapen dosjet nga edi rama?por vetem nje perkujtimore ne bulevard beri.gjithsesi kudo show,ja prsh ukraina humben jeten 77vete per te liru nje ishkryeministre e cila kishte perfitu nga sistemi i saj fonde marramendese,keto krime po i lejon Europa si shume keto kohet e fundit.shqiperia duhej te fitonte qe ne vitin 1997 statusin per ne bllokun e ri europe,por ishte vete Europa qe na destabilizoi sebashku me gjithe rajonin ballkanik.kush ishte jugosllavija dje?perse u perhap konflikte te armatosura,krime antihumane e deri ne zhdukje masive njerezish ku jo pak shqiperia perfitoi nga kjo situate kaotike atje.ne Ishim te varfer,njerez endacak neper malet e greqise e nuk duhej qe ne te zhvillonim banda e kriminel me shumice..une kujtoj ketu ne emigrim se si partia demokratike krijoi dege te saja fantazem me kryetar qe nuk kishin asgje te perbashket me shqiperine,sepse ato vinin nga kosova e nuk dinin se cfare ka ne shqiperi !e krimi filloi nga brukseli,amsterdami,roma,athina e pergjakur,e disa qytete gjermane keto ishin vetem fillimi i organizuar mire nga organizatat kriminele fitimprurese politike ne nje an tjeter,sepse ne fillim partia e berishes dhe fatos nanos nuk kishin fonde e kredi nga bota,ato i merrnin parate nga prostitucioni dhe droga qe shitej si buka ne dyqane.sikur vetem 1 muaj te vendoset vertet nje qeveri me besimtar e atdhetar te vertet te siguroj se do behej me diktature se cfar ka ber enver hoxha duke burgos e vra pa gjykate ,e njerezit e thjehste do jetonin 100her me te lire e vrasjet do te ishin zhdukur pervec se aksidenteve te mundshme ku vetem atyre nuk ju dihet kur ndollin.
Ne pergjithesi politika ben biznes me te tilla gjera por smund tye harrohet 97 ku u be biznes i tille per gjithe shqiperine dhe pasoja ndihet akoma ne mendesine e kalimit te pushtetit dhe menaxhimit te tij
 

Nova_Design

Primus registratum
6259 shtetas shqipetare,jane vrare nga armet e zjarrit qe nga viti 1990 deri me 2013 pa llogaritur vdekje aksidentale te ndryeshme qe e rradhite shqiperine nje nder vendet me te lira per eleminim personi.

Duke pretenduar se shqiperia po ndryshon,ajo vetem po perballet me 23 vjet gjendje lufte te pa shpallur nga armet qe kryen krime,dhe destabilizuan kete vend me pretendime drejt bashkjeteses me vende me demokraci te qendrueshme europiane!
Nuk ka rendesi kush qeveriste berisha ,nano apo rama vetem opinioni publik shqipetar perse injoroi gjithe keto vite katrahure,duke lene shqiperine ne nje gjendje kaosi e anarkie absolute,perse ky popull nuk pretendon per nje revolucion te vertet mbar popullor,per te miren dhe sigurine e jetes atje!
Ne luften e pergjakshme antifshiste,u vrane 28 mije deshmore ndersa mbas 50 vjet ndertim socialist,lufte te gjate per mbijetese shqiptari vret 6259 shtetas sikur te ishte ne gjendje lufte,ku sot mundemi te krahasohemi pse jo me sirine actuale....viti me i zi ishte ai 1997 tes!rreth 2000 persona humben jeten vetem nga armet,ndersa viti me i qete ka qene 2006 me rreth 300 viktima nga armet.Shqiperia nuk ka shembull apo krahasim te dyte ne bote.......
Per nje peridhe 13 vjecare jane vrare 6259 shtetas
I del qe te jene vrare mesatarisht 481 persona ne vit.Pjestoje shifren me 365(totali i diteve te nje viti),i del qe te jene vrare 4 persona cdo 3 dite.
Titulli eshte alarm fallco,nuk eshte gjendje lufte,vriten 4 persona cdo 3 dite negjithe territorin e Shqiperise. Eshte shifer qesharake.
Aborti mund te kete shifra me te larta lol
 

scadarsko

Locus omnem
Per nje peridhe 13 vjecare jane vrare 6259 shtetas
I del qe te jene vrare mesatarisht 481 persona ne vit.Pjestoje shifren me 365(totali i diteve te nje viti),i del qe te jene vrare 4 persona cdo 3 dite.
Titulli eshte alarm fallco,nuk eshte gjendje lufte,vriten 4 persona cdo 3 dite negjithe territorin e Shqiperise. Eshte shifer qesharake.
Aborti mund te kete shifra me te larta lol
perllogaritjet tuaja jan larg qellimit te temes zotri!ska aspak alarm ne kete teme pervec se je ti qe ndoshta ke marre panik direkt kur ke shfletu kete teme mendoj.6259 shqipetare jane vrare nga dora e zeze,e krimit politik ne demokracine e re,kjo eshte esenca e kesaj teme.reflekto!
 

Nova_Design

Primus registratum
Titulli eshte gabim,nuk eshte situate lufte
Tema e hapur eshte......varja
Krime perfshire vrasjet ndodhin cdo dite,
por kjo nuk do te thote qe eshte situate lufte.
Llogaritjet qe bera dhe argumenti qe solla
tregon qe hapja e temes eshte pointless
Ndodhi nje vrasje ne nje dite ne gjithe
territorin e Shqiperise,not a bigdeal,who cares.
 

scadarsko

Locus omnem
Titulli eshte gabim,nuk eshte situate lufte
Tema e hapur eshte......varja
Krime perfshire vrasjet ndodhin cdo dite,
por kjo nuk do te thote qe eshte situate lufte.
Llogaritjet qe bera dhe argumenti qe solla
tregon qe hapja e temes eshte pointless
Ndodhi nje vrasje ne nje dite ne gjithe
territorin e Shqiperise,not a bigdeal,who cares.
Titulli eshte gabim,nuk eshte situate lufte
Tema e hapur eshte......varja
Krime perfshire vrasjet ndodhin cdo dite,
por kjo nuk do te thote qe eshte situate lufte.
Llogaritjet qe bera dhe argumenti qe solla
tregon qe hapja e temes eshte pointless
Ndodhi nje vrasje ne nje dite ne gjithe
territorin e Shqiperise,not a bigdeal,who cares.
mundeni ta injoroni si teme ,flm per mirekuptimin!
 

scadarsko

Locus omnem
6259 shtetas shqipetare,jane vrare nga armet e zjarrit qe nga viti 1990 deri me 2013 pa llogaritur vdekje aksidentale te ndryeshme qe e rradhite shqiperine nje nder vendet me te lira per eleminim personi.

Duke pretenduar se shqiperia po ndryshon,ajo vetem po perballet me 23 vjet gjendje lufte te pa shpallur nga armet qe kryen krime,dhe destabilizuan kete vend me pretendime drejt bashkjeteses me vende me demokraci te qendrueshme europiane!
Nuk ka rendesi kush qeveriste berisha ,nano apo rama vetem opinioni publik shqipetar perse injoroi gjithe keto vite katrahure,duke lene shqiperine ne nje gjendje kaosi e anarkie absolute,perse ky popull nuk pretendon per nje revolucion te vertet mbar popullor,per te miren dhe sigurine e jetes atje!
Ne luften e pergjakshme antifshiste,u vrane 28 mije deshmore ndersa mbas 50 vjet ndertim socialist,lufte te gjate per mbijetese shqiptari vret 6259 shtetas sikur te ishte ne gjendje lufte,ku sot mundemi te krahasohemi pse jo me sirine actuale....viti me i zi ishte ai 1997 tes!rreth 2000 persona humben jeten vetem nga armet,ndersa viti me i qete ka qene 2006 me rreth 300 viktima nga armet.Shqiperia nuk ka shembull apo krahasim te dyte ne bote.......
 

gurax

Pan ignoramus
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_intentional_homicide_rate#By_country

Ketu eshte nje statistike e cila krahason disa shtete te botes ne lidhje me vrasjet . Eshte dhe Shqiperia ne ate liste. Nder shifrat e treguara eshte edhe sasia per cdo 100000 veta ne popullate. Per Shqiperine, sipas asaj tabele, jane 127. Por mua kjo shifer me duket me e ulet se ne realitet.
Nese do te mund te gjeni ndonje tjeter te dhene per kete gje, ne krahasim edhe me shtete te tjera, do te ishte interesante te shihej. Informacioni eshte me i sakte nese merret nga burime sa me te ndryshme nga njeri tjetri.
 
Top