Serbia le pas Shqiperine....

OROSHI

Primus registratum
Serbia le pas Shqiperine....

Serbia le pas Shqiperine ne rrugen drejt BE-se!
E kuptoni tani se sa te trashe jemi?Se sa mbeturina ta administrates turko-osmane jemi?

Serbia>ka ba nje lufte shkaterruese per 10 vjet,u perball me sanksione,i iken te gjitha republikat nga te cilat vilte pasuri te shumta,Kosoves nuk i merr asgje ka shum vjet,dh prapseprape ekonomia e saj eshte me lart se e jona!
Legjislacioni i saj eshte me i kompletuar!

Le te hame mut te gjith se bashku! /pf/images/graemlins/tipsy.gif
 

i_own_u

Primus registratum
Re: Serbia le pas Shqiperine....

shum popull injorant i joni.. vet shifrat flasin 70% e popullsis Fshatar

e kerkojm te bojm konkurenc me i shtet si Maqedonia (shtet b*th per mendimin tim) pershembull.. qe mbi te gjitha rrespekton Natyren.. mos me llogarit Serbet qe e njofin jeten baraz me belg apo kap çar te dush

kush esht Shqipria mer..? çar je ty fol ne s'konkurojm me Kosoven imagjino me nje Shtet pffffffffffffffffff
 

Leshatani

Primus registratum
Re: Serbia le pas Shqiperine....

Ne shkrimet e meparme kuptova se ne qfare menyre ju Shqiptaret e Shqiperise e qani varferin tuaj. Eshte shume tragjike te lexoj se askush nga ju deri tani nuk tha se
"fajin e kane prinderit tane, te cilet e pranuan komunizmin me 1943-44....".Kjo eshte e verteta dhe gurethemeli i varferise Shqiptare, per ate se ;
- derisa shtetet fqinje e pranuan sistemin demokratik, ju u bete me Stalinin,komunista.
- derisa shtetet fqinje i ndertonin plazhet, hotelet......
prinderit tuaj ndertuan "bunkera"
- derisa shtetet fqinje i hapen kufijt per turista,
prinderit tuaj me Enverin ne krye e mbyllen kufirin, dhe ato miliona dollare qe Shqiperia mundej ti fitonte nga turizmi 55 vitet e fundit keto para i fituan shtetet fqinje Jugoslavia,Italia dhe Greqia.
- derisa shtetet fqinje rregulluan plazhet per nudista,
prinderit tuaj i detyronin ata pak vizitor qe vinin ne Shqiperi te vishen me pantollona te gjata, floket duhej prere dhe mjekra te rruhet,nje informate Kroacia eshte vendi i pare ne bote ku rregullon me ligj plazhet e nudistave qe ne vitin 1937.
Dhe tani me 2006 juve askush nuk ju viziton nga Evropa,perpos Dardanet dhe keta kure vine i vjedhni e i mashtroni qe nga Kuksi e deri ne Durres.
A NUK ESHTE KOHA TA KUPTONI SE ASKUSH NUK JU KA FAJE, FAJIN E KENI JU VETE.
 

Leshatani

Primus registratum
Re: Serbia le pas Shqiperine....

per "i-owu-u"
Shkrimi im me larte ishte per "ty-ju" nje histori te cilen ju nuk e keni mesuar, ore i gjore, ore i varfer, ore i mjere.......
 

i_own_u

Primus registratum
Re: Serbia le pas Shqiperine....

ste vej faj jo.. ato jan gjojna pak a shum qe dihen.. po ti nuk shprehe qe dhe shum shpenzime ushtarake ne koh te Enverit ka qen dhe vetm'brojtja e Shqiptarve jasht kufijve.. domethon ne pa buk po te gatshem te luftonim per interesat e juja mer qe ju vraft i modhi zot se boll na e çat tra*in gjith jeten e sta dini as per ner mer qyrre popull

ja kush esht mendimi im..
 

zog

Primus registratum
Re: Serbia le pas Shqiperine....

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Ne shkrimet e meparme kuptova se ne qfare menyre ju Shqiptaret e Shqiperise e qani varferin tuaj. Eshte shume tragjike te lexoj se askush nga ju deri tani nuk tha se
"fajin e kane prinderit tane, te cilet e pranuan komunizmin me 1943-44....".Kjo eshte e verteta dhe gurethemeli i varferise Shqiptare, per ate se ;
- derisa shtetet fqinje e pranuan sistemin demokratik, ju u bete me Stalinin,komunista.
- derisa shtetet fqinje i ndertonin plazhet, hotelet......
prinderit tuaj ndertuan "bunkera"
- derisa shtetet fqinje i hapen kufijt per turista,
prinderit tuaj me Enverin ne krye e mbyllen kufirin, dhe ato miliona dollare qe Shqiperia mundej ti fitonte nga turizmi 55 vitet e fundit keto para i fituan shtetet fqinje Jugoslavia,Italia dhe Greqia.
- derisa shtetet fqinje rregulluan plazhet per nudista,
prinderit tuaj i detyronin ata pak vizitor qe vinin ne Shqiperi te vishen me pantollona te gjata, floket duhej prere dhe mjekra te rruhet,nje informate Kroacia eshte vendi i pare ne bote ku rregullon me ligj plazhet e nudistave qe ne vitin 1937.
Dhe tani me 2006 juve askush nuk ju viziton nga Evropa,perpos Dardanet dhe keta kure vine i vjedhni e i mashtroni qe nga Kuksi e deri ne Durres.
A NUK ESHTE KOHA TA KUPTONI SE ASKUSH NUK JU KA FAJE, FAJIN E KENI JU VETE.

[/ QUOTE ]

po te sihte kaq e thjeshte, ne keto gati 20 vjet demokraci dhe duke pare shqiperine qe s'eshte veç nje pellemb toke, duhet çdo gje sot te ishte permiresuar.
por me duket ti harron qe serbia nuk eshte me e pasur se kroacia ose sllovenia, maqedonia ose kosova nuk eshte aq e pasur sa serbia, greqia megjithese vend kapitalist e pa komunizem nuk eshte aq e pasur (me kete nenkuptoj nivel perendimor te jeteses) sa sllovenia e kroacia DJE e po ashtu SOT.

bile as turqia nuk ka te njejtin nivel me shume vende ish socialiste, çeki, hungari, poloni, slloveni, sllovaki, etj.

mendoj se puna luhet ne nivel psikollogjik e jo vetem ate politik.

dmth ti mire e ke reflektimin por e ke veç ne shkalle te ulet, ose si me thene siperfaqesor.
 

Leshatani

Primus registratum
Re: Serbia le pas Shqiperine....

Enveri ka qene nje diktatator i popullit te vet e ASNJEHERE asgje ska bere per Kosoven, e Enverin e krijuan PRINDERIT tuaj, kete duhet ta mesosh tani ore i-owu-u.

per "zogun"
Ore zog une kame udhetuar ne te gjitha ato shtete qe ti i permende me larte dhe je ne gabim se shtetet fqinje jane shume te pasura dhe te zhvilluara ne krahasim me nenen Shqiperi, per fate te keqe, por shkurt ju duhet ta kuptoni dhe pranoni se kjo tragjedi nuk ju piku nga qielli por e krijuan "PRINDERIT" tuaj, ky eshte fakt historik.
Por asgje nuk eshte vone, une jame me prejardhje Dardane dhe me deshire dhe patriotizem do ti perdori parat e mia te pushimit ne Shqiperi por eshte nje fjale Dardane e me siguri edhe tek ju ;
- kur dikush ta jape gishtin, mos ja kape doren.
Prandaj qe tani ju duhet;
-ti pastroni plazhet
-te ndertoni toalete publike
- te krijoni polici te moralshme dhe te ndershme, e cila e njeh se paku nje gjuhe te huaj
- policet "hajduta" te cilet i vjedhin turistat nga Dardania, duhet ti arrestoni dhe shkarkoni nga detyra
- duhet ti shkruani qmimet ne te gjitha artikujt ne shitore e JO ta keni nje qmim per Shqiptaret e nje tjeter per Kosovaret-Dardanet.
- ndertoni rruget, se paku nje autostrade nga Kukesi deri ne Durres, pasiqe xhaxhi Enver sishte ne gjendje kete ta beje gjate 50 viteve.
Keto jane vetem disa shembuj se si ju mundeni te fitoni para.
E tani tja leni fajin Serbise, une them kete
HA,HA,HA,HA,HA,HA,HA,HA,HA,HA,HA,HA,HA,HA,HA,HA,HA,HA,HA,HA
 

i_own_u

Primus registratum
Re: Serbia le pas Shqiperine....

Leshtani.. shko mer DRUZH shit ca flamuj KUQ e ZI anej nga ura e Ibres, habitem me ca tipa qe trashin zonin kur diskutojn per MITROVICEN ja çpjell ka Mitrovica shif e shkruj.. ta mori mer SERBI E TA GZOJ se gjetem belan me ket popull pleher

mendimi im ky..
 

zog

Primus registratum
Re: Serbia le pas Shqiperine....

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Ore zog une kame udhetuar ne te gjitha ato shtete qe ti i permende me larte dhe je ne gabim se shtetet fqinje jane shume te pasura dhe te zhvilluara ne krahasim me nenen Shqiperi,

[/ QUOTE ]

po more mik, por edhe ne itali, megjithese ne te njejtin sistem politik, te njejtat parti e ligje ne pushtet, nuk shohim te njejtin ZHVILLIM. veriu eshte me i zhvilluar nga jugu. e kjo ndodhte edhe ne jugosllavi, veriu saj ishte me i zhvilluar nga jugu, bile kjo qe shkaku i luftes.

prandaj te thashe qe po deshe me te vertet te kuptosh se ç'behet, RRITE nivelin e diskutimit, ose ate te gjykimit.

si dhe diçka per mbyllje, shqiperia sido te jete do t'ja kaloje kosoves ne zhvillim. ajo tashme ka filluar t'ja kaloje, por diten qe kosova do te jete e pavarur, shqiperia s'do te kete me asnje BARRE, e do te fluturoj e lire.

e pastaj ec e flasim perseri bashke e na trego enverin me prinderit tane.
 

Leshatani

Primus registratum
Re: Serbia le pas Shqiperine....

ore Zog
Ti ne ate nivelin tend te lart te diskutimit a nuk e sheh tragjedin ne shkrimet tuaja se ti e e poashtu disa te tjere e krahasoni Shqiperine e cila ishte shtet i panvarur nja 100 vite me nje Kosove-Dardani e cila ende eshte nen Serbi !???
 

Leshatani

Primus registratum
Re: Serbia le pas Shqiperine....

per i-ouw-u (qfare niku ky ore i mjere!???)

Ne jemi nje popull por neser do te jemi dy shtete, siq jane Korea veriore dhe jugore, por une e kuptoj zemrimin tend, por ate lloj zemrimi duhet tua thuash prinderve tu te cilet brohoriten nja 50 vite;
"parti Enver do ham bari kurdoher"
derisa xhaxhi Enver ngrente PULA e QURANA.
E sa i perkete Mitrovices jugore ajo pjes gjithmone ka qene e banuar me Serbe, une jame qe trojet e banuara me Serbe ne Kosove-Dardani ti takojne Serbise e poashtu trojet e banuara me Dardane ne Serbi ti takojne Dardanise.
Sa i perkete flamurit une jame shume krenare qe Rugova dhe Dardanet e ngriten flamurin me dy shqiponje me yllin 6 rrema ne mes krenave, ashtu siq ishte emblema e
GJERGJ KASTRIOTIT.
Por ti ore qyqan duhet te turperohesh me PRINDERIT tuaj te cilet e pranuan YLLIN RUS MES DY KRENAVE.
TURP ore Arnaut.
 

OROSHI

Primus registratum
Re: Serbia le pas Shqiperine....

Sic po shifet nga shkrimet,kemi filluar te konsumojme mut!

Leshatani ne nje far menyre ka te drejte,prandaj edhe ne na dhemb kjo puna e tij!
I-ouwe-u mundesh te permisosh icike nivelin e shkrimeve plako,po pate mundesi,thjeshte deshira ime per te dite opinionin tend!

Zog,e kupto qe nuk behet fjale me per pasuri?Nivelet e jeteses nuk jane aq te ndryshme ,te pakten ndermjet popujve Ballkanike!Behet fjale per shtet ligjor,per pasterti,rregull,mentalitet njerzor,diplomaci,perparim,qyteterim!
Zoti na vendosi mu ne pjesen me te bukur te Gadishullit Ilirik!
Kerkohet qe Parlamenti te fuksionoje!
Kerkohet qe kur te niset nje rruge,te perfundoje!
Kerkohet qe diplomacia te mbroje interesin kombtar!
Kerkohet qe votat te mos vidhen me!
Kerkohet qe opozita te jete me konstruktive!
Kerkohet qe Shteti te jete me te vertete shtet e jo organizate-joqeveritare!

Administrata turke ka lene mbrapa mentalitetin e saj anadollak!
 

zog

Primus registratum
Re: Serbia le pas Shqiperine....

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
ore Zog
Ti ne ate nivelin tend te lart te diskutimit a nuk e sheh tragjedin ne shkrimet tuaja se ti e e poashtu disa te tjere e krahasoni Shqiperine e cila ishte shtet i panvarur nja 100 vite me nje Kosove-Dardani e cila ende eshte nen Serbi !???

[/ QUOTE ]

pavaresia te varferon, nuk te pasuron. por mos ki gajl do ta mesoni kete diten kur do te jeni te tille.

ps; kur ishit nen serbi ishit me te pasur, tashti akoma pa qene ne pavaresi te plote, keni fillu si ne, s'ka pune, s'ka drita, s'ka uje. duhet shume pune e fare pak llafe ne pavaresi or lum miku qe te mos varferohesh.
 

zog

Primus registratum
Re: Serbia le pas Shqiperine....

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />

Administrata turke ka lene mbrapa mentalitetin e saj anadollak!

[/ QUOTE ]

ishim ne qe e lame mbrapa turkun e jo ata ne (bile kjo pohohet me shaka nga ata vete). turqit nga SHQIPTARE jane qeverisur historikisht.

ps; nuk mund te ecet perpara me nje tip si ty, pa te eleminu ose persekutu. ti veç kerkon, prej shoqerise, po bazohem ne fakt tek forumi ketu) pa dhene ne shperblim asgje si dhe kryesorja PA QENE I AFTE per gje, perveç disa shkrimeve kuturru te perseritura pa ndalje e qe veç krijojne konflikt.
 

Leshatani

Primus registratum
Re: Serbia le pas Shqiperine....

"zogu" thote se pavaresia te varferon e nuk te pasuron !???
E tani ke treguar nivel shume te "larte" te mendimeve.
Une nuk njeh asnje shtet i cili u varferua nga pavaresia (perpos nenes Shqiperi,per fate te keqe)
Po me trego ore "zog" nje shembull ku pavaresia e varferoi
nje shtet.
 

OROSHI

Primus registratum
Re: Serbia le pas Shqiperine....

"pavarsia te varferon"
Ne fakt te jesh koloni e dikujt varferohesh!Mos merr rastin tone ti!

Shoqeris shqiptare po i japim njesoj,si ti si une!
Vetem shkruajme,pse cfar kerko ti te besh ne forum?
 

zog

Primus registratum
Re: Serbia le pas Shqiperine....

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Po me trego ore "zog" nje shembull ku pavaresia e varferoi
nje shtet.

[/ QUOTE ]

TAHITI, KUBA, MOLDAVIA, GEORGIA, MAQEDONIA, etj.

ps; te gjitha vendet e vogla si yni e qe kerkojne te luajne politike sikur te ishin te shtete te medhaja, varferohen.
ne u varferuam sepse financuam nje ushtri e nje mbrojtje te atille siç mund ti kishte vetem nje shtet i madh. a nuk ishe ti qe permende bunkeret ? a nuk u bene bunkeret per te siguruar PAVARESINE ?

pse u pasurua, japonia, gjermania e te gjitha shtetet europiane pas luftes, pasi mbrojtjen ia u siguroi SH.B.A. ato vete u morren vetem me forcimin e ekonomise.
te gjitha republikat ish jugosllave ti kujton se jane te PAVARURA ? te rren menia mik. per DY jave vetem bombardimesh e mundi serbin amerika. çfare te pavarur jane atehere ?

jane te pavarur per aq kohe sa asnje nuk i sulmon, nuk i duhen as dreqit mnjf. ne europe te pavarur jane vetem anglezet e ruset =&gt; ME TE FORTET. asnje tjeter.
te tjeret hiqen sikur.
 

zog

Primus registratum
Re: Serbia le pas Shqiperine....

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
"pavarsia te varferon"
Ne fakt te jesh koloni e dikujt varferohesh!Mos merr rastin tone ti!


[/ QUOTE ]

te gjitha kolonite angleze si dhe franceze (ato ishijt nga oqeannia ose karaibet) jane me te pasura se ishujt simotra te pavarura qe jetojne ne te njejtat kushte gjeografike.

ps; pastaj keto gjera qe une bisedoj (ndaj) ketu me ju nuk i gjen neper gazeta por po te lexosh sokratin ose niçen, eshte ajka e mendimit njerezor or shok.
ta paguash e nuk gjen profesor te ti mesoje, e jo siç bej une falas vetem per qejf.

ju duhet te perfitoni nga shansi, te perparoni.
 
Top