Pyetje per Mjekun Popullor.

Diavolessa

Valoris scriptorum
Pyetje per Mjekun Popullor.

Ne radhe te pare te falenderoj per cdo pergjigje qe jep.

Kisha nje pyetje:

Kam bere disa gjylpera para nje muaji e gjyse gati. Por jam icik..jo icik por shume fikacake....me ishte enjtur mishi nga te dyja anet ku kam bere gjylperat. Tani eshte ne regull, por ka ca kohe qe po te prek ku kam bere keto gjylpera me dhemb mishi shume. /pf/images/graemlins/frown.gif Mund te me thuash dicka, qe mund te heqe kete dhimbje?

Faleminderit.


pS: Me falni qe hapa teme te re, por s'dija ne cilen teme te pyesja.
 

Raif

Primus registratum
Re: Pyetje per Mjekun Popullor.

Fillimisht postuar nga diavolessa:
[qb] Ne radhe te pare te falenderoj per cdo pergjigje qe jep.

Kisha nje pyetje:

Kam bere disa gjylpera para nje muaji e gjyse gati. Por jam icik..jo icik por shume fikacake....me ishte enjtur mishi nga te dyja anet ku kam bere gjylperat. Tani eshte ne regull, por ka ca kohe qe po te prek ku kam bere keto gjylpera me dhemb mishi shume. /pf/images/graemlins/frown.gif Mund te me thuash dicka, qe mund te heqe kete dhimbje?

Faleminderit.


pS: Me falni qe hapa teme te re, por s'dija ne cilen teme te pyesja. [/qb]
Kur personat marrin gjylpera, motra apo vellau med. qe i jap ato, e qesin pamukun medicinal me alkohol per ta dezinfektuar varren por nganjihere harojn ti thon pacientit qe ne vendin e shpuar duhet me e majt shtypur pamukun medicinal te lagur me alkohol per dy apo tre minuta, keshtu qe vendi i shpuar mund te pezmaton dhe te ajet, pasojne dhembje e nga nje veprim i till - shyqyr Zotit - jo shpesh por mund te ndodh qe varra te shendrrohet ne problem serioz pas vitesh...

Me cajin e perfituar me uje te FTOFET nga bima Bari i Eres (1 luge e madhe bime, fletet dhe lulet me nje liter uje per 6 ore), pasi e keni vakur, duhet me hyr ne uje ilaq per 20 min e ne kete rast juve ju nevoiten se paku pes litra ilaq te cilit mund ti shtoni uje derisa e keni mbulua pjesen e trupit te semur bashk me veshket por jo zemren dhe me pas duhet lyer me vaj-ekstrakt te Preshtit.
 

Raif

Primus registratum
Re: Pyetje per Mjekun Popullor.

Fillimisht postuar nga Mjeku Popullor:
[qb]
Fillimisht postuar nga diavolessa:
[qb] Ne radhe te pare te falenderoj per cdo pergjigje qe jep.

Kisha nje pyetje:

Kam bere disa gjylpera para nje muaji e gjyse gati. Por jam icik..jo icik por shume fikacake....me ishte enjtur mishi nga te dyja anet ku kam bere gjylperat. Tani eshte ne regull, por ka ca kohe qe po te prek ku kam bere keto gjylpera me dhemb mishi shume. /pf/images/graemlins/frown.gif Mund te me thuash dicka, qe mund te heqe kete dhimbje?

Faleminderit.


pS: Me falni qe hapa teme te re, por s'dija ne cilen teme te pyesja. [/qb]
Kur personat marrin gjylpera, motra apo vellau med. qe i jap ato, e qesin pamukun medicinal me alkohol per ta dezinfektuar varren por nganjihere harojn ti thon pacientit qe ne vendin e shpuar duhet me e majt shtypur pamukun medicinal te lagur me alkohol per dy apo tre minuta, keshtu qe vendi i shpuar mund te pezmaton dhe te ajet, pasojne dhembje e nga nje veprim i till - shyqyr Zotit - jo shpesh por mund te ndodh qe varra te shendrrohet ne problem serioz pas vitesh...

Me cajin e perfituar me uje te FTOFET nga bima Bari i Eres (1 luge e madhe bime, fletet dhe lulet me nje liter uje per 6 ore), pasi e keni vakur, duhet me hyr ne uje ilaq per 20 min e ne kete rast juve ju nevoiten se paku pes litra ilaq te cilit mund ti shtoni uje derisa e keni mbulua pjesen e trupit te semur bashk me veshket por jo zemren dhe me pas duhet lyer me vaj-ekstrakt te Preshtit. [/qb]
PERNDRYSHI PROVO VETEM ME VAJ-EKSTRAKT TE PRESHTIT TE LYENI VENDIN E SEMUR DHE EDHE KESHTU MUND TE SHEROHENI NESE PROBLEMI NUK ESHTE AQ I MADH, ne te kunderten duhet te veproni si ma lart.
 

roald

Primus registratum
Re: Pyetje per Mjekun Popullor.

po per majasellin din gjo ti ?se kom nje shoke shum ronde!!!
 

Raif

Primus registratum
Re: Pyetje per Mjekun Popullor.

Fillimisht postuar nga on/off:
[qb] po per majasellin din gjo ti ?se kom nje shoke shum ronde!!! [/qb]
Majasili eshte kuptim i gjere.
Cili lloj i majasilit?
 

Raif

Primus registratum
Re: Pyetje per Mjekun Popullor.

Fillimisht postuar nga on/off:
[qb] kur te ha suma!!robo.. [/qb]
Ti a po flet per z. te trash?
Nuk eshte turp ta spjegosh problemin qe ke (apo qe ka aj shoku yt)
 

roald

Primus registratum
Re: Pyetje per Mjekun Popullor.

un nuk e kam per vete prandaj nuk di te shpjegohem mire
po me vjen keq per kete robin qe po i bien thonjte duke u kruar!!!!! /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

Raif

Primus registratum
Re: Pyetje per Mjekun Popullor.

Fillimisht postuar nga on/off:
[qb] un nuk e kam per vete prandaj nuk di te shpjegohem mire
po me vjen keq per kete robin qe po i bien thonjte duke u kruar!!!!! /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif [/qb]
Majasili mund te jet ne pjese te ndryshme te trupit dhe nuk egziston nje ilaq qe e sheron cdo njerin prej tyre.
Ne Mjeksi Popullore me Baroja bima apo perzierja e bimeve nuk ndikon njejt ne cdo pjese te trupit te semur, prandaj eshte ma se e domosdoshme te spjegoni problemin me konkretisht.
Perndryshi cdo lloj i majasilit eshte i lidhur drejtpersedrejti apo indirekt me melqine. Kjo len te kuptoi se pacienti me majasil nuk guxon me ngrene asgje qe mund ta ngacmon melqine si p.sh. acidet e ndryshme qe i gjejme tek lengjet e pemeve apo bimeve te cilave me rastin e prodhimeve te tyre gjithnji iu eshte shtuar dicka "kemikale" e kjo nga shkaku qe pijet te mund te qendrojn me gjat pa u prishur nese ato nuk shiten shpejt neper shitore...

Pra pacienti ne kete rast duhet te ket kujdes ne ushqim dhe pije.
Lejohet ushqimi i prodhimeve te qumshtit por jo me yndyre shume(duhet hjek yndyren apo mazen) si dhe pirja e lengut te molles ben shume mire per melqin.
 

ARJELA

Primus registratum
Re: Pyetje per Mjekun Popullor.

pershendetje
kam nji problem ne lidhej me gjoksin si gjithmon vajzave para ciklit mujor te menstruacioneve kan dhimbje te gjoksi edhe un e kam at dhimbje po as njiher pas marimit te ciklit se kam patur ket dhimbje gati nje muaj po behet qe me dhemb gjoksi a ka noi problem seroz qe te marr noi pilul apo diçka teter çka mund te bej nga vjen kjo dhimbje se kuptoj me jepni noi keshill
 

Raif

Primus registratum
Re: Pyetje per Mjekun Popullor.

Fillimisht postuar nga ARJELA:
[qb] pershendetje
kam nji problem ne lidhej me gjoksin si gjithmon vajzave para ciklit mujor te menstruacioneve kan dhimbje te gjoksi edhe un e kam at dhimbje po as njiher pas marimit te ciklit se kam patur ket dhimbje gati nje muaj po behet qe me dhemb gjoksi a ka noi problem seroz qe te marr noi pilul apo diçka teter çka mund te bej nga vjen kjo dhimbje se kuptoj me jepni noi keshill [/qb]
============================================= ====

Qe nga puberteti e deri te ndrrimi i viteve mitra pregaditet per te pranuar faren ne njeren veze (kur femra jet shtatzene).

Nese kjo nuk ndodh, vjen deri te gjakderdhja mujore (cikli mujor apo menstruacioni) qe me rregull zgjat 3 deri ne 5 dite, Ne realitet nje proces i natyrshem dhe me rregull pa probleme.
Mirepo tek shume femra kjo gjakderdhje e natyrshme qe drejtohet nga hormonet, mund te filloi disa dite para kohe duke ndikuar negativisht ne ndjenjat e femres, sic jan: molisja, nervoziteti etj.
Gjithashtu edhe gjat ciklit te gjakderdhjes shume femra ankohen ne: ndjenja jo te mira ne gjoks, crregullime ne lukth, zorre, dhimbje koke, dhe shpine gjera keto qe femren e bejne shume me te pa aft per pune se sa ajo ne realitet eshte.
Faktor te shumte dhe te ndryshem si p.sh. gjendja jo e mire ekonomike (standardi i ulet) si dhe gjendja jo stabile psiqike mund te ndikojn ne ciklin mujor.
Gjat kesaj kohe ndjenjat e dhimbjeve jan gjithnji te ndryshme qe len te kuptoi se asnje femer nuk I ka dhimbjet e njejta me tjetren (qe ka probleme rreth dhe gjat ciklit mujor).
Ne keto raste rekomandoi cajat nga bimet e shendosha dhe qualitative sic vijon:

- Hitheri (nese gjakderdhja eshte e madhe, per te luftuar me sukses te shkelqyer pagjaksine)

- Bime Mali (nese mungon dukshem fuqia)

- Barishumfletesh (kur eshte ftofja ne pergjithsi e sidomos ne gjoks,koke, veze)
 

abs

nuk e di...
Re: Pyetje per Mjekun Popullor.

I dashur Mjek

Ne radhe te pare FLMD per keshillat e kohen qe na jep/dhuron... /pf/images/graemlins/smile.gif

Se dyti kam nje pyetje...ka ndonje bime per ftohjen e Vesheve?
shume kujt kur ftohet i djeg fyti disave (ndoshta pjesa me e vogel) ju djegin veshet (rruget e tyre deri tek fyti) njelloj si dhimbja/djeg_ja e fytit...

Me kenaqesi pres Pergjigjen tuaj...

Flmd paraprakisht...

/pf/images/graemlins/smile.gif
 

Raif

Primus registratum
Re: Pyetje per Mjekun Popullor.

Fillimisht postuar nga abstract:
[qb] I dashur Mjek

Ne radhe te pare FLMD per keshillat e kohen qe na jep/dhuron... /pf/images/graemlins/smile.gif

Se dyti kam nje pyetje...ka ndonje bime per ftohjen e Vesheve?
shume kujt kur ftohet i djeg fyti disave (ndoshta pjesa me e vogel) ju djegin veshet (rruget e tyre deri tek fyti) njelloj si dhimbja/djeg_ja e fytit...

Me kenaqesi pres Pergjigjen tuaj...

Flmd paraprakisht...

/pf/images/graemlins/smile.gif [/qb]
Kur kemi ftofje te cekur ne fyt qe mund te shkaktoi edhe pezmatim deri tek veshet, rekomandoi pirjen e cajit nga bima kualitative Barishumfletesh (5 deri ne 8 caja ne dite)) dhe problemi fillon konkretisht te zgjidhet me se largu diten e tret dhe me rregull brenda 10 ditesh eliminohet teresisht.

Perndryshi extrakti me vaj Ulliri nga bima Caj Mali
(Thymus Serpillum) ndihmon shume ne eliminimin e shpejt te dhimbjeve dhe pezmatimit ne vesh si pasoj e te ftofurit. Ne kete rast duhet vak pakez ekstraktin e mesiperm dhe qiten dy deri ne tre pika ne vesh te semur.
 

Seriozi

Primus registratum
Re: Pyetje per Mjekun Popullor.

Nji pyetje per mjekun popullor.

A ka ndonji ilaç ose me mire ndonji bime mjeksore (se ilaçet i kam zët) që mund te eliminojë gjendrat e dhjamit.Dhe a ndikon ushqimi ne formimin e ketyre gjendrave.
 

Raif

Primus registratum
Re: Pyetje per Mjekun Popullor.

Fillimisht postuar nga Mistreci:
[qb] Nji pyetje per mjekun popullor.

A ka ndonji ilaç ose me mire ndonji bime mjeksore (se ilaçet i kam zët) që mund te eliminojë gjendrat e dhjamit.Dhe a ndikon ushqimi ne formimin e ketyre gjendrave. [/qb]
Po, ka. Une e prodhoi nje ilaq me te cilin lyhen gjendrrat e dhjamit per aq kohe derisa sa ato sherohen. Gjithashtu ushqimi luan rrol per sherimin e tyre: Nuk duhet perdor ushqim te yndyrshem.
 

Odea

Primus registratum
Re: Pyetje per Mjekun Popullor.

Xhaxhi mjeku, kam nje pyetje per ty dhe do doja shume te kishe nje pergjigje pozitive per te.
Nje shoqja ime vuan shume nga migrenat si dhe nga sinoziti, dhe ka dhimbje cdo 3-4 dite. Kush eshte keshilla jote per te pushuar dhimbjet e migrenes dhe te sinozitit?
Shpresoj te me pergjigjesh sa me shpejt.


Odea
 

Seriozi

Primus registratum
Re: Pyetje per Mjekun Popullor.

Fillimisht postuar nga Mjeku Popullor:
[qb]
Fillimisht postuar nga Mistreci:
[qb] Nji pyetje per mjekun popullor.

A ka ndonji ilaç ose me mire ndonji bime mjeksore (se ilaçet i kam zët) që mund te eliminojë gjendrat e dhjamit.Dhe a ndikon ushqimi ne formimin e ketyre gjendrave. [/qb]
Po, ka. Une e prodhoi nje ilaq me te cilin lyhen gjendrrat e dhjamit per aq kohe derisa sa ato sherohen. Gjithashtu ushqimi luan rrol per sherimin e tyre: Nuk duhet perdor ushqim te yndyrshem. [/qb]
Me kete pomaden qe e keni bere vet, lyhet gjendra ose me sakte lekura siper gjendres se keto ndodhen nen lekure.Dhe nji diçka tjeter se ju ndodheni ne Kanada,ç'duhet te bej une per ta pasur kete ilaç.Aty ne Toronto kam shume te njohur,prandaj me jep nji mendim.
 

Raif

Primus registratum
Re: Pyetje per Mjekun Popullor.

Fillimisht postuar nga Mistreci:
[qb]
Fillimisht postuar nga Mjeku Popullor:
[qb]
Fillimisht postuar nga Mistreci:
[qb] Nji pyetje per mjekun popullor.

A ka ndonji ilaç ose me mire ndonji bime mjeksore (se ilaçet i kam zët) që mund te eliminojë gjendrat e dhjamit.Dhe a ndikon ushqimi ne formimin e ketyre gjendrave. [/qb]
Po, ka. Une e prodhoi nje ilaq me te cilin lyhen gjendrrat e dhjamit per aq kohe derisa sa ato sherohen. Gjithashtu ushqimi luan rrol per sherimin e tyre: Nuk duhet perdor ushqim te yndyrshem. [/qb]
Me kete pomaden qe e keni bere vet, lyhet gjendra ose me sakte lekura siper gjendres se keto ndodhen nen lekure.Dhe nji diçka tjeter se ju ndodheni ne Kanada,ç'duhet te bej une per ta pasur kete ilaç.Aty ne Toronto kam shume te njohur,prandaj me jep nji mendim. [/qb]
Fillimisht dua te ceku se ketu ne AF nuk jam duke bere biznes por ketu jap vetem keshilla falas.
Per cdo ilaq qe Une prodhoi ose pyetje qe ketu nuk pergjigjem, duhet te me drejtoheni me e-mail privat (adresen e merrni ne faqen time personale) dhe deri sa te ju pergjigjem mund te kaloi edhe me shume se nje muaj e kjo nga shkaku se jam shume i zanun me pune.
 

qaywsx

Primus registratum
Re: Pyetje per Mjekun Popullor.

Une kam nje pyetje per qimet qe jane ne vendet jo te duhura te trupit. Ato qe jane ne gjoks, kofshe dhe krahe. Natyrisht ato jane tek cdo njeri, por tek disa jane shume te theksuara. Pyetja ime eshte; nese eshte e mundur qe keto qime te eleminohen ne menyre qe te mos dalin me, sepse dihet qe ka menyra per t'i hequr psh kremera depilues, apo duke i rruajtur, por ato dalin gjithmone. Une kerkoj nga ju zoteri i nderuar nese ju keni ndonje mundesi per t'i bere keto qime te hiqen dhe te mos dalin me!
 
Top