Presidenti i Rusisë,Putin, rikthen

scadarsko

Locus omnem
Presidenti i Rusisë,Putin, rikthen
"Heronjtë e Punës Socialiste"


MOSKË - Presidenti Vladimir Putin i bëri të premten homazh epokës sovjetike në një mënyrë konkrete, duke e ringjallur titullin e lartë të kohës “Hero i Punës Socialiste”, një herë e një kohë, një titull shumë i nderuar, duke kthyer kësisoj sërish në modë simbolet ish-sovjetike për të prekur më shumë në ndjenjat e rusëve që e shohin atë kohë me nostalgji.

Putini, një ish oficer 60-vjeçar i KGB-së, është rikthyer tek praktikat sovjetike për të adresuar problemet e Rusisë së sotme. Në dekretin e tij, Presidenti i Federatës Ruse, thotë se kishte vendosur ta dekretonte titullin “Hero i Puëns i Federatës Ruse”, me synimin e ngritjes së domethënies sociale dhe prestigjit ndaj punës e punëtorëve vetmohues e të ndershëm.

“HERO I PUNËS”, DEKORATA MË E LARTË

Medalja e re e “Heroit të Punës” tashmë renditet si dekorata më e lartë dhe si e tillë, e ka vendin në të majtë të gjoksit të mbajtësit, duke dalluar nga të gjitha medaljet e dekoratat e kohës sovjetike e postsovjetike ( ruse) në hierarki, që poseduesi mund të ketë merituar.

Medalja ka në përmbajtje ar dhe peshon 15.25 gramë. Dekorata i jepet qytetarëve rusë të cilët "japin një kontribut të dukshëm në zhvillimet ekonomike e sociale të vendit, duke përfshirë zhvillimin e prodhimit industrial e agrikulturor, transportin, ndërtimin, shkencën, kulturën, arsimin dhe kujdesin shëndetësor, dhe gjithashtu edhe sfera të tjera aktivitetesh", citohet në rreshtat e dekretit presidencial.

AKTUALITETI RUS, KORRUPSIONI NJË SËMUNDJE

Korrupsioni sistematik në Rusi — që nga rryshfetet e paguara bizneseve besnike ndaj Kremlinit deri tek paratë në dorë për mjekët dhe mësuesit — e ka minuar besimin publik në qeverinë aktuale dhe penguar rritjen ekonomike. Ndërsa opozita e vendos fajin mbi Putinin, ai ka bërë një përpjekje të përqëndruar në muajt e fundit për të treguar se ai po i adreson drejt problemet.

PUTIN: DEKORATA E DOBISHME NË TË SHKUARËN

Duke deklaruar idenë e tij për të risjellë dekoratën e “Heroit të Punës”, Putini thotë se është provuar "të ketë qenë e dobishme" në të shkuarën. Më parë gjatë këtij muaji, Putin bëri thirrje për rizgjimin e sistemeve të vlerësimit fizik të epokës sovjetike ( në fakt me origjinë që nga epoka e Stalinit), të cilat u kërkonin të gjithë fëmijëve të shkollave të kalonin testin e kulturës fizike.

Ai, me keqardhje përmendi se fëmijët e sotëm janë në një formë më të keqe se sa dekada më parë dhe tha se rivendosja e GTO, akronimi në rusisht i parullës “Gati për Punë dhe Mbrojtje”, do t’u mësonte atyre "të bëheshin të zotët për veten e tyre, familjet dhe në instancë të fundit, edhe për Atdheun".

TË RIKTHEHEN EDHE UNIFORMAT PËR FËMIJËT

Të premten, Presidenti Putin bëri thirrje edhe një herë që fëmijët të mbajnë veshur uniforma në shkollë, siç bënin në epokën sovjetike. Pak kohë pasi ai u bë President i Federatës Ruse, në vitin 2000, Putin rivendosi hymnin e vjetër sovjetik dhe po ashtu edhe yllin dhe shiritin e kuq të epokës sovjetike.

Rikthimi i simboleve familjare ishte pjesë e përpjekjeve të Putinit për të risjellë imazhin e Rusisë si një superfuqi dhe rivendosë në vend, krenarinë kombëtare, fakt që u mirëprit nga shumë rusë.
A.P.

DEKORATA, QË NGA VITI 1928

Dekorata në fjalë e ka origjinën qysh nga koha e Stalinit, në vitin 1928. Pas vitit 1938, ajo quhej "Hero i Punës Socialiste". Titulli ishte i njohur më pas edhe në Shqipëri dhe në të gjitha vendet e ish-Bllokut të Demokracive Popullore, satelite sovjetike, të cilat e mbajtën atë në fuqi deri në rënien e sistemit. Në Rusi, kjo dekoratë ishte hequr nga lista qysh në vitin 1991, me shkrirjen e ish-Bashkimit Sovjetik.

MBËSHTETËSIT E PUTINIT: KOHË TË VËSHTIRA, STRATEGJI E RE

Putin po përpiqet që ndër të tjera, përballë rritjes së shpejtë të kuotës së mospëlqimit ndaj partisë së tij “Rusia e Bashkuar”, të krijojë një bazë të re mbështetësish. Gjatë një takimi të tij me "Frontin Popullor", të themeluar me mbështetjen e tij në Rostov, ai bëri disa premtime populiste, të cilat ceknin problematikat që shkonin që nga përkujdesja ndaj fëmijëve jetimë, tek përmirësimi e rishikimi i teksteve të historisë, e duke e mbyllur me reduktimet në pagesat e menaxherëve publikë.

Një zëdhënës i "Frontit Popullor" deklaroi se megjithatë, askush nuk kishte ndërmend ta shndërronte këtë iniciativë në një parti politike. Lëvizja në fjalë, megjithatë mund të përbënte një bazë të mirë për krijimin e një baze pushteti për Putinin.

Pasi gjysma e 450 deputetëve të Duma-s ruse, në të ardhmen do të përcaktohen në listat zgjedhore rajonale. Një vend në Parlament, mbështetësit e Putinit do t’a kishin në këtë mënyrë, vetëm nëse ata do të përfshiheshin në një platformë rajonale.
 

Airbourne

Papirus rex
Para(n)TEZE.....Pershendetje vetem per ata qe vertet jane krenare qe jane shqiptare!!!! Edhe perqafime madje...pa kursim fare.

Jemi popull i pashoq per cilesi te mrekullueshme(sipas HALLES).

Tashti nje IDIOT po me ate nivel apo grade te njejte.....Piro Misha, sorosiani i betuar në krye te....LESHIT.

Si VEPROHET kundra SORRAVE!

Совфед ранее направил в Генпрокуратуру, МИД и Минюст "патриотический стоп-лист" из 12 иностранных НКО, куда вошли, помимо Фондов Сороса и Макартуров, Всемирный конгресс украинцев, Украинский Всемирный координационный совет, Крымская полевая миссия по правам человека.

Apo ne cubojSERISH.....The 12 organisations listed on the stop list also included business magnate George Soros’s Open Society Foundations and the US pro-democracy NGO Freedom House, as well as Polish and Ukrainian non-profits.

+ apo PLUS....Russia’s upper house of parliament asked the prosecutor general’s office, foreign ministry and justice ministry earlier this month to investigate whether the MacArthur Foundation and other NGOs should be declared “undesirable” under a new law that would ban them in Russia.

Pra ne SHQIP....aty ku MAQOKU eshte VIGJILENT,minjte nuk kane shance apo 0 % mundesi per <revolucione> te DARIT.

Ne trojet e ketyre dve PROSTITUTAVE me siper=tallin bycen.

Ose me QARTE...armiku i miqve me flamur ka=KENDVESHTRIMIN tim(apet me te vogel).

Tungi.
 

Airbourne

Papirus rex
Met police examine Vladimir Putin's role in Salisbury attack.

Russian president is assessed as ‘likely’ to have approved of nerve agent attack on Skripals.

Scotland Yard has examined the role of the Russian president,Vladimir Putin, in the novichok nerve agent attack in Salisbury, it has been revealed.

Putin is assessed by UK intelligence agencies as having been “likely” to have approved of the attack in March 2018 on Sergei Skripal, a former Russian military officer, and his daughter, both of whom were left seriously ill but survived.

Dawn Sturgess later died after coming across a discarded perfume bottle used by two Russian intelligence agents to carry the military grade nerve agent.

Two Russian agents have been charged over the attack, and Britain wants them extradited and has issued a European arrest warrant (EAW) and Interpol red notice for their detention.

The Metropolitan police assistant commissioner Neil Basu, the head of UK counter-terrorism policing, said the investigation into the attack was continuing.

Basu said the issues involved in bringing charges over the attack were complex. “You’d have to prove he [Putin] was directly involved,” he said.

“In order to get an EAW, you have to have a case capable of being charged in this country. We haven’t got a case capable of being charged.

We’re police officers, so we have to go for evidence. There has been a huge amount of speculation about who is responsible, who gave the orders, all based on people’s expert knowledge of Russia. I have to go with evidence.

The two Russian intelligence agents charged are still in Russia and liable to arrest if they leave. They were named by UK police as Alexander Petrov and Ruslan Boshirov, believed to be aliases.

British prosecutors said there was enough evidence to charge the Russian pair with conspiracy to murder Skripal, who sold Russian secrets to Britain before settling in the UK. They have also been charged with conspiracy to murder his daughter, Yulia, and DS Nick Bailey, who fell ill after going to the Skripals’ home.

But there is speculation that more people may have been involved in the attack.

Basu said: The two that we announced in the press conference are wanted by us for extradition to be charged in this country. The whole of the investigation is still a live criminal investigation.

The two Russians charged are believed to be part of Russia’s GRU military intelligence agency. They were further charged with the use and possession of novichok, contrary to the Chemical Weapons Act.

Sturgess and Charlie Rowley became unwell on 30 June in Amesbury, Wiltshire. They are believed to have been unwitting targets.... of the Russian plot.

Wed 7 Aug 2019 BST.

The Guardian.

Hmmmmmmmmm...si thote ai veshderri britanik: Ne jemi oficerë policie, kështu që duhet të BAZOHEMI në... PROVA.

PS....qkane pas thane ruset me pasosh jerrman...


PS....nje bankier italian apo M.Sindona i mjaftoi 1 ml cianur qe helmonte=10 ELEFANTE.
NoviQOKU nuk kishte pasoja sepse u ....avullua ne ajer.
Kta ruset s`kenkan <hiq> te afte...:p
 
Top