Poezia ; Arti i të shprehurit.

ARTAN GJELI

Primus registratum
Poezia-Arti i te shprehurit.

Kush eshte ai qe di te shpehet dhe nuk ka thurrur kurre nje varg? Per dashurine apo per jeten e tij kjo ka pak rendesi per te tjeret.
Por ka me shume rendesi per ate qe shkruan pasi poezi qe eshte vetem versioni e shkurter i te shprehurit te ndjenjave apo poema si version e gjate ku mund te perfshihen pervec dashurise por edhe dhimbjen pa harruar edhe urrejtjen ndaj atij ose asaj te te ka shkaktuar dhimbje ne trup apo ne shpirt.
Une personalisht jam marre per nje kohe te gjate me letersine dhe te them te drejten krenohesha kur degjoja dike te recitonte poezite e mia te dashurise qe me shume se mua u dhuronte kenaqsi te tjereve.
E pra,a seshte art me vete edhe ndjenja e te shprehurit?
Personalisht kam pelqyer poezine si version e shkurter por edhe poemat jan po aq te mira sa edhe te veshtira per tu shkruar pasi duhet shtrydhur gjithe ai material pak real dhe pak abstrakt qe te godasesh aty ku ti deshiron.
Une kujtoj nje interviste te vjeter te Helena Kadarese(gruaja e Ismail Kadarese)kur pate theksuar se Ismaili nuk ka qene edhe aq i dhene pas dashurise,por si arriti ky njeri te shkruaje ne te gjitha gjinite letrare? Pak e cutitshme do te ishte pergjigja.
Edhe nje realitet tjeter eshte se ai ose ajo nese nuk ka dashuruar nuk mund te shkruaj poezi.
Nuk mund te dhkruash per henen kur ti vetem e ke pare ne televizor dhe nu di se ceshte ne te.
Ky eshte nje realitet.

Do te deshiroja te lexoja komentet e te tjereve per kete teme.

Me respekt.

ONIRO
 

hena

Primus registratum
Re: Poezia-Arti i te shprehurit.

poezia si arti i te shprehurit me duket e gjetur, por nuk jam e bindur se egziston " ndjenja e te shprehurit" si dicka me vete. Nese do ishte e vertete atehere del se poezi mund te krijojne vetem ata qe zoterojne artin e te shprehurit por qe kane dhe ndjenjen e e te shprehurit. Nuk e di, po mua personalisht nuk me duket se eshte e gjithe e verteta.
Si shpjegohet ate qe shkruan "kur degjoja dike te recitonte poezite e mia te dashurise qe me shume se mua u dhuronte kenaqsi te tjereve.." Ishte e mjaftueshme ndjenja e dashurise per t'u ulur e shkruar apo ndjenja per t'u shprehur ajo qe ben te ulesh e shkruash?
 

Garo

Primus registratum
Re: Poezia-Arti i te shprehurit.

Pershendetje Oniro , teme shume e bukur .
Poezia eshte nje pasqyrim i ndjenjave shpirterore,cdo kush mund te krijoj poezi , cdo kush ne stil te vecant te shprehuri , kush ne dashuri kush ne dhimbje e kush ne mall .Poezia eshte nje labirinth i pa mate ndjenjas dhe dhimbjesh !!

Gjithe te mirat
 

lule-bore

Primus registratum
Re: Poezia-Arti i te shprehurit.

ka thurrur kurre nje varg? Per dashurine apo per jeten e tij kjo ka pak rendesi per te tjeret.
Por ka me shume rendesi per ate qe shkruan pasi poezi qe eshte vetem versioni e shkurter i te shprehurit te ndjenjave apo poema si version e gjate ku mund te perfshihen pervec dashurise por edhe dhimbjen pa harruar edhe urrejtjen ndaj atij ose asaj te te ka shkaktuar dhimbje ne trup apo ne shpirt.
Une personalisht jam marre per nje kohe te gjate me letersine dhe te them te drejten krenohesha kur degjoja dike te recitonte poezite e mia te dashurise qe me shume se mua u dhuronte kenaqsi te tjereve.
E pra,a seshte art me vete edhe ndjenja e te shprehurit?
Personalisht kam pelqyer poezine si version e shkurter por edhe poemat jan po aq te mira sa edhe te veshtira per tu shkruar pasi duhet shtrydhur gjithe ai material pak real dhe pak abstrakt qe te godasesh aty ku ti deshiron.
Une kujtoj nje interviste te vjeter te Helena Kadarese(gruaja e Ismail Kadarese)kur pate theksuar se Ismaili nuk ka qene edhe aq i dhene pas dashurise,por si arriti ky njeri te shkruaje ne te gjitha gjinite letrare? Pak e cutitshme do te ishte pergjigja.
Edhe nje realitet tjeter eshte se ai ose ajo nese nuk ka dashuruar nuk mund te shkruaj poezi.
Nuk mund te dhkruash per henen kur ti vetem e ke pare ne televizor dhe nu di se ceshte ne te.
Ky eshte nje realitet.

Do te deshiroja te lexoja komentet e te tjereve per kete teme.

ONIRO TE VLERESOJ PER TEMEN QE KE HAPUR DHE PER FAKTIN QE TI SHKRUAN POR NUK JAM DAKORD SE KUSH DASHURON MUND TE SHKRUAJ POEZI ARTI I TE SHKRUARIT ESHTE DICKA NE VETE KA NJEREZ QE JANE TE PRIRUR QE TE SHKRUAJNE PER CDO GJE SI DHE CDO SHPREHJE TA KTHEJN NE VARG UNE KAM SHKRUAR QE NE MOSHEN 9 VJEQARE PA E KUPTUAR KUR BEJA HARTIMET NE FILLORE MESUESJA NUK ME VLERESONTE ME MAKSIMUMIN DUKE ME THENE QE HARTIMET TI BEJNE PRINDERIT SEPSE PER MOSHEN TENDE KETO JAN MENDIME TE PJEKURA MUA SMA HEDH DOT .....DERISA AJO E KUPTOJ SE ISHA VETVETJA


KA RASTE KUR DUA TE SHKRUAJ DHE I THEM MOTERS TE LUTEM ME JEP NJE MOTIV SI VJESHTA HENA MUZGU E UN MUND TA BEJ POEZI

SIKUR DUA TE SHTOJ QE CDO NJERI MUND TE LIDH FJALE NDJENJASH NE LETER QE NDODHEN NE ATE MOMENT BRENDA TIJ QOFTE TRISHTIM APO DASHURI POR ATO FJALE PSE DALIN NGA ZEMRA NE NJE MOMENT TE CAKTUAR TEK CDO NJERI NUK MUND TE MBAJNE EMRIN POEZI

CDO NJERI MUND TE VIZATIJ DICKA NE LETER NE NJE MOMENT TE CAKTUAR PO SMUND TE QUHET PIKTURE

KA MOMENTE QE NDJEHEM JO REHAT NDJEHEM TEPER ENERGJIKE HAP BLLOKUN JA FILLOJ E PASI MAROJ TE SHKRUARIN NDJEHEM E LEHTESUAR ESHTE DICKA NATYRORE JO CDO KUSH MUND TE SHKRUAJ ASHTU SI JO CDO NJERI QE KENDON EDHE PSE E DASHURON MUZIKEN NUK MUND TE QUHET KENGETAR

TE SHKRUARIT ESHTE DIQKA E LINDUR QE SKA LIDHJE TE JESH I DASHURUAR I TRISHTUAR etj SEPSE NJE POET QE SHKRUAN TEMA TE NDRYSHME SDO TE THOT QE GJIHT CFARE SHKRUAN E KA PRJETUAR NE JETEN PRIVATE

SI NJE AKTOR QE AKTRON NJE FILM NEGATIV S ESHTE E THENE TE JET NE JETE I TILLE PO ASHTU EDHE AKTORI RROMANTIK
DUA TE THEM SHKRIMTARI LIND I TILLE S VARET NGA MOMENTI KUSHTET APO RRETANAT SI DHE NDJENJAT QE E RRETHOJNE
 

Guest
Re: Poezia-Arti i te shprehurit.

te shkruarit dicka e lindur?!
joooooooooooooooooo!!!
cdo shkrimtar eshte i krijuar dhe ... jo i lindur, ende s'eshte gjetur ndonje gjen te kete lidhje me te shkruarin, si art, me sa di une.
njeriu ... te shkruaje dicka te mbinatyrshme edhe mund tia imponoje vetes deshiren "tani do te shkruaj!!!", por ... gjithesesi gjate atyre momenteve ai del jashte kufijve kohore te realitetit, eshte pjese e nje enderre utopike lehtesisht te realizueshme.
asnje poet s'krijon dicka me vlere per dashurine kur eshte i dashurua!!! (...sepse dashuria qendron mbi poezine - dhe ... c'eshte poezia?!
fjale -)
 

Guest
Re: Poezia-Arti i te shprehurit.

poezia - art i "varferise" massive te ndienjave rruhen perbrenda inicialeve te cuditshem te emrave tane, apo ...
(po e le per njehere tjeter.)
 

lule-bore

Primus registratum
Re: Poezia-Arti i te shprehurit.

Fillimisht postuar nga neurosis:
[qb] te shkruarit dicka e lindur?!
joooooooooooooooooo!!!
cdo shkrimtar eshte i krijuar dhe ... jo i lindur, ende s'eshte gjetur ndonje gjen te kete lidhje me te shkruarin, si art, me sa di une.
njeriu ... te shkruaje dicka te mbinatyrshme edhe mund tia imponoje vetes deshiren "tani do te shkruaj!!!", por ... gjithesesi gjate atyre momenteve ai del jashte kufijve kohore te realitetit, eshte pjese e nje enderre utopike lehtesisht te realizueshme.
asnje poet s'krijon dicka me vlere per dashurine kur eshte i dashurua!!! (...sepse dashuria qendron mbi poezine - dhe ... c'eshte poezia?!
fjale -) [/qb]
 

lule-bore

Primus registratum
Re: Poezia-Arti i te shprehurit.

SE KUPTOJ QDO THUASH ME SESHTE GJETUR NDONJE GEN PO NEJSE
LLOGJIKISHT NJE NJERI QE NUK DI TE SHKRUAJ LERE TERE DITEN QE TE KRIJOJ NJE POEZI E AI SDO JA ARRIJE SEPSE ESHTE DIQKA E BRENDESHME QE NJE PERSON QE SHKRUAN MUND TA BEJE NE 5min

PO E THEKSOJ TE HEDHESH CA FJALE NE LETER NUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUKKKKKK DO THOT TE JESH POET
NJERIU LIND I TILLE ME AFTESIN E TE SHKRUARIT

TE SHKRUARIT NUK ESHTE NJE PROFESION QE MUND TA PERVETESOSH

AJO NUK MESOHET SADO TE SFORCOHESH TA BESH NUK JA ARRIN n.q.f NUK JE IPRIRUR PER TE
 

ARTAN GJELI

Primus registratum
Re: Poezia-Arti i te shprehurit.

Fillimisht postuar nga hena10:
[qb] poezia si arti i te shprehurit me duket e gjetur, por nuk jam e bindur se egziston " ndjenja e te shprehurit" si dicka me vete. Nese do ishte e vertete atehere del se poezi mund te krijojne vetem ata qe zoterojne artin e te shprehurit por qe kane dhe ndjenjen e e te shprehurit. Nuk e di, po mua personalisht nuk me duket se eshte e gjithe e verteta.
Si shpjegohet ate qe shkruan "kur degjoja dike te recitonte poezite e mia te dashurise qe me shume se mua u dhuronte kenaqsi te tjereve.." Ishte e mjaftueshme ndjenja e dashurise per t'u ulur e shkruar apo ndjenja per t'u shprehur ajo qe ben te ulesh e shkruash? [/qb]
Pikesepari ju faleminderit per komentin tuaj.Ajo qe une do te thosha eshte se;jo vetem dashurija e ben njeriun qe te shkruaje,por pikesepari edhte aftesija personale qe ka dikush per te shprehur ate qe ndjen.
Unedo te thosha se rolin kryesor e luan fakti se sa e prek ti jete dhe sa te prek ajo ty. Me poezine eshte edhe dicka tjeter se nese nuk ke material ti nuk mund qe te hedhesh gje ne leter.
Apo seshte keshtu?

ONIRO
 

ARTAN GJELI

Primus registratum
Re: Poezia-Arti i te shprehurit.

Fillimisht postuar nga ALROSS:
[qb] Pershendetje Oniro , teme shume e bukur .
Poezia eshte nje pasqyrim i ndjenjave shpirterore,cdo kush mund te krijoj poezi , cdo kush ne stil te vecant te shprehuri , kush ne dashuri kush ne dhimbje e kush ne mall .Poezia eshte nje labirinth i pa mate ndjenjas dhe dhimbjesh !!

Gjithe te mirat [/qb]
Eshte realitet se nese dikush nuk ka ndjenja do te thote se nuk ndjen asgje pra nuk preket dhe nuk prek gje ne jete.
Nje lloj si druri ose goma qe as ftohet dhe as ngrohet.

Me respekt.
ONIRO
 

sirius

Primus registratum
Re: Poezia-Arti i te shprehurit.

Nuk mund te thuash qe duhet pasur ndjenja per te qene Poet sepse cdo njeri ka ndjenja e tij dikush me te shprehura dhe dikush me pak,por Poeti i vertet duhet te ngjalli vete ndjenjen qe ka brenda,nga atmosfera qe e rrethon te nxjerri vetem frymzimin dhe ne leter te hedhi nje ndjenje me pak reale per te por qe tek ne te shprehi nje jete te tere ne pak rreshta.
 

bellissima

Primus registratum
Re: Poezia-Arti i te shprehurit.

Njeriu nuk lind poet por poeti lind i tille! Jam shum e sigurt se jo cdo kush mund te shkruaje vargje (te pakten me kuptim me emocion) Per mendimin tim poeti eshte:

Perroi e ka zili lumin ,
se vdes prej tij sapo e prek!

Lumi e ka zili detin,
se sheh ne te vdekjen e vet!

Deti e ka zili poetin,
se hyn ne te edhe humbet!

Lexoni neper keto vargje dhe po te mundeni gjeni veten!
 

ARTAN GJELI

Primus registratum
Re: Poezia-Arti i te shprehurit.

Fillimisht postuar nga Bellissima:
[qb] Njeriu nuk lind poet por poeti lind i tille! Jam shum e sigurt se jo cdo kush mund te shkruaje vargje (te pakten me kuptim me emocion) Per mendimin tim poeti eshte:

Perroi e ka zili lumin ,
se vdes prej tij sapo e prek!

Lumi e ka zili detin,
se sheh ne te vdekjen e vet!

Deti e ka zili poetin,
se hyn ne te edhe humbet!

Lexoni neper keto vargje dhe po te mundeni gjeni veten! [/qb]
Nuk jam dakort me ty lidhe me faktin qe permende pak me siper,por do te thosha se ekzistojne faktore qe ty te krijone ate hapsire qe te hedhesh dicka ne leter.
Eshe realitet qe jo gjithkush mund te shkruaje poezi.

ONIRO
 

bellissima

Primus registratum
Re: Poezia-Arti i te shprehurit.

Per ty te hedhesh dicka ne leter eshte poezi?Jo jo e ke shum gabim!!!Te hedhesh dicka ne leter:nje gje qe mund ta beje kushdo!Por poezia...te pakten ajo vjen nga brendesia e shpirtit dhe lind me njeriun ashtu si ngjyra e syve, te pakten un keshu mendoj!Po ti mos u merzit, subjektivizmi eshte nje e drejte e cdokujt! :wave:
 

ONIRO

Primus registratum
FALEMINDERIT TE GJITHE MIQEVE PER MESAZHET E LENE NE TEMEN QE UNE PATA HAPUR KOHE ME PARE.
 
Top