NIRVANA

NIRVANA

Grupi me fantastike,kenget me fantastike qe ka njohur muzika hard,jane te pa vdekshem,grupi ime me i preferuare.

Kush di kuriozitete edhe pjese nga jeta e NIRVANAVE le ti shkruaje ketu.
 

champaign girl

Primus registratum
Re: NIRVANA

their new cd is out.......now u know what to get me for my b-day besi /pf/images/graemlins/tongue.gif !!!hihihiii huggies.....

~NiRVaNa LiVeS~

p.s. did u guys saw unplugged in NY para nja 1 jave on MTV???? i stayed up til 2 am to watch it....totwtellie worth it!!!
 

Cruel_Intentions

Primus registratum
Re: NIRVANA

Fillimisht postuar nga champaign girl:
[qb]their new cd is out.......now u know what to get me for my b-day besi /pf/images/graemlins/tongue.gif !!!hihihiii huggies.....

~NiRVaNa LiVeS~

p.s. did u guys saw unplugged in NY para nja 1 jave on MTV???? i stayed up til 2 am to watch it....totwtellie worth it!!![/qb]
sa her te kam then te flesh gjum qe te rritesh..
pise!!! /pf/images/graemlins/smile.gif
:rockband:
 

ujku81

Primus registratum
Re: NIRVANA

ore se kam ca dite qe nuk kam hyre ne forum, pse ka ndryshuar, se me ishte cregjistruar dhe emri. jo per gje po nje teme per nirvanat e pata hapur vete ne fillim.
shikoni njehere tek http:/nirvana.do.pl
eshte polonisht me duket po emrat e kengeve merren vesh, kam nja dy dite qe vetem po shkarkoj qe andej
 

bulkthi

Primus registratum
Re: NIRVANA

Nirvanat besoj se kanë bërë histori në vitet 90.
Për mua janë të pavdekshëm .

Po kurt u vra apo vetvra ?
 

POMPACIU

Forumium praecox
Re: NIRVANA

Kronologji KURT & NIRVANAKurt & Krist u njohen ne vitin 1985 ne Aberdeen, sebashku krijuan banden "Stiff Woodies" ku Kurt kishte si instrument te tij Baterine dhe Krist Bas Kitare dhe Vokalist. Pas emrit "Stif Woodies" ata nderruan disa te tjere si "Fecal Matter" dhe "Skid Row". Me vone gjeten nje baterist(Aaron Burkhart) dhe vendosen qe Kurt duhej te kalonte ne rolin e Solistit dhe te luante ne Kitare. Ne vitin 1986 Aaron u zevendesua me Chad Channing dhe ne vitin 1987 banda mori emrin "NIRNAVA".

Ne vitin 1988 NIRVANA publikuan hitin e tyre te pare "Love Buzz" dhe nje vit me vone ne 1989 publikuan albumin e tyre te pare "BLEACH", ne kete kohe Jason Everman ishte solo-kitaristi i dyte ne grup. Me pas ata publikuan "Sliver / Dive" me bateristin Dan Peters dhe nga fundi i veres se 1988 ky baterist u zevendesua me Dave Grohl. Ne kete kohe banda beri nje marreveshje rregjistrimesh me kompanine DGC per $287,000 ku publiuan dhe albumin e tyre te dyte "NEVERMIND" me hite si: "Smells Like Teen Spirit".

Me pas ne vitin 1992 Kurt martohet me Courteney. Ne vitin 1993 NIRVANA't rregjistruan albumin: "In Utero". Ne kete vit vazhdojne problemet per grupin pasi Kurt filloi te vuante nga overdosat e heroines, megjithese keto gjera fshiheshin per syrin e medias! Pas publikimit te "In Utero" NIRVANA vendosen qe ta ribejn kete album dhe bashke me Rregjizorin Scott Litt (te R.E.M) ata bene nje koncert recital akustik per MTV i cili i dhuroi albumit fillestar nje sukses akoma me te madh.

Pas disa koncertesh ne Europe, Kurt dhe Courtney u ndaluan ne Rome per pushime ku Courtney u zgjua ne 4 mars te 1994 dhe gjeti Kurt te plasur ne dysheme duke vuajtur nga overdozat e heroines, megjithate ai mbijetoi. Pas disa javesh ne spital Kurt rikthehet ne Seattle. Me 18 mars u desh nderhyrja e policise qe te shpetonin Kurtin i cili ishte mbyllur ne nje dhome dhe kerkonte te vriste veten e tij! Pas kesaj ngjarjeje gruaja bashke me menaxherin e grupit vendosen qe Kurt duhet te bente nje vizite ne nje klikine shendetsore: Exodus Recovery Center in LA on March 30, Kurt largohet nga kjo klinike me 1 prill dhe kthehet serish ne Seattle. Me 4 prill nena e tij ishte ne polici duke mbushur nje denoncim per Kurtin si person i humbur ne kerkim, po ate dite Kurt vetevritet ne shtepine e tij ne Seattle, trupi i tij u gjet me 8 prill nga rastesisht nga nje elektricist i cili kishte shkuar per te instaluar nje alarm sistem ne shtepine e Kurt.Kurt Cobain's body was discovered on April 8, 1994 by electrician Gary Smith, who was to install a burglar alarm in the residence. It is likely he killed himself on April 5. Heroin and valium both were found in his blood. The shotgun blast destroyed his head to the point where he was not recognizable; the body was identified from fingerprints. Cobain was 27.

by pOMPA
 

ujku81

Primus registratum
Re: NIRVANA

Hej nirvanista pershendetje.
Degjoni Verse chorus verse dhe I hate myself & I want to die, jane fantastike.
 

nine_inch_nails

Primus registratum
Re: NIRVANA

Nje kuriozitet (per ata qe nuk e dine) , Kurti ka qene ne cmendi disa dite para vetvrasjes. Pasi u arratis vrau veten ne shtepine e tij me nje plumb ne koke ne daten 5 Prill te 1994 , por trupi u gjet vetem ne 8 Prill.
 

nine_inch_nails

Primus registratum
Re: NIRVANA

haha , ti ke te drejte, ajo Courtney eshte zuzke, por nuk e ka fajin ajo per vetvrasjen, por vete Kurti. Faji i tij i vetem ishte fakti qe ai ishte gjeni
 

SkinArt

Primus registratum
Re: NIRVANA

Fillimisht postuar nga Nine Inch Nails:
[qb] Nje kuriozitet (per ata qe nuk e dine) , Kurti ka qene ne cmendi disa dite para vetvrasjes. Pasi u arratis vrau veten ne shtepine e tij me nje plumb ne koke ne daten 5 Prill te 1994 , por trupi u gjet vetem ne 8 Prill. [/qb]
Kurt Kobain ka qen me shume se 1 here ne spital per shkak te crregullimit te sistemit te stomakut dhe te cpimeve te pjeseve te trupit aq sa nje here eshte arratis nga spitali dhe sa kam degjuar ka shkuar ne live koncert ku pjesa tjeter e grupit do te kendonte pa te nga ku jane shkeputur dhe disa pjese filmimesh ne klipin "Lithium"
 

ujku81

Primus registratum
Re: NIRVANA

Go and listen Moist Vagina, totally coooool

shikoni tek home.wanadoo.nl po si paten hequr

Something in the way ( shkruar per kohen kur jetonte nen ure )

Underneath the bridge
the tarp has sprung a leak
and the animals i've trapped
have all become my pets
and i'm living off of grass
and the dripings from the ceiling
but it's ok to eat fish
'cause they don't have any feeling
something in the way
 
Top