Merimangat!

Diavolessa

Valoris scriptorum
Merimangat!

daddy-long-legs.jpg
 
Last edited by a moderator:

Diavolessa

Valoris scriptorum
Re: Merimangat!

Vejusha e zeze i perket familjes Latrodecus mactans . Quhet e tille pasi pas bashkangjitjes han mashkullin :hidhu: O helmuse.

black-widow.jpeg
 
Last edited by a moderator:

lepur

Primus registratum
Re: Merimangat!

pamiet qe ke zgjedhur dolceca jane shume te bukra megjithese une i kam shume frike merimangat .si mendon ne Shqiperi eksiston nje zokon qe i vrasin te shkretat sidomos kur jane neper shtepia aeshte e mire kjo ,si mund ta evitojme nje gje te tille
 

vlera

Primus registratum
Re: Merimangat!

Fatmiresisht merimangat qe jetojne ne shtepite tona, qe gati te gjithe i ndjekin dhe i asgjesojne apo edhe u kane frike, asnjera nga to nuk eshte e rrezikshme dhe nuk permban aq helm sa te helmoj njeriun.
 

MLK

Primus registratum
Re: Merimangat!

Plotesisht daokrt me parrezikshmerine e merimangave qe jetojne ne shtepite tona biles sipas nje studimi, me statistike i bije qe njeriu te haje deri ne 4 merimanga ne vit duke mos e ditur as vete( kur fle gjume, nepermjet ushqimit etj etj)
 

ados

Primus registratum
Re: Merimangat!

Gjithashtu, per te plotesuar mendimin e MLK,merimangat e shtepise jane te dobishme per asgjesimin e disa bakterieve qe demtojne lulet apo rrobat..
E dyta, sipas disa te dheneva nga Hong kongu, merimangat e shtepise perdoren per te ngritur nivelin sexual midis partnereve, sidomos tek femrat....Sesi perdoren,nuk kishte edhe shume shpjegime..ndoshta ne cajin kinez apo ne nudles ..!!
 

MLK

Primus registratum
Re: Merimangat!

ados ne France eshte nje shprehje kur femrat kane bo nje mardhenie me nje mashkull thone qe isha me me pastru pak rrjeten e merimangave /pf/images/graemlins/wink.gif
 

Anana

Primus registratum
Re: Merimangat!

Obobo sa frik i kam. Une si shof dot me sy. Kam dy priza kunder insekteve dhe merimangave ne dhome edhe nje jashte deres. I kam kaq frik saqe nuk i vras dot. Duhet gjithmone te therras ndonji cun qe te me shpetoje. Vdekshin qe te tera merimangat.
 

joetisti_

Locus omnem
Ragno-crociato_3(2).jpg

kjo m'u duk me e bukura, por s'e diskutoj qe ka. Gjithsesi mua me pelqejne me shume... si quhen... / jane disa kafshe zvaranike qe e ndjekin gjahun pasi e kane kafshuar lehte, sepse e dine qe do te bjere heret a vone. Prene e preferuar kane antilopat.
 

gurax

Pan ignoramus
Merimangat jane udhetaret e pare nje njihen deri me sot qe kane perdorur velat gjate udhetimeve mbi uje.

Sailing-spiders-fig.jpg


Pasi fiksojne nen siperfaqen e ujit nje "nyje" te lidhur me fijen e mendafshit, e lene kete te lire dhe me pas i shfrytezojne fijet si vela, duke u terhequr nga era nepermjet vete fijeve. Ne varesi te sa shume apo sa pak terheqin secilen fije, mund te komandojne drejtimin e levizjes sipas deshires.
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
Merimangat! Spider Webs!

Vellai im i ka shume frike. Une nuk i kam frike. Insektet qe me pelqejne jane nusepashka, xixellonja dhe miza helikopter. (dragon fly). Merimangat nuk i pelqej, megjithate i respektoj. Nuk i vras kurre nqs jam ne gjendje t'i nxjerr jashte shtepise me kujdes. Ne rast te kundert, nje shapke mbi koke dhe mbaroi puna.

Me te urryeshmet per mua jane shumekembeshit, gersherezat dhe qente e tokes te cilet ngjajne pak a shume me akrepat ose me gaforret e detit. Ato me fusin anicire. Nuk i kam frike vecse me zgjojne nje kujtim te keq.

Duhet te kete qene viti 1988 ose 89. Mami kishte nje shoqe e cila e kishte te shoqin kryetar kooperative. Gjate pushimeve te veres se atij viti une bera nje "zarar". Prisha boshtin e TV-se Iliria dhe "i huajta mamit, pa leje, ca leka ne cante" te cilen fare mire mund t'a quajme "vjedhje te pavullnetshme" ose "borxh me kthim". Mami me tha se asaj i duheshin lekat per te blere cigare dhe babi i cili ishte shume kurnac, duke qene shefi i finances se shtepise, i kufizonte mamit numrin e paketave. Keshtu qe ajo me gjeti nje pune ne kooperative. Me kete rast e hengri dhe motra e cila nuk kishte faj. Kryetarin e kooperatives e kishim mik dhe ai n'a tha te rrinim mes misrave dhe ne fund te dites te pagueshim. N'a la edhe nje fshatare shoqeruese e cila i njihte mire insektet e zones. Nje dite, mua me ze gjumi ne mes te misrave dhe ngrihem nga bertitjet e motres e cila pa qe nje qen toke te zi (tip akrepi) mbi floket e mi. Ajo filloi te qante dhe une pa ditur cfare ishte mendova me te keqen dhe ia futa vrapit. Koha ndaloi dhe rreshti i misrave dukej si pambarim. Kur me ne fund dal nga misrat perplasem me nje burre i cili kishte vjedhur domate nga fusha perbri dhe bertet nga dhembja e perplasjes. Aty u mblodhen shume veta dhe midis tyre edhe nje tip shefi i cili filloi te shante hajdutin e domateve. Pasi u sigurova qe insekti ishte zhdukur nga koka ime dhe me ndjenjen e fajit se dekonspirova nje tjeter hajdut perpiqem te largohem me lezet. Tani, ne mendje me ngeli borxhi qe duhej t'i ktheja vjedhesit te domateve i cili u kap pa dashje prej meje. Nuk doja dekorate vecse iu luta kryetarit te kooperatives t'a linte te qete sepse isha une ajo qe i kisha kerkuar ca domate.

Nejse, ky takim i drejteperdrejt me akrepin me forcoi zemren dhe me dha kurajo te vrisja gjithe bubuzhelat e zinj te shtepise ndersa anetaret e familjes, duke perfshire edhe babin, rrinin mbi karrige nga frika. Nami u hap ne lagje per "trimerine time" dhe nje dite nje komshie me therret nga ballkoni per te shkuar ne shtepine e saj per te kapur nje mi.

Si perfundim, merimanga me pelqen per aftesine e saj te ndertoje ambjente burgu per preun e vet. Qe me sjell ide madheshtore ne mendje.


El
 
Last edited:
Top