Melodrama .... (Opera- Lirika)

Diavolessa

Valoris scriptorum
Melodrama .... (Opera- Lirika)

Melodrama nga greqishtja mélos, "kenge - melodi", e drâma, "aksion - veprim" e njejte me teatrin , por shprehjet e veprimet ne skene jane te shoqeruara me muziken.
Termi Melodrame eshte sinonim me (Opera- Lirika).

Melodrama ka lindur ne "Firenze" rreth fundit te shek XVI.

Muzike komplet ndryshe nga e sotmja /pf/images/graemlins/tongue.gif Kujt nuk i pelqen me shplodh trurin duke degjuar Vivaldi, Moxart etj etj... /pf/images/graemlins/smile.gif

pS: S'po shkruj me gjate sepse s'e di a ka temma te tilla..ne se ka ..fshijeni pls. Flmnd.
 

plakudhedeti

Primus registratum
Re: Melodrama .... (Opera- Lirika)

Fillimisht postuar nga paperina:
[qb]

Kujt nuk i pelqen me shplodh trurin duke degjuar Vivaldi, Moxart etj etj... /pf/images/graemlins/smile.gif

[/qb]
dy gjera :

1 - ose ti je hyper-e-eksituar dhe e dhunshme, qe Moxart-i te shplodh trurin :confused: :confused: (eshte e ditur se Moxart-i eshte nga klassiket me te dhunshem, bile me i dhunshem se Bethoven-i)
2 - ose e more si shembull kot Moxart-in meqe eshte klasik, dhe ne fakt nuk e njeh.

nqse eshte e vertete pika e pare, atehere waw ! ti duhet te jesh me nevrike se une.

:kiss:
 

Diavolessa

Valoris scriptorum
Re: Melodrama .... (Opera- Lirika)

Bethoven e adhuroj. Vertete duhet te kesh nerva per ta degjuar..por per mua me jep nje rehati aq te madhe sa qe e preferoj nga keto muzikat e sotme..qe dine vec te perdredhin diskun ..pa ju dhen asnje lloj kuptimi muzikes!

pS: Me vone do shkruaj gjate mbi sinfonite e tij. E preferuara ime eshte sinsofia 9..op 125.
 

Diavolessa

Valoris scriptorum
Re: Melodrama .... (Opera- Lirika)

Mendoj se edhe kalamajt njohin Moxart...

Megjithate momentalisht po degjoj :

Mozart: Sinfonia n. 40 in sol minore, K. 550

Me thuaj ne kjo te duket e dhunshme ty?!?!?!?!
 

plakudhedeti

Primus registratum
Re: Melodrama .... (Opera- Lirika)

Fillimisht postuar nga paperina:
[qb] Mendoj se edhe kalamajt njohin Moxart...

Megjithate momentalisht po degjoj :

Mozart: Sinfonia n. 40 in sol minore, K. 550

Me thuaj ne kjo te duket e dhunshme ty?!?!?!?! [/qb]
nuk eshte puna e njeh apo se njeh (mbase u shpreha keq ose e kuptove keq)

bukuria e muzikes se moxart-it eshte pikerisht dhuna, bethoven eshte dhume me e ftohte (prandaj e preferoj)

kurse per muziken qe behet sot, lere mos e pyet, jemi dakort bashke,

:kiss:
 
Top